Hoverboard pre deti aj dospelých. Poradíme, ako vybrať kolonožku

Hoverboardy predstavujú moderný a zároveň štýlový spôsob prepravy pre malých aj veľkých, mladých i starých. Poháňané sú zabudovaným elektromotorom a ich ovládanie funguje na princípe stabilizačného systému – gyroskopov, ktoré reagujú na prenášanie váhy jazdca. Vie te si predstaviť hoverboard využívať v bežnom živote? Alebo sa chcete s kolonožkou len zabaviť?

Jazda na hoverboarde po meste

Môžete ich využiť ako šikovný dopravný prostriedok v meste alebo si môžete vyskúšať rekračnú jazdu na takomto zariadení. Hoverboard pre deti môže byť skvleým zdrojom zábavy a môže ich učiť rovnováhe. Výkonný hoverboard do terénu s off-road vlastnosťami si zasa poradí aj v náročnejšom teréne a na svoje si prídu aj milovníci adrenalínu.

Pozor na detské hračkárske hoverboardy za 100 €. Táto voľba nemusí vždy dopadnúť dobre. Jednotlivé modely sú totiž určené na rôzne účely a úrovne záťaže. Pred kúpou si teda ujasnite, s akým cieľom hoverboard kupujete a aké parametre by v danom prípade mal mať..

Obľúbené hoverboardy


Ako funguje hoverboard?

Na prvý pohľad sa hoverboard môže javiť ako nejaký čudný masážny prístroj. Omyl. V skutočnosti je to vlastne dvojkolka alebo ako sa zaužívalo, kolonožka. Využíva dva elektromotory, vždy jeden pre jedno koleso, a princíp gyroskopov, ktoré snímajú úroveň náklonu.

Náklon určuje samotný jazdec, ktorý prenáša svoju telesnú hmotnosť na päty alebo špičky. Týmto spôsobom udáva smer dopredu alebo dozadu. To isté platí aj pri smerovom ovládaní s tým, že sa jazdec opiera o tú nohu, ktorej smerom chce, aby zariadenie smerovalo. Hoverboard je možné bežne používať na chodníkoch. Nepatrí k motorovým ani nemotorovým vozidlám a pri jeho používaní sa riadite pravidlami, ako riadny chodec.

Aký hoverboard si vybrať?

Medzi základné otázky, na ktoré by ste si pred výberom najlepšieho hoverboardu pre vaše potreby mali odpovedať, patria napríklad tieto:

 • Budem hoverboard využívať ako dopravný prostriedok do práce alebo ho chcem len pre zábavu?
 • V akom teréne budem na hoverboarde jazdiť?
 • Aké vzdialenosti plánujem jazdiť a ako často?
 • Akú nosnosť by mal hoverboard mať, aby s mojou hmotnsoťou nemal pri jazde problém?
 • Aký rozpočet mám na kúpu hoverboardu?

Na základe vašich odpovedí na tieto otázky by ste mali sledovať nasledovné parametre jednotlivých modelov. Samozrejme, ak kupujete hoverboard pre deti, nemusíte úplne prihliadať na výkonnostné parametre alebo hľadať, čo najväčší dojazd. Rozhodovať bude určite aj dizajn. Skôr ako prejdeme k jednotlivým typom hoverboardov, predstavíme si najdôležitejšie parametre, ktoré by ste mali sledovať.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie hoverboardy

Výkon hoverboardov a maximálna rýchlosť

Samotné hoverboardy využívajú pre svoj pohon dvojicu motorov. Pre každé koleso je motor samostatný, čo je dôležité z hľadiska smerového ovládania. Čím je výkon vyšší, tým je vyššia i rýchlosť hoverboardu. Netreba sa však pri výkone riadiť len údajmi o maximálnej rýchlosti.

Príkon elektromotorov sa pohybuje na úrovni od 300 do 800 W. Najvýkonnejšie sú hoverboardy do terénu a prémiové hoverboardy. V ich prípade výkon môže presiahnuť aj hraniciu 1 000 W. Off road dvojkolky si skvele poaradia aj so stúpaním a náročnejším terénom. Najlepšie zvládnu aj uhol stúpania cez 30°. Štandardne zvládajú uhol stúpania menej okolo 15°. V členitom teréne, napríklad aj v metstkých kopcoch, je vyšší uhol stúpania výhodou.

