Muškáty – rozmnožovanie a presádzanie

Muškáty pochádzajú z Južnej Ameriky a sú schopné kvitnúť od jari do jesene, pokiaľ im poskytnete správnu starostlivosť. Dôležité je vybrať vhodné miesto na pestovanie.

Muškáty kvitnú od jari do jesene.

Najviac im vyhovujú slnkom presvetlené oblasti, znesú i priame slnko či polotieň. Miesto musí byť hlavne chránené pred vetrom a dažďom.

Pokiaľ vysádzate muškáty zo semienok, musíte začať už v zimných mesiacoch. Je dôležité v tomto období kontrolovať mrazy a muškáty pred nimi brániť. Najjednoduchšou formou je schovať muškát dovnútra.

Substrát musí byť špeciálne určený na vysádzanie balkónových rastlín, rozhodne nesaďte muškát do bežnej záhradnej zeminy. Použite vždy čerstvý substrát, vhodné je pridať hnojivo priamo do substrátu.

Ako si muškát zadovážiť?

Muškát si môžete zakúpiť ako dospelú rastlinu, vypestovať zo semien alebo z odrezkov. Každá z možností má svoje výhody.

Kúpa dospelej rastliny

Pri kúpe dospelej rastliny vás nemusí trápiť vysádzanie a niekoľkotýždňové čakanie na rast výhonkov. Táto možnosť nie je ani výrazne cenovo náročnejšia – vyjde vás o pár eur viac než nákup semien. Pri kúpe rastliny dbajte hlavne na jej stav a vzhľad. Skontrolujte výzor listov, prípadne kvetov (ak práve kvitne) či výskyt ochorení a škodcov. Zdravá rastlina by nemala mať žiadne sfarbenie, resp. vyblednutie listov, mala by mať pevnú stonku a nemala by byť pokrytá povlakom alebo škvrnami. Ak sa zakúpenú rastlinu rozhodnete presadiť do vlastného kvetináča, voľte kvetináč s dierkou v spodnej časti, aby voda mohla odtekať. Rastlina potrebuje drenážny systém, najlepšie je spodok kvetináča vysypať kamienkami.

Pestovanie zo semena

Pestovanie zo semien nie je náročné, do celého procesu pestovania však treba počítať s približne trojmesačnou dobou, počas ktorej vyrastie muškát zo semienka na dostatočne veľkú dospelú rastlinu. Sadí sa na jar, najlepšie v marci až apríli, no vysádzať môžete už vo februári. Dôležité je, aby mali zasadené semienka dostatok tepla a svetla. Sadenie semienok je jednoduché – pripravte si kvetináč s dierkami na spodku, dno vysypte kamienkami a zvyšok kvetináča vysypte substrátom na muškáty. Vrch pôdy mierne zvlhčite, uložte naň semienka, tie prikryte tenkou vrstvou substrátu, ktorú tiež zvlhčite vodou. Substrát udržiavajte mierne vlhký, nie však premočený.

Muškáty – pestovanie zo semena

Rozmnožovanie odrezkami

Rastlinu si môžete zadovážiť aj jednoducho od známeho, ktorý muškáty pestuje. Ostrým nožom si odrežte niekoľko výhonkov. Nerežte priamo pri koreni, no odrežte asi 10 cm dlhý odrezok. Rez by mal byť šikmý, najlepšie pod listami, ktoré sa po zrezaní odstránia. Vhodné je nechať len 2 – 3 vrchné listy. Nazbierané odrezky sa balia do novinového papiera a nechajú sa celý deň bokom. Uložiť ich môžete na chladnejšie miesto v tieni. Za túto dobu sa zrezané plochy zacelia. Na druhý deň môžete odrezky vložiť do nádobky s vlhkou pôdou na zakorenenie, no pomôcť im môžeme aj namočením do stimulátora rastu. Pôdu udržiavajte mierne vlhkú, nie však premočenú. Odrezky umiestnite na dostatočne teplé a svetlé miesto, nie však pod priame slnečné žiarenie. Keď sa odrezky zakorenia, čo môže potrvať pár týždňov, možno ich presadiť do požadovaného kvetináča.

