Mulčovať alebo kosiť? Výhody mulčovania trávnika, čo s pokosenou trávou

Trávnik je dôležitou súčasťou každej záhrady. Aby vyzeral pekne a upravene, vyžaduje starostlivosť počas celého roka. Musíte ho kosiť, čistiť či hnojiť. Pri kosení je potrebné zakaždým vysýpať kôš plný trávy do kompostéra. Takto sa však vodou a inými látkami, ktoré tráva obsahuje, zbytočne plytvá. Povrch trávnika nie je dostatočne prevzdušnený a nedostanú sa k nemu všetky dôležité živiny. Proti takémuto mrhaniu je vhodné zdravšie a prírodnejšie spracovávanie trávy – mulčovanie.

Mulčovanie trávy

Poznáte túto techniku? Pôda sa vďaka nej stane chránenou, postaráte sa o jej štruktúru a podporíte aj pôdne organizmy. K mulčovaniu sa používa viacero organických materiálov, napríklad seno, lístie alebo pokosená tráva. Pozreli sme sa na výhody a nevýhody mulčovania, potrebné nástroje a celý postup mulčovania trávy.

Najlepšie mulčovacie kosačky


Čo je mulčovanie?

Mulčovanie je jedným zo spôsobov obrábania pôdy a jej obohacovania o živiny. Využíva sa nielen v záhradníctve, ale aj poľnohospodárstve. Má viacero podôb, záleží hlavne od postupu a používaných materiálov. Väčšinou ide o pokrytie pôdy okolo rastliny určitým prírodným materiálom – kôrou, senom, prírodnou textíliou a podobne. Táto vrstva bráni prerastaniu buriny. K mulčovaniu sa radí aj rozprestretie odpadu zo zberu povrchu poľa alebo ponechanie nadrobno pokosenej trávy. V podstate len kosíte trávu bez koša.

Pri mulčovaní sa vybraný prírodný materiál dostane ku koreňovým systémom trávnika a rastlín, aby ich vyživoval, chránil pred vysychaním a znižoval spotrebu hnojiva. Mulčovanie je teda proces, ktorý má mnoho výhod a prospieva rastu trávnika či poľnohospodárskych plodín. Nie v každom prípade je táto technika vhodná, preto by ste mali zvážiť, či mulčovanie zavediete do vašej záhrady.

Výhody a nevýhody mulčovania

Mulčovanie je veľmi vychvaľovaný a efektívny spôsob spracovávania trávnika. Je to ekologickejšie, no zároveň časovo náročnejšie obrábanie trávy. Aj napriek tomu si ho množstvo záhradkárov veľmi obľúbilo. Mulč pôsobí nielen ako izolátor, ale spĺňa viacero funkcií, ktoré prospievajú rastlinám aj výživnosti pôdy. Toto sú všetky výhody mulčovania a dôvody, prečo by ste ho mali do svojej starostlivosti o trávnik zaviesť aj vy:

Výhody

 • Chráni pôdu pred vysušovaním a zmenšuje potrebu zavlažovať – mulč pôsobí ako izolovacia vrstva, ktorá chráni pôdu pred slnkom a vetrom. Pomáha regulovať jej teplotu a vlhkosť. V zime zas chráni časti rastlín pred mrazom a zabezpečuje im všetky potrebné látky.
 • Bráni v raste väčšine burín – ak bojujete s prerastaním buriny alebo parazitických rastlín cez trávnik, mulčovanie je dobrým spôsobom, ako tento proces minimalizovať. Najvhodnejšia je na to rozdrvená kôra, novinový papier alebo drobné kamienky.
 • Chráni pôdu pred prívalovými dažďami a tvorbou pôdneho prísušku – ochranná vrstva zabraňuje vymývaniu pôdy spod korienkov rastlín. Dôležitá je aj na nerovných pozemkoch či svahoch, kde častejšie dochádza k erózii pôdy.
 • Vytvára ideálnu mikroklímu pre pôdny život a korienky rastlín – organický mulč sa postupne rozkladá a zlepšuje kvalitu pôdy v záhrade. Keď na jeseň ochránite pôdu nástielkou, na jar bude pripravená na sadenie.
 • Plusom je to aj z estetického hľadiska – mulčovanie pôdy v záhrade má význam aj pre lepší vzhľad. Ak ste si už dali záležať pri vybavovaní záhrady a výbere rastlín, určite chcete, aby vyzerala čo najlepšie. Mulč maskuje holú pôdu, takže celkový dojem pôsobí príjemnejšie a dekoratívne.

