Machové steny a obrazy do interiéru

Machové steny a obrazy predstavujú jednu z možností ako si do interiéru priniesť prírodu. Hodia sa výborne do bytov, domov, kancelárii alebo kaviarní. Machové steny sú síce pomerne novým trendom, ale ich skutočný pôvod je oveľa starší.

Machová stena v obývačke

Už pred tisícimi rokmi sa budhistickí mnísi tešili z machu, ktorý rástol v ich chrámových záhradách. Pestovali ich na stenách, kameňoch a vytvárali si ním pocit slobody a každodenného rozptýlenia. Pre mníchov bol mach symbolom harmónie, veku a tradície a prvok, ktorý im uľahčoval meditáciu.

V dnešnej dobe sú mestá čoraz viac preplnené ľuďmi a novými stavbami. Tým pádom je aj oveľa väčšia izolácia od prírodného sveta. Túžba udržiavať spojenie s prírodou bola inšpiráciou interiérového dizajnu k machovým obrazom a stenám. Machové obklady, steny, grafity a obrazy sú možno trochu drahšie na inštaláciu, ale ak dodržiavate určité pravidlá, tak sú lacné na údržbu.

Nádherné machové obrazy do interiéru

Podoby machu v interiéri

Mach do interiéru môže mať podobu súvislej steny, obrazu, grafitu alebo obkladu.

Machové steny predstavujú súvislú vrstvu zelene, ktorá je ideálnym doplnkom, pokiaľ máte voľnú súvislú plochu steny. Pokiaľ nemáte záhradu alebo chatu, kde môžete “splynúť” s prírodou, tak je to skvelá voľba ako si prírodu priniesť domov. Stena z machu vyzerá fantasticky a zároveň aj výborne vonia a čistí vzduch. Pri machovej stene je dôležité vybrať si kvalitného výrobcu.

Kuchynská zástena z machu

Machové obrazy sú živé obrazy visiace na stene. Sú pekným bytovým doplnkom a podobne ako stena slúžia ako prirodzený zvlhčovač vzduchu. Obrazy sú jednoduchším a finančne menej náročnejším doplnkom ako sú steny. Na trhu nájdeme predpripravené rozmery, ale veľa dodávateľov ponúka aj výrobu obrazov na mieru. Svojimi rozmermi sú vhodné do každej miestnosti v byte či kancelárii.

Obrazy na stenu z machu

Cena machovej steny sa pohybuje v závislosti od veľkosti plochy, na ktorú ju chceme umiestniť. Pri cene machu na stenu je potrebné zohľadniť aj náklady na plochu, ktorá sa musí pred inštaláciou upraviť. Cena machových obrazov je o to nižšia, že obraz je dodávaný ako hotový výrobok. Predaj machových stien a obrazov prebieha aj na Slovensku, tento výrobok zoženiete u viacerých výrobcov.

Ako si vyrobiť obraz z machu?

Vyrobiť si obraz alebo machovú stenu môžete aj sami, no je to zložitejší proces ako napríklad pri grafitoch (text nižšie). V tomto prípade sú opäť ľahšie na výrobu obrazy, kde potrebujete rám, pletivo, mach, zeminu, substrát a náradie. Takto vyrobené obrazy, prípadne steny, však treba polievať, pretože nie sú vyrobené zo stabilizovaného machu. Návodov ako si vyrobiť machovú stenu alebo obraz z machu je na internete pár aj po slovensky, no na zahraničných portáloch nájdete veľa podrobných návodov aj s videami.

Machové grafity

Machové grafity sú trendom najmä v exteriéry. Zakladateľkou tohto umenia je Anna Garforth. K tomuto novému trendu ju inšpirovali machy, ktorými boli obrastené náhrobné kamene. Machové grafity sa dajú vyrobiť veľmi jednoducho aj svojpomocne. Takýmto spôsobom si môžete vyzdobiť múry svojho domu alebo záhradného domčeka, prípadne plotu.

A ako nato? Na internete nájdete aj videá, ale najjednoduchší spôsob je: naberte dve hrste machu, ktorý rastie na podobnom podklade aký je ten, na ktorý chcete grafity umiestniť. Pod vodou ho očistite od blata a zeminy, a dajte ho do mixéru. Pridajte 2 hrnčeky vody, veľký biely jogurt a lyžičku cukru.

Potom touto zmesou namaľujte na váš podklad to, čo chcete a cca zopár týždňov ho každý deň roste pomocou rozprašovača. Ideálne je, ak je podklad umiestnený na mieste, kde nie je veľa slnka, pretože mach má rád tieň a vlhké prostredie. Výsledok naozaj stojí za to!

Nápis z machu - machové grafity

Machové grafity na stenu

Výpredaj až 60%

Dobrá rada: Odporúčame nákup v obchode AndreaShop.sk. Dnes obrovské výpredaje, s doručením až pred dvere a s možnosťou vrátenia tovaru do 14 dní. Pozrite si širokú ponuku za bezkonkurenčné ceny .

