Gulášové kotlíky a kotliny na dom, chatu aj záhradu

Leto je v plnom prúde a vy ste ešte ani raz nevarili guláš, lebo sa neviete rozhodnúť, ktorý kotlík je ten správny a aký veľký potrebujete? Trochu vám s tým pomôžeme.

Varenie gulášu v kotlíku

Nenechajte svoju nerozhodnosť pripraviť sa o varenie kotlíkového guláša v kruhu priateľov so všetkým, čo k tomu patrí. Bola by to škoda!

Obľúbené produkty

Medený, smaltovaný, nerezový, či dokonca liatinový? To je otázka!

Na trhu sa stretnete s kotlíkmi z rôznych materiálov. Od toho sa odvíja aj ich cena. Materiál tu ale nie je to jediné, čo o cene rozhoduje. Pri porovnaní kotlíkov vyberte objemovo rovnaké, prípadne podobné. Aby vám to cenu zbytočne neskreslovalo.

Medený kotlík

Guláš v kotlíku z medi budú variť aj vaše vnúčatá. Tento kotlík je takmer nezničiteľný. Okrem toho, že v ňom uvaríte bezkonkurenčný guláš, využijete ho aj pri príprave iných, nie len gulášových pochutín. Medené kotlíky nájdete do objemu 30 litrov. Jeho nevýhodou je náročnejšia údržba a to, že ho musíte hneď po dovarení vyprázdniť, aby meď nezačala oxidovať a guláš sa nepokazil.

Smaltovaný kotlík

Pamätáte si staré hrnce so smaltovaným povrchom? Obľúbené boli najmä preto, že sa nelepia, neprihárajú a ľahko sa umývajú. To platí aj v prípade smaltovaného kotlíka. Uvaríte v ňom guláš všade, kam si ho zoberiete. Doma, na záhrade, v prírode. Postavte ho na trojnožku, do kotliny alebo na ohnisko. Nevýhodou tohto kotlíka je jeho slabá odolnosť voči pádom a nárazom, preto sa neodporúča ich veľmi prevážať.

Smaltovaný kotlík na guláš

Kotlíky sú dostupné v rôznej veľkosti a v dostupnej cene. Stačí si len vybrať.

Nerezový kotlík

Asi najväčšou prednosťou tohto kotlíka je odolnosť. Pády a nárazy na nich nezanechávajú také stopy, ako na smaltovaných kotlíkoch. Nelepivý povrch je pri nereze samozrejmosťou. Jednoducho sa udržuje a čistí, preto je ideálnym spoločníkom na chate, pri stanovačke, či pobyte na horách. Na trhu sa stretnete s rôznymi veľkosťami. Ktorá najviac pasuje vám?

Liatinový kotlík

S týmto druhom kotlíka sa u nás nestretávame často a aj jeho výber je na našom trhu obmedzený. Je vyrobený z liatiny a väčšinou nerezovej rukoväti. Má nelepivý povrch a dobre sa udržiava. Nájdete ho vo viacerých veľkostiach.

Vyberáme z nášho katalógu

Ktorý kotlík je najlepší?

nás vedie používanie smaltovaného a nerezového kotlíka. Sú cenovo dostupnejšie a dôležitá je aj jednoduchá údržba. Komu by sa po vydarenej akcii chcelo tráviť hodiny pri čistení kotla? Podľa recenzií, ktoré sa nám dostali do ruky usudzujeme, že tieto dva druhy kotlíkov sú vyrovnaným súperom. Niekomu viac vyhovuje smaltovaný, niekomu nerezový. Nakoniec, je to asi aj o zvyku a o tom, na aký kotlík ste zvyknutí z detstva. Ak váš otec varil guláš výlučne v smaltovanom kotlíku, siahnete po ňom automaticky aj vy. 

Väčší alebo menší?

Objasnili sme si, ktorý kotlík je na varenie gulášu ten naj, teraz už len vedieť, na aký objem sa zamerať. Predstavte si, pre koľko ľudí budete guláš variť najčastejšie. Koľko osôb ste napočítali? Na jednu osobu počítajte 330 – 400 ml gulášu. Toto množstvo je len orientačné. Každý má inú mierku.

