Čítačka kníh: Ako funguje a ktorá je tá najlepšia?

Stretli ste sa už s názorom, že klasické knihy budú o prá desiatok rokov patriť do histórie? Klasické knihy z papiera vždy budú patriť na police knižníc a len ťažko si predstaviť, že klasické čítanie kníh sa raz stane minulosťou. Alternatívou sú hlavne cestovateľmi obľúbené čítačky kníh, ktoré vám umožňujú mať so sebou všetky obľúbené knihy. Ako funguje elektronická čítačka a aké výhody ponúka?

Najlepšia čítačka kníh

Viete, ako toto zariadenie v praxi funguje, akými funkciami je vybavené a ktoré parametre sú pri kúpe rozhodujúce? Nemusíte sa nutne rozhodovať medzi knihou a čítačkou, no môžete zvážiť či sa čítačka kníh pre vás oplatí. Rovnako ako si čítate recenzie kníh, prečítať si môžete aj recenzie e-čítačiek a veríme, že vám pomôže aj náš praktický návod, ako vybrať.

Obľúbené čítačky kníh


Ako funguje čítačka kníh?

Ide o prenosné zariadenie, ktoré umožňuje čítanie elektronických kníh, tzv. e-bookov. Častokrát sa zvykne čítačka kníh označovať aj ako pocketbook, teda kniha do vrecka. Čítačky sú určené primárne na zobrazovanie kníh v elektronickej (digitálnej) podobe. Rovnako poslúžia pri štúdiu v prípade, že potrebujete čítať študijný materiál alebo pri prehliadaní elektronických dokumentov. Čítačku kníh využijete teda nielen na cestách, ale aj v ďalších situáciách.

Klasické elektronické čítačky kníh fungujú na princípe elektronického atramentu – E-ink. Tento systém sa snaží hodnoverne zobrazovať text tak, ako ho vidíte v klasickej knihe. Je veľmi šetrný k očiam, preto aj dlhé hodiny pri čítaní e-knihy nie sú žiadnym utrpením. V zásade ide o napodobenie papiera - elektrický papier. Práve tento systém je definíciou klasickej elektronickej čítačky. Prečo? Pretože čítačky vybavené LCD displejmi by sa pokojne mohli zaradiť medzi menej výkonné tablety s obmedzenou funkčnosťou.

Klasickú e-čítačku kníh nenahradí žiadny tablet. Pri výbere je dôležité vedieť, na čo presne chcete čítačku kníh používať, ako často a kde. Trh ponúka veľké množstvo elektronických čítačiek, závisí od požiadaviek čitateľa.

Čítanie elektronickej knihy

Najlepšie čítačky kníh

Najlepšie je nechať si poradiť od ľudí, ktorí čítačku kníh používajú. Recenzií na čítačky kníh nie je málo. Dovolili sme si preto vybrať tie najlepšie čítačky kníh na základe názorov, skúseností a referencií a užívateľov.

Výhody čítačky kníh

 • Jedna čítačka, sto kníh – je to tak, e-čítačka kníh vám umožňuje mať v pamäti stovky kníh. Pritom so sebou nemusíte vláčiť celú knižnicu. Všetko máte v jednom zariadení.
 • Prispôsobenie textu – každé vydavateľstvo, každý autor má svoj vlastný štýl písania a dokonca aj písma. Font či jeho veľkosť nám nie vždy musí vyhovovať. Pri klasickej knihe sa s tým nejako musíte zmieriť. Čítačka kníh vám umožňuje si text prispôsobiť tak, aby vyhovoval vám. Navyše ak niečomu nerozumiete, drvivá väčšina čítačiek má integrovaný významový alebo cudzojazyčný slovník.
 • Kompaktnejšie rozmery – nielen že je čítačka ľahšia ako klasická kniha, ale dokonca aj menšia a rozhodne kompaktnejšia. Pokojne si ju strčíte do tašky s notebookom či do príručnej tašky. Navyše, nemusíte obracať strany ani čítačku držať v rukách. Pokojne si ju môžete oprieť v stojane a text posunúť jedným ťahom či kliknutím.
 • Jednoduchý nákup – nemusíte chodiť do kníhkupectva, aby ste si váš obľúbený titul mohli kúpiť. Pritom, kým ho nájdete stratíte určite aj nejaký ten čas. S e-čítačkou kníh si nájdete a zakúpite želaný titul behom niekoľkých minút.
 • Kompatibilita a univerzálnosť – niektoré čítačky podporujú pripojenie k Wi-Fi, umožňujú prehrávanie hudby či audio kníh. Využiť ich môže naozaj ktokoľvek. Starší, mladší či dokonca deti.

