Ako využiť kamene v záhrade? Ozdobné, nášľapné, prírodné či maľované kamene záhradu skrášlia

Kameň je prírodný prvok, ktorý môže mať rôzne tvary, farby a veľkosti, preto je originálnym doplnkom vhodným do záhrady. Zároveň je to aj jeden zo stavebných materiálov, ktorý používame pri stavbe domov, plotov alebo garáže. Preto jeho použitie v záhrade bude zároveň prepojením s domom a ďalšími vašimi stavbami. 

Ako použiť kamene v záhrade

Inšpirujte sa našimi nápadmi a tipmi, ktorými dokážete skrášliť svoju záhradu.

Výber kameňa

Nie každý druh a vzhľad kameňa bude sedieť presne do štýlu vašej záhrady, preto ho treba vyberať s uvážením. Dizajn záhrady a materiály by ste si mali dopredu naplánovať. Okrasné kamene majú do záhrady pekne zapadnúť a vytvoriť celistvý dizajn, nie vytŕčať. Ak je štýl vašej záhrady orientálny alebo japonský, voľte prírodné materiály, ktoré budú k celkovému dojmu sedieť a zároveň zodpovedať danej krajine.

Veľkosť a tvar kameňa by sa mali odvíjať aj od veľkosti a typu záhrady. S týmto by ste sa mali zaoberať už vtedy, keď pracujete na terénnych úpravách a nakupujete nové rastliny. Najlepšie sa kamene inštalujú do vznikajúcej záhrady, než do tej, ktorá už pár rokov rastie. Je to jednoduchšie pre ťažšiu techniku a pri rastúcej záhrade by mohol byť problém pri umiestňovaní väčších kameňov.

Ak sa chystáte kamene použiť na výstavbu jednoduchého chodníka alebo múrikov, tak môžete použiť kamene zo stavby, z blízkeho poľa alebo potoka. Záleží aj od toho, akú veľkosť chcete použiť. V prípade, že preferujete jednotný dizajn kameňov alebo máte špecifickejšie požiadavky, tak oslovte predajcu alebo priamo kameňolom. Kde nájsť kamene do skalky? Na prácu s menšími kameňmi je vhodné navštíviť záhradné centrum, kde nájdete široký výber kamienkov rôznych farieb a veľkostí.

Zásady pre použitie kameňa v záhrade

Potrebujete nejaký všeobecný návod na to, podľa čoho kamene vyberať a ako ich použiť v záhrade? Máme pre vás 5 základných bodov, ktoré by ste mali pri práci s kameňmi dodržiavať. Docielite tak najlepší dizajn a výsledok práce.

  • Rešpektujte prirodzené tvary kameňa, nesnažte sa ich meniť alebo nejako opracovávať. Práve naopak, snažte sa z týchto tvarov vyťažiť čo najviac a prispôsobte tomu aj okolie v záhrade.
  • Odporúčame použitie surových aj opracovaných kameňov. V záhrade to bude pôsobiť upravene, no zároveň to bude stále dostatočne prirodzené. Vhodné sú mramory, pieskovce, andezity, bridlice aj čierne čadiče. Každý jeden druh má osobitný vzhľad, ktorý sa hodí do rôznych typov záhrad.
  • Nebojte sa kamenných jazierok, vodopádov, kamenných lavíc či fontán. V záhrade pôsobia štýlovo a luxusne aj napriek tomu, že nemusia byť drahé. Často si ich viete vytvoriť aj svojpomocne.
  • Špecifický druh kameňa by ste mali kombinovať s vhodnými druhmi a farbami rastlín, stromov a kríkov.
  • Zakomponujte rôzne druhy kameňov na rôzne účely – použite ich na obklady, dlažby, chodníky alebo do skalky.

Kombinovanie materiálov

Nie je pravidlom, že musia byť v záhrade stredobodom pozornosti práve rastliny alebo stromy. Pokojne to môžu byť kamene a dvor pôsobí štýlovo aj vtedy, keď je skombinovaných viacero druhov a veľkostí kameňa. Ich výhodou je, že nevyžadujú náročnú starostlivosť a ako ich do záhrady dáte, tak zostanú. Použitie kameňa v záhrade je bežné už stovky rokov. Japonské záhrady boli tvorené úlomkami bieleho kameňa a uprostred bol len jeden strom. Podobne to bolo aj v Stredomorí, kde tvoril kameň centrum celej záhrady.

