Postup, ako založiť skalku na rovine a vo svahu: návrh a nápady do skalky. Sú vhodné dreviny a bylinky?

Skalky sú dominantnou súčasťou nejednej záhrady či parku. Vyznačujú sa usporiadaním kameňov, skalných ruží a ďalších okrasných porastov pripomínajúcich horské prostredie. Skalky sú obľúbené nielen vo verejných záhradách a parkoch, ale čoraz viac sa objavujú aj bežne na dvoroch a pri domoch.

Postup, ako založiť skalku

Môžu byť rozmanité vzhľadom, výberom rastlín aj veľkosťou – preto si každý môžu skalku prispôsobiť svojim vlastným podmienkam.

Ako založiť skalku

Charakteristickou črtou skaliek býva ich vzhľad pripomínajúci horské prostredie s kamienkami a vysokohorskými rastlinami. Skalky sa zakladajú na vyvýšených, kopcovitých terénoch s kamením od najväčších skaliek až po drobný štrk. Typickými rastlinami v skalkách sú skalné ruže, ktorých rozmanité druhy sa líšia tvarom aj sfarbením. Skalničky však nie sú jediné rastliny, ktoré sa do skaliek vysádzajú. Obľúbené sú aj vysokohorské rastliny, okrasné trávy, cibuľoviny, dreviny, trvalky aj byliny.

Predtým, než sa do zakladania skalky pustíte, je vhodné zvážiť, v ktorej časti záhrady je pre ňu najvhodnejšie miesto, či budete potrebovať povrch upraviť, aké kamienky zvolíte aj to, po akých skalničkách a rastlinách siahnete. Možností je neúrekom, preto stojí za to inšpirovať sa skalkami na internete, prípadne vo vašom okolí. Z časového hľadiska je najvhodnejšie skalku zakladať na jar, keď vám bude priať aj počasie. Novovysadené rastliny sa ľahko ujmú a prispôsobia novému miestu. Skalku môžete zakladať aj v ďalších ročných obdobiach, bezproblémové je leto, no v jeseni a zime sa so zakladaním o čosi viac potrápite. Počasie bude chladnejšie, a preto sa v týchto obdobiach odporúča pripraviť len terén s kamienkami a výsadbu rastlín odložiť až na jar.

Umiestnenie

Pri zakladaní skalky nepodceňte výber miesta. Z hľadiska svetových strán by mala byť orientovaná na juh, sever, príp. severozápad, kde nie je neustále vystavená slnečnému žiareniu. Skalky potrebujú dostatok svetla, ale príliš veľa slnečného žiarenia by spôsobilo vysychanie porastu. Skalky sa zakladajú na vyvýšenom prostredí či na svahoch. Nie každý má na dvore vyvýšené miesto, čo neznamená, že by mala skalka stáť na rovine. Stačí si nechať naviezť zeminu alebo substrát, príp. spojiť stavbu skalky s výstavbou jazierka a vykopanú zeminu použiť rovno na stavbu skalky.

Pre skalku vyberte polotienisté až slnečné miesto, ktoré nebude zanikať pri okolitých stavbách či porastoch. Ľudia si často budujú skalky v predzáhradkách, pri jazierkach, terasách, pri domoch, bazénoch a v okrasnej časti záhrady. Menej vhodné je situovať skalku za dom či hospodársku budovu, kde je väčšinu dňa v tieni, pod stromami, z ktorých listy budú opadať, alebo do úžitkovej časti záhrady, kde sa pestuje ovocie a zelenina. Skalku nezakladajte ani v blízkosti výbehu pre sliepky či iné zvieratá, nie je vhodná v priestoroch, kde sa hrávajú deti či pri kompostovisku.

Ako založiť skalku v kvetináči

Taktiež sa uistite, že máte pre skalku dostatok priestoru. Skalky bývajú rôznych tvarov a rozmerov, no odporúča sa skalke zabezpečiť aspoň 1,2 – 1,5 m priestoru do šírky, pričom by nemala byť príliš široká, aby ste sa k rastlinám mohli pohodlne dostať. Dĺžka skalky je len na vás, no mala by byť väčšia, úmerne prispôsobená dĺžke pozemku alebo iného elementu, pozdĺž ktorého je skalka stavaná. Obľúbené sú aj mini skalky, ktoré nezaberú veľa plochy ani si nebudú vyžadovať veľké množstvo rastlín, avšak vždy zvážte rozmer pozemku, pretože príliš malé skalky nemusia dostatočne vyniknúť. Skalku možno kombinovať aj so suchým múrom a vytvoriť tak predel v záhrade, prípadne výrazný element napr. pri terase s krbom či altánku.