Maximálan rýchlosť sa pohybuje od 5 do 25 km/h. Vo výnimočných prípadoch sú aj výkonnejšie a rýchlejšie hoverboardy. Ak si spočítate rýchlosť chôdze, priemer okolo 5 až 6 km/h, presúvanie sa hoverboardom je výrazne rýchlejšie. Pamätajte, čím je hoverboard výkonnejší, tým rýchlejšie sa vybíja a skracuje sa tak jeho dojazd. Samozrejme, tu rozhoduje aj kapacita batérie.

Jazda na hoverboarde

Dojazd hoverboardu

Vzdialenosť, na ktorú sa na hoverboarde dostanete na jedno nabitie sa štandardne pohybuje od 10 do 50 km. Skutočný dojazd sa však môže líšiť v závislosti od váhy jazdca a náročnosti terénu, preto počítajte s určitou rezervou. Taktiež záleží od štýlu jazdy a priemernej rýchlosti.

Nabíjanie dvojkolky

Hoverboardy sú poháňané elektrickou batériou. Dĺžka jej nabíjania závisí od konkrétneho modelu a môže a pohybovať v rozmedzí od 2 až do 8 hodín. Pri kvalitnejších produktoch dokážete hoverboard plne nabiť už do necelých dvoch hodín. Pri lacných produktoch sa však môžete stretnúť s menšou výdržou a životnosťou batérie, ako aj s dlhším časom nabíjania. Dĺžku dobíjania ovplyvňuje aj samotná kapacita akumulátora.

Nosnosť hoverboardu

Pri výbere hoverboardu si taktiež všímajte minimálnu a maximálnu nosnosť, resp. váhu jazdca. Minimálna hmotnosť je dôležitá kvôli správnemu a bezpečnému ovládaniu hoverboardu, nakoľko jeho senzory reagujú veľmi jemne. Tento parameter si všímajte hlavne v prípade, že kupujete hoverboard pre deti.

Štandardne sa minimálna váha stanovuje od 20 kg. Maximálna nosnosť hoverboardu sa pohybuje okolo 100-130 kilogramov.

Štýlové hoverboardy pre deti

Dizajn kolonožky

Pri výbere určite rozhoduje aj samotný dizajn hoverboardu, ktorý záleží len na vašich preferenciách. V ponuke nájdete hoverboardy v rôznych farbách či grafických prevedeniach. Predovšetkým, ak ide o hoverboard pre deti, zrejme si potrpíte na určité farby alebo vzory. Iak bude vo vašich očiach vyzerať hoverboard pre dievčatá a inak pre chlapcov.

Konštrukcia hoverboardu

Hoverboardy sa skladajú z podložky na nohy a dvoch kolies. Môžu byť vyrobené z rôznych materiálov podľa konkrétneho modelu, s čím súvisí aj ich hmotnosť. Tu je dobré mať na pamäti trasu, ktorú na hoverboarde plánujete prekonávať.

V meste sa totiž môžete stretnúť s úsekmi, na ktorých budete musieť z hoverboardu zoskočiť a niesť ho v rukách. V tom prípade oceníte praktické modely s ľahučkou konštrukciou, s ktorými môžete bez problémov manipulovať.

Z hľadiska konštrukcie oceníte, ak bude mať váš hoveboard osvetlenie alebo blatníky. Napríklad pri jazde vo večerných hodinách alebo v daždi sú takéto konštrukčné prvky veľmi praktické. Osvetlenie zároveň plní i bezpečnostný účel.

Hoverboard so sedadlom a riadidlami

Ďalšie funkcie a príslušenstvo

Niektoré modely hoverboardov sú vybavené aj ďalšími nadštandardnými funkciami. Medzi najžiadanejšie patrí napríklad možnosť Bluetooth pripojenia, vďaka ktorému si na hoverboarde môžete púšťať svoju obľúbenú hudbu.

Okrem toho môžete svoju dvojkolu napojiť na mobilné aplikácie, ktoré vám ho umožnia ovládať či sledovať a zaznamenávať rôzne údaje.

Praktickým príslušenstvom je napríklad taška na prepravu. V prípade, že chcete hoverboard prenášať, rozhodne to bude jednoduchšie, ak budete mať na to určenú tašku s pútkami.

Rozdelenie hoverboardov + výhody a nevýhody

Existujú štyri základné typy hoverboardov, z ktorých si môžete vybrať a ktoré v sebe rôzne kombinujú spomínané parametre.

Klasické hoverboardy – štandardný typ

Základný model hoverboardov má menšie kolesá, nižšiu hmotnosť a taktiež nižší profil. Kvôli tomu je vhodný najmä na jazdu v meste po rovných povrchoch bez obrubníkov a prekážok. Dojazd týchto modelov je spravidla okolo 10 až 15 km. Priemerná rýchlosť je okolo 10 až 15 km/h.

