Ako navrhnúť a zrealizovať záhradné jazierko svojpomocne?

Žblnkajúce jazierko, zurčiaca vodička, vyskakujúce rybičky, stekajúci vodopád, teplé slnečné lúče a šálka dobrej kávy. Atmosféra ako z filmu. Nemusí to tak byť však len vo filme alebo vo vašom šuplíku s nálepkou "nesplnené sny".

Ako navrhnúť a zrealizovať záhradné jazierko svojpomocne?

Ak máte v záhradke veľa "placu", nerozmýšľajte príliš dlho, navrhnite a urobte si umelé jazierko úplne sami. S naším postupom ako na to, vám vytvorenie záhradného jazierka nezaberie viac ako 3 až 4 dni.

Veci, potrebné na vytvorenie jazierka


Čo budete potrebovať?

Najdôležitejšie je dostatočne veľké miesto v záhrade, aby ste mali vôbec kde jazierko vybudovať. Samozrejme, nemala by vám chýbať chuť pracovať a napokon, netreba sa vzdávať. Okrem toho budete na vykopanie jazierka potrebovať aj rýľ a lopatu, prívod vody s hadicou a na úpravu terénu vodováhu. Tieto pomôcky pravdepodobne budete mať doma, z obchodu si ešte prineste jazierkovú geotextíliu, jazierkovú fóliu a nejaké akváriové rybky (napr okrasné karasy i japonské koi kapre). Tak, toto by pre úplný základ malo stačiť. Pre jazierko s lepšou životnosťou a s lepším estetickým zážitkom si zaobstarajte piesok, riečne kamienky, väčšie ozdobné kamene a vodné rastlinky.

Výber vhodného miesta

Tak, asi sa pýtate, ako a kde začať. Prvým krokom je výber správneho miesta. Možno už máte nejakú tú predstavu, kde by ste chceli mať jazierko. Prvotná predstava je veľmi dôležitá, ale aby bolo vaše jazierko aj čo najmenej údržbové, je nutné vybrať vhodné miesto. Najvhodnejšie a najlepšie bude, ak nad jazierkom nerastie veľký strom, aby ste nemuseli stále jazierko čistiť od opadaných listov, peľu, konárov, trusov od vtáctva a od vtáčích hniezd. Malo by to byť však miesto, na ktorom sa počas dňa strieda slnko a tieň.

Záhradné jazierko - výber vhodného miesta

Tvar jazierka, veľkosť a jeho hĺbka

Jazierko môže byť rozličného tvaru, veľkosti a v podstate aj hĺbky. Tvar, ktorý sa vám pozdáva najviac, si naznačte na povrch terénu, napr. hadicou. Na navrhnutý tvar sa následne pozrite buď z balkóna, alebo z terasy. Hĺbka jazierka môže byť akákoľvek, ale vo väčšej časti jazierka musí byť hĺbka minimálne 1,3 metra, tam sa rybičky uchýlia, aby prezimovali. Ak sa vám miesto pozdáva, myslite na to, že podľa veľkosti jazierka budete potrebovať aj dostatok materiálu na výplň vykopanej jamy a pochopiteľne aj vodu. Dôležité teda je si uvedomiť, že čím väčšie jazierko, tým väčšia časová a finančná investícia.

Úprava a vrstvy

Začnite kopať tak, že odkopete vrchnú časť jazierka a potom si premyslite ďalší tvar vrstvy. Kopte tak, aby ste po obvode, vo vnútri jazierka, vytvorili minimálne jeden schod. Tam budete môcť ukladať rastlinky vhodné do jazierka. Nerobte ich príliš úzke, aby sa rastliny na schody zmestili. Jazierko bude spolu s nimi oveľa krajšie.

Záhradné jazierko s rybami a rastlinami

Nevytvárajte mnoho plytčín, pretože vplyvom tepla sa budú na nich vytvárať a udržiavať riasy. Vykopané jazierko, hlavne dno a breh, si skontrolujte vo vodováhe, či nenastáva neželaný spád (voda by mohla na niektorých miestach unikať) a jamu očistite od koreňov, aby nič nepoškodilo fóliu.

Geotextília a fólia

Pred tým ako začnete pokladať fóliu, na dno jazierka naneste vrstvu piesku. Odstráňte zo stien jazierka a z dna všetky konáre, kamene, korienky rastlín a prípadné ostré veci, aby sa prostredníctvom prítlaku vody, zabránilo poškodeniu fólie. Použitie geotextílie, pod fóliu, nie je nutné, ale ak sa pre ňu rozhodnete, začnite ňou vystielať celé jazierko. Aby bola výstelka čo najlepšia a rýchlejšia, zavolajte si na pomoc suseda. Na geotextíliu aplikujte jazierkovú/hydroizolačnú fóliu. Začnite ju rolovať od stredu jazierka, budete ju vedieť lepšie a rovnomernejšie šponovať na steny. Záhyby vyrovnávajte tak, aby ste nenarušili vykopané schody a kaskády. Do stredu natiahnutej fólie si môžete napustiť trochu vody, fólia sa tak vyrovná a vy viete, kde ju treba ešte poupravovať. Na brehoch ju zaťažte, napr. kameňom alebo vrstvou pôdy.