Zemina

Keďže väčšina rastlín rastúcich v skalkách pochádza z pohorí a kamenistých podmienok, tieto podmienky treba v skalke čo najlepšie napodobniť. Výber zeminy by mal závisieť od toho, aké rastliny sa v skalke rozhodnete pestovať. Väčšina skalničiek a porastov v skalkách obľubuje vápenitú a dobre priepustnú pôdu. Pôda by mala byť zmiešaná s drobnými kamienkami, aby z nej mohla voda ľahko odtekať a rastliny by tak nestáli vo vlhkej pôde.

Ak staviate skalku od základov, teda vytvárate aj svah, na ktorom bude stáť, približne 50 cm od povrchu nasypte drobné kamienky, ktoré budú pôsobiť ako drenážny systém. Zvyšok zasypte pripravenou zeminou zmiešanou s kamienkami. Podobne môžete postupovať aj ak už svah na pozemku máte, avšak v prvom rade z povrchu odstráňte všetku trávu a burinu. Túto prácu je vhodné vykonávať za teplého a slnečného počasia, aby buriny dobre preschla a nerozširovala sa ďalej.

Kamene

Pri zakladaní skalky si mnoho ľudí neuvedomuje, akú dôležitú úlohu v nej majú kamene a často vyberie len zopár pekných, okrúhlych kameňov, ktoré rozmiestni v okolí rastlín. Pravdou však je, že kamene by mali pokrývať až polovicu povrchu skalky, do ktorej sa potom nasadia skalničky a rastliny, ktoré celkový vzhľad dotvárajú. Do skalky sa odporúča vybrať kamene viacerých veľkostí, od skutočne veľkých kameňov cez stredne veľké až po najmenšie kamienky a štrk. Veľké kamene budú mať dominantnú pozíciu, menšie budú prostredie skalky dotvárať a štrkom sa vsypú prázdne miesta v okolí rastlín.

Odporúča sa vybrať si však len jeden druh kameňa, prípadne 2 podobné vzhľadom, a kombinovať skôr rôzne veľkosti skál. Obľúbenými kameňmi sú žula, vápenec, bridlica, travertín, pieskovec, dolomit, andezit či rula. Kamene si môžete nechať doviezť alebo aj nazbierať rôzne kamene opracované prírodou. Neodporúča sa používať okrúhle kamene, ktoré sú charakteristické skôr pre korytá riek než pre horské prostredie. Kamene sa snažte rozložiť čo najprirodzenejšie, teda nie geometricky, ale skôr náhodne. Začať môžete najväčšími kameňmi, ktoré budú predstavovať hlavné body.

Kamene do skalky

Kamene neukladajte na povrch skalky, ale vyhĺbte menšiu jamku, do ktorej vložíte asi tretinu kameňa a zabezpečíte tak jeho stabilnú polohu. Medzi jednotlivými kameňmi nevyplňte všetky priestory, ale nechávajte miesto aj na rastliny. Ak vkladáte plochejšie kamene do svahu, nemusíte ich zahrabávať príliš hlboko do zeminy, aby držali, ale môžete ich podoprieť a priložiť aj inými kameňmi. Ostré a menej zaujímavé časti kameňov by mali byť tie, ktoré vložíte do pôdy. Priestor medzi väčšími kameňmi môžete vysypať štrkom, ktorý nielen zabezpečí, aby v skalke nerástla burina, ale zadrží aj vlahu, vďaka čomu nebude porasť vysychať.

