Akú lepiacu pištoľ na dekorácie pre deti i dospelých? Bosch je stávka na istotu

Verným domácim pomocníkom pri opravách, ale aj dekorovaní je tavná pištoľ. Jej využitie je skutočne široké. Je ideálnym parťákom pri lepení na nedostupných miestach, čo ocení každý domáci kutil. Zároveň sa s lepiacou pištoľou dá užiť aj kopec zábavy, ktorá spraví radosť malým aj veľkým. Domáci krúžok šikovných rúk predsa baví každého.

Lepiaca pištoľ na dekorovanie

Ako si však správne vybrať lepiacu pištoľ na dekorovanie? Pozrite si pár osvedčených rád a môžete veselo lepiť celá rodina.

Obľúbené modely tavných pištolí

Tavná pištoľ má široké využitie

Skôr, ako sa budeme venovať samotným technickým parametrom, povedzme si, na čo všetko je použitie lepiacej pištole vhodné. Výkonné a premakané kúsky slúžia na rôzne opravy a lepenie spojov, ktoré sa bežným lepidlom nedajú zalepiť. Nielen kvoli lepidlu samotnému, ale najmä kvoli zlej prístupnosti lepeného miesta. Zruční muži, ktorí doma majstrujú, majú podobný kúsok určite vo výbave.

Malá tavná pištoľ pre domáceho majstra

Kreatívnejšia a zábavnejšia činnosť je rôzne hand made vyrábanie, pri ktorom sa využíva lepiaca pištoľ na dekorácie. Vyrábať rôzne doplnky milujú deti aj rodičia. Nie je nad ten pocit, keď si sami vyrobíte sviatočné dekorácie alebo vlastnoručne zhotovíte darček pre blízkych. Dobrou správou je, že z hľadiska využitia funguje lepiaca pištoľ na papier, plasty, textil a mnohé iné materiály.

Na čo si dať pri výbere pozor?

Najdôležitejším parametrom je ohrev tavnej pištole. Ten je určený príkonom zariadenia, ktorý sa udáva vo Wattoch. Platí pravidlo, že čím má pištoľ vyšší maximálny príkon, tým na vyššie teploty bude schopná lepidlo zahriať. Bežná lepiaca pištoľ na aranžovanie nemusí byť až taká výkonná ako remeselnícka pištoľ, ktorú používajú skúsení majstri na lepenie extrémne zaťažovaných spojov.

Dôležitým faktorom je tiež robustnosť. Keď potrebujete dostať lepidlo z pištole von, stláčate plastovú spúšť. Tá aktivuje vnútorný mechanizmus, ktorý vytláča lepidlo smerom von z vnútra pištole. Problémom lacných výrobkov je, že plast nie je dostatočne silný, takže pri častom používaní alebo v prípade, že lepidlo nie je ešte dostatočne zohriate, dochádza často k nenávratnému poškodeniu pištole. Odhadnúť kvalitu materiálu pomôže najmä predajná cena produktu.

Na lepidle záleží

Rovnako ako pri samotnej pištoli, pri výbere lepidla netreba šetriť. Kvalitné lepiace tyčinky do tavnej pištole sú vyrobené z termoplastických polymérov. Vplyvom tepla sa stávajú tekutými a po nanesení na požadované miesto do pár sekúnd zaschnú do úplnej tvrdosti. Spoje sú tak prakticky okamžite maximálne pevné. Naproti tomu lacné náplne v sebe obsahujú prímesi voskov, ktoré ani zďaleka nedosahujú požadovanú tvrdosť. V praxi to znamené, že vec prilepená nekvalitným lepidlom sa skôr či neskôr odlepí.

Tavná pištoľ vhodná na hobby majstrovanie

Pri aranžovaní máte dokonca možnosť vybrať farebné lepidlové tyčinky alebo dokonca také, ktoré v sebe obsahujú dekoratívne glitre. To oceníte najmä vtedy, keď je určená lepiaca pištoľ pre deti. Pri výrobe rôznych vecičiek sa tak budú baviť ešte viac. Čím viac lesku, a čím viac farieb, tým lepšie. Dávajte však na ne vždy pozor. Lepidlo je horúce a bez dozoru by sa mohli nepríjemne popáliť.

