Ako natrieť strechu a aká farba na strechu je najlepšia?

Plechová strecha je vysoko, človeku by sa zdalo, že si na nej nikto nič nevšimne. Vyzerá tak zle, že už na ňu nemôžete pozerať a stále priťahuje váš pohľad? Je načase sa jej trochu povenovať!

Striekanie farby na plechovú strechu

Popraskaná a olúpaná farba nevyzerá dobre a čo je horšie, strecha nie je dostatočne chránená. Hrdza má k nej voľný prístup. Ako sa o plechovú strechu postarať, aby opäť vyzerala ako nová?

Prvým krokom je príprava strechy

Treba ju natrieť. To je jasné. Skôr, ako na strechu nanesiete novú farbu, poriadne ju na to pripravte. Nový náter vydrží dlhšie a odstránenie drobných nedostatkov vám prácu podstatne uľahčí. Nebojte sa vyliezť na strechu a poriadne jej stav zhodnotiť.

Starý náter musí preč

Starý náter odstráňte tak, aby ste sa dostali až k čistému plechu. Pomôžte si s odstraňovačom starých náterov alebo ju oškriabte pomocou špachtle a drôtenej kefky.

Máte vibračnú brúsku? Super. Obrusovanie starej farby pôjde ako po masle. Dlhé roky, počas ktorých vás plechová strecha chráni, na nej zanechali drobné poranenia a hrdzu, ktoré treba prebrúsiť a opraviť strešným tmelom. Mohla by sa tam dostať voda a natieranie novou farbou bude zbytočné.

Kvalitné odstraňovače náterov


Aj strechu treba najskôr upratať

Starú farbu a hrdzu ste zo strechy odstránili, treba upratať. Strechu poriadne pozametajte, opláchnite a nechajte vyschnúť. Na suchú strechu naneste ✅odhrdzovač. Vytvorí ochrannú vrstvu a prispeje k renovácii materiálu.

Možností, ako postupovať ďalej je niekoľko. Prvým krokom je základná farba a potom vrchná farba podľa vlastného uváženia. Ak si prácu chcete uľahčiť, využite farby na strechy 2 v 1 alebo 3 v 1.

Akú farbu na plechovú strechu zvoliť?

Ste za prvý spôsob a najskôr strechu natriete základnou antikoróznou farbou? Vyberte takú, ktorá je na vašu strechu určená. Plech máte klasický alebo pozinok? Výber farby závisí od toho, z čoho je strechy vyrobená.

Farba na plechovú strechu

Použitie zlej farby má za následok praskanie farby a jej odlupovanie. Zlý výber vám zvýši náklady na strechu a zožerie veľa času. Na klasický plech zvoľte kvalitnú antikoróznu základnú farbu, na pozinok si vyberte z ponuky farieb na to určených.

Nezanedbajte vrchný náter

Správne zvoľte aj vrchný náter. Na základnú syntetickú farbu použite ✅syntetický email S 2013. Má ju v ponuke každý výrobca a nájdete ich v rôznych cenových hladinách. Ak pred nanesením farby strechu kvalitne očistíte a odmastíte, budete ju mať krásnu 5 až 8 rokov.

Na základnú polyuretánovú farbu naneste polyuretánový vrchný email. Farbu vám dobré farby – laky namiešajú do takého odtieňa, aký sa vám páči. Tieto farby sú dvojzložkové.

Druhou zložkou je tvrdidlo. Treba ho do farby pridať v správnom pomere. Farbu s tvrdidlom dobre premiešajte a nechajte 15 minút zreagovať. Pripravte si len také množstvo, aké v ten deň spotrebujete. Farba tuhne po 12 hodinách. Na druhý deň ju už na strechu nenatriete. Životnosť polyuretánového náteru sa odhaduje na 8 až 15 rokov, ale iba v tom prípade, že si strechu dopredu poriadne pripravíte.

Farby na strechu 2 v 1 a 3 v 1

Medzi najpredávanejšie farby na strechy patrí STRECHONA 2 v 1. Ide o základný a vrchný náter v jednom. Je to antikorózna alkydová polotmavá farba. 2 v 1 neznamená, že ju na strechu stačí naniesť raz. Netešte sa predčasne. Ak chcete, aby na streche vydržala čo najdlhšie, doprajte jej aspoň dve vrstvy. Je určená na kovové podklady ako železo, oceľ a zoxidovaný pozinok. Strecha sa vám po jej nanesení bude páčiť cca 5 až 8 rokov.

