Katalytická lampa má vyčistiť vzduch. Veríte tomu?

Úlohou katalytickej lampy je odstrániť nepríjemný cigaretový pach a rôzne zápachy vznikajúce v domácnosti. Prevoňajú celý interiér a sú pekným bytovým doplnkom. Niektoré popisy uvádzajú, že majú aj dezinfekčný účinok.

Katalytická lampa do domácnosti

Je to ale naozaj tak? Na akom princípe funguje katalytická lampa a prečo sa čoraz častejšie stáva súčasťou modernej domácnosti?

Krásne katalytické lampy do bytu i domu

Katalytická lampa pochádza z Francúzska

Prekvapuje vás to? Katalytické alebo Borger lampy sa prvý krát objavili koncom 19. storočia vo francúzskych nemocniciach. Mali čistiť vzduch a vďaka ozónu vznikajúcemu pri katalytickom rozklade ničiť patologické mikroorganizmy. Na tomto princípe fungujú dodnes a to ich rozlišuje od ostatných výrobkov tohto druhu. Cieľom tejto lampy bolo dostať príjemnú vôňu parfumu do každej domácnosti. Myšlienka mohla vzniknúť len vo svete, ktorý sa rôznymi vôňami a parfumami preslávil.

Prečo katalytickú lampu používať?

Výrobcovia a predajcovia katalytických lámp poukazujú na to, že sviečka interiér len prevonia, ale lampa neprodukuje žiadne škodlivé splodiny a v priebehu niekoľkých minút je vďaka nej vzduch nie len voňavejší, ale aj čistejší. Úspešne bojuje aj s baktériami, vírusmi a roztočmi, čo je hlavným lákadlom pre rodiny, v ktorých sa bojuje s alergiou.

Výhody používania katalytickej lampy podľa výrobcov:

    • odstránenie nežiadúceho pachu v domácnosti
    • pachy neprekrýva, ale pohlcuje
    • čistí vzduch od baktérií, alergénov a nečistôt
    • intenzívny účinok aj vo veľkom priestore
    • interiér prevonia do 20 minút

Ako katalytická lampa pracuje?

Pi katalytickom spaľovaní reagujú voľné radikály s kyslíkom a vzniká ozón, ktorý zbavuje vzduch nečistôt v podobe pachov a mikroorganizmov ako plesne, vírusy, či baktérie. Ozón je ale tiež jednou z najtoxickejších látok, preto môže byť pre človeka nebezpečný.

Princíp fungovania katalytickej lampy

Výrobcovia najznámejšej značky Lampe Berger vám ukážu certifikát o tom, že ozón ani benzén po použití ich lampy neprekračuje povolené limity ani v náplni ani vo vzduchu a keď lampu používate tak, ako je uvedené v návode, nemáte sa čoho obávať. Či to bežný užívateľ dodržiava a používa lampu správne je otázne. Koľko krát ste si prečítali priložený návod k výrobku vy? Nie len ten, čo sa používania katalytickej lampy týka.

Alergici, nenechajte sa oklamať

Je otázne, či vám za katalytickú lampu s výraznou arómou alergik aj poďakuje. Voňavé náplne obsahujú aromatické látky, s ktorými sa alergici nekamarátia. Aj malé množstvo tejto chemickej látky môže spustiť silnú alergickú reakciu. Aróma môže podráždiť sliznicu aj keď k alergikom nepatríte. V obchode vás presvedčia o tom, že existujú aj neutrálne náplne bez pridaných vonných esencií, ale aj tak to v prípade alergikov nič nerieši. Najčastejším spúšťačom alergie je prach a roztoče, ale či má na ne lampa skutočne nejaký vplyv u nás ešte nikto nepreukázal.