Ako vybrať čítačku kníh

Ak sa rozhodujete pre kúpu elektronickej čítačky kníh, zrejme patríte medzi vášnivých čitateľov, ktorí chcú mať všetky svoje knihy pokope i na cestách. Najlepšia čítačka kníh zrejme neexistuje, no ak takú hľadáte, mali by ste vedieť odpovedať na tieto otázky:

  • Ako často plánuje čítať?
  • Aký dlhý čas strávite pri čítaní?
  • Hľadáte čítačku aj na iné využitie?

Ak poznáte odpovede, dostávame sa k ďalšiemu dôležitému kroku. Tým sú parametre, ktoré si je potrebné pred kúpou všímať. Existujú rôzne druhy čítačiek s rôznymi parametrami od displeja až po spôsob nakupovania kníh. Čítačka kníh Kindle či čítačka kníh PocketBook patria medzi elitu. Možno vám to teraz nič nehovorí, no o chvíľu budete presne vedieť o čo vlastne ide.

Obľúbené čítačky kníh

Displej čítačky kníh

Na trhu existuje segment čítačiek kníh vďaka displeju so systémom E-Ink, druhým typom je klasický LCD displej. Každý má svoje výhody i nevýhody. Ak však chcete čítať často a skutočne sa sústrediť iba na čítanie, displej E-Ink je k tomuto účelu predurčený. Najlepšia čítačka kníh by mala disponvoať práve takýmto displejom.

Čítačka kníh s E-Ink displejom

E-Ink – vytvára efekt čelektrického papiera a písmom i vzhľadom pôsobí ako skutočný text v tlačenej podobe. Označuje sa tiež ako e-papier. Text má ideálny kontrast a je čitateľný aj na slnku. Klasický E-Ink displej je čiernobiely, no na trhu nájdete aj čítačky s InkPad Color displejom. Zároveň nie je výrazne podsvietený a teda je šetrný k očiam a čítačka vydrží omnoho dlhšie vďaka energetickej úspore. Samotné svetlo na rozdiel od LCD nevyžaruje, ale odráža. Pri čítaní v noci teda potrebujete zdroj svetla ako pri klasickej knihe.

Prisvecovanie využívajú len pri vykresľovaní obrazu. Dnes sú v ponuke aj inovatívne E-Ink displeje s podsvietením, pričom vôbec neznižujú výdrž čítačky a takisto svetlo z LED prísvitu nevyžaruje do priestoru, čo výrazne šetrí oči. Podsvietenie si môžete regulvoať manuálne alebo sa čítačka prispôsobí aktuálnej úrovni svetla v priestore. E-Ink displej neumožňuje optimálnu prácu s rýchlymi projekciami (video, internet), pretože pri každom pohybe sa text znova vykresľuje a frekvencia procesora nepatrí k najvýkonnejším.

Čítačka kníh a čítanie v noci

Elektornická čítačka s LCD displejom

Ktorý televízor, mobil, tablet či notebook ho dnes nemá. LCD displej má svoje nesporné výhody. Je pravdou, že hoci je obraz krásne vykreslený s vyšším rozlíšením, výkonnejším procesorom a rýchlejšími reakciami, klasickej čítačke kníh sa vôbec nevyrovná. Vyžaruje navyše viac modrého svetla a pre oči je škodlivejší. Prirodzene, vyššia spotreba batérie značí i kratšiu výdrž. Takéto čítačky kníh s LCD sú však spravidla multifunkčnejšie a do sitej miery pripomínajú samotný tablet. Obraz vykresľujú rýchlejšie, umožňujú surfovanie po internete alebo prehrávanie videa. Umožňujú tiež čítanie v tme. 

Veľkosť a rozlíšenie displeja

Najčastejšou voľbou v prípade E-Ink displejov je veľkosť displeja 6“ (palcov). Sú kompaktné a vhodné na čítanie súvislého textu. Na trhu nájdete aj E-Ink displeje s 9“ či 12“. Tie sú však menej kompaktné a možno až zbytočné. U LCD displejov je veľkosť v rovnakom rozmedzí. Väčší displej sa oplatí v prípade, že chcete čítačku využívať napríklad na zapisovanie poznámok, kreslenie alebo na občasné písanie.

