Aký ohrievač na terasu? Najlepšie sú plynové a terasové infražiariče

Chceli by ste si posedieť na terase aj v jesenných či zimných mesiacoch, alebo ste majiteľom baru, kaviarne či reštaurácie a priali by ste si mať aspoň o niekoľko týždňov dlhšiu sezónu?

Plynový ohrievač na terasu

V článku vám poradíme, aký ohrievač na terasu si vybrať a aké parametre si pri jeho výbere všímať.

Najpredávanejšie záhradné ohrievače

Elektrické infražiariče

Využívajú prenos tepla sálaním prostredníctvom infračerveného žiarenia, produkovaného ohrievacím telesom. Toto žiarenie je pohlcované okolitými objektmi, ktoré sa jeho vplyvom zahrievajú. Exteriérové infra vykurovanie produkuje teplo, ktoré pôsobí na pokožku prirodzene a príjemne.

Na zem, na stenu i na strop

Elektrické infražiariče nájdete v rôznych prevedeniach. Častým vyhotovením sú panelové žiariče s podstavcom, ktoré sa položia na zem – mnohé z nich majú aj funkciu oscilácie zo strany na stranu, čím pomáhajú teplo rozptyľovať do priestoru. Niektoré z nich sú vybavené kolieskami pre jednoduchšiu manipuláciu.

Druhým variantom sú nástenné infražiariče, ktoré sa montujú nad úroveň dverí a nasmerujú sa dolu do priestoru – môžu vám slúžiť aj ako teasové ohrievače. Ďalšou skupinou sú závesné žiariče, ktoré sa montujú zavesením zo stropu. Vyrábajú sa taktiež v tvare pripomínajúcom závesné svietidlo – tieto modely vyžarujú teplo do väčšieho priestoru a môžete ich využiť aj na vykurovanie krytej terasy.

Výkon infražiaričov

Výkon el. infražiaričov sa pohybuje v rozsahu 500 – 2 000 W, pri špeciálnych modeloch pre komerčné použitie aj viac. To postačí na vykúrenie priestoru cca. 15 m2, pričom hodina prevádzky vás vyjde na cca. 25 – 40 centov.

Vonkajší ohrievač - infražiarič na terasu

Mnohé z nich sa pripájajú do klasickej 230 V zásuvky, výkonnejšie modely nad cca. 3 000 W však často potrebujú trojfázovú 400 V zásuvku, prípadne sa pripájajú na osobitný okruh el. rozvodnej siete so silnejším ističom.

Na menšie terasy i do chladných miestností

El. infražiariče sa hodia všade tam, kde priestor nepotrebujete vykurovať nepretržite. Využitie teda nájdu okrem terás i v kúpeľniach, v garážach, pivniciach a pod. Pri montáži infražiariča do vonkajšieho prostredia si overte, či je vodoodolný – mal by mať úroveň krytia aspoň IP 44. Na vyhrievanie väčších terás však musíte použiť viacero ohrievačov, nakoľko výkonom sa tie elektrické nemôžu s plynovými rovnať.

Nevýhodou elektrických infražiaričov teda je, že potrebujú mať blízkosti prívod el. energie a tiež to, že nemajú schopnosť akumulovať teplo, takže akonáhle ich vypnete, teplo sa ihneď stratí. Na druhej strane oceníte ich tichú prevádzku a fakt, že nevíria vzduch a tým ani prach.

Cena týchto zariadení sa začína už na niekoľkých desiatkach eur.

Karbónové infražiariče

Sú to v podstate tiež elektrické infražiariče, avšak vybavené trubicou s karbónovým vláknom, ktorá je pokrytá niklom. Vďaka tomu dosahujú karbónové žiariče účinnosť premeny el. energie na teplo až na úrovni 98 %. Majú tiež niekoľkonásobne vyššiu životnosť než bežný el. infražiarič – až vyše 10 000 h.

Vonkajší terasový infražiarič

Pracujú s nízkymi frekvenciami infračerveného žiarenia, čo umožní teplu preniknúť hlbšie a rovnomernejšie do tela. Takto vygenerované teplo pôsobí prirodzene a pripomína hrejivé lúče letného slnka. Aj to je dôvod, prečo sa tieto infražiariče uplatnili v saunách.

Niektorí výrobcovia pre svoje karbónové infražairiče udávajú životnosť až 90 rokov. To sa však odráža aj na cene, nakoľko tento typ ohrievačov je omnoho drahší než bežné infražiariče.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žiariče

Plynové infražiariče

Možno ste už videli na terase kaviarne alebo reštaurácie podivný stĺp pripomínajúci lampu pouličného osvetlenia. Vedzte, že toto zariadenie v skutočnosti neslúži na osvetľovanie ale na vyhrievanie okolitého priestoru.

Ide o stĺpový plynový infražiarič, ktorý rovnako ako elektrický využíva prenos tepla sálaním prostredníctvom infračerveného žiarenia. Tieto zariadenia sa nazývajú aj terasové sálače a zdrojom ich energie je plynový horák umiestnený na vrchu žiariča pod strieškou. Striešku je možné naklápať a regulovať tak dosah tepelného žiarenia – väčšina týchto zariadení dokáže vyhriať priestor v okolí až 9 metrov. Môžete ich teda použiť ako infražiariče na terasu či záhradné ohrievače.