Odborníkov katalytická lampa nepresvedčila

Odborníci na mikroklímu nie sú presvedčení o tom, že existuje niečo, čo by spoľahlivo chytalo mikroorganizmy a prostredie ešte aj sterilizovalo. Nedokážu to vraj ani najmodernejšie čističky vzduchu. O tom, že pri používaní katalytickej lampy vzniká ozón vieme. Ale čo sa s ním deje ďalej a aký je jeho skutočný účinok vám už nikto nepovie.

Základom je isopropylalkohol

Náplň do tejto lampy netvorí lampový olej, ale interiérové parfumy na alkoholovej báze, ktoré tvoria prírodné a syntetické prvky. Neutrálnu náplň tvorí na 90 % isopropylalkohol a zbytok voda. Kúpte si neutrálnu náplň a vďaka pár kvapkám čistého prírodného esenciálneho oleja z nej urobte vôňu, ktorá sa vám páči.

Náplň do katalytickej lampy

Na trhu nájdete aj väčšie, päť litrové náplne s 99,8 %, čo je najčistejší isopropylalkohol, ktorý existuje, ale predajcovia katalytických lámp ho paradoxne neodporúčajú.

Ako katalytickú lampu používať?

Lampu tvorí základná nádobka, ozdobný kryt, kamienok s knotom a uzáver. Náplň nalejte maximálne do dvoch tretín objemu a do hrdla vložte kamienok s knotom a nechajte ho aspoň dvadsať minút nasiaknuť. Po zapálení bude mať lampa vysoký plameň, ale ten sa postupne zníži, až kým nezhasne. Ak sa mu to nepodarí do dvoch minút, sfúknite ho sami a nechajte katalytickej reakcii voľný priebeh. Katalytická lampa nehorí, nespotrebúva kyslík a nevytvára v ovzduší škodlivé splodiny. Vonné esencie sa nespaľujú, ale jednoducho odparujú z teplého povrchu kahanu.

Nasaďte ozdobný kryt a nechajte lampu robiť svoju prácu. Miestnosť v rozlohe 15 m2 prevonia za cca 20 minút. Dlhšie by ste ju používať nemali. Po 20 minútach zložte kryt a lampu uzatvorte uzáverom, aby sa vôňa neodparovala. O knot sa starajte, aby sa kameň nezaniesol. Bez neho lampu nezapalíte. Doporučuje sa kamene striedať, takže si zadovážte rovno dva. Ak sa zanesie, ponorte do nádobky s isopropylalkoholom a nechajte ho vyčistiť.

Módny doplnok áno, čistička vzduchu nie

Ako trendy doplnok do domácnosti, ktorý vám ju ešte aj pekne prevonia je katalytická lampa fajn. Ak si ju plánujete zadovážiť v prvom rade ako čističku vzduchu, môžete byť sklamaní. Túto vlastnosť katalytickej lampe zatiaľ žiadny odborný test nepotvrdil.

Krásne katalytické lampy do bytu i domu

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 20.11.2018
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prehozy na manželskú posteľ sú veľmi praktické. Vyhýbajte sa lacným materiálom Prehozy na manželskú posteľ sú veľmi praktické. Vyhýbajte sa lacným materiálom

Prehoz na posteľ je nielen estetickou záležitosťou, ale taktiež chráni vašu posteľnú bielzeň pred prachom, ktorý víri v miestnosti. Navyše dodá izbe šmrnc. Neveríte?

Termo poháre na teplé a studené nápoje potešia milovníkov kávy aj piva Termo poháre na teplé a studené nápoje potešia milovníkov kávy aj piva

Koľkokrát ste si popálili ruku na kávovej šálke? Alebo sa vám stáva, že vám vychladne skôr, ako ju stihnete vypiť? S termo pohárom vám už nič také nehrozí. Prezradíme vám jeho výhody.

Mechanické a retro kuchynské váhy sú stalé in! Mechanické a retro kuchynské váhy sú stalé in!

Mechanické a retro kuchynské váhy sú in. Vaša kuchyňa získa vďaka nim vintage look. Aké máte pri výbere možnosti? V článku vám poradíme, čo si treba všímať.