Výhody:

 • Kompaktná veľkosť s nízkou hmotnosťou umožňuje jednoduchú manipuláciu a prenos hoverboardu so sebou.
 • Vďaka nižšej cene ide o dostupnú a obľúbenú variantu.

Nevýhody:

 • Obmedzené možnosti využitia, tento typ hoverboardu vyžaduje na jazdu len rovné bezproblémové povrchy.

Offroad hoverboardy do terénu

Hoverboardy určené do terénu sú vybavené väčšími 10 palcovými kolesami a viac, vďaka čomu dokážu ľahko prekonať rôzne nerovnosti povrchu, ako napríklad hrbole či konáre. Dokážu tiež vyvinúť vyššiu rýchlosť a majú dlhší dojazd. Vzhľadom na pohyb v teréne táto kolonožka dokáže zvládať aj väčšie uhly stúpania až cez 25 či 30°.

Výhody:

 • Offroad modely si ľahko poradia s komplikovanejším terénom.
 • Majú dlhší dojazd a sú rýchlejšie.

Nevýhody:

 • Kvôli mohutnejšej konštrukcii sú ťažšie.

Premium hoverboardy

Predstavujú spojenie vyššie spomenutých modelov a preto sú obľúbenou voľbou, ktorá určite nesklame. Poradia si s nerovným terénom, ako obrubníky, priečne nerovnosti a zvládnu aj horší terén, zároveň sú však kompaktné a ľahučké ako klasické hoverboardy.

Síce majú prémiové hoverboardy vyššiu cenu, no treba si uvedomiť, že predstavujú vlastne 2v1 a ich využitie je oveľa flexibilnejšie, takže ide o rozumnú investíciu.

Výhody:

 • Sú vhodné na členitý terén, vyvinú vyššiu rýchlosť a majú dlhší dojazd.
 • Majú kompaktnú a ľahkú konštrukciu.

Nevýhody:

 • Kvôli mohutnejšej konštrukcii sú ťažšie.

✅ Hoverboard Premium App

Hoverboard Premium APP

Prémiový hoverboard prémiovej kvality s dobou nabíjania 1,5 hodiny a dojazdom do 15 km. Kompaktný model je vybavený Bluetooth reproduktorom a nosnosťou až 130 kg.

» minimálna nosnosť: 20 kg
» gyroskopický systém
» max. rýchlosť: 10 km / h


Viac informácií

Hoverboardy pre deti

Detské hoverboardy sú určené pre deti a majú preto prispôsobenú veľkosť aj nosnosť. Zároveň sú pomalšie a vhodné predovšetkým na rovné povrchy. Pri kúpe hoverboardu pre deti by mala byť samozrejmosťou aj bezpečnostná výbava ako prilba a chrániče. Dieťa sa totiž musí naučiť udržovať stabilitu a ovládať smer jazdy. Opatrnosť je teda na mieste.

Elektrická jednokolka

Slúžia na rovnaký účel ako hoverboardy. Bližšie však majú k segwayom. Ide o jednokolesové dopravné prostriedky, ktoré využívajú senzory, gyroskop a výkonný procesor na ovládanie a samotnú jazdu. Dosahujú vysoké rýchlosti a veľmi dobrý dojazd. Pri ovládaní je takisto dôležitá schopnosť jazdca regulvoať náklony a udržiavať stabilitu.

Segway jazda

Segway

Na rozdiel od jednokolky a hoverboardu využíva segway na ovládanie držadlá. Rovnako však funguje na gyroskopickom princípe náklonov. Stabilizačný systém následne elektromotorom dáva impulz. Segway sa bežne využíva ako dopravný prostriedok v rámci rôznych firemných areálov, interiérov, ale aj ako spôsob dopravy v meste. 

Hoverboard a cena

Možno sa pýtate, koľko takáto "hračka" stojí. Ceny hoverboardov začínajú niekde okolo hranice 150 eur. Lacné hoverboardy do 100 eur sú skôr hračkárske a rozhodne v nich nehľadajte spoľahlivý dopravný prostriedok. Štandardné hoverboardy kúpite v cene od 150 do 250 eur.

Lepšie spracovanie, vyšší výkon alebo off road konštrukciu hľadajte v cenovom pásme okolo 250 až 300 eur. Takéto zariadenia majú teiž dlhšiu výdrž na jedno nabitie. Drahšie hoverboardy disponujú širšou funkcionalitou a záleží len na vás, či si potrpíte aj na ďalšie funkcie, kvalitnejšie materiály, vyššiu odolnosť a podobne.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujalo vás toto zaujímavé "vozítko"? Viete si predstaviť, že hoverboard budete v praxi využívať? Napríklad na dochádzani do práce po meste? Ak vás hoverboardy zaujali a potrebovali by ste sa poradiť ohľadom výberu, radi vám pomôžeme a zodpovieme na vaše otázky v rámci diskusie pod článkom.