Čítačky sa ovládajú prostredníctvom dotykového displeja, ktorý reaguje rýchlo a plynulo. Lepšie modely sú vybavené aj stylusom. V prípade E-Ink displejov sú reakcie občas pomalšie, keďže ich rýchlosť vykresľovania obrazu je omnoho nižšia. Výhodou je, ak čítačka kníh podporuje aj hardvérové tlačidlá.

Rozlíšenie v závislosti od veľkosti displeja určuje, ako kvalitný obraz vo výsledku bude. Najčastejšie je rozlíšenie 600x800, 1024 x 768 alebo 1440 x 1050 pixelov, keďže klasické čítačky kníh vyššie rozlíšenie v zásade ani nepotrebujú. Vyššie rozlíšenie však výrazne vylepší celkovú kvalitu.

Veľkosť displeja čítačky

Podpora formátov e-bookov

Nie vždy je možné prečítať knihu tej danej čítačky aj na druhej. Ich obsah nemožno zdieľať, pretože rôzne čítačky podporujú rôzne formáty kníh. Nájdu sa aj univerzálne, no zvyčajne má každá čítačka predurčené, ktorý formát bude preferovať.

Čítačka Amazon Kindle a čítačka Amazon PocketBook sú v tomto segmente známym artiklom. Knihy majú širokú základňu vlastných e-bookov, ktoré si po kúpe zasielate na e-mail a následne knihu presuniete do pamäte vašej čítačky kníh. Nie každá čítačka však funguje takto. Mnohé čítačky podporujú formáty ako:

 • PDF
 • TXT
 • DOC
 • DOCX
 • Mobi - Kindle
 • ePUB

Minimálne jeden z týchto formátov vaša čítačka podporovať musí. Spomenúť, môžeme ešte formát AZW alebo klasické HTML. Každý z formátov má svoje špecifiká. Napríklad PDF formát má tú nevýhodu, že nemožno meniť jeho písmo a pri zväčšovaní sa rozpadáva línia odsekov. Formát MOBI je určený pre Kindle, no v prípade, že ho podporuje aj iné zariadenie je veľmi adaptívny. ePUB je pre zmenu univerzálny formát, ktorý podporuje každé čítacie zariadenie, paradoxne okrem čítačiek Amazon Kindle.

Sťahovanie kníh a nahrávanie súborov do čítačky

Ako nahrať knihy do čítačky? Pri nahrávaní knihy do vášho zariadenia sa možno stretnete s pojmom DRM. Táto skratka je od pojmu Digital Rights Management. Ide o systém ochrany autorských práv, ktorý má zabrániť pirátskemu šíreniu autorského obsahu.

Sťahovanie kníh, resp. e-bookov je veľmi jednoduché. Existuje množstvo platforiem, kde si môžete vaše obľúbené e-booky zakúpiť a následne stiahnuť. Proces samotného nahrávania nie je ničím zložitý. Klasický spôsob, kedy e-knihu zakúpite, stiahnete do počítača a prostredníctvom USB kábla, pripojíte čítačku, do ktorej vložíte samotný e-book. Bežnejšie je, že stiahnete knihu priamo do čítačky a jednoducho čítate. Stačí, ak má zariadenie možnosť pripojenia k internetucez WiFi rozhranie. Ďalšou z možností je Bluetooth pripojenie. Vždy pozorne sledujte formát, v ktorom danú knihu sťahujete.

Výdrž čítačky kníh a nabíjanie

LCD displej je energeticky náročnejší. U E-Ink displejov máte zaručenú výdrž aj niekoľko týždňov, a to na jedno nabitie. Zvyčajne sa výdrž elektronických čítačiek uvádza v otočených stranách, teda v ich počte. Ide o rozpätie 10- až 20-tisíc otočení. Treba však myslieť aj na vedľajšie činitele spotreby ako Wi-Fi.

Nabíjanie zvyčajne prebieha za pomoci USB kábla, ktorým nabíjate zariadenie a navyše sa ním pripájate aj k počítaču pre potreby prenosu kníh. Čo sa pripojenia týka, dnes už možnosť Wi-Fi nechýba takmer žiadnej e-čítačke i keď surfovanie po internete nie je tak svižná záležitosť ako u výkonných tabletov. Niekedy je možné využiť internet iba k nákupu kníh cez e-shop.

Displej čítačky kníh

Úložisko e-čítačky

Knihy v elektronickej podobe nezaberajú veľa miesta. Aj preto si klasická čítačka vystačí s operačnou pamäťou 1-8 Gb. Ak by to však nestačilo, kvôli rôznym náročným publikáciám s obrázkami alebo audioknihám máte možnosť rozšíriť pamäť o pamäťovú SD-kartu. Verte alebo nie, niekomu je aj 1000 kníh málo a slot na 32 Gb v takom prípade určite poteší.