Kamenná stena v záhrade

Kombinovanie materiálov by malo byť založené hlavne na type vašej záhrady. Či máte radšej svetlé alebo tmavé farby, prípadne sa vám páči kombinácia menších a väčších kameňov. Osobitnou kategóriou je použitie štrku. Ten sa využíva na zaplnenie plochy a pre vytvorenie krajšieho efektu sa kombinujú viaceré odtiene. Štrk je praktický k rastlinám, ktoré sú citlivé na prebytok vlhkosti a jeho použitie vám ušetrí čas tým, že bráni rastu machu a lišajníku na pôde.

Kamene sa ideálne kombinujú s ťahavými rastlinami, ktoré ich postupom času obrastú. Môžete ich tvarovať tak, aby časť kameňa prekrývali alebo rástli tesne okolo neho. Ak ku kameňom zasadíte rastliny s modrými listami, tak vytvoríte ilúziu prímorskej záhrady. Keď umiestňujete kamene do čerstvo vytvorenej záhrady, berte do úvahy to, ako sa budú jednotlivé rastliny a stromy rozrastať. Často sa potom stáva, že pri nesprávnom usporiadaní musíte kameň alebo rastlinu premiestniť.

Dôvody, prečo je kameň v záhrade taký užitočný

Prečo sú kamene v záhrade kľúčovou zložkou? Dôvodov je viacero. Prvým sú ich výhodné vlastnosti, keď sú použité ako stavebný materiál. Ide o pevný materiál, ktorý má vysokú životnosť a je jednoducho dostupný pre každého. Ak sú vo vašej záhrade potrebné terénne úpravy, spevnenie brehov, stavanie skaliek alebo okrasných plotov, tak je na to ideálny kameň. Kvalita ani funkčnosť kameňov sa počas stáročí nezmenila, takže stále je to jeden z najlepších stavebných materiálov.

Prírodné kamene do záhrady slúžia ako odvodňovací prvok. Už v starom Ríme používali kameň v kúpeľoch a poľnohospodárskych oblastiach na tieto účely. Na odvodnenie sú určené kamene s menšími rozmermi – štrky, kamienky a okruhliaky. Medzery medzi kameňmi vytvoria priestor na odtekanie vody do podložia, takže voda nesteká po povrchu a nedochádza k podmáčaniu chodníkov alebo múrov.

V neposlednom rade sú kamene prírodnou dekoráciou, ktorá má variabilné a zároveň kreatívne využitie. Navyše, ak kamene vhodne nasvietite, tak počas noci ukážu svoju druhú tvár. Umelo vytvorené skalky v záhrade pôsobia ako prírodou sformované kompozície a keď sa o ne správne staráte, tak sa stanú klenotom vašej záhrady.

Skalka v záhrade – užitočné rady

Pôsobí upravene, štýlovo a bude vám robiť radosť počas celého roka. Skalky sa robia v záhradách už od nepamäti a starostlivosť nie je náročná. Ak ste záhradník – začiatočník, tak odporúčame začať s menšou skalkou s pár rastlinami. Ideálne je poradiť sa so záhradným architektom. Základným tipom, ktorého by ste sa mali držať je, že menej je viac a veľkosť skalky prispôsobte aj tomu, koľko času jej chcete venovať.

Typy skaliek podľa použitého kameňa

Oválne kamene sú vhodné na výstavbu skalky, ktorá je v rovine. Vďaka tvaru sa s nimi veľmi ľahko pracuje. Kombinujte ich s previsnutými drevinami nižšieho vzrastu alebo s rastlinami, ktoré vytvoria v skalke súvislý „koberec“. Prázdne miesta zaplňte ozdobnými trávami. Kamene oválneho tvaru nepoužívajte ako oporu svahu alebo na ploty. Snažte sa tiež kamene v skalke logicky usporiadať, aby nepôsobili gýčovo.

Kamene v skalke

Pri použití plochých, doskovitých kameňov musíte byť opatrní – pri ich ukladaní treba dodržiavať rovnaký smer a sklon vrstiev jednotlivých kameňov. Iba tak docielite prirodzený výsledok. Je vhodné ich použiť do skaliek v kopcovitom teréne. Sutinové záhony, pri ktorých sa používa štrk, sú tvorené trvalkami. Pripomína to situáciu, keď sa v prírode uvoľňuje z veľkých kameňov suť a začne tam prirodzene rásť tráva alebo kvety. So štrkom skombinujte aj väčšie kamene podobného typu. Aby vyzeralo sutinové pole prirodzene, tak by mali byť veľké kamene jednou tretinou pod úrovňou terénu.

