Ako vybrať posteľ pre dievčatá a pre chlapcov? Posteľ do detskej izby s matracom

Detská izba je malým kráľovstvom, v ktorom by sa dieťa malo cítiť príjemne a bezpečne. Je to prostredie, ktoré je dieťaťu počas rastu i dospievania veľmi blízke a trávi v ňom množstvo času. Je preto dôležité, aby sa v ňom cítilo pohodlne. Nehovoriac o tom, že spánok je v mladom veku veľmi dôležitý. Kvalitná posteľ do detskej izby je základom pre kvalitu spánku. Ak hľadáte posteľ pre deti, poradíme vám, ako vybrať.

Detská posteľ pre dievča

Pre dieťa je dôležité mať počas dospievania dlhý a kvalitný spánok, výber postele preto nezanedbávajte. Na trhu nájdeme rôzne varianty postelí. Posteľ pre deti má svoje špecifiká. Pri prechode z detskej postieľky je dôležité, aby si dieťa vytvorilo na svoju novú posteľ v detskje izbe určitú poziitívnu väzbu. Úlohu môže zohrať i dizajn, no v prvom rade musí byť posteľ pre deti zárukou kvalitného a zdravého spánku.

Kvalitné postele do detskej izby


Detská postieľka minulosťou

Menšie detské postieľky s dieťaťo mrastú zhruba do jeho dovch až troch rokov. Prechod z detskej postieľky so zábradlím je možný už od 18 mesiaca. Tento vek prechodu je však veľmi individuálny. My sa budeme zameriavať na výber detskej postele pre deti predškolského (od veku 5 rokov) a mladšieho školského veku. V každom prípade je dôležité myslieť na bezpečnosť. Aj keď ste pre dieťa našli ideálnu posteľ do detskej izby, nápomocné môžu byť napríklad zábrany na posteľ.

Zábrany do postele sú zárukou bezpečnosti, a to hlavne v období počiatkov zvykania si na novú posteľ. Predídete tak u dieťaťa negatívnej skúsenosti z pádu, ktorá by mohla prechod skomplikovať a dieťaťa vytvoriť, akýsi blok. Existujú skladacie zábrany s upevnením pod matrac alebo drevené zábrany do postele, ktoré je potrebné skrutkovať k rámu postele.

Rozmery postele do detskej izby

Klasický rozmer detskej postele je možné štandardizovať tak, že šíka jednolôžka by mala byť aspoň 80 cm. Dĺžka by mala byť aspoň 160 cm. Štandardný rozmer detskej postele 80 x 160 cm možno považovať za prechodový rozmer. Postelí s takýmto rozmerom je pomerne dosť.

Ak však chcete dieťaťu dopriať na posteli viac priestoru, zamerať sa môžete na postele s rozermi 90 x 180 cm alebo 90 x 200 cm. Väčšie detské postele ponúkajú možnosť úložného priestoru alebo prísteľky. Nosnosť detskej postele sa je okolo 100 až 110 kg. Výška postele po horný rošt sa pohybuje od 25 do 45 cm, pričom rozdieľ vo výška ovplyvňuje následne aj matrac v posteli. Pre štandardné rozmery je taktiež jednoduchšie zakúpiť matrac do postele. Pozor na atypické rozmery. Inak budete musieť riešiť matrac na mieru.

Detská posteľ pre chlapcov

Postele pre chlapcov

Veľkej obľube sa tešia najmä netradičné postele, ktoré sú imitáciou dopravného prostriedku. Najčastejšie je to traktor, auto, formula, loď či vlak. Dieťa sa tak ocitá v rozprávkovom prostredí, čo môže podnecovať jeho predstavivosť. Postele sú nie len kreatívne, ale i v rôznych farebných prevedeniach, čo vylepší i dizajn izby. Takýto hravý dizajn však nie je nutnosťou, hoci estetické kritérium dokáže mať u dieťaťa na kvalitu spánku vplyv. Podstatné je vždy to, aby bola detská posteľ pre chlapca pohodlná a kvalitná. Výhodou klasického prevedenia je, že klasický tvar postele môže s dieťaťom rásť až do vyššieho veku.

Postele pre dievčatá

Pri dievčenských izbách je tento výber jednoduchší. Rovno môžeme siahnuť po posteli, ktorá je zhotovená z masívu alebo drevotriesky. Výhodou je, že je nestarnúca a vydrží dieťaťu i v študentských časoch, takže nemusíme kupovať ďalšiu. Pokiaľ by ste siahli po viac “rozprávkovej posteli“, museli by ste ju, prirodzene, počas dospievania dieťaťa vymeniť. Je to len na vás. V dievčenských izbách pekne ukážu postele v bielom prevedení, ktorú vytvárajú veľmi jemnú atmosféru. Okrem drevených sú obľúbené i kovové postele alebo postele s čalúnením.

Detská posteľ pre dievčatá

Detská posteľ s prístelkou a úložný priestor

Ide o veľmi praktické riešenie, ktoré je v detských izbách veľmi obľúbené. Rozmermi ide o klasické jednolôžko so šírkou 80 alebo 90 cm. Prísteľka obsahuje ďalší matrac. Zvyčajne sa rozkladá spôsobom, že sa vysunie spod roštu pôvodného horného lôžka. Toto riešenie oceníte napríklad aj v prípade vyššej bezpečnosti, kedy dieťa nepadne na zem. Takisto poslúži v prípade, že si dieťa domov prinesie kamaráta/kamarátku na prespanie.