Starostlivosť o muškáty

Muškát nie je náročná rastlina, ktorá by si vyžadovala špecifickú starostlivosť. Rastlinu je vhodné umiestniť na stanovište, na ktorom sa mu dostane aspoň 5 – 6 hodín svetla denne. Na príliš tmavom mieste sa jej nebude dariť a určite vám nevykvitne. Ak sa rozhodnete presádzať, voľte dobre priepustný substrát s drenážnym systémom v kvetináči – muškát nerád stojí vo vode. Ak si nie ste istí, ako často muškáty polievať, predtým, než rastlinu polejete, skontrolujte prstom pôdu. Ak je vlhká, s polievaním počkajte. Ak je suchá, je čas na zálievku. Zo zálievkou to v zime nepreháňajte, vtedy rastline postačí oveľa menej vody a živín. V zime sa neodporúča ani hnojenie, ktoré sa vykonáva hlavne na podporu kvitnutia.

Pestovanie muškátov

Substrát

Výber pôdy pre muškáty je pomerne jednoduchý. Vyhovuje im takmer každá pôda, no najviac sa im bude dariť v neutrálnej až mierne zásaditej pôde. Vhodná je piesočnato-hlinitá pôda, alebo dobre priepustný substrát, ktorý nebude dlho zadržiavať vlahu. Substrát pre muškáty si môžete jednoducho zakúpiť ako substrát určený špecificky pre tieto rastliny. Takýto substrát je obohatený o živiny a kompost, podporuje rast muškátu a kvitnutie. Ak nenájdete substrát určený konkrétne pre muškáty, dobrou alternatívou sú substráty pre balkónové kvety.

Umiestnenie

Muškáty môžete umiestniť v interiéri aj v exteriéri. Vyberte im miesto s dostatkom slnečného žiarenia a tepla. V interiéri sa vyhnite tmavým chodbám s prievanom, v exteriéri voľte miesto v závetrí. Z hľadiska svetových strán sa vyhnite orientácii na sever, čo býva najtmavšie miesto počas celého dňa. Pri výbere stanovišťa myslite na to, že požitie listov muškátu malými deťmi alebo domácimi miláčikmi môže viesť k bolesti brucha, zvracaniu a ďalším zažívacím problémom. Preto by sa muškát nemal nachádzať v miestnosti, v ktorej sa deti či zvieratá pohybujú bez dozoru dospelej osoby.

Zavlažovanie a hnojenie

Je vhodné, aby nádoby na pestovanie muškátov mali otvory na odtok prebytočnej vody. Samozavlažovacie nádoby sú jednoznačne dobrou investíciou pri pestovaní muškátov. Zalievajte len substrát, nie listy či stonky muškátov, inak im môžete privodiť nechcené choroby. Zálievka by mala byť výdatná, vhodná je odstáta voda. Polievajte najlepšie ráno, 2 x do týždňa, v období sucha i viackrát. Medzi zalievaniami kontrolujte substrát, mal by byť mierne preschnutý.

Hnojenie je prvoradé pokiaľ chcete krásne a kvetmi prekypujúce muškáty. Počas vegetačného obdobia muškáty hnojte špeciálnym hnojivom na kvitnúce balkónové rastliny či doma vyrobeným hnojivom z 1 litra vody a 1 kvapky jódu. Hnojením to však naraz tiež nepreháňajte, aby ste nespálili korienky.