Moderné skalky sú špeciálne štylizované. Umiestňujú sa napríklad do deliaceho múra alebo na iné nosné prvky. Používanými materiálmi sú betón, kov, murivo z tvárnic, tehál alebo kameňa, aj drevo. Takýmito skalkami sú určené na nahradenie oplotenia, upravujú sa nimi nepekné steny, rozčleňujú priestor a vytvoriť si ich môžete aj na miestach, ktoré by ste inak nevyužili.

Rady k stavbe a starostlivosti o skalku

Skalke treba vybrať a pripraviť vhodné miesto. Ak ju umiestňujete do terénu, tak by ste mali vytvoriť vzhľad „kvetinového vodopádu“. Pri skalkách na rovine je dobré nájsť také miesto, aby v záhrade nezavadzala. Ideálne je nájsť jej miesto v rohu alebo pozdĺž plota. Väčšiu skalku je vhodné umiestniť k terase. Kvety a rastliny v skalke potrebujú dostatok slnka, takže aj tomu prispôsobte umiestnenie.

Využite pero a papier, alebo špeciálne programy. Keď už viete, kde chcete skalku umiestniť, tak si to skúste všetko navrhnúť. Niekomu stačí aj návrh na papieri, iný si to nevie predstaviť, takže využije špeciálny program. Skúste si načrtnúť rozmiestnenie rastlín, kameňa aj okolie skalky, aby ste videli, ako to bude vo finále približne vyzerať.

Rastliny a správna výživa. Výber rastlín je pri tvorení skalky najdôležitejší. Mali by to byť také druhy, ktoré preferujú suchšie prostredie a nevyžadujú intenzívnu zálievku. Ideálne je použiť aj odolnejšie, vysokohorské druhy – klinčeky, flox, poniklec alebo sukulenty. Správna zemina je súčasťou dobrej výživy rastlín.

Použitie štrku v záhrade

Ak nemáte na starostlivosť o záhradu dostatok času a nechcete každý týždeň kosiť trávu, tak je ideálnym riešením použitie štrku. Výhodou štrku sú nízke náklady na jeho obstaranie, odolnosť, rýchle pokladanie a je vhodný aj na plochy s nerovným povrchom. Jediná údržba, ktorú vyžaduje, je odstraňovanie buriny. Má zaujímavý vzhľad a veľmi štýlovo pôsobí, ak skombinujete viacero druhov a odtieňov štrku. Často sa kombinuje aj s inými materiálmi, napríklad dlažbou, tehlami alebo drevom.

Pokladanie

Štrk je u predajcov dostupný v rôznych farbách (od tmavošedej až po bielu), štýloch a veľkostiach. Od toho sa potom odvíja aj jeho cena. Viete si ho kúpiť priamo z kameňolomu alebo v špecializovaných predajniach. Ako postupovať pri jeho umiestňovaní? Keď si štrk objednáte, tak ho nechajte vyložiť čo najbližšie k miestu, kde bude vysypaný. Ušetríte tak čas pri prevážaní štrku vo fúriku z miesta na miesto.

Plocha, na ktorú idete štrk umiestniť, by mala byť ohraničená obrubami. Tým zabezpečíte, že sa nebude roznášať ani rozsýpať. Základ, ktorý bude pod vrstvou štrku, by mal byť voľne priepustný a zhutnený. Na spodok vysypte hrubší štrk, ktorý vytvorí 10-centimetrovú vrstvu. Poriadne ho urovnajte a utlačte. Pomocou hrablí potom rozhrňte štrk po celej dĺžke, ideálne, aby mala táto vrstva aspoň 2 centimetre. Keď budete mať štrk vysypaný, postriekajte ho herbicídom proti burine.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 25.08.2021
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vyčistiť špinavú stenu – na mastné fľaky krieda, na fixky a víno chémiaAko vyčistiť špinavú stenu – na mastné fľaky krieda, na fixky a víno chémia

Pripravili sme pre vás návody, tipy a triky, ako vyčistiť stenu od rôznych škvŕn . Nebudete musieť kupovať novú farbu a premaľovávať byt.

Kvalitný bezpečnostný visiaci zámok je vodoodolný, na kód alebo na odtlačok prsta a s alarmomKvalitný bezpečnostný visiaci zámok je vodoodolný, na kód alebo na odtlačok prsta a s alarmom

Výber visiaceho zámku môže byť dlhší proces, hlavne ak chcete zabezpečiť cenné veci. Z akých typov si môžete vyberať?

Zasklenie balkóna a terasy – výhody, nevýhodyZasklenie balkóna a terasy – výhody, nevýhody

Pred tým, ako sa do zasklievania pustíte, zvážte všetky výhody a nevýhody, aby vám táto zmena nerobila o pár dní starosti.