Výroba machových stien a obrazov

Výroba machovej steny ako základu či už pre stenu alebo obraz pozostáva z viacerých krokov. Najdôležitejším je stabilizácia machu. Stabilizovaný mach sa nachádza vo všetkých obrazoch a stenách. Proces ako stabilizovať mach spočíva v nahradení prirodzenej vlhkosti machu konzervačným roztokom (roztok glycerínu). Tento roztok nie je škodlivý a je šetrný k životnému prostrediu. Vďaka tomuto roztoku mach vydrží ozaj dlho a zachová si svoj prirodzený vzhľad a farbu. Životnosť je 7 - 10 rokov.

Úspešný proces stabilizácie predpokladá výber kvalitného machu - overte si u výrobcu, z kade pochádza mach, ktorý používa na steny a do obrazov. Pri stabilizácii môže mach stratiť svoju prirodzenú farbu, ktorá sa potom nahrádza potravinárskymi farbivami. Stabilizáciou sa machu zastaví rast, odstráni sa prípadný hmyz a zabráni sa prípadným plesniam.

Hlavné zásady starostlivosti o machové obrazy a steny sú:

  • mali by byť umiestnené vo vzdušnej miestnosti s vlhkosťou okolo 50%
  • stabilizovaný mach sa nesmie polievať, kropiť a dostať sa do kontaktu s vodou
  • mach by nemal byť vystavený slnečnému žiareniu
  • takto upravené obrazy a steny sa neodporúčajú umiestňovať do priestorov s vysokou vlhkosťou - napríklad nie je vhodné umiestňovať mach do kúpeľne - a ak ho ho tam dáte, tak dbajte, aby bol v dostatočnej vzdialenosti od dosahu vody

Aranžovanie machu a dekorácie

Pokiaľ ste trochu zruční, tak si pokojne dekoráciu môžete vyrobiť aj sami. Na trhu je v ponuke najčastejšie islandský mach, ktorý je zo Škandinávie. Predáva sa samozrejme stabilizovaný a pri narábaní s ním je potrebné dodržiavať tie iste zásady ako pri obrazoch a stenách. Islandský aranžérsky mach pripomína skôr lišajník a je sivej farby. Preto sa ponúka väčšinou dofarbený. Tento mach odolá aj suchu aj vode, čiže má všestranné využitie. Jediné, čo nie je možné, je jeho pestovanie. Preto sa dá len kúpiť. Cena za 100 gramov (balík) sa pohybuje okolo 6 eur. 

Islandský stabilizovaný mach na dekorácie

Mach na aranžovanie môžeme použiť aj na iné dekorácie. Obrazy sú len začiatkom ako si s machom a dekoráciami z neho vyzdobiť byt alebo dom. Či už si vyrobíte machový stromček alebo ho dáte do sklenenej nádoby s inými rastlinami, tak vytvoríte peknú dekoráciu vhodnú do každého ročného obdobia. Aranžérsky mach môžete použiť aj na zložitejšie dekorácie počas sviatkov.

Pár inšpirácii ako využiť stabilizovaný mach:

Veniec z islandského aranžérskeho machu

Hodiny z machu

Hodiny na stenu, cena v obchode cca 200 eur

Dekorácia z machu

Viete si predstaviť machovú dekoráciu aj vo vašom byte alebo dome? Prichádzajúca jeseň a chladnejšie počasie vytvára ideálny priestor pre vašu kreativitu a nápady. Či už zvolíte stenu, obraz alebo si dekoráciu vytvoríte sami, vnesiete do príbytku kúsok prírody, ktorý je nenahraditeľný pre váš relax a odpočinok.

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

28/08/2018 01:10
Silvia

Pravopisne chyby - pise sa “v interieri”

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 26.10.2017
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Dekorácie do záhrady z dreva, kovu a pneumatík Dekorácie do záhrady z dreva, kovu a pneumatík

Záhrada nemusí slúžiť iba na prácu a pestovanie plodín. Vytvorte si v tej vašej nádhernú oázu pokoja, kde si budete môcť oddýchnuť. Ozdobiť si ju môžete vkusnými dekoráciami, ktoré sú...

Veľkonočné dekorácie z papiera, filcu, vlny na stôl aj na dvere Veľkonočné dekorácie z papiera, filcu, vlny na stôl aj na dvere

Jar a pomaly aj Veľká noc sú už na spadnutie. Najkrajšie sviatky jari však nie sú len o povinnom upratovaní, spájajú sa aj so zdobením príbytku a prejavením kreativity. Chcete, aby vaša...

Pôst v minulosti a dnes: Ako vyzeral pôst našich starých rodičov? + recept na pečeného pstruha Pôst v minulosti a dnes: Ako vyzeral pôst našich starých rodičov? + recept na pečeného pstruha

Podľa pôvodnej kresťanskej tradície trvá v týchto týždňoch až do Veľkonočnej nedele obdobie 40-dňového pôstu. Ako vyzerali pôstne jedlá našich starých rodičov a čo si, naopak, počas...