Varenie gulášu v kotlíku na trojnožke

Niekomu guláš chutí a dopraje si poriadne veľkú porciu, niekto len tak zobne, aby vás neurazil, lebo guláš nie je jeho obľúbeným jedlom. Radšej uvarte viac. Pri príprave počítajte s tým, že vám ostane aj na zajtra. Je to lepšie ako tŕpnuť, či ste ho uvarili dosť. Berte ten väčší. Malý kotlík neroztiahnete.

Ak si vyberiete 15 litrový kotlík, nepočítajte s tým, že v ňom uvaríte 15 litrov gulášu. Potrebujete rezervu, aby sa vám guláš dobre miešal a aby ste ho nemali všade dookola. V 15 litrovom kotlíku uvaríte 12 – 13 litrov gulášu. Ste si istí, že to bude stačiť?

Koľko porcií v kotlíku uvaríte?

Chcete vedieť, koľko porcií sa zmestí do kotlíka rôznych veľkostí? Tak nech sa páči! Prepočet je robený pri objeme 400 ml / jedna porcia:

  • Kotlík 8 l = 15 porcií*
  • Kotlík 10 l = 20 porcií*
  • Kotlík 13 l = 27 porcií*
  • Kotlík 16 l = 35 porcií*
  • Kotlík 20 l = 45 porcií*
  • Kotlík 30 l = 65 porcií*

*počet porcií je samozrejme orientačný. Chce to trochu cviku a určite sa s kotlíkom skamarátite natoľko, že vám správny odhad časom nebude chýbať.

Pri kúpe kotlíka nezabudnite na vhodnú pokrievku. Varenie s ňou pôjde ľahšie.

Nezabudnite na trojnožku!

Kotlík treba nad ohnisko upevniť. Na tento účel poslúži trojnožka - stojan, do ktorého možno kotlík vložiť alebo ho naň zavesiť.

Varenie gulášu v kotlíku zavesenom na trojnožke

Na trhu totiž existuje viacero druhov - skladacie teleskopické trojnožky s háčikom na zavesenie, plné trojnožky s bočnými stenami či nižšie trojnožky bez háčika. Pri výbere tohto stojanu prihliadajte na jeho priemer. Výrobca samozrejme uvádza objemy kotlíkov, na ktoré sú konkrétne trojnožky vhodné.

Varenie gulášu v kotline

Smaltovaná, plechová či nerezová kotlina na guláš je praktickým pomocníkom pre každého, kto varí guláš najmä doma na záhrade či na chate. Nevýhodou kotliny je totiž jej veľkosť a hmotnosť, ktorá znemožňuje jej jednoduché prevážanie. 

Kotlina na varenie gulášu

Z výhod však treba spomenúť najmä výbornú stabilitu. Pri používaní kotliny nepotrebujete zakladať ohnisko - podkúrite si priamo v nej. Zároveň sa nemusíte báť zmeny počasia, nakoľko je oheň dokonale chránený samotným telom kotliny. 

Ak kupujete svoju prvú gulášovú kotlinu, potom sa poobzerajte po kompletný set (telo, kotlík s pokrievkou, dymovod, kolienko). Na trhu však nájdete aj modely bez kotlíka, ktoré sú samozrejme o niečo lacnejšie.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.Publikované dňa: 15.08.2018
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Osvetlenie terasy – solárne lampy alebo LED svietidlá? Osvetlenie terasy – solárne lampy alebo LED svietidlá?

Vonkajšie osvetlenie terasy je možné realizovať viacerými spôsobmi. Ak sa pýtate, ako osvetliť terasu, určite vám naše rady prídu vhod. Predstavíme vám praktické riešenia osvetlenia...

Dekorácie do záhrady z dreva, kovu a pneumatík Dekorácie do záhrady z dreva, kovu a pneumatík

Záhrada nemusí slúžiť iba na prácu a pestovanie plodín. Vytvorte si v tej vašej nádhernú oázu pokoja, kde si budete môcť oddýchnuť. Ozdobiť si ju môžete vkusnými dekoráciami, ktoré sú...

Veľkonočné dekorácie z papiera, filcu, vlny na stôl aj na dvere Veľkonočné dekorácie z papiera, filcu, vlny na stôl aj na dvere

Jar a pomaly aj Veľká noc sú už na spadnutie. Najkrajšie sviatky jari však nie sú len o povinnom upratovaní, spájajú sa aj so zdobením príbytku a prejavením kreativity. Chcete, aby vaša...