Monitor dychu Jablotron Nanny BM02 – recenzia, skúsenosti, manuál/návod na použitie

Jablotron Nanny BM02 je jedným z najpredávanejších doskových monitorov dychu. Na rozdiel od iných podobných produktov ide o certifikovanú zdravotnícku pomôcku, ktorá je využívaná aj priamo v pôrodniciach.

Jablotron Nanny BM02 recenzia, skúsenosti

Pozrite sa, čo môžete od tohto monitora čakať, ako funguje, a čo o ňom hovoria zákazníci.

Základný popis monitora Jablotron Nanny BM02

Doskové monitory dychu Jablotron Nanny od českého výrobcu patria k certifikovaným zdravotníckym pomôckam, čo v preklade znamená, že sa s nimi stretnete aj priamo na popôrodných oddeleniach v nemocniciach. Na druhej strane hovoríme o cenovo dostupnej alternatíve do domácnosti, ktorá je veľmi jednoduchá na používanie a zároveň i vysoko spoľahlivá.

Obrovskou výhodou je extrémne citlivá monitorovacia podložka, ktorá dokáže zaznamenať aj tie najjemnejšie dychové pohyby dieťaťa na celej ploche matraca. Merania prebiehajú nepretržite, vďaka čomu môžete kontrolovať i priebežnú dychovú frekvenciu vášho bábätka. Zvukový alarm sa zapne v prípade, keď vyhodnocovacia jednotka nezaznamená dychové pohyby dlhšie ako 20 s alebo nádychy dieťaťa klesnú pod frekvenciu 8 nádychov za minútu. Monitor Nanny je určený pre deti s váhou od 2 do 15 kilogramov a je vybavený až 5-metrovým pripájacím káblom. Riadiacu jednotku teda nemusíte upevniť iba na postieľku, ale napríklad i priamo k vašej posteli.

Plusom je skutočne hlasný alarm, ktorý vás zobudí i z toho najhlbšieho spánku. Monitor je ďalej vybavený 3 kontrolkami, vrátane hlásenia slabej batérie. Drobným mínusom je, že nemá žiadne doplnkové funkcie, ako napr. meranie teploty v miestnosti, displej či kameru, využijete ho teda len ako monitor dychu. Ak si urobíte malý prieskum na diskusných fórach alebo si prečítate recenzie na Jablotron Nanny, v drvivej väčšine prípadov sa stretnete s vyslovene pozitívnymi ohlasmi. Monitor sa ukazuje ako veľmi spoľahlivý, praktický, neporuchový a jednoduchý na ovládanie.

Základné technické parametre monitora dychu Jablotron Nanny BM02

 • Nosnosť: min. 2 kg/max. 15 kg
 • Veľkosť monitorovacej podložky: dĺžka – 50 cm/šírka – 30,5 cm/hrúbka – 1,5 cm
 • Hmotnosť monitorovacej podložky: 1 kg
 • Veľkosť vyhodnocovacej jednotky: 14 x 8 x 3,5 cm
 • Hmotnosť vyhodnocovacej jednotky: cca 120 g
 • Napájanie: alkalické batérie (AA/LR6)
 • Pokojový odber: 0,2 mA
 • Zvukový výkon sirény: cca 70 – 80 dB/m
 • Minimálna životnosť monitorovacej podložky: 24 mesiacov
 • Poplachová frekvencia dýchania: menej ako 8 nádychov za minútu alebo žiadne dýchacie pohyby dlhšie ako 20 s
 • Dĺžka pripájacieho kábla: 5 m

Monitor dychu Jablotron Nanny BM02 pre predčasne narodené bábätká

Obsah balenia

 • 1 ks monitorovacia podložka
 • 1 ks vyhodnocovacia jednotka so suchým zipsom
 • 1 ks plastový držiak na pripevnenie vyhodnocovacej jednotky na stenu či iné predmety
 • 1 ks 5 m napájací kábel
 • 1 ks plastový konektor na prepojenie podložky a jednotky s 3 vstupmi
 • 2 ks hygienické utierky na dezinfekciu monitorovacej podložky
 • Podrobný návod na používanie
 • Postup prvej pomoci pre novorodenca