Výber rastlín

Výber rastlín do skalky sa môže zdať ako náročná úloha. Vhodné je striedať viacero druhov, teda nielen skalničky, ale aj kvitnúce rastliny, kobercovo rastúce rastliny aj trávy, dreviny i cibuľoviny, papraďorasty a podobne. Čo je potrebné pri výbere zohľadniť? Okrem estetickej roviny nezabúdajte na to, že každá rastlina má špecifické požiadavky na rast. Niektoré potrebujú slnečné miesta, iné polotieň až tieň. Jedny si vyžadujú kyslé pôdy, iné vápenaté. Kým jedny potrebujú vlahy a priestoru viac, iné zas menej a podobne. Ďalší faktor, ktorý je vhodné zvážiť, je obdobie kvitnutia. Ak všetky kvitnúce rastliny budú kvitnúť naraz, po zvyšok obdobia nebudete mať v skalke žiadne kvety. Preto je zhodné rozložiť rastliny s rozličnou dobou kvitnutia.

Asi najtypickejšou rastlinou v každej skalke je skalnica, sukulentná rastlina nazývaná aj skalná ruža. Darí sa jej na slnečnom a kamenistom mieste, nevyžaduje si veľa starostlivosti a prežije aj v suchých a mrazivých podmienkach. Známy je aj rozchodník, ktorý tvorí plazivé zelené koberce, vypĺňa miesta medzi skalami a darí sa mu vo vápenatej pôde na slnečnom mieste. Zo sukulentov sú obľúbené aj rastliny ako echevéria, agáva či kotyledon, ktoré si vyžadujú slnečné miesto.

V skalke vyniknú aj kvitnúce rastliny, ktoré si vyberajte podľa doby kvitnutia aj sfarbenia. Horec má krásne modré kvety, ružové koberce tvorí lomikameň aj rozchodník a z fialovo kvitnúcich rastlín sú obľúbené tarička, poniklec aj flox šidlolistý. V rôznych farebných prevedeniach nájdete klinček a exotický vzhľad prinesie delosperma. Z cibuľovín sa používajú bledule, modrice aj s snežienky, ktoré však uprednostňujú polotieň pred priamym slnečným žiarením. Na vyplnenie miesta či obrastenie skál sa v skalkách používa aj mach.

Z drevín a nízkych krov sa používajú hlavne borovice a borievky, z trávnatých porastov kostrava, kavyľ, kortaderia, ostrica a chrastnica. Do skaliek možno vysadiť aj bylinky, pričom najčastejšie sa používa šalvia, materina dúška, rozmarín aj levanduľa. Pri hľadaní rastlín môžu zaujať aj exotické rastliny zo Stredomoria, ktoré sú síce vhodné do skalky, no netreba zabúdať na to, že vďaka našim zemepisným podmienkam máme zimy chladnejšie a mrazivé, čo tieto rastliny nemusia prežiť.

Usporiadanie rastlín

Pri výbere rastlín zvážte aj ich usporiadanie. Plán výsadby je vhodné si vopred načrtnúť a premyslieť, aby sa vám nestalo, že zakúpite množstvo krásnych rastlín, ktoré však k sebe neladia. Na papier si zakreslite obrys skalky a načrtnite, ktoré rastliny kam umiestnite. Takto sa istite, že napr. kvitnúce rastliny nebudú všetky na jednej kope, ale starostlivo rozmiestnené aj na základe toho, v akom období kvitnú. Zakresliť si môžete aj farebnú kompozíciu kvitnúcich rastlín, aby vám výsledná skalka vyšla podľa predstáv. Ak si nie ste rozložením istý, návrh skalky si môžete nechať vypracovať odborníkmi.

Výber rastlín do skalky

Dôležité je aj usporiadanie rastlín podľa ich veľkosti – tie najväčšie, ako trávy či dreviny, by mali stáť vzadu, aby nezatienili výhľad na ostatné. Menšie a stredne veľké rastliny rozmiestnite tak, aby mali dostatok priestoru a netienili si. Do medzier je vhodné nasadiť rozchodník či plazivé rastliny, ktoré vytvárajú zelené koberce. Ak staviate skalku pri jazierku, prispôsobte tomu aj výber rastlín – vhodné sú rôzne druhy tráv, pálky, kosatce a ďalšie vlhkomilné rastliny. Menej vhodné sú zase suchomilné rastliny, ktorým by sa vo vlhkom prostredí darilo menej.