Výhody mulčovania

Nevýhody

Aj táto metóda má svoje muchy. A nie je ich málo. Na druhej strane by ste pri zvažovaní mali poznať obe strany mince. Niektorí nedajú na túto metódu dopustiť, iní sa pre všetky mínusy do mulčovania nepúšťajú. Preto si pred samotnou úpravou dobre premyslite a prehodnoťte, či je to vhodné aj pre vás a váš trávnik.

 • Nevhodné pre alergikov – alergie na peľ alebo semiačka trávy putujúce vo vzduchu sú čoraz rozšírenejšie. Ak má tento problém niekto z vašich blízkych, mulčovanie by ste mali zvážiť. Jemné časti trávy by mohli alergikovi spôsobiť ťažkosti.
 • Dôkladná údržba kosačky – väčšina zastáva názor, že čím menej potrebuje prístroj starostlivosti, tým lepšie. Pri klasickej kosačke k údržbe patrí prebrúsenie nožov raz za rok a vyčistenie po sezóne. V prípade mulčovacej kosačky je brúsenie nevyhnutnou súčasťou niekoľkokrát za sezónu, niekedy tri- až štyrikrát.
 • Bez možnosti kosenia vlhkej trávy – celkovo sa neodporúča mulčovať, ak je tráva vlhká (hrozí nerovnomerné rozhodenie mulču po trávniku, tvorba hrudiek alebo lepenie trávy na obuv) alebo veľmi vysoká. Týmto spôsobom vám bude celý proces trvať oveľa dlhšie.
 • Časová náročnosť – aby ste dosiahli mulčovaním v záhrade nejaké výsledky, budete sa mu musieť venovať pravidelne. Kvalitné mulčovanie vyžaduje dlhší čas, obzvlášť, ak je tráva hustá.
 • Riešenie pre rovné záhrady – mulčovanie je najvhodnejšie pre rovné záhrady so sklonom maximálne 30 °.
 • Vzhľad – z estetického hľadiska je lepšie mulčovať sady, lúky alebo väčšie plochy, kde až tak veľmi nezáleží na vzhľade, pretože nahromadený mulč nevyzerá dobre.
 • Viac hlodavcov a slimákov – ak ste sa rozhodli pre mulčovanie, pripravte sa na to, že sa v tráve bude viac dariť slimákom a myšiam. Po čase sa síce dostaví rovnováha, ale dovtedy je vysoká pravdepodobnosť, že sa s týmito škodcami stretnete.
 • Tvorba plesne – pokiaľ máte pomaly rastúcu trávu, je to len prínosnejšie, pretože v rýchlo rastúcich sa môže tvoriť pleseň v dôsledku udusenia trávnika

Vhodné typy mulčov 

K mulčovaniu je vhodných veľa organických materiálov. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, hodí sa na inú lokalitu v záhrade a je potrebné s ním postupovať rôznymi spôsobmi. Niektoré sú náchylnejšie na vznik plesní, iné ešte obsahujú vzvyšky semien rastlín, ktoré sa môžu roztrúsiť a začať rásť. Je len na vás, ktorý sa rozhodnete použiť. Samozrejme, keď už sa rozhodnete pre mulčovanie vo vlastnej záhrade, môžete použiť aj viacero rôznych organických materiálov. K vhodným mulčom patria:

 • Mulč z pokosenej trávy – tesne po kosení obsahuje veľké množstvo vody, a tak rýchlo zaľahne a začne hniť. Preto je lepšie trávu nechať niekoľko hodín obschnúť a premiešať so slamou alebo pilinami;
 • Kartóny – lacný a všestranne využiteľný materiál. Vhodné sú všetky kartóny bez potlače, pretože potlač môže obsahovať ťažké kovy. Taktiež pred použitím treba odstrániť všetky nálepky, lepiace pásky a pod.;
 • Slama – ide o najčastejšie používaný materiál medzi záhradkármi, pretože je ľahký, vzdušný a nie je ťažké ho zohnať;
 • Seno – jedinou nevýhodou, ak ho používate, je, že obsahuje zvyšky semien a tie vypadávajú a vyrastajú;
 • Lístie – taktiež dobrý materiál, no zvykne zaľahnúť alebo ho rozfúka vietor. Ideálne je ho pred mulčovaním zmiešať s kompostom, a tak vzniká dokonalá mulčovacia zmes (neodporúča sa lístie z orecha pre veľmi pomalý rozklad);
 • Piliny – sú podceňovaným mulčom, pretože pri rozklade viažu na seba dusík z pôdy. Toto následne spôsobuje horší rast rastlín. No po premiešaní s trávou alebo kompostom doplnia dusíkatý deficit a sú plne použiteľné;
 • Kôra z ihličnatých stromov – neodporúča sa ju používať, pretože sa pomaly rozkladá (tak ako listy z orecha), taktiež zvyšuje PH v pôde, a tým vytvára kyslé prostredie;
 • Štiepka z listnatých stromov – je lepší materiál ako piliny, pretože sa pomalšie rozkladá. Avšak potrebuje premiešať s kompostom alebo s trávou pre doplnenie dusíka.

