Najlepší jogurtovač podľa recenzie. Ako funguje a čo od neho čakať?

Potravinársky priemysel je všeobecne veľmi diskutabilným odvetvím. Rôzne kauzy o nekvalite produktov, ktoré v obchode nakupujeme spôsobili, že pestovanie domácich surovín sa stáva populárnejším. Rovnako ako výroba domácich produktov. 

Domáci jogurt z jogurtovača

To sa týka aj mliečnych výrobkov, akými sú jogurty. Pritom vedzte, že vyrobiť si vlastný domáci jogurt nie je žiadna veda. Počuli ste už o jogurtovači? Ako si vybrať ten najlepší, a ako vlastne funguje vám prezradíme v tomto článku. 

Obľúbené jogurtovače


Ako funguje jogurtovač

Na výrobu jogurtu potrebujete jogurt. Avšak ide iba o zložku, ktorá poskytne vhodné baktérie na výrobu skutočného domáceho jogurtu. Ide o nevyhnutnú ingredienciu, ktorú by ste bez klasického bieleho jogurtu zháňali len ťažko. Vďaka zložke, akou jogurt je, získate potrebné kultúry a mliečne bielkoviny môžu pracovať zase so zložkami sacharidov v mlieku. Kvasením sa tvorí kyselina mliečna. V zásade by sa teda zdalo, že jogurt je hotový. Poďme však na to krok za krokom.

Aby ste jogurt mohli začať vyrábať, potrebuje mlieko nakaziť, tzv. naočkovať. Samotné mlieko zahrejte na teplotu okolo 80 – 90 °C. Následne mlieko schlaďte na teplotu 40 °C a pridajte samotný biely jogurt (z obchodu). Zmes mlieka a jogurtu sa premieša.

Jogurtovač primárne vytvára vhodné prostredie pre množenie prospešných baktérií a kultúr. Nádoby v jogurtovači naplňte zmesou a prístroj zapnite. Zvyčajne jogurt pracuje 6 -8 hodín. Ak ho však necháte pracovať 10-12 hodín, nič sa nestane. Mení sa len jeho konzistencia. Čím dlhšie je v jogurtovači, tým je hustejší. Chuť jogurtu môžete upravovať aj ďalšími ingredienciami. Skvelé je použiť napríklad džem, kúsky ovocia, trstinový cukor, vločky či nastrúhanú čokoládu.

Jahodový jogurt z jogurtovača

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie jogurtovače

Výhody domáceho jogurtovača

Prečo sa oplatí vyrábať si jogurt doma? 

 • prvotná investícia do jogurtovača sa vám časom vráti, pretože výroba domáceho jogurtu je menej nákladná
 • pripravíte väčšie množstvo jogurtu naraz
 • viete, z čoho je váš jogurt vyrobený
 • do jogurtu môžete pridať zložky podľa vlastnej chuti
 • bavíte sa nepríjemných farbív a konzervantov, ktoré sa v bežných jogurtoch nachádzajú
 • pomáhate aj prírode, pretože nemusíte životné prostredie zaťažovať plastovými kelímkami
 • keď jogurt z jogurtovača nevydrží tak dlho ako kupovaný, obsahuje iba prírodné zložky a vaše zdravie vám určite poďakuje

Najlepšie jogurtovače na trhu

Existuje niekoľko výrobcov, ktorí ponúkajú svoje produkty a predbiehajú sa v ich funkčnosti. Pre ľudí, ktorí o tomto prístroji počujú prvýkrát je pomerne ťažké určiť, ako si kvalitný jogurtovač vybrať. Vybrali sme tie najlepšie jogurtovače na trhu podľa testov, recenzií a skúseností zákazníkov (môžete si ich pozrieť napr. na portáli Heureka).

Ako vybrať jogurtovač

V zásade jogurtovače nemožno deliť do špeciálnych kategórií. Účelom každého jogurtovača je vyrobiť domáci jogurt. Odlišovať sa môžu maximálne funkciou časovača, objemom a následne funkčnosťou.Aby ste pri výbere mali jasno, rozoberme si základné parametre.

Najlepší domáci jogurtovač

Doba prípravy

Pri jogurtovačoch trvá doba spracovania potravín pomerne dlho. Dôležité je nahrievanie prístroja na teplotu 42 stupňov Celzia, teplota vstupných surovín a aj množstvo jogurtu, ktoré pripravujete. Vo všeobecnosti platí, že priemerná príprava domácich jogurtov trvá 5 – 8 hodín.

Každé zariadenie má tento parameter uvedený v návode, takže by ste si ho mali vždy skontrolovať. Ideálne potom je, ak sa pustíte do prípravy jogurtu večer, aby bol ráno hotový na raňajky, prípadne na desiatu.

