Muškáty - rozmnožovanie a presádzanie

Muškáty pochádzajú z Južnej Ameriky a sú schopné kvitnúť od jari do jesene, pokiaľ im poskytnete správnu starostlivosť. Dôležité je vybrať vhodné miesto na pestovanie.

Muškáty kvitnú od jari do jesene.

Najviac im vyhovujú slnkom presvetlené oblasti, znesú i priame slnko či polotieň. Miesto musí byť hlavne chránené pred vetrom a dažďom.

Pokiaľ vysádzate muškáty zo semienok, musíte začať už v zimných mesiacoch.  Je dôležité v tomto období kontrolovať mrazy a muškáty pred nimi brániť. Najjednoduchšou formou je schovať muškát dovnútra.

Substrát musí byť špeciálne určený na vysádzanie balkónových rastlín, rozhodne nesaďte muškát do bežnej záhradnej zeminy. Použite vždy čerstvý substrát, vhodné je pridať hnojivo priamo do substrátu.

Zavlažovanie a hnojenie

Je vhodné, aby nádoby na pestovanie muškátov mali otvory na odtok prebytočnej vody. Samozavlažovacie nádoby sú jednoznačne dobrou investíciou pri pestovaní muškátov. Zalievame len substrát, nie listy či stonky muškátov, inak im môžeme privodiť nechcené choroby. Zálievka by mala byť výdatná, vhodná je odstáta voda. Polievame najlepšie ráno, 2 x do týždňa, v období sucha i viackrát. Medzi zalievaniami kontrolujeme substrát, mal by byť mierne preschnutý.

Hnojenie je prvoradé pokiaľ chcete krásne a kvetmi prekypujúce muškáty. Počas vegetačného obdobia muškáty hnojíme špeciálnym hnojivom na kvitnúce balkónové rastliny či doma vyrobeným hnojivom z 1 litra vody a 1 kvapky jódu. Hnojením to však naraz tiež nepreháňame, aby sme nespálili korienky.

Prezimovanie alebo ako prezimovať muškáty

Niektorí záhradkári kupujú každý rok nové priesadky, je možné však muškáty prezimovať a pestovať ich ďalšie roky. Počas zimných mesiacov ich schovajte dovnútra domu na studenú chodbu či do suchej pivnice. Teplota prostredia by však nemala byť nižšia ako 10 stupňov.

V zimnom období obmedzte polievanie a hnojenie. Korene muškátov v čase zazimovania pevne zabaľte do novinového papiera. Najlepšie ich je znovu niekam zavesiť alebo umiestniť na chladné okno, využiť však môžete i debničku a naukladať ich vedľa seba. Pred opätovným sadením na jar ich namočte na jeden deň do vody.

Rozmnožovanie a starostlivosť

Pri muškátoch predstavuje rozmnožovanie jednoduchý proces. Staršiu rastliny môžeme odstrihnúť až po drevnatú stonku a nové výhonky zasadiť.

Rozmnožovanie muškátov odrezkami.

Muškátom sa zastriháva hlavička vo februári, aby zapustili bočné výhonky. Netreba však zabúdať na odstrihnutie odkvitnutých kvetov, ktoré môžu byť neželaným zdrojom plesní.

Choroby muškátov

Rastliny sú odolné voči škodcom a chorobám, ale pokiaľ sa o nich nesprávne staráte môže ich postihnúť niekoľko typov chorôb.

  • Hrdza - ide o hubovú infekciu, prejavuje sa na listoch muškátu. Tie sa sfarbujú sa do hneda a žlta a vytvárajú hrdzavé škvrny na listoch. Je to spôsobené nesprávnou zálievkou či premokrenosťou v období dlho trvajúcich dažďov.
  • Pleseň sivá - prejavuje sa čiernymi fľakmi  a sivým povlakom na listoch. Najčastejšou príčinou tejto choroby je nedostatok svetla, nadmerné zálievka či zlé pestovateľské podmienky.
  • Žltnutie listov - pokiaľ sa na vašom muškáte nachádzajú žlté listy ide o nedostatok železa. Je nutné pridať hnojivo s vyšším obsahom železa, ktoré si s tým hravo poradí.

Žltnutie listov muškátu.

Fakt: Možno vôbec netušíte, ale v listoch muškátu sú aromatické látky, ktoré pomáhajú odháňať doterný hmyz ako komáre.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

15/06/2017 11:23
Livia

Na mojich muskatoch mam suche puky. Neviete, kde je problem? Nemam ich ani na prilis ostrom slnku a polievam ich (myslim) dostatocne. Dakujem za rady!

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 13.06.2017
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!