Ako sa používa lepiaca pištoľ?

Použitie tavnej pištole je veľmi jednoduché. Na určené miesto vložíte článok lepidla. Následne kábel pištole vložíte do elektrickej zásuvky. Nahrievanie lepidla trvá zväčša okolo 2 až 8 minút v závislosti od výkonu zariadenia. To, či je lepidlo už zohriate, zistíte veľmi jednoducho. Po uplynutí pár minúť vyskúšajte jemne stlačiť spúšť. Ak je tyčinka vo vnútri nezohriata, bude stále v pevnom skupenstve, takže spúšť nepôjde posunúť.

Ak je lepidlo dostatočne zohriate, zmení svoje skupenstvo z pevného na kvapalné. Stlačením spúšte dochádza k jeho vytláčaniu smerom von. Spúšť treba stláčat jemne, pretože čím viac ju stlačíte, tým viac lepidla sa z pištole uvoľní. Manipuláciu je nutné prispôsobiť tomu, čo lepíte a koľko lepidla na to potrebujete. Najmä začiatky používania bývajú ťažké, ale časom sa naučíte dávkovať lepidlo s chirurgickou presnosťou. Aj preto treba v prípade, že s pištoľou manipulujú deti, dbať na to, aby mali dozor. V opačnom prípade hrozí, že budete mať zalepené aj to, čo tak úplne nechcete.

Práca s tavnou pištoľou

Kde kúpite tavné pištole?

Zohnať tento druh zariadenia nie je v dnešnej dobe žiadny problém. Kvalitné kúsky kúpite online či v každom hobby obchode. Ak trochu viac sledujete letáky sietí supermarketov, neprekvapí vás ani to, že raz za čas ponúkajú lepiace pištole aj v supermarketoch Lidl, Tesco či Kaufland. Pri nákupoch online si vždy pozrite recenzie, prihliadajte na parametre výrobku a jeho cenu. Ak si nástroj viete fyzicky pozrieť, sústreďte sa na kvalitu plastu, ohrev a spomínanú robustnosť. Vďaka tomu vyberiete kvalitnú tavnú pištoľ, ktorá naozaj vydrží.

Obľúbené modely tavných pištolí

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Simona Halásová

Volám sa Simona a som tak trochu schizofrenik. Vyštudovala som medzinárodné vzťahy, pracovala v nadnárodnej korporácii, navrhla so sestrou kolekciu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 03.05.2019
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia teplovzdušná pištoľ? Bosch, Parkside alebo Patriot Najlepšia teplovzdušná pištoľ? Bosch, Parkside alebo Patriot

Teplovzdušná pištoľ je šikovným pomocníkom v domácnosti alebo v dielňach. Slúži na odstraňovanie starej farby, lakov či polepov. Ak sa rozhodnete pre jej kúpu, tak by ste vo výbere mali...

Ako vymeniť zámku vo dverách? Ako vymeniť fabku bez kľúča? Ako vymeniť zámku vo dverách? Ako vymeniť fabku bez kľúča?

Pokazená zámka vo dverách je problém. O tom niet pochýb. Komplikácia s vložkou vo dverách dokáže narobiť poriadne vrásky. Myslíte, že okamžite je to práca pre zámočníka? Ako vymeniť...

Špárovačka – ako vybrať škárovaciu hmotu na dlažbu, kameň, tehlový obklad Špárovačka – ako vybrať škárovaciu hmotu na dlažbu, kameň, tehlový obklad

Plánujete obkladať kuchyňu, kúpeľňu alebo inú miestnosť? V tom prípade by ste rozhodne nemali podceniť výber škárovacej hmoty. Poradíme vám, ako si správne vybrať škárovaciu maltu tak,...