Príkon

Od príkonu bude závisieť doba prípravy vašich domácich jogurtov, nahriatie na požadovanú teplotu a tiež možnosť dohriatia v prípade výkyvu teploty. Hodnota príkonu sa odvíja od konkrétneho modelu, značky a veľkosti zariadenia.

Medzi najmenej výkonné radíme jogurtovače, ktorých hodnota príkonu dosahuje okolo 10 W. Sú vhodné iba v prípade, ak sa prístroj nechystáte používať často. Ideálna hodnota na bežné domáce používanie je okolo 20 – 30 W. Profesionálne a drahšie modely do domácnosti majú príkon 40 W a viac.

Materiál nádobiek

Z ekologickej stránky sú ideálnymi na prípravu jogurtov uzatvárateľné nádobky zo skla. Vynikajú svojím dizajnom, sú zdravotne neškodné, dlho vám vydržia a jednoducho ich vyčistíte. Nevýhodou je, že ich pri nesprávnej manipulácií môžete rozbiť a sú nepraktické na cestovanie a prenášanie, pretože sklo je ťažké.

Aj kvôli týmto nevýhodám zákazníci preferujú nádoby vyrobené z tvrdého plastu, ktorý neobsahuje BPA (je to zdravotne neškodný plast). Nemusíte sa báť rozbitia a môžete si ich zobrať so sebou kamkoľvek. Väčšina takýchto nádob je vhodná aj do umývačky riadu. Pri kúpe jogurtovača si skontrolujte, či máte možnosť dokúpiť si náhradné nádobky alebo či je kompatibilný aj s nádobami od iných značiek.

Domáci jogurtovač

Objem jogurtovača – počet nádobiek

Trvanlivosť domáceho jogurtu ani zďaleka nie je taká ako v prípade kupovaného. Domáci jogurt sa odporúča skonzumovať do 3 – 5 dní od jeho výroby. Objemy jogurtovačov sú od 1 do 3 litrov. Ak však jogurtovač používate príležitostne, veľký objem je pre vás zbytočný.

Existujú totiž jogurtovače, ktoré disponujú jednou nádobou a jogurt následne musíte prekladať do iných nádob. Potom sú k dispozícii jogurtovače s nádobami, najčastejšie s objemom 150 až 200 mililitrov. V počte ide o 5, 7 alebo 12 nádob. Nádoby musia mať aj kvalitné sklenené viečka.

Užitočné funkcie a príslušenstvo

Jogurtovač by vám mal prácu uľahčiť čo najviac. Mal by sa jednoducho používať, udržiavať a skladovať. Ktoré funkcie vám dokážu pomôcť pri práci, aby bol výsledok vašej snahy čo najlepší?

 • Časovač – na prístroji si nastavíte presný čas prípravy jogurtu. Keď tento časový limit uplynie, prístroj sa automaticky vypne. Nemusíte si kvôli tomu nastavovať stopky alebo kontrolovať jogurtovač každých pár minút.
 • Signalizácia – môže byť svetelná alebo zvuková. V oboch prípadoch vás prístroj upozorní, že príprava jogurtu sa skončila a vy si môžete vychutnať hotový produkt.
 • Automatické vypnutie – po nastavenom čase sa jogurtovač automaticky vypne.
 • Displej/ovládanie – na LCD alebo LED displeji vidíte všetky informácie ohľadom prípravy jogurtu. Ak LCD displej absentuje, nahradiť ho môžu tlačidlá či otočné ovládacie prvky. Niektoré jogurtovače disponujú iba jedným tlačidlom na zapnutie a vypnutie. Ide tak o vaše preferencie, ovládanie je totiž vskutku jednoduché.
 • Priehľadný kryt – je to nielen dizajnový prvok, ale vďaka tomu máte prehľad o príprave jogurtu.
 • Poháre navyše – v prípade, že sa vám niektorý z pohárov rozbije alebo sa nedá vyčistiť, budete mať v zálohe ďalší.

Domáci jogurt z jogurtovača

Príprava gréckeho jogurtu

Určite sa tu nájdu aj milovníci toho pravého gréckeho jogurtu, ktorý je hustý a plný bielkovín. Ak túto funkciu od jogurtovača vyžadujete, skontrolujte, či prístroj obsahuje v príslušenstve aj sito na prípravu gréckeho bieleho jogurtu. Toto špeciálne príslušenstvo sa vyskytuje pomerne zriedkavo a ponúkajú ho len niektoré značky.