Hmotnosť čítačky kníh

Napriek tomu, že vo vašej čítačke kníh budete mať možno 100 či 300 knižných titulov, hmotnosť sa bude pohybovať v rozashu od 150 do 400 g. Rozhodne tak nejde o batožinu, ktorá by vám v taške či kufri zavadzala. Nízka hmotnsoť je dôležitá, pretože dlhé hodiny pri čítaní dokážu dáť zápästiam zabrať, čo vášniví čitatelia určite potvrdia.

Doplnkové funkcie elektornickej čítačky

 • Písanie dokumentov – nie však klasické, ako si predstavíte v prípade tabletov či notebookov. Ide o doplnkovú funkciu ku knihám, kedy máte možnosť si ku knihe napísať poznámky. Často však túto funkciu ľudia využívajú aj na písanie čohokoľvek čo potrebujú. Píšete priamo na displej ťahom prsta či stylusu.
 • Prehrávanie hudby – ak je čítačka vybavená reproduktormi alebo vstupom 3.5 jack na slúchadlá, máte tú možnosť prehrávať audioknihy či rôzne MP3 súbory.
 • Slovníky – ide o zabudovanú funkciu, kedy majú čítačky integrované výkladové alebo prekladateľské slovníky. V texte stačí označiť slovo a čítačka ho preloží alebo zobrazí jeho význam.
 • Internetová konektivita – zvyčajne ide o jednoduchý webový prehliadač, ktorý poslúži na prečítanie mailov, pozeranie Facebooku a podobne. Pomalý E-Ink displej, ale na to rozhodne nie je stavaný, takže na to asi použijete skôr mobil.
 • Predčítanie textu – „text-to-speech“ je funkciou, ktorá umožňuje hlasové predčítanie knihy. Potrebné je, aby čítačka podporovala jazyk, v ktorom je e-kniha stiahnutá.
 • Hry a zábava – nie je to pravidlom, no v niektorých čítačkách nájdete aj jednoduché hry, ktoré vám umožnia sa odreagovať a „zabiť“ čas v prípade, že si od čítania chcete oddýchnuť.

TIP: Kde kúpim e-knihy? O to sa báť skutočne nemusíte. Aj slovenské kníhkupectvá disponujú širokou ponukou e-titulov, ktoré si môžete zakúpiť. Hoci na Slovensku sme stále tak trochu v plienkach, zažívame akýsi boom. Existujú aj rôzne weby, kde si knihy môžete za poplatok zakúpiť a stiahnuť, samozrejme s tým, že majú schválené autorské práva. Natrafíte aj na množstvo titulov zadarmo, pretože im už vypršali autorské práva.

Oplatia sa lacné čítačky kníh?

Za lacné čítačky kníh môžeme považovať tie v sume od 100 do 150 eur. A rozhodne sa oplatia, pretože potreby čítateľa zaručene splnia. V tejto kategórii nájdete čítačky Amazon Kindle Paperwhite alebo staršie modely čítačiek PocketBook. Stále ide o výborný pomer ceny a kvality.

S vyššou cenou sa zvyšuje funkcionalita, objaviťa sa môžu farebné E-Ink displeje, inteligentné podsvietenie či lepšia výdrž batérie. Tu je reč o približne 150 až 200 eurách. drahšie modely nad túto sumu majú spravidla väčšie displeje a ponúknu ďalšie pokročilé funkcie.

Najčastejšie otázky – FAQ

Ste milovníkom kníh a hľadáte spôsob, ako čítat, kde sa len dá? Čítačka kníh je skvelou alternatívou ku klasickým knihám. Ak potrebujete poradiť s výberom, neváhajte, radi vám poradíme a pomôžeme. Napíšte nám komentár do diskusie pod článok.

Môže byť čítačka kníh vodeodolná?

Áno, na trhu sú v ponuke aj elektronické čítačky kníh so zvýšeným stupňom ochrany, napr. IP68. Prípade sú vybavené špeciálnym ochranným krytom.

Môžem na čítačke kníh čítať v noci?

V prípade, že vlastníte čítačku kníh s klasickým E-Ink displejom bez podsvietenia, nie. Potrebujete zdroj svetla, aby čítačka vedela text vykreslovať. Lepšie čítačky kníh využívajú manuálnu reguláciu podsvietenia alebo inteligentné podsvietenia na základe svetla v priestore.

