Akú lepiacu pištoľ na dekorácie pre deti i dospelých? Bosch je stávka na istotu

Verným domácim pomocníkom pri opravách, ale aj dekorovaní je tavná pištoľ. Jej využitie je skutočne široké. Je ideálnym parťákom pri lepení na nedostupných miestach, čo ocení každý domáci kutil. Zároveň sa s lepiacou pištoľou dá užiť aj kopec zábavy, ktorá spraví radosť malým aj veľkým. Domáci krúžok šikovných rúk predsa baví každého.

Lepiaca pištoľ na dekorovanie

Ako si však správne vybrať lepiacu pištoľ na dekorovanie? Pozrite si pár osvedčených rád a môžete veselo lepiť celá rodina.

Obľúbené modely tavných pištolí

Tavná pištoľ má široké využitie

Skôr, ako sa budeme venovať samotným technickým parametrom, povedzme si, na čo všetko je použitie lepiacej pištole vhodné. Výkonné a premakané kúsky slúžia na rôzne opravy a lepenie spojov, ktoré sa bežným lepidlom nedajú zalepiť. Nielen kvoli lepidlu samotnému, ale najmä kvoli zlej prístupnosti lepeného miesta. Zruční muži, ktorí doma majstrujú, majú podobný kúsok určite vo výbave.

Malá tavná pištoľ pre domáceho majstra

Kreatívnejšia a zábavnejšia činnosť je rôzne hand made vyrábanie, pri ktorom sa využíva lepiaca pištoľ na dekorácie. Vyrábať rôzne doplnky milujú deti aj rodičia. Nie je nad ten pocit, keď si sami vyrobíte sviatočné dekorácie alebo vlastnoručne zhotovíte darček pre blízkych. Dobrou správou je, že z hľadiska využitia funguje lepiaca pištoľ na papier, plasty, textil a mnohé iné materiály.

Na čo si dať pri výbere pozor?

Najdôležitejším parametrom je ohrev tavnej pištole. Ten je určený príkonom zariadenia, ktorý sa udáva vo Wattoch. Platí pravidlo, že čím má pištoľ vyšší maximálny príkon, tým na vyššie teploty bude schopná lepidlo zahriať. Bežná lepiaca pištoľ na aranžovanie nemusí byť až taká výkonná ako remeselnícka pištoľ, ktorú používajú skúsení majstri na lepenie extrémne zaťažovaných spojov.

Dôležitým faktorom je tiež robustnosť. Keď potrebujete dostať lepidlo z pištole von, stláčate plastovú spúšť. Tá aktivuje vnútorný mechanizmus, ktorý vytláča lepidlo smerom von z vnútra pištole. Problémom lacných výrobkov je, že plast nie je dostatočne silný, takže pri častom používaní alebo v prípade, že lepidlo nie je ešte dostatočne zohriate, dochádza často k nenávratnému poškodeniu pištole. Odhadnúť kvalitu materiálu pomôže najmä predajná cena produktu.

Na lepidle záleží

Rovnako ako pri samotnej pištoli, pri výbere lepidla netreba šetriť. Kvalitné lepiace tyčinky do tavnej pištole sú vyrobené z termoplastických polymérov. Vplyvom tepla sa stávajú tekutými a po nanesení na požadované miesto do pár sekúnd zaschnú do úplnej tvrdosti. Spoje sú tak prakticky okamžite maximálne pevné. Naproti tomu lacné náplne v sebe obsahujú prímesi voskov, ktoré ani zďaleka nedosahujú požadovanú tvrdosť. V praxi to znamené, že vec prilepená nekvalitným lepidlom sa skôr či neskôr odlepí.

Tavná pištoľ vhodná na hobby majstrovanie

Pri aranžovaní máte dokonca možnosť vybrať farebné lepidlové tyčinky alebo dokonca také, ktoré v sebe obsahujú dekoratívne glitre. To oceníte najmä vtedy, keď je určená lepiaca pištoľ pre deti. Pri výrobe rôznych vecičiek sa tak budú baviť ešte viac. Čím viac lesku, a čím viac farieb, tým lepšie. Dávajte však na ne vždy pozor. Lepidlo je horúce a bez dozoru by sa mohli nepríjemne popáliť.

Ako sa používa lepiaca pištoľ?

Použitie tavnej pištole je veľmi jednoduché. Na určené miesto vložíte článok lepidla. Následne kábel pištole vložíte do elektrickej zásuvky. Nahrievanie lepidla trvá zväčša okolo 2 až 8 minút v závislosti od výkonu zariadenia. To, či je lepidlo už zohriate, zistíte veľmi jednoducho. Po uplynutí pár minúť vyskúšajte jemne stlačiť spúšť. Ak je tyčinka vo vnútri nezohriata, bude stále v pevnom skupenstve, takže spúšť nepôjde posunúť.

Ak je lepidlo dostatočne zohriate, zmení svoje skupenstvo z pevného na kvapalné. Stlačením spúšte dochádza k jeho vytláčaniu smerom von. Spúšť treba stláčat jemne, pretože čím viac ju stlačíte, tým viac lepidla sa z pištole uvoľní. Manipuláciu je nutné prispôsobiť tomu, čo lepíte a koľko lepidla na to potrebujete. Najmä začiatky používania bývajú ťažké, ale časom sa naučíte dávkovať lepidlo s chirurgickou presnosťou. Aj preto treba v prípade, že s pištoľou manipulujú deti, dbať na to, aby mali dozor. V opačnom prípade hrozí, že budete mať zalepené aj to, čo tak úplne nechcete.

