Kompostovateľné vrecká do koša na bioodpad. Ekologické riešenie pre domácnosti

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko odpadu za svoj život vyprodukujete? Zero waste domácnosti sú ešte hudbou budúcnosti a preto je na mieste uvažovať nad tým, ako aspoň trocha myslieť a konať ekologicky. Ak sa snažíte odpad redukovať, skvelé pre vás i pre planétu, no a pre tento účel skvele poslúžia rozložiteľné vrecká na bioodpad, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti.

Kompostovateľné vrecká na odpad do kuchynského koša

Viete, aké je ich využitie, z čoho sa vyrábajú a aké sú ich výhody? Prečo má používanie kompostovateľných vreciek význam? Radi vám všetko objasníme.

Najobľúbenejšie kompostovateľné sáčky na bioodpad


Nadmerná produkcia odpadu

Odpad predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre životné prostredie. Znižovanie množstva odpadu, ktorý je ukladaný na skládky je možné dosiahnuť triedením recyklovateľných a kompostovateľných zložiek. Bio-odpad pritom tvorí viac ako polovicu odpadkového koša v domácnostiach.

Vďaka separácii odpadu a jeho opätovnému využitiu sa šetria prírodné zdroje, keďže vyseparovaný odpad sa mení na surovinu, ktorá môže znova vstúpiť do výrobného procesu a znižuje sa spotreba energie. Aj v tomto prípade sú skvelou pomôckou ekologické kompostovateľné sáčky do koša na bioodpad. Sú extrémne pevné, neuvoľňujú zápach a sú 100-percentne nepriepustné a zároveň rozložiteľné v prírode.

Kompostovateľné sáčky do koša na bioodpad

Výhody rozložiteľných vreciek na bioodpad

Nie je na tom nič náročné. Vymeňte v smetnom koši klasické vrecká na odpad za tie, ktoré sú oveľa šetrnejšie k prírode. V čom spočívajú ich výhody? Na rozdiel od bežných plastových vriec, ktoré sú vyrábané z látok získavaných z neobnoviteľných zdrojov, kompostovateľné vrecia sa vyrábajú výlučne z plne obnoviteľných zdrojov a zároveň 100 % prírodných materiálov ako je kukurica, zemiaky či sója. Často sú vyrábané z bilogicky rozložiteľného bioplastu.

Vrecká väčšinou disponujú certifikátom OK HOME Compost a sú plne kompostovateľné v domácich kompostéroch. Rozložia sa v rámci organického odpadu. Pri separovaní patria do hnedých zberných nádob určených na bioodpad. Používaním navyše riešite globálny problém so separovaním, pretože plastové vrecia a bioodpad nejdú dohromady a výrazne to náslende komplikuje proces kompostovania odpadu. Aké sú ich ďalšie výhody?

  • Vrecká sú vyrobené z prírodných materiálov alebo z biologicky rozložiteľného bioplastu
  • Sú kompletne biologicky rozložiteľné bez vylučovania toxínov
  • Nie sú testované na zvieratách ani iných živých organizmoch
  • Šetrné k životnému prostrediu
  • Vrecká majú garantovanú dobu bio rozkladu v domácich kompostéroch do 4-6 týždňov
  • Sú priedušné, pevné, no neprepúšťajú zápach
  • Recyklované môžu byť tiež s inými plastami

Kompostovateľné sáčky neobsahujú ťažké kovy, ktoré by prechádzali do pôdy, ropu ani ropné deriváty, alergény, ftaláty, bisfenol, umelé farbivá, syntetické zmäkčovadlá ani karcinogény.

Smetný kôš s odvetrávaním je nevyhnutnosťou

Vrecká, do ktorých v domácnosti ukladáte bioodpad je ideálne umiestniť do nádoby, ktorá je odvetrávaná alebo keramických nádob s dierkami. Kúpiť si môžete špeciálny smetný kôš na bioodpad, v ktorom vrecká visia.