S cenou rastú funkcie

Jogurtovač nezaraďujeme do povinnej výbavy každej jednej kuchyne na rozdiel od mixéra alebo rýchlovarnej kanvice. Je to skôr doplnkové zariadenie pre tých, ktorí si jogurty vychutnávajú a chcú svoje stravovanie posunúť o level vyššie. Jogurtovače delíme do troch základných skupín a je na vás, čo požadujete a koľko ste ochotní investovať.

 • Do 30 € – už v najnižšej cenovej kategórii nájdete kvalitné značky a spoľahlivé zariadenia. Dominujú hlavne menšie a stredné prístroje. Sú vhodné pre tých, ktorí s prípravou domácich jogurtov ešte len začínajú alebo plánujú jogurtovač používať len príležitostne.
 • Od 30 do 60  – v strednej cenovej kategórii nájde vhodné zariadenie aj náročnejší zákazník. Jogurtovače zvládnu pripraviť už aj väčší objem naraz a nesklamú ani svojím dizajnom. Odporúčame ich v prípade, že hľadáte prístroj na každodenné používanie.
 • Nad 60 € – tie najdrahšie jogurtovače sú multifunkčné. Majú pokročilejšie nastavenia, príslušenstvo. Dokážu pripraviť syry, ovocné vína alebo sa hodia pri zaváraní.

Kvalitu ponúka Klarstein, Steba i Guzzanti

Jogurtovače nájdete v ponuke viacerých výrobcov spotrebičov. Obľúbené sú značky Klarstein, Delimano či Severin (nájdete ich napr. v ponuke e-shopu Lidl), ktorá ponúka prístroje z viacerých cenových kategórií. Odporučiť môžeme taktiež jogurtovače Guzzanti a Steba s modelmi s doplnkovými funkciami a bohatým príslušenstvom. Krok vedľa neurobíte ani so značkou Ariete, ktorá napriek nízkej cene ponúka kvalitu.

Najčastejšie otázky – FAQ

Nielen nákup jogurtovača, ale aj príprava jogurtov je obsiahla téma, pri ktorej vzniká množstvo otázok. Je to zložitejší proces, na ktorý potrebujete viacero ingrediencií a príslušenstva. Na tie najčastejšie otázky vám odpovieme. Ak by vás zaujímalo ešte niečo, napíšte nám do komentárov.

Aké mlieko sa používa na prípravu jogurtov?

Na prípravu jogurtov je ideálne používať čerstvé mlieko, pretože obsahuje najviac živín. Najskôr ho prevaríte na teplote do 80 stupňov Celzia, aby sa zachovali všetky telu prospešné látky. Výsledný jogurt bude vďaka použitiu takéhoto mlieka krásne krémový a chutný. Ak nemáte prístup k čerstvému, domácemu mlieku, môžete použiť aj mlieko zo supermarketu alebo zdravej výživy. Dbajte na to, aby to bolo plnotučné mlieko prémiovej kvality. Toto mlieko už netreba prevárať a môžete ho použiť priamo z krabice.

Ako dlho domáci jogurt vydrží?

Pri domácich jogurtoch sa nepoužívajú žiadne stabilizátory ani iné látky, ktoré by predlžovali ich trvanlivosť. Ideálne preto je, ak jogurt skonzumujete okamžite, pretože čerstvo pripravený jogurt má najlepšiu chuť. Pri skladovaní v chladničke by mal vydržať 3 – 4 dni. Jogurt poriadne uzavrite, aby sa doň nedostával vzduch. Inak by sa doba trvanlivosti mohla výrazne skrátiť.

Ako sa dajú jogurty dochucovať?

Na dochucovanie vašich domácich jogurtov môžete použiť takmer čokoľvek, čo vám chutí – ovocie, zeleninu, med, škoricu, cukor, bylinky, džem či sirup. Zároveň máte neobmedzený počet možností, ako sa dajú tieto potraviny medzi sebou kombinovať. Fantázi sa v tomto prípade medze nekladú a môžete pripraviť jogurty s príchuťami, ktoré bežne v obchode nenájdete.

Kde sa dá kúpiť jogurtová kultúra?

Okrem mlieka je na prípravu domáceho jogurtu vhodné použiť živú kultúru, resp. jogurt so živou kultúrou. Tá je bežne dostupná v špecializovaných automatoch na mlieko, lekárňach, potravinách, obchodoch so zdravou výživou. Najjednoduchším riešením je použiť kvalitný biely jogurt bohatý na zdraviu prospešné baktérie.

