Muškáty - rozmnožovanie a presádzanie

Muškáty pochádzajú z Južnej Ameriky a sú schopné kvitnúť od jari do jesene, pokiaľ im poskytnete správnu starostlivosť. Dôležité je vybrať vhodné miesto na pestovanie.

Muškáty kvitnú od jari do jesene.

Najviac im vyhovujú slnkom presvetlené oblasti, znesú i priame slnko či polotieň. Miesto musí byť hlavne chránené pred vetrom a dažďom.

Pokiaľ vysádzate muškáty zo semienok, musíte začať už v zimných mesiacoch.  Je dôležité v tomto období kontrolovať mrazy a muškáty pred nimi brániť. Najjednoduchšou formou je schovať muškát dovnútra.

Substrát musí byť špeciálne určený na vysádzanie balkónových rastlín, rozhodne nesaďte muškát do bežnej záhradnej zeminy. Použite vždy čerstvý substrát, vhodné je pridať hnojivo priamo do substrátu.

Zavlažovanie a hnojenie

Je vhodné, aby nádoby na pestovanie muškátov mali otvory na odtok prebytočnej vody. Samozavlažovacie nádoby sú jednoznačne dobrou investíciou pri pestovaní muškátov. Zalievame len substrát, nie listy či stonky muškátov, inak im môžeme privodiť nechcené choroby. Zálievka by mala byť výdatná, vhodná je odstáta voda. Polievame najlepšie ráno, 2 x do týždňa, v období sucha i viackrát. Medzi zalievaniami kontrolujeme substrát, mal by byť mierne preschnutý.

Hnojenie je prvoradé pokiaľ chcete krásne a kvetmi prekypujúce muškáty. Počas vegetačného obdobia muškáty hnojíme špeciálnym hnojivom na kvitnúce balkónové rastliny či doma vyrobeným hnojivom z 1 litra vody a 1 kvapky jódu. Hnojením to však naraz tiež nepreháňame, aby sme nespálili korienky.

Prezimovanie alebo ako prezimovať muškáty

Niektorí záhradkári kupujú každý rok nové priesadky, je možné však muškáty prezimovať a pestovať ich ďalšie roky. Počas zimných mesiacov ich schovajte dovnútra domu na studenú chodbu či do suchej pivnice. Teplota prostredia by však nemala byť nižšia ako 10 stupňov.

V zimnom období obmedzte polievanie a hnojenie. Korene muškátov v čase zazimovania pevne zabaľte do novinového papiera. Najlepšie ich je znovu niekam zavesiť alebo umiestniť na chladné okno, využiť však môžete i debničku a naukladať ich vedľa seba. Pred opätovným sadením na jar ich namočte na jeden deň do vody.

Rozmnožovanie a starostlivosť

Pri muškátoch predstavuje rozmnožovanie jednoduchý proces. Staršiu rastliny môžeme odstrihnúť až po drevnatú stonku a nové výhonky zasadiť.

Rozmnožovanie muškátov odrezkami.

Muškátom sa zastriháva hlavička vo februári, aby zapustili bočné výhonky. Netreba však zabúdať na odstrihnutie odkvitnutých kvetov, ktoré môžu byť neželaným zdrojom plesní.

Choroby muškátov

Rastliny sú odolné voči škodcom a chorobám, ale pokiaľ sa o nich nesprávne staráte môže ich postihnúť niekoľko typov chorôb.

  • Hrdza - ide o hubovú infekciu, prejavuje sa na listoch muškátu. Tie sa sfarbujú sa do hneda a žlta a vytvárajú hrdzavé škvrny na listoch. Je to spôsobené nesprávnou zálievkou či premokrenosťou v období dlho trvajúcich dažďov.
  • Pleseň sivá - prejavuje sa čiernymi fľakmi  a sivým povlakom na listoch. Najčastejšou príčinou tejto choroby je nedostatok svetla, nadmerné zálievka či zlé pestovateľské podmienky.
  • Žltnutie listov - pokiaľ sa na vašom muškáte nachádzajú žlté listy ide o nedostatok železa. Je nutné pridať hnojivo s vyšším obsahom železa, ktoré si s tým hravo poradí.

Žltnutie listov muškátu.

Fakt: Možno vôbec netušíte, ale v listoch muškátu sú aromatické látky, ktoré pomáhajú odháňať doterný hmyz ako komáre.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

15/06/2017 11:23
Livia

Na mojich muskatoch mam suche puky. Neviete, kde je problem? Nemam ich ani na prilis ostrom slnku a polievam ich (myslim) dostatocne. Dakujem za rady!

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...Publikované dňa: 13.06.2017
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako doma pestovať mäsozravé rastliny? Ako doma pestovať mäsozravé rastliny?

Láka vás pestovanie mäsožravých rastlín? Na svete existujú stovky druhov mäsožravých rastlín, a preto vám prinášame súhrnný návod na to, ako si ich vypestovať aj v tunajších končinách.

Pestovanie Aloe Vera zo semienka - substrát, choroby, polievanie Pestovanie Aloe Vera zo semienka - substrát, choroby, polievanie

Rastlina Aloe Vera má množstvo zdraviu prospešných účinkov a okrem toho bude na vašom okne pôsobiť aj ako veľmi pekný estetický doplnok. Akú starostlivosť si Aloe Vera vyžaduje, kde by...

Sadenie mrkvy, hrachu, fazule, cibule či kalerábu – kedy a ako Sadenie mrkvy, hrachu, fazule, cibule či kalerábu – kedy a ako

Máte záhradu, no nemáte príliš veľké skúsenosti s pestovaním plodín? Radi vám s tým pomôžeme. Pripravili sme si pre vás súhrnný návod pestovania najrozšírenejších rastlín v našich...