Muškáty - rozmnožovanie a presádzanie

Muškáty pochádzajú z Južnej Ameriky a sú schopné kvitnúť od jari do jesene, pokiaľ im poskytnete správnu starostlivosť. Dôležité je vybrať vhodné miesto na pestovanie.

Muškáty kvitnú od jari do jesene.

Najviac im vyhovujú slnkom presvetlené oblasti, znesú i priame slnko či polotieň. Miesto musí byť hlavne chránené pred vetrom a dažďom.

Pokiaľ vysádzate muškáty zo semienok, musíte začať už v zimných mesiacoch.  Je dôležité v tomto období kontrolovať mrazy a muškáty pred nimi brániť. Najjednoduchšou formou je schovať muškát dovnútra.

Substrát musí byť špeciálne určený na vysádzanie balkónových rastlín, rozhodne nesaďte muškát do bežnej záhradnej zeminy. Použite vždy čerstvý substrát, vhodné je pridať hnojivo priamo do substrátu.

Zavlažovanie a hnojenie

Je vhodné, aby nádoby na pestovanie muškátov mali otvory na odtok prebytočnej vody. Samozavlažovacie nádoby sú jednoznačne dobrou investíciou pri pestovaní muškátov. Zalievame len substrát, nie listy či stonky muškátov, inak im môžeme privodiť nechcené choroby. Zálievka by mala byť výdatná, vhodná je odstáta voda. Polievame najlepšie ráno, 2 x do týždňa, v období sucha i viackrát. Medzi zalievaniami kontrolujeme substrát, mal by byť mierne preschnutý.

Hnojenie je prvoradé pokiaľ chcete krásne a kvetmi prekypujúce muškáty. Počas vegetačného obdobia muškáty hnojíme špeciálnym hnojivom na kvitnúce balkónové rastliny či doma vyrobeným hnojivom z 1 litra vody a 1 kvapky jódu. Hnojením to však naraz tiež nepreháňame, aby sme nespálili korienky.

Prezimovanie alebo ako prezimovať muškáty

Niektorí záhradkári kupujú každý rok nové priesadky, je možné však muškáty prezimovať a pestovať ich ďalšie roky. Počas zimných mesiacov ich schovajte dovnútra domu na studenú chodbu či do suchej pivnice. Teplota prostredia by však nemala byť nižšia ako 10 stupňov.

V zimnom období obmedzte polievanie a hnojenie. Korene muškátov v čase zazimovania pevne zabaľte do novinového papiera. Najlepšie ich je znovu niekam zavesiť alebo umiestniť na chladné okno, využiť však môžete i debničku a naukladať ich vedľa seba. Pred opätovným sadením na jar ich namočte na jeden deň do vody.

 

Rozmnožovanie a starostlivosť

Pri muškátoch predstavuje rozmnožovanie jednoduchý proces. Staršiu rastliny môžeme odstrihnúť až po drevnatú stonku a nové výhonky zasadiť.

Rozmnožovanie muškátov odrezkami.

Muškátom sa zastriháva hlavička vo februári, aby zapustili bočné výhonky. Netreba však zabúdať na odstrihnutie odkvitnutých kvetov, ktoré môžu byť neželaným zdrojom plesní.

Choroby muškátov

Rastliny sú odolné voči škodcom a chorobám, ale pokiaľ sa o nich nesprávne staráte môže ich postihnúť niekoľko typov chorôb.

  1. Hrdza

Ide o hubovú infekciu, prejavuje sa na listoch muškátu. Tie sa sfarbujú sa do hneda a žlta a vytvárajú hrdzavé škvrny na listoch. Je to spôsobené nesprávnou zálievkou či premokrenosťou v období dlho trvajúcich dažďov.

  1. Pleseň sivá

Prejavuje sa čiernymi fľakmi  a sivým povlakom na listoch. Najčastejšou príčinou tejto choroby je nedostatok svetla, nadmerné zálievka či zlé pestovateľské podmienky.

  1. Žltnutie listov

Pokiaľ sa na vašom muškáte nachádzajú žlté listy ide o nedostatok železa. Je nutné pridať hnojivo s vyšším obsahom železa, ktoré si s tým hravo poradí.

Žltnutie listov muškátu.

Fakt: Možno vôbec netušíte, ale v listoch muškátu sú aromatické látky, ktoré pomáhajú odháňať doterný hmyz ako komáre.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...Publikované dňa: 13.06.2017
Hodnotenie článku:
(90.8%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...

Rozchodník ako nenáročná ozdoba vašej záhrady Rozchodník ako nenáročná ozdoba vašej záhrady

Rozchodník vás ako rastlina zaujme nielen svojim rôznorodým vzhľadom, ale ja nenáročnosťou na pestovanie. Práve preto je tak obľúbeným prvkom v množstve záhrad.  

Domáce parenisko na priesady (teplé aj studené) Domáce parenisko na priesady (teplé aj studené)

K čomu vlastne domáce parenisko slúži? Je výroba pareniska zložitá? Aká je cena kupovaného pareniska? Všetko podstatné sa dozviete práve v tomto článku.


Komentáre

15/06/2017 11:23
Livia

Na mojich muskatoch mam suche puky. Neviete, kde je problem? Nemam ich ani na prilis ostrom slnku a polievam ich (myslim) dostatocne. Dakujem za rady!

Pridať komentár