Mulčovanie kôrou

Vyberte si správne vybavenie 

Na mulčovanie je potrebná mulčovacia kosačka alebo kosačka s mulčovacou funkciou. Jednoznačne najlepšou voľbou je kosačka, ktorá je vybavená systémom dvojitých mulčovacích nožov a variabilným systémom brúsenia. Cena takýchto kosačiek je vyššia, no máte možnosť regulovať množstvo trávy, ktorá pôjde do trávnika a ktorá do zberného koša. Množstvo tejto trávy môžete prispôsobiť aj poveternostným podmienkam, čo značne uľahčí celý proces mulčovania trávnika.

Mulčovacia kosačka má nože umiestnené a tvarované odlišne než tá klasická. Od klasických kosačiek sa líšia aj tým, že nemajú vyhadzovacie otvory, a tým pádom pokosené častice cirkulujú v kosačke a režú sa na ešte menšie kúsky.

Vytvára sa tam vzdušný vír, ktorý malé čiastočky trávy uloží na pokosený trávnik, medzi jednotlivé steblá. Takto sa nestane, že by tráva začala hniť na povrchu alebo bol z nej neporiadok. Pokosené a rozsekané časti sa po čase úplne rozložia a fungujú ako domáce hnojivo. Robotické kosačky sú vo svojej podstate tiež mulčovacie.

Dôležitý je primeraný stav trávnika

Tráva by nemala byť mokrá ani vlhká. Mala by byť suchá, pretože môže vytvoriť len neporiadok. Zlepená tráva kosí sa vôbec alebo len veľmi ťažko kosí, poriadne sa neprecirkuluje v kosačke, tým pádom sa ani nerozhodí po celom trávniku tak, ako by mala. Takto vznikajú hrudy. Keď prejdete po pokosenom mokrom trávniku, hneď sa nalepia kúsky trávy na topánky. A ani kosačka nezostane čistá.

Tráva by nemala byť vyššia ako 25 cm. Malo by ísť o trávnatú plochu, ktorá je pravidelne udržiavaná a kosená. Je to dôležitý faktor, pretože pri mulčovaní môžu na trávniku zostať len mladé stonky. Mohlo by to takisto sťažiť a predĺžiť jej obrábanie, no väčšie množstvo mulču môže spôsobiť udusenie trávnika a aj plesne. Trávnik by ste mali pred mulčovaním dôkladne očistiť od konárov, hnilého lístia a častí odumretých rastlín.

Postup mulčovania – plošné a lokálne mulčovanie

Pri mulčovaní sa odporúča odstrániť jednu tretinu veľkosti trávnika. Takto sa zabezpečí zdravie trávnika a jeho rýchla regenerácia pre ďalšie úpravy. Ak by ste mulčovali príliš nízko, tráva by nestihla zregenerovať do ďalšieho kosenia, zároveň pre machy a buriny bude ťažšie vyrásť. Trávu koste strednou až nízkou rýchlosťou. Tým sa dostatočne precirkuluje a riadne rozhodí po celom povrchu kosenej plochy. Striedaním smeru kosenia výrazne zlepšíte kvalitu mulču. Taktiež to vytvorí lepšie rozhodenie a zabráni hromadeniu mulču na jednom mieste, čo pomôže ďalšiemu rastu trávy.