Fólia ako podklad pre záhradné jazierko

Filtrácia a púšťanie vody

V prípade zapojenia filtrácie myslite na to, že prietoková filtrácia sa musí nachádzať v ideálnej rovine nad hladinou jazierka. Aby filtrácia nerušila celkový estetický zážitok, umiestnite ju na vhodné miesto, prípadne ju obložte prírodným materiálom, napr. kameňom alebo drevom. Dopustite vodu a nechajte ju pár dní odstáť. Sama sa okysličí a v prípade vodovodnej vody z nej vyprchá chlór, ktorý by mohol ohroziť rybičky.

Vodné rastlinky

O niečo príjemnejšia činnosť ako kopanie a naťahovanie fólie je vysádzanie vodných rastliniek. V tomto momente nastupujú ženy so svojou láskou ku kvetom. V záhradkárstve vám poradia, ktoré rastlinky sú, okrem tradičného bieleho alebo ružového lekna, vhodné do jazierka.

Rastliny vhodné do záhradného jazierka

Môžete si ich nasadiť priamo do jazierka na vytvorený schod. Zasaďte ich do perforovaných košov alebo jutových vriec spolu so štrkom, ktorý vrecia zaťaží. Rastlinky sú veľmi dôležité, pretože budú vytvárať kyslík pre rybičky a správny ekosystém jazierka. Okolo brehu jazierka, môžete zase vysadiť aj iné kvetiny, napr. hortenzie.

Záverečná fáza

V záverečnej fáze si sadnite pri jazierko a v pokoji pouvažujte, čo a kde by ste pridali, aby vyzeralo jazierko a okolie naozaj ako z časopisu. Brehy jazierka môžete doplniť dekoračnou štiepkou a kôrou rôznej farby alebo riečnymi kamienkami, ktoré môžete ukladať podľa farieb. Vyhotovte si drevený most cez jazierko alebo si do jazierka zakúpte odľahčené figúrky labutí. Naozaj, ani pri tu sa fantázii medze nekladú.

Starostlivosť

Vybudovaním jazierka sa to však nekončí. O jazierko a jeho obsah je potrebné sa starať počas celého roka. Dôležité je zaobstarať rybičkám vhodnú potravu, niekoľkokrát denne podľa teploty vody. Na jeseň je nutné odstraňovať z hladiny jazierka napadané listy a počas zimy vytvoriť medzi ľadom otvorený priestor pre prísun kyslíka. Samozrejme, že aj o rastlinky sa treba starať. Niektoré potrebujú pre svoj rast špeciálne substráty (obzvlášť lekná), ktoré však nesmú nijako ohrozovať život rybičiek. Nehnojte ich tým, čo bežne používate na kvety, ale dajte si poradiť v záhradkárstve. Niektoré rastlinky sú trvalky a niektoré jednoročky. Pri ich kúpe myslite na to, že o väčšinu trvaliek sa netreba počas zimy nijako špeciálne starať, postarajú sa o seba samy.

Starostlivosť o záhradné jazierko - ako postupovať?

Ako správne prikrmovať rybičky?

Rybičky sa prikrmujú podľa toho, akú teplotu má jazierko. Na začiatku jari, pri teplote vody 10 °C, sa začínajú postupne prikrmovať raz za týždeň. Zo začiatku používajte krmivo, ktoré má v sebe viac tuku ako bielkovín a s pridanými vitamínmi. Pri stabilnej teplote 15 °C kŕmte 1-krát denne. Aj rybičky cítia blížiace sa leto a stávajú sa aktívnejšími, preto ich možno postupne začať kŕmiť častejšie za deň, pri teplote 20 – 26 °C kŕmte až 3-krát za deň. Netreba ich kŕmiť, ak je teplota v jazierku vyššia ako 30°C. S príchodom zimy prestávajte postupne kŕmiť a ku koncu kŕmneho obdobia (teplota jazierka klesne pod 8 °C), kŕmte krmivom s vysokým obsahom tuku, aby mali rybičky dostatok tukových zásob a energiu prezimovať.

Rýchle tipy na záver

  • Nie je nutné použiť geotextíliu, ale práve geotextília zvyšuje odolnosť jazierka. Chráni fóliu pred poškodením a jazierku zabezpečuje dlhú životnosť.
  • Geotextíliu spájajte teplovzdušným lepidlom – pri ukladaní fólie sa nebude nechcene rolovať.
  • Rybky "nasaďte" až po odstátí vody, až potom, čo sa okysličí.
  • Čistenie jazierka vám uľahčí jazierkový vysávač, s ktorým bude čistenie oveľa rýchlejšie a precíznejšie.
  • Pri kúpe rastlín do jazierka kupujte prevažne trvalky.

POZOR: Listy z jazierka je potrebné neustále odstraňovať, pretože sa udržiavajú na hladine vody a do jazierka produkujú škodlivé plyny, ktoré môžu udusiť rybičky. Počas mrznutia zabezpečte, aby sa v jazierku nachádzala aj časť bez ľadu, hlavne tam, kde je jazierko najhlbšie. Zabezpečíte tým unikanie škodlivých plynov von z jazierka a prísun kyslíka.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 24.01.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?

Dnes je ručná elektrická vŕtačka základom každej domácnosti a využíva ju snáď každý technik a opravár. Dnes už jestvuje množstvo druhov vŕtačiek. Poďme sa pozrieť na tie najznámejšie.

Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?

Ak preferujete bezkáblové náradie, pravdepodobne oceníte jeho praktickosť a slobodu pri práci. Akumulátorové náradie dnes ponúka rovnakú kvalitu ako klasické elektrické varianty, pričom...

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.