Môžem čítačku na knihy nabíjať cez powerbank?

Áno, čítačky kníh sa bežne nabíjajú za pomocu USB-C alebo micro USB vstupu. Je tak bez problémov možné ju nabíjať aj powerbankom.

Ako sa e-knihy do čítačky kníh ukladajú?

Ukladajú sa vo formáte, v ktorom ste ich stiahli do čítačky alebo do nej presunuli. E-booky nájdete následne v priečinkoch alebo adresároch, ktoré sú vytvárané automaticky alebo manuálne. 

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

21/09/2018 16:16
Maťo

uz viac nez 3 roky citam na PocketBook 626 Touch Lux 3, kupil som ho aj manzelke, lebo mi citacku stale kradla :D A odkedy mame citacky, tak ovela viac citame. Najvacsou vyhodou je to, ze vela knih sa da stiahnut zadarmo (hlavne v anglictine, najdu sa vsak aj v slovencine a cestine), usporny displej nenici oci, baterka vydrzi doslova tyzdne. Citacka je super vec aj pre ludi so slabsim zrakom - manzelka v posteli necitala preto, lebo uz jednoducho zle videla na pismena a odkedy ju dostala, tak cita skoro kazdy vecer. Super vec, urcite velmi odporucam kazdemu, kto vaha :)

01/01/2019 02:08
Martin

Mam par rokov Kindle a este viac pocketbook a kindle nikdy viac. Spomalene, neuveritelne sa vsetko dlho nacitava. Baterka nevidrzi tak ako predtym. Pocketbook mam pocit, ze som si vcera kupil. Stale ide ako novy, neseka a baterka ma nekonecnu vydrz. Skoda, len, ze neexistuje na nu ziaden slovensky slovnik, jediny co sa da stiahnut na eknizkach je cesky.

11/01/2019 11:50
zbardos

Ja som bol taktiež spokojný s PocketBook 626 Touch Lux 3. Nedávno mi čítačka ponúkla aktualizovať firmware. Stiahlo sa to, spustilo sa to a potom zamrzlo. Odvtedy sa to už nepohlo. Na nič nereaguje a nie je možné ju nakopnúť ani pevným resetom. Potom užívateľ zistí, že na Slovensku nikto nezabezpečuje pozáručný servis. Reklamáciu treba zaregistrovať na nete a posielať čítačku kuriérom kdesi do Poľska alebo Maďarska. Asi to aj niečo bude stáť, možno bude lacnejšie kúpiť si nové, neviem, tu ešte nie som. Myslel som aj na to, či náhodou nepúšťa PocketBook úmyselne takýto firmware, aby podporil kúpu nového zariadenia. V každom prípade som nič neodborného nepredviedol, ale po záruke to už nikoho nezaujíma.

20/08/2021 16:26
Vierka

Myslím si, že v rámci elektronických čítačiek kníh patrí Amazon ku špičke, a preto som si kúpila čítačku Amazon Kindle Paperwhite 4. Oceňujem podsvietenie displeja, vďaka ktorému môžem čítať aj v tme alebo za zhoršených svetelných podmienok, taktiež dobrú konektivitu v podobe možnosti bezdrôtového prepojenia cez WiFi a Bluetooth či personalizované fonty písiem. Plus dávam za skvelú výdrž batérie aj za celkové vyhotovenie, ktoré je kvalitné. Ovládanie čítačky je intuitívne a jednoduché a veľkosť obrazovky je dostatočná na to, aby sa mi čítalo pohodlne. Pre mňa je to super vec, keďže knihy zbožňujem, takto môžem mať so sebou takmer celú moju bohatú knižnicu. Zvyknem čítať doma, ale aj na cestách, napríklad, keď sa prepravujem autobusom alebo vlakom. Čítačka podporuje viaceré formáty ekníh, no napríklad pdf súbory je nutné konvertovať. To však nie je nič strašné, pretože všetko ostatné funguje bez problémov. Nechýba vodeoodlnosť, nízka váha a s tým súvisiaca aj jednoduchá a pohodlná prenosnosť na potrebné miesto. Displej je kvalitný a čítanie komfortné. Čítačka sa ovláda dotykovo, čiže všetko je veľmi prívetivé a intuitívne.