Mulč z trávy – postup mulčovania

Na začiatku a na konci sezóny kosenia (apríl, september a október) stačí pomulčovať raz do týždňa, no vo vrchole sezóny (máj až august) je pre lepší efekt dobré mulčovať aj dvakrát týždenne. Ak púšťate do záhrady robotickú kosačku, bude to pravdepodobne dlhší proces. Tento typ kosačky pokosí vždy iba malý kúsok trávnika. Na druhej strane mulč z tejto kosačky je kratší ako pri bežnom mulčovaní, a tak ho na trávniku skoro nevidieť. Takže s estetického hľadiska je to výhodnejšie.

Mulčovanie by sa malo vykonávať iba vtedy, ak v pôde prebieha aktívny mikroživot. To znamená, že teplota na povrchu pôdy by mala byť najmenej 6 °C. Ak sa mulčovanie vykonáva pravidelne, keď tráva nerastie, napríklad počas teplých letných mesiacov alebo neskoro na jeseň, dôjde len k malému alebo žiadnemu rozkladu. Dôsledkom toho sa zvýši riziko vzniku plesní.

Poznáme dva typy mulčovania – plošné a lokálne. Plošné mulčovanie používame v prípade, ak chcete do pôdy vysadiť zeleninu a chcete sa zbaviť porastu. Mulč vám v takomto príprade dopomôže k odstráneniu pôvodných rastlín a ešte obohatí pôdu o ďalšie živiny. Bežne sa v takomto prípade požívajú kartónové krabice. Sú ľahko dostupné, keď sa rozložia, pokryjú veľkú plochu a pri rozklade poskytujú do pôdy organický materiál.

Mulčovanie s kartónom

 • Miesto, kam budete chcieť dať mulč, je potrebné dopredu poliať, pretože kartón pri menšej vlhkosti takmer vôbec neprepustí vlahu.
 • Pokiaľ je pôda, do ktorej budete sadiť, tvrdá, treba ju aspoň trochu prekypriť rýľom.
 • Vysoká tráva alebo burina tiež nie je najvhodnejšia, preto ju treba pokosiť alebo aspoň pošliapať.
 • Môžete začať klásť kartóny na seba tak, aby aspoň 20 cm cez seba presahovali. Cieľom je zamedziť prístupu akéhokoľvek svetla, pretože by za svetlom hneď nejaká rastlina porástla.
 • Na takto pripravené kartóny už len pokladajte slamu alebo iný predpripravený mulč a nechajte pôsobiť zhruba dva týždne.
 • Potom už len odstráňte mulč a stačí do kartónu vyrezať diery na vopred predpestované priesady.

No ak chcete sadiť priamo do pôdy bez pridaných látok z mulču, stačí zaťažiť kartóny štrkom alebo tehlami a počkať niekoľko týždňov. Po odstránení kartónu bude pôda takmer pripravená na výsadbu. Je potrebné už len vykopať nerozložené zvyšky rastlín a môžete začať s výsadbou.

Lokálne mulčovanie

Druhým typom je lokálne mulčovanie. Zvyčajne sa používa pri trvalých rastlinách, ako sú napríklad jahody, ovocné stromy a pod. V tomto prípade môžete taktiež použiť kartón a navrstviť naň napríklad slamu alebo iný mulč.

Ak máte mulču menej, okolie mulčovanej rastliny prekyprite a odstráňte rastlinný porast, ktorý je navyše. V prípade, že by ste tento porast neodstránili, museli by ste použiť hrubšiu vrstvu mulču, aby cez žiadne miesto nepresvitalo svetlo. Pri mulčovaní ovocných stromov je potrebné nechať pri kmeni aspoň 5 cm medzeru, pretože by si strom mohol začať robiť korene tesne pri povrchu, a to nie je veľmi žiaduce.

Najlepšie mulčovacie kosačky


Tipy na záver

Pokiaľ chcete udržať aktivitu pôdneho biotopu a pre zabránenie nerovnomerného rastu trávy môžete použiť čisto organické hnojivá, ktoré sa postupne uvoľňujú počas niekoľkých mesiacov. Tieto hnojivá podnecujú organizmy k premene zvyškov trávy na organické látky (hnojivo) pre trávu samotnú.

Taktiež si dávajte pozor, aby nadmerný rozklad trávy nespôsobil kyslosť pôdy. Preto ju skúšajte testovať a v prípade potreby pridajte vápno, ktoré pôsobí proti prekysleniu. Dôležité je, aby ste kosili často – za normálnych podmienok aspoň každých 5 – 7 dní. Pri mulčovaní sa nenáhlite, ale vyhraďte si na tento proces dostatok času.  

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.Publikované dňa: 27.07.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...