Prečo si zaobstarať Jablotron Nanny BM02

Monitory dychu sú vo všeobecnosti považované za jeden z najúčinnejších prostriedkov v rámci prevencie SIDS, teda syndrómu náhleho úmrtia dojčiat. Využijete ich pri každom novorodencovi, v niektorých prípadoch sa však ukazujú ako o čosi potrebnejšie pomôcky. Medzi ohrozené skupiny patria napríklad deti s chronickými ochoreniami, veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou či predčasne narodené deti.

POZOR: Monitor dychu nie je určený na poskytnutie prvej pomoci v prípade zástavy dychu či srdca u dieťaťa. Slúži len na upozornenie dospelej osoby. Prvá pomoc a privolanie lekárskej pomoci ostáva na vás.

Ako funguje monitor dychu Jablotron Nanny

Monitor dychu Jablotron Nanny meria priebežnú dychovú frekvenciu dieťaťa a samozrejme i celkové dýchacie pohyby. Táto pomôcka sa stala populárnou tiež kvôli veľmi citlivej a presnej monitorovacej podložke, ktorá sníma aj tie najjemnejšie dýchacie pohyby dieťaťa.

Alarm a červená kontrolka sa na vyhodnocovacej jednotke spustia, keď:

 • monitorovacia podložka nezaznamená dýchacie pohyby dieťaťa dlhšie ako 20 s
 • sa dieťa za minútu nadýchne menej ako 8-krát

Kontrolky na vyhodnocovacej jednotke

 • Spodná kontrolka so symbolom batérie: keď je batéria vybitá, začne blikať.
 • Stredná kontrolka so smutným smajlíkom: blikaním načerveno signalizuje, že vyhodnocovacia jednotka nezaznamenala dychové pohyby dieťaťa, spolu s jej blikaním sa spustí aj zvukový alarm.
 • Horná kontrolka s usmiatym smajlíkom: bliká nazeleno v rytme nádychov a výdychov dieťaťa, pomocou nej môžete kontrolovať priebežnú dychovú frekvenciu.

Monitorovacia jednotka

Balenie obsahuje síce len jednu monitorovaciu podložku, avšak za približne 30 – 40 eur si viete dokúpiť aj druhú. Do vyhodnocovacej jednotky je možné zapojiť 2 podložky naraz (konektor má dva samostatné vstupy). Druhá podložka je nutnosťou pri dvojičkách, zíde sa vám i v prípade, keď sa dieťa zvykne prehadzovať a spí na viacerých miestach v postieľke.

Príslušenstvo monitora dychu Jablotron Nanny BM02

Monitorovacia podložka má životnosť okolo 2 rokov, novú si preto môžete dokúpiť tiež vtedy, keď plánujete monitor využívať dlhšie alebo pri druhom dieťati a taktiež pri kúpe použitého zariadenia. Životnosť vyhodnocovacej jednotky nie je nijako limitovaná.

Ako nainštalovať Jablotron Nanny

Tento monitor dychu zvládne spojazdniť aj úplný technický antitalent. Všetko potrebné nájdete priamo v pribalenom návode na použitie, v skratke to však vyzerá nejako takto:

 1. Najprv spojazdnite vyhodnocovaciu jednotku vložením dvoch batérií.
 2. Monitorovaciu podložku utrite antibakteriálnymi utierkami a vložte pod matrac alebo na iné miesto, kde budete monitor používať. Dajte si pozor, aby bola položená na pevnom a rovnom povrchu. Ak sa pod matracom nachádza klasický rošt, položte naň napríklad väčší kus preglejky. Monitor Nanny funguje spoľahlivo so všetkými klasickými typmi matracov.
 3. Vyhodnocovaciu jednotku pripevnite na kraj postieľky. Kontrolky majú byť otočené smerom von, aby ste ich mohli pohodlne kontrolovať. Jednotku môžete upevniť tiež na stenu alebo iné miesto. Na tento účel slúži plastový držiak, ktorý je súčasťou balenia.
 4. Pripojovací kábel s dĺžkou 5 metrov umožňuje vyhodnocovaciu jednotku umiestniť bližšie k vašej posteli. V prípade, ak ju upevníte na postieľku, kábel jednoducho zmotajte a prichyťte spolu so suchým zipsom na vyhodnocovacej jednotke.
 5. Teraz prichádza na rad zapojenie podložky a vyhodnocovacej jednotky. Do plastového konektora najprv zapojte kábel vedúci z podložky. Druhý kábel (nie je pripojený k žiadnej časti monitora) zapojte do konektora a následne do vyhodnocovacej jednotky.
 6. Nakoniec už stačí iba zapnúť a skontrolovať vyhodnocovaciu jednotku.

Ako skontrolovať vyhodnocovaciu jednotku

Predtým, ako začnete monitor používať „naostro“, nezabudnite na jeho kontrolu. Zapnite riadiacu jednotku, počkajte kým kontrolky prestanú blikaťprstom jemne ťuknite do monitorovacej podložky. Ak zelená kontrolka bliká „do rytmu“, teda vtedy, keď do nej ťuknete prstom, je všetko v poriadku. Následne sa podložky nedotýkajte po dobu 20 sekúnd. Na fungujúcom monitore sa má rozsvietiť červená kontrolka a spustiť hlasný zvukový alarm.

Monitor dychu pre jedno bábätko Jablotron Nanny BM02

Možné komplikácie s monitorom dychu Nanny

Monitor Jablotron Nanny nepatrí k poruchovým zariadeniam, výnimočné sú tiež falošné alarmy, ktoré potrápia nejednu mamičku, a patria k najväčším mínusom všetkých monitorov. Predsa len, zobudiť sa uprostred noci na hlasnú sirénu, ktorá signalizuje zástavu dychu dieťaťa, nie je nič príjemné.

Žiadne zariadenie však nie je stopercentne dokonalé, takže falošný poplach nie je vylúčený ani pri Nanny monitore. Najčastejšie k nemu dochádza vtedy, keď sa dieťa prevalí mimo monitorovaciu podložku. Pokiaľ by sa to dialo príliš často, je dobré popremýšľať nad kúpou druhej podložky, poprípade nechať monitor skontrolovať.

Veľmi nepríjemné môžu byť aj „nehody“ pri nočnom kŕmení či prebaľovaní. Keď dieťa vyberiete z postieľky, monitor vždy vypnite. Inak vás po 20 sekundách čaká poriadny šok, neraz i plač vášho dieťaťa. Samozrejme, po uložení dieťaťa nezabudnite na jeho opätovné zapnutie.

Údržba a starostlivosť o monitor dychu

Jedinou nutnou údržbou je pravidelná kontrola vyhodnocovacej jednotky. Všímajte si najmä stav batérií a správnosť kontroliek. Ak by ste spozorovali akékoľvek odchýlky, je potrebné zistiť, či funguje správne monitorovacia podložka, ktorá sa zvykne časom opotrebovať a kaziť. Bohužiaľ, nie je ju možné kalibrovať alebo inak opravovať. Jediným riešením je dokúpenie náhradnej podložky.

TIP: Monitorovaciu podložku môžete z času na čas, napr. pri každom prezliekaní posteľnej bielizne, pretrieť vlhčenými antibakteriálnymi utierkami.