Farby 3 v 1 obsahujú základný náter, plnič a vrchný náter. Nemusíte kupovať tri zložky zvlášť. Všetko zvládnete jedným ťahom. Medzi najobľúbenejšie patrí Primalex 3 v 1. Aj v tomto prípade platí, že pre dokonalý efekt treba natrieť aspoň dve vrstvy. Aplikuje sa štetcom alebo striekaním. Životnosť farby je cca 6 až 10 rokov.

Osvedčené produkty kúpite aj online

Ako farbu správne vybrať?

Farbu vyberáte podľa toho, z akého materiálu máte vyrobenú strechu. O tom sme už hovorili. Ak náter obnovujete, prihliadajte aj na pôvodný tip náteru. Nie ste si istí, aká farba to bola? Kto by si to celé tie roky pamätal? Kúpte najmenšie balenie farby a natrite ním menej viditeľnú časť strechy. Po týždni pozrite, ako farba na streche vyzerá, či pekne zaschla a s podkladom nijak nereaguje.

Plechová strecha a jej odtiene

Ak je všetko v poriadku, natrite tuto farbou celú strechu.

Prečo zvoliť vodou riediteľnú farbu?

Na vonkajšie nátery striech sú vhodnejšie vodou riediteľné farby. Lepšie odolávajú teplotným zmenám, popraskaniu a sú pružnejšie. Okrem toho, pri práci vás neobťažuje nepríjemný zápach a lepšie sa s farbou manipuluje.

Štetec, valček alebo striekacia pištoľ?

Farbu natrite tak, aby na streche neostalo vidieť kov a nedostala sa k nemu voda. Pri jej nanášaní si dajte pozor najmä na záhyby, spoje a nerovnosti. Na ich prekrytie použite štetec. Farbu ním dobre rozotriete a dostanete ju naozaj všade.

Veľkú plochu najľahšie namaľujete valčekom a farbu na strechu natriete rovnomerne. Striekacia pištoľ je finančne náročnejšia, ale farbu rýchlo dostane na veľkú plochu, aj na ťažšie dostupné miesta a na rozdiel od štetca, pracujete bez šmúh a štetín.

Striekacie pištole zjednodušia vašu prácu

Počkajte si na ideálne podmienky

S farbami sa najlepšie pracuje pri teplote 20 – 25°C a pri relatívnej vlhkosti vzduchu najviac 75 %. Ak plánujete natierať plechovú strechu, počkajte si na chladnejšie počasie pod mrakom. Riedidlá vo farbe sa nebudú tak odparovať a nemusíte ju často riediť. Viete si predstaviť tráviť deň na streche pri 30 ° horúčavách? Aj to je jeden z dôvodov, prečo je lepšie strechu maľovať na jar alebo na jeseň.

Bezpečnosť na prvom mieste

Nezabúdajte na bezpečnosť. Ste na streche a stať sa môže čokoľvek. Vidíte komín? Skamaráťte sa s ním, aby vás na streche mal kto istiť. Stačí sa oň prichytiť lanom. Príjemné maľovanie!

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 06.08.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vymaľovať spálňu, detskú izbu aj obývačku? Maľovanie stien svojpomocneAko vymaľovať spálňu, detskú izbu aj obývačku? Maľovanie stien svojpomocne

Maľovanie spálne, obývačky, kuchyne či detskej izby. Ide o činnosť, ktorá síce nepatrí medzi najnáročnejšie, no vyžaduje si prípravu a taktiež je dobré držať sa správnych zásad. Ako...

Valček na maľovanie, ktorý nekvapká? Vyberáme najlepšie maliarske valčekyValček na maľovanie, ktorý nekvapká? Vyberáme najlepšie maliarske valčeky

Ak sa chystáte svojpomocne vymaľovať svoj byt či dom, určite by ste mali vedieť, že kvalitný maliarsky valček dokáže prácu výrazne uľahčiť. Na trhu sa nachádza veľké množstvo valcov na...

Ploché či guľaté štetce na maľovanie stien a rohov? Kvalitné vydržia pri správnom čistení dlhoPloché či guľaté štetce na maľovanie stien a rohov? Kvalitné vydržia pri správnom čistení dlho

Ak siahnete po nesprávnej veľkosti štetca, tvare či typu štetín, môžete si zbytočne skomplikovať a predĺžiť prácu. Preto sa oplatí poznať, aké typy štetcov jestvujú.