1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Najlepšia farba na hrdzu? Hammerite, Alkyton alebo Ferro color

Chemický priemysel prešiel za posledné desaťročie, podobne ako mnohé iné odvetvia, rýchlym vývojom. Čo sa týka farieb na natieranie dreva či kovov, do popredia sa derú najmä ekologické vodou riediteľné alternatívy, ktoré neškodia životnému prostrediu.

Odstraňovanie hrdze pomocou náteru

Priestor však dostávajú taktiež náterové hmoty, ktoré zjednodušujú proces natierania a zabíjajú takpovediac dve muchy jednou ranou. Je možné ich totiž natierať priamo na hrdzu, pričom napadnutý kov nie je nutné zdĺhavo obrusovať. Predstavíme si produktové série od troch najznámejších výrobcov farieb na hrdzu a popíšeme si, ako sa s nimi pracuje.

Obľúbené a osvedčené farby

Typy farieb na kovy

Rozdelenie farieb na kovy pre bežné domáce použitie môžeme na účely tohto článku zjednodušiť na dve skupiny:

Akrylátové – Sú známe predovšetkým ako vodou riediteľné farby. Ich výhodou je, že nie je potrebné použiť na ich riedenie riedidlo, menej zapáchajú, sú ľahko roztierateľné a šetrné k životnému prostrediu. Tiež rýchlejšie schnú. Nemajú však takú odolnosť voči poveternostným vplyvom ako syntetické farby a tiež na povrchu môžu zanechávať jemnú textúru po ťahoch štetcom. Okrem toho sa nemajú príliš rady s nízkymi teplotami a potrebujú dokonale odmastený podklad. Hodia sa predovšetkým do interiéru.

Rozpúšťadlové – Na ich riedenie sa používajú rôzne druhy chemických látok – riedidiel. Tieto farby tak viac zapáchajú, a to aj niekoľko dní po natretí. Dokážu však s úspechom priľnúť aj na horšie odmastený povrch, prípadne na materiál, s ktorým môžu mať vodou riediteľné farby problém. Rozpúšťadlové farby musíte vždy riediť iba tým druhom riedidla, aké predpisuje výrobca. V opačnom prípade sa naruší ich chemická štruktúra a farba nemusí dobre priľnúť k povrchu.

Ide to aj bez základnej farby

Farby priamo na hrdzu sú väčšinou 2 v 1, nepotrebujú teda vo väčšine prípadov náter základnou farbou. Ak namiesto nich použijete bežnú farbu, ktorá nie je určená priamo na hrdzu, je nutné povrch úplne zbaviť akejkoľvek hrdze prebrúsením.

Odstraňovanie hrdze pred natieraním farby na hrdzu

V prípade, ak použijete aj základnú farbu, mala by byť vrchná farba rovnakého druhu, resp. na rovnakej báze, ako je základná farba.

Typy povrchov

Antikorózne farby priamo na hrdzu sú určené predovšetkým na natieranie zhrdzavenej ocele. Ak natierate nový oceľový povrch, ktorý je hladký, je vhodné ho najprv zdrsniť brúsnym papierom, aby sa k nemu farba ľahšie prichytila. Toto platí pre surovú oceľ, ktorá nie je ošetrená zinkovaním. Pre zinkovanú oceľ, hliník či meď je nutné použiť špeciálnu verziu farby, povrch je taktiež vhodné zdrsniť. Druhou možnosťou je nechať zinkovaný plech (napr. odkvap) najprv mierne skorodovať, potom naň priľne aj bežná farba na hrdzu.

Na náter radiátorov, kachlí či komínových systémov musíte použiť špeciálnu farbu s vysokou teplotnou odolnosťou. To isté platí, ak natierate napr. výfukový alebo brzdový systém na aute. Ak chcete natierať povrchy, ktoré prídu do kontaktu s potravinami alebo hračky pre malé deti, použite farby certifikované pre takéto použitie.

Príprava povrchu pre farby priamo na hrdzu

Alfou a omegou kvalitného náteru a teda dlhotrvajúcej ochrany pre koróziou je dôsledná príprava povrchu. Tá sa odohráva vo viacerých krokoch:

  • Mechanická očista – Povrch v prvom rade zbavte pavučín, špiny a rôznych iných mechanických nečistôt. Hrubé vrstvy hrdze je potrebné odstrániť brúsením – či už za asistencie vŕtačky alebo brúsky s drôteným kotúčom, drôtenou kefou či brúsnym papierom. Najviac náchylné na hrdzu sú zvary a rôzne spoje – týmto miestam venujte zvýšenú pozornosť. Pre farby určené priamo na hrdzu nie je nutné povrch úplne prebrúsiť a odstraňovať drobné stopy hrdze. Odstrániť hrdzu môžete aj pieskovaním, na to je však potrebné špeciálne vybavenie. Taktiež môžete použiť chemický prostriedok zvaný odhrdzovač.
  • Odstránenie starého náteru – Starý náter nemusíte úplne odstraňovať, pokiaľ dobre drží na podklade. Ak sa však farba odlupuje, odstráňte ju obrúsením alebo špachtľou.
  • Odmastenie – Na odmastenie je najlepšie použiť špeciálne odmasťovacie prípravky, prípadne technický benzín alebo saponát či riedidlo. Pozor, niektoré druhy riedidla sú však trochu mastnejšie, tie nie sú vhodné. Pred samotným odmastením nezabudnite povrch pretrieť suchou handrou aby ste odstránili prípadné zbytky prachu po brúsení.

Pre samotný proces natierania je dôležitá aj teplota a vlhkosť. Farby nanášame pri teplote najmenej 5 °C pri vlhkosti 30 – 70 %. Čím je okolitá teplota nižšia a čím je vlhkosť vzduchu vyššia, tým dlhšie trvá schnutie a vytvrdnutie farby.

Pred samotným náterom premiešajte farbu v plechovke a pri použití viacerých balení rovnakej farby (viacerých plechoviek) na jednu plochu odporúčajú výrobcovia zmiešať všetky dohromady, aby sa vytvoril jednoliaty rovnomerný farebný odtieň. Ten sa totiž môže pri rôznych výrobných šaržiach mierne líšiť.

Najdostupnejšie farby na hrdzu

Oplatí sa kúpiť farbu priamo na hrdzu?

Antikorózne farby natierané priamo na hrdzu predovšetkým šetria čas, keďže s nimi zvládate v podstate dve činnosti naraz. Hodia sa najmä na domáce práce. S takýmito farbami, ktoré v sebe kombinujú antikorózny, základný i vrchný náter totiž nikdy nedosiahnete takú životnosť, ako s rozpúšťadlovými farbami, ktoré aplikujete vo forme základného a vrchného náteru. Farby priamo na hrdzu nemožno odporučiť na silne exponované predmety ako sú napr. podvozky automobilov a pod. Pri používaní akýchkoľvek farieb však nezabúdajte na dobrú prípravu povrchu. Tá je totiž základom každého kvalitného náteru. 

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

30/07/2019 18:04
Peter Ivány

Hammerite sa na Slovensku predava aj ako 400ml spray (12 odtieňov) a existuje už aj saténová verzia, kde je možné namiešať až 11000 odtieňov, takže farebná škála je tam naozaj bohatšia oproti Alkytonu aj Ferro coloru

04/08/2019 16:28
Frantisek Trizna

Pre zakaznika by mala byt smerodajna garancia 8rokov na nater. To zatial garantuje iba Hammerite...za mna no1 ????

01/08/2019 06:20
Patrik Macoun

Je krásné že umíte rozebírat přístroje. Kolikrát jste ale něco natíral a kolik let máte praxi v barvách, že o nich píšete? Napsat, že barvy 2v1 jsou jen pro domácí prace je úplný blábol a je vidět že o tom nevíte vůbec nic a nemáte moc zkušeností. A o dalších nepřesnostech nemluvím.

06/08/2019 08:40
Roli

Farby 2 v 1 sa mi nikdy neosvedčili,najma kvoli minimálnej pružnosti a 0 odolnosti voči menším priamim nárazom. Na bráne v okolí zámku boli dole už za rok. Uprednostnujem polyuretánové farby,nie su ale vhodné pre každého-náročnejšia príprava farby na použitie.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...Publikované dňa: 18.08.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Druhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačná Druhy omietok do interiéru – sádrová, vápenno-cementová, hlinená, sanačná

Vnútorné omietky síce nemusia čeliť poveternostným podmienkam ako tie vonkajšie, no i napriek tomu by ste si ich výber mali dobre premyslieť. Pripravili sme si pre vás kompletného...

Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji? Zinková farba na kov na zinkovanie za studena. Náter alebo v spreji?

Zinkovanie, resp. galvanické zinkovanie je jedným z procesov, ktoré sa využíva na zvýšenie ochrany kovov. Samotný proces zinkovania ponorom, plátovaním či žiarovým zinkovaním je pomerne...

Matné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľné Matné alebo lesklé farby do interiéru? Najlepšie sú umývateľné

Chystáte maľovať vašu domácnosť? Výber farby je vždy hotová veda. Do rozhodovacieho procesu vstupuje viacero faktorov. V našom článku vám poradíme, ako si vybrať vhodný lesk. Sú lepšie...