Môžem s hoverboardom jazdiť po chodníku?

Áno môžete, hoverboard nepatrí podľa paltnej legislatívy do skupiny motorových a nemotorových vozidiel. Môžete tak jazdiť po chodníku, no vaša rýchlsoť by nemala presiahnuť 7 km/h.

Oplatí sa kúpiť si hoverboard alebo elektrickú kolobežku?

Z hľadiska jednoduchosti ovládania je elektrická kolobežka lepšou voľvou. Na druhej strane hoverboard je lacnejší a dokáže plniť rovnaký účel. Jazda je zábavnejšia a vyžaduje si vaše väčšie sústredenie. Záleží tak od preferencie a samotné výhody či nevýhody nie je možné úplne priamo porovnať.

Aká je maximálna nosnosť hoverboardu?

Najodolnejšie konštrukcie disponujú nosnosťou až 130 alebo 150 kg. Štandardná nosnosť je okolo 90 až 110 kg.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

✅ Hoverboard US 4,5

Hoverboard 4,5 US

Hoverboard s veľkosťou kolies 4,5 palca je určený deťom. Minimálna požadovaná váha jazdca je 20 kg, maximálna 60 kg. Hoverboard vyvinie  rýchlosť 5 km za hodinu s dojazdom do 15 km.


» doba nabíjania: 1,5 - 2 hod
» maximálny uhol stúpania: 15 °
»  hmotnosť hoverboardu: 4 kg

Hoverboard Eljet Standard

Hoverboard Eljet Standard Black

Ide o klasický hoverboard s veľkosťou kolies 6,5 palca, určený na rovné povrchy s nosnosťou do 120 kg a dojazdom 15-20 kilometrov. Model je vybavený LED svetlami na jazdu v noci a zabudovaným Bluetooth reproduktorom.


» minimálna hmotnosť jazdca: 335-40 kg
» doba nabíjania: 1,5 h
» maximálny uhol stúpania: 25 °


Viac informácií

✅ Hoverboard Eljet Off-road

Hoverboard Eljet Off-road

Tento model predstavuje elegantný a nadčasový hoverboard s 10 palcovými kolesami, určený na jazdu v nerovnom teréne. Jeho výhodou je krátka doba nabíjania 1,5 hodiny a dojazd až na 20 km. Samozrejmosťou je zabudovaný Bluetooth reproduktor.


» veľké nerezové kolesá
» maximálny uhol stúpania: 15 °
»  maximálna rýchlosť: až 12 km / h


Viac informácií

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Lívia Šuľová

Venujem sa copywritingu , správe sociálnych sietí a píšem svoj vlastný blog . Mám rada kreatívnu prácu, knihy, varenie, jogu, posedenie s...


Komentáre

07/08/2021 08:19
Ladislav O.

Nedávno som si kúpil Urbanstar GyroBoard B65, ktorý bol za dobrú cenu. Má skvelú stabilitu, ľahko sa ovláda a je vhodný aj pre začiatočníkov, ktorí sa ešte len učia jazdiť na takomto kúsku. :-) Hoverboard poskytuje super zábavu a to bez ohľadu na vek, zabaviť sa s ním dokážu deti aj dospelí. Tento model má pekný dizajn a je dostupný vo viacerých farebných verziách, ja som vsadil na bielu. Oceňujem dobíjateľnú batériu so slušnou výdržou a zároveň rýchle a jednoduché nabíjanie, ktoré trvá cca. 2 hodiny. Na hoverboarde sa pohodlne stojí aj v prípade rýchlej jazdy. Plus dávam za nalepenú gumu nad kolesami, čo bráni poškriabaniu. Naučiť sa jazdiť nebolo nič zložité, jazda je plynulá, hoci na nerovnostiach to trocha pocítite. Nenašiel som nič zásadné, čo by mohlo ostatným brániť v kúpe. Odporúčam, myslím si, že budete spokojní.

10/03/2024 20:31
Igorka

synovi som to kupila a zatial sa na to doma práši. Zato ale na kolobežke z cyklospecialit lieta každý deň a dokonca na nej jazdí aj do školy a za kamaratmi na ihrisko

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 29.06.2018
Posledná aktualizácia: 23.03.2023
Hodnotenie článku:
(94%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...