Vysoký plynový ohrievač na terasu

Zdrojom energie je propán-bután z fľaše, ktorá je v prípade stĺpového ukrytá v základni zariadenia, kde slúži zároveň ako závažie.

Cena stĺpových infražiaričov sa začína na úrovni cca. 130 EUR.

Ďalšie prevedenia

Infra ohrievače na terasu nájdete aj v iných prevedeniach. Ďalším typom sú tzv. plynové kachle. V ich prednej časti sa nachádzajú výhrevné telesá, ktoré vyžarujú infračervené žiarenie smerom vpred od zariadenia. V zadnej časti zariadenia je ukrytá plynová fľaša. Kachle sú opatrené kolieskami pre jednoduchšiu manipuláciu. Ich cena začína na sume 60 EUR.

Zaujímavým vzhľadom každého zaujmú stĺpové modely v tvare pyramídy, ktoré majú podlhovastý zvislý horák umiestnený za ochrannou mriežkou. Tieto modely sú však drahšie ako bežné stĺpové žiariče so strieškou.

Záhradný ohrievač v tvare pyramídy

Menšie modely žiaričov sa pripevňujú priamo na propán-butánovú fľašu alebo na stenu či hranu stola. Ich základom je nápadný plechový reflektor pripomínajúcimi parabolu na satelitný príjem. Uprostred nej je umiestnený horák generujúci tepelné žiarenie, ktoré je reflektorom odrážané do presne určeného smeru. Nezastúpia teda stĺpové terasové infražiariče, pretože nie sú vhodné na plošné vykurovanie, ale iba na cielené vyhrievanie časti priestoru. Kúpite ich už za 40 EUR.

Lacné a dostupné palivo

Palivom pre exteriérové plynové infražiariče je propán-bután v tlakovej fľaši. Výkon týchto žiaričov sa pohybuje v rozsahu cca. 3 – 13 kW a spotreba plynu v priemere 0,5 kg za hodinu prevádzky. Po prepočítaní vám z toho vyjdú slušné 2 eurá za hodinu prevádzky. Čo sa týka propán-butánových fliaš, ide o bežné fľaše, aké kúpite napr. na benzínovej čerpacej stanici.

Výhodou plynových infražiaričom je omnoho vyšší tepelný výkon než v prípade elektrických ohrievačov. Dokážu tak dostatočne vyhriať aj nekryté priestory. Nevýhodou je vyššia cena, pri výkonnejších modeloch vyššia spotreba paliva a nemožnosť prevádzky v nevetraných priestoroch.

Parametre a funkcie ohrievačov do exteriéru

  • Termostat – Umožní vám nastaviť presnú teplotu, ktorú bude ohrievač v priestore udržiavať.
  • Časovač – Vďaka nemu sa ohrievač automaticky spustí v požadovanom čase a vy tak budete mať vopred vyhriaty priestor. Túto funkciu môžete pri lacnejších modeloch nahradiť aj časovacou zásuvkou.
  • Ochrana proti zamrznutiu – Ak chcete v zasklenej terase udržať teplotu nad nulou napr. kvôli rastlinám, ohrievač v tomto režime bude vykurovať priestor tesne nad bod mrazu (5 – 10 °C), čím vám ušetrí náklady na energiu.
  • Ochrana proti prevrhnutiu – V prípade prevrátenia odpojí prívod el. energie alebo plynu a zabráni tak vzniku požiaru napr. v dôsledku vznietenia koberca.
  • Vodoodolnosť – Pri el. zariadeniach sa vyjadruje tzv. krytím a označuje sa skratkou IP s dvojmiestnym číslom. Pre použitie vo vonkajších priestoroch by mal mať ohrievač krytie aspoň IP 44.
  • Diaľkové ovládanie – Umožňuje ovládať na diaľku zapnutie a vypnutie, nastavenie teploty a ďalšie funkcie ohrievača. Obzvlášť vhod vám príde pri ohrievačoch namontovaných na strope alebo vysoko na stene.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 22.11.2018
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, radyVýhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, rady

Umývačka riadu sa stala už akousi „basic“ súčasťou vybavenia kuchyne. Premýšľali ste ale nad tým, či je umývačka taká výhodná, ako sa to zdá? Alebo poznáte všetky jej výhody a nevýhody,...

Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?

Kúpa set-top boxu je už pre domácnosti niekoľko rokov pomerne aktuálna téma. Toto malé, ale veľmi praktické zariadenie dokáže v spojení s vašim televízorom robiť divy. Poradíme vám, ako...

Značka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavkyZnačka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavky

Inú chladničku si zvolí mnohopočetná rodina a úplne po rozdielnom type siahne študent v prenajatej izbe. Značka Bosch má vo svojej ponuke všetky veľkostné typy a tie prispôsobuje...