Machové steny a obrazy do interiéru

Machové steny a obrazy predstavujú jednu z možností, ako si do interiéru priniesť prírodu. Hodia sa výborne do bytov, domov, kancelárií alebo kaviarní. Machové steny sú síce pomerne novým trendom, ale ich skutočný pôvod je oveľa starší.

Machová stena v obývačke

Už pred tisícimi rokmi sa budhistickí mnísi tešili z machu, ktorý rástol v ich chrámových záhradách. Pestovali ho na stenách, kameňoch a vytvárali si ním pocit slobody a každodenného rozptýlenia. Pre mníchov bol mach symbolom harmónie, veku a tradície a prvok, ktorý im uľahčoval meditáciu.

V dnešnej dobe sú mestá čoraz viac preplnené ľuďmi a novými stavbami. Tým pádom je aj oveľa väčšia izolácia od prírodného sveta. Túžba udržiavať spojenie s prírodou bola inšpiráciou interiérového dizajnu k machovým obrazom a stenám. Machové obklady, steny, grafity a obrazy sú možno trochu drahšie na inštaláciu, ale ak dodržiavate určité pravidlá, tak sú lacné na údržbu.

Nádherné machové obrazy do interiéru


Obraz či celá stena z machu?

Machové steny predstavujú súvislú vrstvu zelene, ktorá je ideálnym doplnkom, pokiaľ máte voľnú súvislú plochu steny. Pokiaľ nemáte záhradu alebo chatu, kde môžete “splynúť” s prírodou, tak je to skvelá voľba, ako si prírodu priniesť domov. Stena z machu vyzerá fantasticky a zároveň výborne vonia a čistí vzduch. Pri machovej stene je dôležité vybrať si kvalitného výrobcu.

Machové obrazy sú nielen pekným bytovým doplnkom, ale podobne ako stena slúžia ako prirodzený zvlhčovač vzduchu. Obrazy sú jednoduchším a finančne menej náročnejším doplnkom ako steny. Na trhu nájdete predpripravené rozmery, ale veľa dodávateľov ponúka i výrobu obrazov na mieru.

Cena machovej steny sa pohybuje v závislosti od veľkosti plochy, na ktorú ju chcete umiestniť. Pri cene machu na stenu je potrebné zohľadniť aj náklady na plochu, ktorá sa musí pred inštaláciou upraviť. Cena machových obrazov je o to nižšia, že obraz je dodávaný ako hotový výrobok. Machový obraz získate už od 40 eur, s veľkosťou rastie cena.

Kuchynská zástena z machu

Ako si vyrobiť machový obraz

Vyrobiť si obraz alebo machovú stenu môžete aj sami, no je to zložitejší proces ako napríklad pri grafitoch (text nižšie). V tomto prípade sú opäť ľahšie na výrobu obrazy, kde potrebujete rám, mach, substrát a náradie. (Na tvorbu obrazov môžete použiť špeciálne lepidlo na stabilizovaný mach alebo tavnú pištoľ. Spotreba lepidla je vysoká, preto budete potrebovať zásobu lepiacich tyčiniek do pištole.) Takto vyrobené obrazy, prípadne steny, však treba polievať, pretože nie sú vyrobené zo stabilizovaného machu. Dostupných je množstvo návodov, ako si vyrobiť machovú stenu alebo obraz z machu. Najmä na zahraničných portáloch nájdete veľa podrobných návodov aj s videami.

Machové grafity

Machové grafity sú trendom najmä v exteriéri. Zakladateľkou tohto umenia je Anna Garforth. K tomuto novému trendu ju inšpirovali machy, ktorými boli obrastené náhrobné kamene. Machové grafity sa dajú vyrobiť veľmi jednoducho aj svojpomocne. Takýmto spôsobom si môžete vyzdobiť múry svojho domu, záhradného domčeka alebo plotu.

A ako nato? Na internete nájdete aj videá, ale najjednoduchší spôsob je: naberte dve hrste machu, ktorý rastie na podobnom podklade, aký je ten, na ktorý chcete grafity umiestniť. Pod vodou ho očistite od blata a zeminy, a dajte ho do mixéru. Pridajte 2 hrnčeky vody, veľký biely jogurt a lyžičku cukru.

Potom touto zmesou namaľujte na váš podklad to, čo chcete a cca zopár týždňov ho každý deň roste pomocou rozprašovača. Ideálne je, ak je podklad umiestnený na mieste, kde nie je veľa slnka, pretože mach má rád tieň a vlhké prostredie. Výsledok naozaj stojí za to.

Výroba machových stien a obrazov

Výroba machovej steny a obrazu pozostáva z viacerých krokov. Najdôležitejším je stabilizácia machu. Stabilizovaný mach sa nachádza vo všetkých obrazoch a stenách. Proces, ako stabilizovať mach, spočíva v nahradení prirodzenej vlhkosti machu konzervačným/stabilizačným roztokom (roztok glycerínu). Tento roztok nie je škodlivý a je šetrný k životnému prostrediu. Vďaka tomuto roztoku mach vydrží ozaj dlho a zachová si svoj prirodzený vzhľad a farbu. Životnosť je 7 – 10 rokov.