Výzdoba

Okrem kameňov a samotných rastlín môžete vzhľad skalky dotvoriť aj inými prvkami. Ak potrebujete výrazný predel záhrady či dominantný prvok, môžete staviť na suchý múr alebo rôznofarebné tvárnice, ktorými možno vystavať svah a základ pre skalku. Esteticky zaujímavé sú aj rôzne záhradné sochy. Nemyslíme tým starých známych záhradných trpaslíkov, ktorých mnohí považujú za gýč, ale sochy z prírodného kameňa, ktoré môžu pôsobiť veľmi decentne a dotvárať celú skalku. Podobne môžu pôsobiť aj mini fontány, ktoré možno zakomponovať priamo do skalky. Skalku možno vyzdobiť aj vyložením prázdnych miest farebným štrkom, z ktorého sa dajú vytvoriť obrazce, alebo skladaním kamienkov do zaujímavých útvarov. Šikovní majstri dokážu vytvoriť aj bambusovú fontánku, napájadlo, mini skalku v kvetináči alebo drevený domček, ktorý vytvorí dojem mini záhradky.

Starostlivosť

Starostlivosť o skalku vám nezaberie veľa času. Mnoho rastlín, ktoré sa do skaliek sadia, sú nenáročné, vyžadujú si málo vlahy aj hnojenia. Starostlivosť však prispôsobte jednotlivým rastlinám, ktoré ste si do skladby vlastnej skalky vybrali. Skalka si najmä počas horúcich letných dní bude vyžadovať dostatočné polievanie a nezabudnite naň ani po prvom zasadení rastlín či pri presádzaní. Hnojenie nie je nevyhnutné, no rastlinám pomôže pri tvorbe nových výhonkov aj kvitnutí. Hnojí sa teda najmä na jar a v lete, no netreba to s hnojením preháňať.

Pravidelná údržba zahŕňa aj odstraňovanie prípadných burín či zoschnutých časti rastlín. V jeseni, keď teploty začnú klesať, je potrebné skalku pripraviť na zimu. Niektoré rastliny bude potrebné zazimovať, vhodné je obložiť ich kompostom, ktorý ich ochráni pred chladom a poskytne živiny. Keď teploty klesnú pod nulu, skalku môžete prikryť vetvičkami ihličnanov. Pri snežení je vhodné sneh zo skalky pravidelne odstraňovať, keďže niektorým ihličnatým drevinám takáto vlhkosť uškodí.

Po roztopení posledného snehu na jar bude skalka pripravená na rast nových výhonkov. Vetvičky ihličnanov zložte a skontrolujte stav rastlín. Suché časti rastlín a rastliny, ktoré v zime umrzli, odstráňte. Na podporu rastu po zime môžete opäť použiť hnojivo. Priestor po odstránení odumretých rastlín doplňte novými rastlinami a skalku upravte a zarovnajte tak, aby opäť pôsobila esteticky.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 07.04.2021
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Mrazuodolný olivovník – pestovanie v črepníku, hnojivo, rozmnožovanie, rez, prezimovanieMrazuodolný olivovník – pestovanie v črepníku, hnojivo, rozmnožovanie, rez, prezimovanie

Olivovník má síce na juhu pre rast plodov lepšie podmienky, no dopestujete ho bez problémov aj na Slovensku.Prezradíme vám, ako na to.

Dažďové záhrady v meste i na vidieku – ako udržať vodu v záhrade, aké rastliny sú vhodnéDažďové záhrady v meste i na vidieku – ako udržať vodu v záhrade, aké rastliny sú vhodné

Dažďové záhrady pomáhajú zmierniť následky povodní, udržiavať dažďovú vodu v pôde, filtrujú ju a dopĺňajú tak zásoby podzemnej vody. Dažďovú záhradu si môže každý vybudovať svojpomocne...

Mrazuvzdorné granátové jablko – pestovanie zo semienka vonku i v črepníkuMrazuvzdorné granátové jablko – pestovanie zo semienka vonku i v črepníku

V tomto článku sa budeme venovať pestovaniu granátového jablka. Je to najzdravšia možnosť a keď si toto ovocie sami vypestujete, tak vám bude chutiť o čosi viac.