Presádzanie

Presádzanie je vhodné vtedy, keď je už pôvodný kvetináč muškátu primalý, resp. ho chcete vymeniť za nový. Muškát nepresádzajte počas kvitnutia ani počas zimných mrazov. Vhodným obdobím je preto jar alebo jeseň po odkvitnutí. Pri presádzaní môžete muškát nakombinovať aj s inými kvetmi, napr. s inými balkónovými kvetmi, ktoré spolu pekne vyniknú v dlhých visiacich nádobách. Na presádzanie si pripravte nádobu s dierkami (ideálne väčšiu než tú, v ktorej sa muškát nachádza), kamienky, substrát a zálievku. Spodok nádoby vysypte vrstvou kamienkov a vrstvou substrátu. Muškát s koreňovou sústavou opatrne vytiahnite z predošlej nádoby a vložte do pripraveného substrátu. Príliš dlhé korene možno mierne zastrihnúť a skrátiť. Dosypte potrebné množstvo substrátu a presadenú rastlinu zalejte. Presadený muškát uložte na svetlé miesto, avšak vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu. Rast môžete podporiť aj doplnením hnojiva.

Rozmnožovanie muškátov odrezkami.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Prezimovanie alebo ako prezimovať muškáty

Prezimovanie muškátov býva náročné, preto ich ľudia neraz vnímajú ako jednoročné rastliny, ktoré si o rok jednoducho zakúpia znova. Muškát je však možné prezimovať, no je na to potrebný konkrétny postup a vhodné podmienky. Muškáty sa nesmú na zimu nechať vonku – počas zimovania by teplota nemala klesnúť pod 5 °C. Častým miestom na zimovanie býva pivnica, no problémom pivníc je vysoká vlhkosť a nedostatok svetla. Na zimovanie si preto vyberte miesto s dostatkom slnečného žiarenia, chladnejšie ako izbová teplota, no nie chladnejšie ako 5 °C. Miesto na prezimovanie by nemalo byť ani príliš vlhké, inak sa na koreňoch môže začať tvoriť pleseň.

V jeseni po odkvitnutí je vhodné muškáty skrátiť, ostrihať a zbaviť ich všetkých zvyšných listov a pukov. Pred samotným zazimovaním je vhodné do substrátu pridať kompost alebo hnojivo, aby rastlina získala nejaké živiny. Muškáty môžeme uložiť do interiéru, na dostatočne svetlé miesto. V zime nebudú potrebovať toľko vody a živín, preto sa v tomto období polievajú menej často a hnojeniu sa úplne vyhýba.

Na jar je vhodné rastliny presadiť do novej nádoby. Takto im dodáte čerstvý substrát plný živín a zároveň skontrolujete koreňovú sústavu rastliny. Tú možno mierne skrátiť, rovnako aj vrchnú časť rastliny. Z muškátu odstráňte všetky odumreté časti a suché listy. Zo vzniknutých odrezkov môžete nechať niekoľko zakoreniť a rastlinu si tak rozmnožiť. Presadenú prezimovanú rastlinu môžete uložiť na teplejšie miesto a postupne začať zalievať o čosi častejšie než v zime. Jarný strih muškátov vám tiež pomôže získať pekné husté muškáty.

Choroby muškátov

Rastliny sú odolné proti škodcom a chorobám, ale pokiaľ sa o ne nesprávne staráte môže ich postihnúť niekoľko typov chorôb.

  • Hrdza – ide o hubovú infekciu, prejavuje sa na listoch muškátu. Tie sa sfarbujú sa do hneda a žlta a vytvárajú hrdzavé škvrny na listoch. Je to spôsobené nesprávnou zálievkou či premokrenosťou v období dlho trvajúcich dažďov.
  • Pleseň sivá – prejavuje sa čiernymi fľakmi  a sivým povlakom na listoch. Najčastejšou príčinou tejto choroby je nedostatok svetla, nadmerná zálievka či zlé pestovateľské podmienky.
  • Žltnutie listov – pokiaľ sa na vašom muškáte nachádzajú žlté listy, ide pravdepodobne o nedostatok železa. Je nutné pridať hnojivo s vyšším obsahom železa, ktoré si s tým hravo poradí. Žltnutie listov môže indikovať aj prehnané polievanie, nedostatočne priepustný substrát a to, že rastlina neustále stojí v premočenej pôde. Ak je to aj váš prípad, stačí z polievania ubrať a rastlinu zaliať až vtedy, keď je pôda suchá. Žlté listy sa môžu objaviť aj vtedy, keď sa prelievanie skombinuje s umiestnením rastliny na nedostatočne slnečnom mieste. Preto rastlinu presuňte na svetlejšie stanovište.