Úspešný proces stabilizácie predpokladá výber kvalitného machu – overte si u výrobcu, odkiaľ pochádza mach, ktorý používa na steny a do obrazov. Pri stabilizácii môže mach stratiť svoju prirodzenú farbu, ktorá sa potom nahrádza potravinárskymi farbivami. Stabilizáciou sa zastaví rast, odstráni sa prípadný hmyz a zabráni sa prípadným plesniam.

Hlavné zásady starostlivosti o machové obrazy a steny:

  • mali by byť umiestnené vo vzdušnej miestnosti s vlhkosťou okolo 50 %,
  • stabilizovaný mach sa nesmie polievať, kropiť a dostať sa do kontaktu s vodou,
  • mach by nemal byť vystavený slnečnému žiareniu,
  • takto upravené obrazy a steny sa neodporúčajú umiestňovať do priestorov s vysokou vlhkosťou – napríklad nie je vhodné umiestňovať mach do kúpeľne. Ak ho ho tam dáte, tak dbajte, aby bol v dostatočnej vzdialenosti od dosahu vody.

Islandský stabilizovaný mach na dekorácie

Aranžovanie machu a dekorácie

Pokiaľ ste trochu zruční, dekoráciu z machu si pokojne môžete vyrobiť aj sami. Na dekorovanie môžete použiť islandský mach, ale aj fínsky mach. Predáva sa samozrejme stabilizovaný a pri narábaní s ním je potrebné dodržiavať tie iste zásady ako pri obrazoch a stenách. Islandský aranžérsky mach pripomína skôr lišajník a má sivú farbu. Preto sa ponúka väčšinou dofarbený.

Tento mach odolá suchu aj vode, čiže má všestranné využitie. Jediné, čo nie je možné, je jeho pestovanie. Preto sa dá len kúpiť. Cena za 100 gramov (balík) sa pohybuje okolo 6 eur.

Mach na aranžovanie môžete použiť aj na iné dekorácie. Obrazy sú len začiatkom, ako si s machom a dekoráciami z neho vyzdobiť byt alebo dom. Či už si vyrobíte machový stromček alebo ho dáte do sklenenej nádoby s inými rastlinami, vytvoríte peknú dekoráciu vhodnú do každého ročného obdobia. Aranžérsky mach môžete použiť aj na zložitejšie dekorácie počas sviatkov.

Pár inšpirácií, ako využiť stabilizovaný mach:

Veniec z islandského aranžérskeho machu

Hodiny z machu
Hodiny na stenu, cena v obchode cca 200 eur

Dekorácia z machu

Viete si predstaviť machovú dekoráciu aj vo vašom byte alebo dome? Jeseň a chladnejšie počasie vytvára ideálny priestor pre vašu kreativitu a nápady. Či už zvolíte stenu, obraz alebo si dekoráciu vytvoríte sami, vnesiete do príbytku kúsok prírody, ktorý je nenahraditeľný pre váš relax a odpočinok.

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako mám machový obraz očistiť od prachu?

Pokiaľ vnikne mach do stabilizačnej látky, netreba ho odstraňovať, je úplne neškodný. V prípade, že sa usadzuje na machu, môžete ho zľahka ufúkať.

Sú machové obrazy vyrábané zo živého alebo umelého machu?

Obrazy a steny sa vyrábajú zo skutočného machu. Ide o živý, avšak stabilizovaný mach. 

Aké sú výhody machového obrazu?

Mach pomáha regulovať vlhkosť v interiéri a čistí vzduch. Starostlivosť oň je minimálna až žiadna. Dokonca slúži ako protihlukový panel, priestor izoluje od hluku.

Galéria obrázkov

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

28/08/2018 01:10
Silvia

Pravopisne chyby - pise sa “v interieri”

03/10/2019 12:10
elen

machove steny su uplne perfektne, stretla som sa s nimi hlavne v zahranici, kde su velkym hitom! jedine minus, co som spozorovala, ze ten mach pri dotyku opadava a pravdepodobne dlho nevydrzi v rodine s malymi detmi.

29/07/2022 21:45
Vilma

obrazy nie. Ked už tak jedine nejake rodinne fotky, plakety, portrety

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.Publikované dňa: 26.10.2017
Posledná aktualizácia: 22.03.2023
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Úprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obkladÚprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obklad

Zabudnite na prázdne steny v obývačke. Vdýchnite jej farebnosť, pestrosť, rozmanitosť a originalitu. Vyberte si z rôznych možností a oživte celý interiér. V našom článku nájdete skvelé...

Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie? Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie?

Hľadáte nové stoličky do kuchyne či jedálne, ktoré zabezpečia maximálny komfort a štýl? Prinášame vám niekoľko tipov jednotlivých typov kuchynských stoličiek. Čítajte ďalej.

Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?