21/08/2021 07:55
Lena

Mám čítakču kníh PocketBook 632 Touch HD 3, ktorá je ľahučká a presne mi sadla do ruky. Toto je už moja tretia čítačka a oproti tej poslednej je táto o niečo ľahšia, takže sa mi lepšie prenáša a v batožine mi nezvyšuje váhu. Rozlíšenie displeja je úplne postačujúce a vyzdvihujem kvalitné podsvietenie, ktoré mi umožňuje čítanie v noci. Intenzita podsvietenia aj intenzita bielej farby sa dá upraviť. Plus dávam za dlhú výdrž batérie, nemusím ju nabíjať niekoľko týždňov a platí to aj pri intenzívnom používaní. Čítačka má veľa praktických funkcií a ovládanie je jednoduché. Nájdete tu napríklad aj jednoduché hry. Tie nevyužívam, ale deti by mohli potešiť. Čítačka mi dokáže nahradiť celú knižnicu, ktorú mám kedykoľvek a kdekoľvek po ruke. Super je automatická zmena orientácie a tiež funkcia text to speech, ktorá je vhodná na učenie sa výslovnosti, nefunguje však v slovenčine ani v češtine, ale cudzie jazyky podporuje, čiže je to fajn, ak sa chcete učiť nejaký cudzí jazyk. Vyzdvihujem vodeodolnosť, čítačku si tak môžem so sebou brávať aj k bazénu alebo k moru počas dovolenky. Čítačka vyzerá luxusne a materiál pôsobí pevne, hoci je to zrejme plast. Z môjho pohľadu ide o jednu z najlepších čítačiek elektronických kníh s možnosťou zasielania kníh priamo do čítačky. Reakcie sú pomerne rýchle a za najväčšie plus vnímam perfektný displej, ktorý šetrí oči, displej má výborný kontrast a ostrosť vykresľovania. Čítačka je skvelá voľba aj na dovolenky, pretože rovnako perfektne sa číta aj na ostrom a priamom slnku. Na žiadne chyby alebo veci, ktoré by mi prekážali, som neprišla. Cena je prijateľná.

21/08/2021 16:02
Lacino

Používam čítačku ekníh Onyx Boox Nova 3 so 7,8 palcovým E-ink dotykovým displejom. Oceňujem pekný minimalistický dizajn čítačky, vnútornú pamäť až 32 GB, ktorá je dostatočná na to, aby som si sem mohol uložil tisícky kníh alebo iných súborov. Spojenie s inými zariadeniami prebieha cez WiFi alebo Bluetooth. Batéria má kapacitu až 3150 mAh a môžem potvrdiť skvelú výdrž. Čítačku nemusím nabíjať niekoľko týždňov - pri bežnom používaní. Na tele prístroja sa nachádza moderný konektor USB-C, ktorý sa pomaly stáva štandardom mnohých elektronických zariadení, čo je super, lebo jeden káblik môžem používať k viacerým prístrojom. Čítačka beží na operačnom systéme Android a podsvietenie displeja má skvelé nastavenia, všetko si môžem upraviť podľa mojich predstáv. Čítačka podporuje cloud a dokáže prečítať všetky formáty vrátane pcr a ďalších. Oceňujem rýchlosť čítačky, plynulé reakcie a možnosť používania s perom, ktoré je perfektne citlivé. Stylus je súčasťou vybavenia, nič netreba dokupovať. Dajú sa s ním písať poznámky, ale napríklad aj kresliť. Takéto poznámky si môžem robiť do akéhokoľvek formátu. Páči sa mi aj otvorený systém, do ktorého si môžem inštalovať rôzne aplikácie, napr. Google Play, One Drive, Email, Word a podobne. Vyzdvihujem, že pri režime na šírku je možné rozdeliť obrazovku a v jej druhej polovici si písať poznámky k čítanému textu. Núdzovo je použiteľná aj na prehliadanie internetu, samozrejme, nie je to také pohodlné ako na napríklad na tablete. Čítačka umožňuje výpožičky ekníh z verejných knižníc. Všetko je bezproblémové vrátane čítanie PDF súborov. Displej má výborný kontrast a ovládanie bez tlačidiel je prekvapivo funkčné. Čítačka má síce vyššiu cenu, no používateľom ponúka skvelé funkcie. Ak ste náročnejší používateľ, odporúčam vám ju, pretože môže uspokojiť vaše potreby.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 17.09.2018
Posledná aktualizácia: 23.03.2023
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope PlaneoAko si vybrať ten správny gril online: Grily dostupné na overenom eshope Planeo

Na e-shope Planeo zakúpite všetky modely grilov, stačí si len vybrať aký druh grilu vám bude najviac vyhovovať. Pri výbere zvážte niekoľko kritérií.

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...