Recept na vanilkový jogurt

Vanilkový jogurt patrí k najobľúbenejším. Máme pre vás jednoduchý recept na prípravu tejto domácej pochúťky v jogurtovači. Na prípravu budete potrebovať:

 • 800 ml domáceho alebo kupovaného plnotučného mlieka
 • 100 ml bieleho jogurtu s biokultúrou
 • 3 polievkové lyžice trstinového cukru
 • ½ kávovej lyžičky vanilkového extraktu
 • 1 strúčik vanilky

Najprv zohrejte mlieko na teplotu 80 stupňov Celzia, potom ho odstavte. Pridajte vnútro z vanilky, vanilkový extrakt a trstinový cukor. Zmes dobre premiešajte a počkajte, kým mlieko vychladne. Potom doň vmiešajte biely jogurt a rozdeľte do nádob v jogurtovači. Prístroj zapnite a nechajte ho pár hodín pracovať. Hotové jogurty nechajte odstáť 4 hodiny v chladničke.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

20/08/2021 09:53
Jarka

Máme jogurtovač Guzzanti GZ 705, ktorý pracuje spoľahlivo. Páči sa mi veľmi dobrý prehľad priebehu procesu aj jednoduchosť nastavenia. Maličké mínus dávam za menší objem pohárov, ale to nie je nič strašné, pretože nádobky sú aspoň perfektne skladné, len jogurtu máme menej než by si predstavovali naši drobci. :-) Chuť pripraveného jogurtu je skvelá a prístroj sa dokáže sám vypnúť po nastavenom čase. Časovač je od 0 do 14 hodín. Odkedy máme tento jogurtovač, už nekupujeme jogurty v obchode. Domáci jogurtík si môžeme pripraviť kedykoľvek, keď na neho dostaneme chuť. Počas chodu je prístroj tichý, preto splnil všetko, čo sme od neho požadovali. Myslím si, že cena je adekvátna a vzhľad je krásny a elegantný s nerezovými prvkami. Plus dávam za prehľadný LCD displej a sedem pohárov na jogurt aj spolu s viečkom. Celkový objem vyrobeného jogurtu je 1,33 litra, čo je postačujúce pre celú rodinku. Ešte dodám, že kapacitu jedného pohára je 190 ml. Oceňujem tiež presnú kontrolu prednastavenej teploty (42 stupňov Celzia). Ak milujete jogurty, budete z tohto prístroja nadšení.

21/08/2021 09:29
Klára

Zbožňujeme jogurty, preto sme si kúpili jogurtovač Clatronic JM 3344, vďaka ktorému si môžeme v domácom prostredí pripravovať chutný jogurt. S prístrojom sme spokojní, hoci nás prekvapilo, že sa nedá nastaviť čas zohrievania. Je tu zabudovaná automatická regulácia teploty, ktorá ušetrí používateľom starosti, avšak nám by sa páčilo, keby si to vieme regulovať. Každopádne, hotové jogurty sú veľmi chutné a lahodné, povedala by som, že lepšie, než niektoré značky jogurtov, ktoré nájdete v obchodoch. Obsluha aj údržba prístroja je jednoduchá a dizajn je príjemný - neohúri, ale ani neurazí. V tejto cenovej kategórii ide spoľahlivý a kvalitne vyhotovený jogurtovač, ktorý robí to, čo má. V balení bolo sedem pohárikov aj s viečkami, ktoré majú objem 160 ml. Domáce jogurty si robíme pomerne často, idú u nás rýchlo na odbyt. Už len z tohto dôvodu to bola veľmi dobrá kúpa.

21/08/2021 10:29
Vera

Kúpili sme si jogurtovač Steba JM 2, ktorý má dostatok pohárikov pre štvorčlennú rodinu. Objem pohárikov je taktiež dostatočný. Je tu až dvanásť pohárikov s viečkom a celkový objem je 2,4 litrov. V balení nechýbala ani kniha receptov a je tu časovač pre rôznu konzistenciu. Oceňujeme jednoduchú obsluhu, ktorú zvládne naozaj každý aj chutné jogurty. Údržba prístroja je rovnako nenáročná. Je tu prehľadný displej, no chýba mi aspoň nejaká LEDka, ktorá by indikovala činnosť prístroja. Podľa nás nie je nad domáce výrobky a pri jogurtoch to platí obzvlášť. S týmto výrobkom sme preto maximálne spokojní. Jogurty si vychutnávame všetci. Odporúčame ho všetkým viacčlenným rodinám, tento jogurtovač patrí k jedným s najväčším objemom na trhu.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 26.09.2018
Posledná aktualizácia: 07.03.2023
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope PlaneoAko si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope Planeo

Na e-shope Planeo zakúpite všetky modely grilov, stačí si len vybrať aký druh grilu vám bude najviac vyhovovať. Pri výbere zvážte niekoľko kritérií.

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...