Úložný priestor môže vzniknúť v podobe vyklápacieho roštu s matracom. Takisto môže ísť o výsuvné zásuvky. Posteľ do detskej izby s úložným priestorom sa dá využiť na odkladanie perín alebo vankúšov, ale taktiež na uskladnenie hračiek, oblečenia či iných predmetom, ktorým v detskej izbe nenájdete miesto. Zároveň, pri upratovaní je takýto skrytý úložný priestor na nezaplatenie.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie detské postele

Poschodové postele do detskej izby

Poschodové postele sú pri viacerých deťoch niekedy jedinou možnosťou. Sú ideálne, pokiaľ nemáte dostatok miesta, pretože šetria priestor. My odporúčame toto riešenie len v prípadoch, kedy priestor neumožňuje umiestniť do izby umiestniť dve samostatné lôžka. Poschodové postele nájdeme v rôznych výškach a prevedeniach. Navyše ich deti obľubujú, lebo sa im zdajú zaujímavé.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie poschodové postele

Napriek tomu, je prvoradé myslieť na ich bezpečnosť. Existujú poschodové postele, ktoré sú zvrchu viac istené ako iné. Kvalita a stabilita samotnej postele je veľmi dôležitá. Niektorí rodičia majú napriek tomu obavy, aby dieťa nespadlo. Je viacero odporúčaní na to, od akého veku môže dieťa nespadlo. Niektorí tvrdia, že od troch rokov, iní od šiestich.

Nie vždy sú však výhodnou voľbou. Medzi deťmi môže prísť k zbytočnému sporu, ktoré z nich bude spať hore, čo určite nechcete. Pokiaľ máte inú možnosť, je lepšie zvoliť samostatné lôžka i z dlhodobého hľadiska. Raritou nie sú ani poschodové postele s prísteľkou či úložným priestorom. Zároveň existujú poschodové postele s horným lôžkom, pričom v dolnej časti je priestor pre písací stôl a ďalší úložný priestor. Poschodová posteľ je však len riešením do určitého veku.

Ďalšie 1-lôžkové postele

Matrac pre deti

Ruka v ruke s kvalitným spánkom a výberom detskej psotele ide aj výber matraca. Lacné detské postele s matracom, ktorého zloženie je záhadou nemusí byť vždy najlepšou voľbou. Deti majú nižšu hmotnsoť a vo fáze rastu a dospeivania je vhodné dopriať im kvalitný matrac. Všeobecné odporúčanie hovorí o strednej tvrdosti. Detský matrac by teda mal zabezpečiť dostatočnú oporu a podporu chrbtice (zónovanie). Zároveň by jeho tuhosť nemala byť prekážkou komfortného spánku.

Najčastejšie otázky – FAQ

Výber detskej postele netreba podceňovať. Je dôležité si uvedomiť, že kvalitný spánok je aj v prípade detí veľmi podstatný. Chcete poradiť s výberom postele do detskej izby? Máte osobnú skúsenosť? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom.

Akú veľkosť postele by som mal kúpiť pre moje dieťa?

Štandardný rozmer detskej postele pre predškoláka či dieťa mladšieho školského veku by mala byť aspoň 80 x 160 cm, pričom, ak rátate s tým, že dieťaťu kupujete do detskej izby posteľ, ktorá s ním bude rásť, zvážte skôr rozmer 90 x 200 cm alebo 120 x 200 cm. Pozor na atypické rozmery kvôli výberom matracov či posteľnej plachty.

Aký je rozpočet na detskú posteľ?

Cenu detskej postele ovplyvňuje rozmer, materiál, značka i ďalšie doplnkové príslušenstvo alebo vybavenie. Kvalitná detská posteľ bude mať cenovku niekde nad úrovňou 200 až 300 eur.

Aké sú vhodné materiály pre detské postele?

Zohľadniť by sa mala predovšetkým kvalita spracovania. Ideálne sú oblé tvary bez hrán. Za najvhodnejší materiál sa považuje drevo, ideálne masív. Často využívaná je drevotrieska. Veľmi obľúbené sú taktiež čalúnené detské postele.

Aký typ matraca je najlepší pre deti?

Najlepšie sú pre deti penové matrace so strednou úrovňou tvrdosti. Vhodný je pre deti, tzv. zónový matrac, ktorý poskytne dieťaťu dostatok opory a stability počas spánku.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...


Komentáre

26/02/2022 18:52
Vendy

krasna, ale až velmi ružova. Mam rada viac prirodne farby. Takže nabytok maju deti biely z drevony,obliečky do postele pink, doplnky farebne

24/04/2022 18:24
Pera

ked som vyberala postele do detskej izby, obe postele su bielej farby s uložnym priestorom pod matracou z drevony. najlepšie postele. Deti po nich skaču ako po trampoline a postel nie je zničena

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 11.12.2017
Posledná aktualizácia: 03.04.2023
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?

Posteľ s baldachýnom vyniká svojou unikátnosťou, romantickým vzhľadom, výraznou konštrukciou aj pocitom pohodlia a pokoja. Zvažujete kúpu baldachýnovej postele? V tomto článku sa...

Výmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú doskuVýmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú dosku

Celý proces odstránenia starej a inštalácie novej pracovnej dosky v kuchyni je nenáročný. Aký je postup pri výmene kuchynskej pracovnej dosky?

Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?

Dieťatko v postieľke strávi množstvo času, preto je vhodné vybrať správnu postieľku pre jeho ďalší vývoj. My vám pomôžeme vybrať krásnu, no najmä praktickú detskú postieľku.