Skúsenosti a recenzie

Monitor dychu Jablotron Nanny BM02 si väčšina rodičov pochvaľuje. Spokojnosť prejavili s veľmi ľahkou manipuláciou, dlhou životnosťou baterky, ale napr. aj s minimálnou údržbou. Falošné poplachy sa takmer vôbec neobjavujú, monitor dychu sa dá použiť aj v kočíku či na gauči. Ako negatívom označujú predovšetkým cenu.

Recenzie a skúsenosti s monitorom dychu Jablotron Nanny BM02

Výhody a nevýhody monitora Jablotron Nanny

Výhody:

 • Hlasný a výrazný zvukový alarm
 • Meranie priebežnej dychovej frekvencie dieťaťa zobrazené blikaním kontrolky
 • Jednoduché používanie
 • Vysoká spoľahlivosť – certifikovaná zdravotnícka pomôcka
 • Citlivá monitorovacia podložka
 • Dlhý napájací kábel
 • Nízka spotreba
 • Kontrolka na hlásenie slabej batérie
 • Vhodný aj pre skutočne malé a predčasne narodené detičky
 • Možnosť dokúpenia druhej podložky (pre jedináčikov, ktorí sa radi prevaľujú, aj pre dvojčatá)

Nevýhody:

 • Monitor má len základné funkcie
 • Monitorovacia podložka musí byť umiestnená na pevnom a rovnom povrchu, nie je možné ju položiť priamo na rošt
 • Pre niekoho môže byť jeho cena vysoká

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Komentáre

15/11/2022 05:54
Dana

Dobrý deň, chcem sa len spýtať, dočítala som sa na iných fórach od mamičiek, že monitor dychu od nanny sa dáva kalibrovať priamo u nich v servise a tu u Vás som sa dočítala, že sa nekalibruje, tak teraz neviem ako to je. Ďakujem krásne za odpoveď. S pozdravom Dana

15/11/2022 07:01
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
pred dvomi rokmi ešte kalibrácia podložky možná nebola a za ten čas sa to, aspoň podľa oficiálnej stránky výrobcu, nezmenilo. Podľa oficiálneho vyjadrenia výrobcu nie je žiadna údržba monitora dychu potrebná: "Žiadna špeciálna údržba okrem prípadnej výmeny batérií nie je potrebná. Čas od čas iba skontrolujte, či sa medzi podložkou a matracom nezráža vlhkosť. Odporúčame dať občas matrac vyvetrať alebo ho v postieľke otočiť. Matrac môžete otočiť tak, že časť, kde má bábätko obvykle hlavičku, dáte pod “nohy”. Alebo skúste matrac obrátiť hornou stranou k roštu." Ďalej uvádza, že "keby nebolo v dvojročnej záručnej lehote niečo v poriadku, zadarmo vám Nanny opravíme alebo vymeníme. Podložky staršie ako dva roky už nie je možné servisovať, pretože senzor stráca svoju citlivosť. Pokiaľ chcete monitor ďalej používať, odporúčame nákup novej podložky." Čiže ako píšeme v článku, kalibrácia nie je potrebná.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 23.07.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Návod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj ChiccoNávod, ako vybrať najlepší kôš na plienky. Recenzie chvália Tommee Tippee, Angelcare aj Chicco

ké majú koše na plienky iné výhody a nevýhody, ako sa zorientovať v ponuke a podľa akých kritérií sa rozhodovať pri kúpe? V našom článku vám to prezradíme.

Detský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybraťDetský kolotoč nad postieľku s projektorom a hudobným prehrávačom. Návod, ako vybrať

Detský kolotoč na postieľku upúta pozornosť vášho dieťaťa hračkami, melódiu alebo svetelnou projekciou. Prečo kolotoč nad postieľku zavesiť a ako ho správne vybrať? 

Detská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätkoDetská vanička alebo kúpacie vedierko? Poradíme vám, ako kúpať bábätko

Večerný kúpeľ patrí obyčajne k príjemnému zakončeniu dňa nielen v prípade dospelých, ale aj detí. V čom najradšej kúpete vaše dieťa vy?