Práca s tavnou pištoľou

Kde kúpite tavné pištole?

Zohnať tento druh zariadenia nie je v dnešnej dobe žiadny problém. Kvalitné kúsky kúpite online či v každom hobby obchode. Ak trochu viac sledujete letáky sietí supermarketov, neprekvapí vás ani to, že raz za čas ponúkajú lepiace pištole aj v supermarketoch Lidl, Tesco či Kaufland. Pri nákupoch online si vždy pozrite recenzie, prihliadajte na parametre výrobku a jeho cenu. Ak si nástroj viete fyzicky pozrieť, sústreďte sa na kvalitu plastu, ohrev a spomínanú robustnosť. Vďaka tomu vyberiete kvalitnú tavnú pištoľ, ktorá naozaj vydrží.

Obľúbené modely tavných pištolí

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Simona Halásová

Volám sa Simona a som tak trochu schizofrenik. Vyštudovala som medzinárodné vzťahy, pracovala v nadnárodnej korporácii, navrhla so sestrou kolekciu...


Komentáre

14/04/2020 14:15
Alica

A môžem dať lepiacú pištol aj 8 ročnemu dieťatu??

14/04/2020 16:19
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
v návode na použitie si pozrite, od koľkých rokov je daný model vhodný. Ako píšeme v texte, niektoré sú vhodné aj pre deti, treba však dbať na to, aby mali dozor.

24/06/2021 11:45
Gréta

Za kvalitnú lepiacu pištoľ považujem jednoznačne Bosch. Pištoľ má skvelé spracovanie, a tak ju ocenia aj profesionáli, ktorí ju budú často používať. Počas práce sa pištoľ neprehrieva, a preto je riziko popálenia minimálne. To nemôžem tvrdiť o pištoli inej značky, ktorú som mala predtým, a nejedenkrát si to odniesli moje prsty. Oceňujem, že lepidlo samovoľne nevyteká, ale množstvo si regulujete pomocou spúšte. Za skvelý považujem dlhý tenký hrot, vďaka ktorému sa lep nanáša presne na miesto, kam potrebujem. Prívodový kábel je dostatočne dlhý a keďže sa otáča, pri práci s pištoľou nezavadzia. Na žiadne negatíva som neprišla, len škoda, že výrobca nepridal svetelnú kontrolku. Inak je pištoľ skvelá a som s ňou nadmieru spokojná.

28/06/2021 08:58
Zolo

Potreboval som lepiacu pištoľ na používanie v teréne, keď chodím k zákazníkom kvôli inštalácii, preto som siahol po modeli Stanley GR100R FatMax FMHT6-70418. Za mňa maximálna spokojnosť, hoci som čítal na tento model aj negatívne recenzie. Pištoľ presne spĺňa to, čo som od nej očakával. Je výborne spracovaná, dobre sa s ňou manipuluje a má rýchly nábeh. Bez kábla vydrží byť nahriata asi štyri minúty, čo je postačujúce. Síce to nie je veľa, no opätovné nahriatie na pracovnú teplotu trvá len približne 15 sekúnd. Teplota je nastaviteľná a plus dávam aj za to, že pekne dávkuje lepidlo vtedy, keď má. K pištoli nebol kufrík, preto som si ho musel dokúpiť, ale nevadí. Aj napriek tomu je za mňa tento model fajn a odporúčam ho.

09/08/2021 14:04
Betka

Mám veľmi lacnú lepiacu pištoľ HECHT 1812 a jej cena zodpovedá vyhotoveniu. Pre občasné a nenáročné lepenie je postačujúca, no ak vyžadujete vyšší výkon, odporúčam siahnuť radšej po inej. Aby som len nekritizovala, pištoľ má aj svoje výhody. Páči sa mi rýchle nahriatie, skvelý a praktický stojan či parádny kufrík, ktorý som dostala v cene. Vďaka nemu môžem pištoľ pohodlne prenášať podľa potreby. Fajn funkcia je tiež to, že si môžem zvoliť, či chcem pracovať s káblom alebo bez kábla. Batéria dokáže vydržať slušný čas. Škoda, že kontrolka neukazuje stav nahrievania pištole, ale signalizuje len to, či je zapojené napájanie. Za túto cenu sa to však neoplatí ani kritizovať. Pištoľ je ľahučká a manipulácia s ňou je maximálne pohodlná. Celkovo som spokojná, pretože pomer ceny a kvality je veľmi dobrý. Nepotrebujem drahé pištole so zbytočnými funkciami, ktoré by som hádam ani nevyužila.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 03.05.2019
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Montáž umývadla so skrinkou, na dosku svojpomocne – výška, cena, postupMontáž umývadla so skrinkou, na dosku svojpomocne – výška, cena, postup

Aby vám umývadlo správne slúžilo, potrebujete ho správne namontovať.   Ako na montáž umývadla bez toho, aby ste si na pomoc museli zavolať odborníka?

Ako zrenovovať vaňu (tekutý smalt, fólia, farba na vaňu) – postup, cenaAko zrenovovať vaňu (tekutý smalt, fólia, farba na vaňu) – postup, cena

Poškodený povrch vane nemusí automaticky znamenať, že je potrebné celú vaňu vymeniť. Niekedy stačí povrch zaceliť opravným náterom.

Ako opraviť popraskané steny? Na mikropraskliny v omietke poslúži tmelAko opraviť popraskané steny? Na mikropraskliny v omietke poslúži tmel

Opravu malých aj stredne veľkých puklín zvládne každý a my vám v tomto návode prezradíme, ako na to.