Žltnutie listov muškátu.

  • Vošky – Vošky patria medzi častých škodcov nielen na muškátoch. Zbaviť sa ich môžete čistením listov vlhkou handričkou, mydlovým postrekom, rôznymi domácimi postrekmi s aromatickými bylinkami ako oregano, chemickými prostriedkami zo záhradníctva, ale aj ich ekologickými alternatívami.
  • Molice – Molice sa môžu objaviť na viacerých rastlinách a muškáty nie sú výnimkou. Je potrebné si s nimi čo najskôr poradiť, inak sa rozšíria aj na okolité rastliny. Proti moliciam je možné zakúpiť postrek v záhradníckom obchode a na predchádzanie ich výskytu umiestnite rastliny na miesto s nie príliš vysokou vlhkosťou.
  • Hubové ochorenia – Prejavujú sa väčšinou ako škvrnitosť či korkovitosť listov. Je potrebné bojovať proti nim fungicídnymi roztokmi a prostriedkami. Napadnuté listy je najlepšie odstrániť a zlikvidovať (nie v komposte), aby sa hubové ochorenia nešírili ďalej.

Fakt: Možno vôbec netušíte, ale v listoch muškátu sú aromatické látky, ktoré pomáhajú odháňať doterný hmyz ako komáre.

Aké muškáty si zadovážiť?

Jestvuje niekoľko desiatok druhov muškátov rôznych farebných prevedení, veľkostí kvetov aj tvarov. V našich končinách sú obľúbené hlavne ťahavé muškáty, ktoré pôsobia esteticky zavesené na oknách, balkónoch či na zábradliach. Sú dostupné skutočne v širokej ponuke farebných kombinácií, preto si je z čoho vyberať. Medzi vzpriamené muškáty patria muškáty krúžkované, ktoré sú známe svojou krúžkovanou kresbou na listoch, muškáty pestrolisté, ktoré zaujmú netypickým sfarbením listov, či muškáty veľkokveté nazývané aj anglické muškáty, ktoré sa vyznačujú výrazne väčšími kvetmi.

Nie kvôli kvetom, ale kvôli vôni sa pestujú muškáty voňavé, ktorých listy zaujmú svojou arómou. Typická je citrónová aróma, mätová, jahodová, škoricová, jablková a množstvo ďalších variácií. Medzi najobľúbenejšie druhy muškátov patria ešte anjelské muškáty, ktoré majú výrazne kvety. Tie vzhľadom pripomínajú fialky a pestujú sa najmä kvôli svojim veľkým kvetom. Obľúbené, no na Slovensku ešte málo dostupné, sú aj ružičkové muškáty, ktorých kvety tvoria krásne plné ružice.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

15/06/2017 11:23
Livia

Na mojich muskatoch mam suche puky. Neviete, kde je problem? Nemam ich ani na prilis ostrom slnku a polievam ich (myslim) dostatocne. Dakujem za rady!

11/08/2023 09:07
Zuzana

Dobry deň. Poprosim vas mam nadherne obyčajne muškate su aj 40 cm vysoke bohate kvety. Ako ich zazimujem kde ich mam uložiť aj ostrihať? Daju sa rozmnožiť teraz na jeseň. Ďakujem Zuzana

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 13.06.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.

Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanieSenecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Nemajú totiž vysoké nároky na starostlivosť.