V klasických nádobách sa odpad nevysušuje, práve naopak, uvoľňuje sa v nich para, ktorá by kondenzovala po stranách nádoby a odpad by nepríjemne zapáchal. Základným pravidlom je, aby kompostovateľné vrecká počas času, kým sa naplnia viseli. Vďaka svojej priedušnosti sú kompostovateľné sáčky na bioodpad schopné podporovať vysúšanie odpadu a nie jeho hnitie.

Separovanie odpadu do biologicky rozložiteľných vreciek na odpad

Druhy, veľkosti vriec na bioodpad a cena

Kompostovateľné vrecká na odpad nájdete v rôznych objemoch (od 8- 240 l) a počte kusov v balení. V ponuke nájdete aj tašky, vrecia určené do záhrady či vrecká na psie exkrementy. V porovnaní s bežnými plastovými vreckami si priplatíte, rozdiel v cene však nie je závratný.

Biologicky rozložiteľné vrecia stoja od 2 do 10 eur, v závislosti od objemu a počtu. Výberom rozložiteľných vriec na odpad pomôžete znížiť záťaž plastového odpadu v životnom prostredí a vyskúšate si, že bioodpad vás nebude obťažovať plesňami, hnilobou ani nepríjemným zápachom.

Najčastejšie otázky – FAQ

Kompostovateľné vrecia do koša sú čoraz viac populárne a ich organický charakter má veľmi dôležitý ekologický potenciál? Chcete sa o tejto alternatíve vriec do koša dozvedieť viac alebo máte vlastné skúsenosti? Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom.

Čo sú kompostovateľné vrecká do koša a ako sa líšia od bežných plastových vriec?

Primáre sa líšia tým, že sú vyrobené z recyklovateľných a bilogicky rozložiteľných materiálov. Vďaka tomu kompostovateľné vrecká do koša nie sú škodlivé pre životné prostredie a prirodzene sa rozkladajú. Disponujú BPI certifikátom, ktorý zaručuje ich bilogickú rozložiteľnosť.

Aké druhy materiálov sa používajú na výrobu kompostovateľných vriec a kde sa dajú zohnať?

Na výrobu sa používajú kompostovateľné materiály, napr. kukuričný škrob, sója, papier, bambusové vlákna alebo plátno z konope.

Aké sú náklady na kompostovateľné vrecká do koša v porovnaní s bežnými plastovými vreckami?

V porovnaní s klasickými vrecami do koša sú kompostovateľné vrecia na bioodpad drahšie, no cenový rozdieľ je aj s ohľadom na ich zloženie a následný proces bilogického rozkladu omnoho šetrnejší pre životné prostredie, čo je potrebné v cene zohľadniť.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

13/12/2019 10:10
Eva

ešte som nečítala o biomateriáloch ktoré by sa mohli recyklovať spoločne s inými plastami a zároveň boli rozložiteľné.
Ak sú rozložiteľné, tak pri recyklácii znehodnotia várku regranulátu. Ak sú z prírodných materiálov a potom sa chovajú ako plasty, tak síce sú recyklovateľné ale už nie sú kompostovateľné ani rozložiteľné.
Takže ako to s tými odpadovými vrecami je? Asi nie sú recyklovateľné i inými plastami.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.Publikované dňa: 22.11.2018
Posledná aktualizácia: 30.03.2023
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Úprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obkladÚprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obklad

Zabudnite na prázdne steny v obývačke. Vdýchnite jej farebnosť, pestrosť, rozmanitosť a originalitu. Vyberte si z rôznych možností a oživte celý interiér. V našom článku nájdete skvelé...

Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie? Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie?

Hľadáte nové stoličky do kuchyne či jedálne, ktoré zabezpečia maximálny komfort a štýl? Prinášame vám niekoľko tipov jednotlivých typov kuchynských stoličiek. Čítajte ďalej.

Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?