1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Čítačky kníh: Viete, aké funkcie majú a ktorá je tá najlepšia?

Stretli ste sa už s názorom, že klasické knihy budú o sto rokov patriť histórii? Je to vec názoru. Klasické knihy z papiera vždy vždy budú patriť na police knižníc - verejných i domácich. Alternatívou k nim sú čoraz viac obľúbené čítačky kníh.

Najlepšia čítačka kníh

Viete, ako toto zariadenie v praxi funguje, akými funkciami je vybavené a ktoré parametre sú pri kúpe rozhodujúce? Zistili sme za vás! Rozhodovanie medzi knihou a čítačkou kníh bude oveľa jednoduchšie.

Obľúbené čítačky kníh

Čo to je čítačka kníh?

Ide o prenosné zariadenie, ktoré umožňuje čítanie elektronických kníh, tzv. e-bookov. Čítačky sú určené primárne na zobrazovanie kníh v elektronickej (digitálnej) podobe. Rovnako poslúžia pri štúdiu v prípade, že potrebujete čítať študijný materiál. Čítačku využijete doma i na cestách.

Čítanie elektronickej knihy

Klasické čítačky kníh fungujú na princípe elektronického atramentu – E-ink. Tento systém sa snaží hodnoverne zobrazovať text tak, ako ho vidíte v klasickej knihe. V zásade ide o napodobenie papiera - elektrický papier. Práve tento systém je definíciou klasickej elektronickej čítačky. Prečo? Pretože čítačky vybavené LCD displejmi by sa pokojne mohli zaradiť medzi menej výkonné tablety s obmedzenou funkčnosťou. Klasickú e-čítačku kníh nenahradí žiadny tablet. Pri výbere je dôležité vedieť, na čo presne chcete čítačku používať, ako často či kde. Trh ponúka veľké množstvo čítačiek, závisí od požiadaviek čitateľa.

Výhody čítačky kníh

 • Jedna čítačka, sto kníh – je to tak, e-čítačka kníh vám umožňuje mať v pamäti stovky kníh. Pritom so sebou nemusíte vláčiť celú knižnicu. Všetko máte v jednom zariadení.
 • Prispôsobenie textu – každé vydavateľstvo, každý autor má svoj vlastný štýl písania a dokonca aj písma. Font či jeho veľkosť nám nie vždy musí vyhovovať. Pri klasickej knihe sa s tým nejako musíte zmieriť. Čítačka kníh vám umožňuje si text prispôsobiť tak, aby vyhovoval vám. Navyše ak niečomu nerozumiete, drvivá väčšina čítačiek má integrovaný významový alebo cudzojazyčný slovník.
 • Kompaktnejšie rozmery – nielen že je čítačka ľahšia ako klasická kniha, ale dokonca aj menšia a rozhodne kompaktnejšia. Pokojne si ju strčíte do tašky s notebookom či do príručnej tašky. Navyše, nemusíte obracať strany ani čítačku držať v rukách. Pokojne si ju môžete oprieť v stojane a text posunúť jedným ťahom či kliknutím.
 • Jednoduchý nákup – nemusíte chodiť do kníhkupectva, aby ste si váš obľúbený titul mohli kúpiť. Pritom, kým ho nájdete stratíte určite aj nejaký ten čas. S e-čítačkou kníh si nájdete a zakúpite želaný titul behom niekoľkých minút.
 • Kompatibilita a univerzálnosť – niektoré čítačky podporujú pripojenie k Wi-Fi, umožňujú prehrávanie hudby či audio kníh. Využiť ich môže naozaj ktokoľvek. Starší, mladší či dokonca deti.

Ako vybrať čítačku kníh

Ak sa rozhodujete pre kúpu elektronickej čítačky kníh, zrejme patríte medzi vášnivých čitateľov, ktorí chcú mať všetky svoje knihy pokope i na cestách. Najlepšia čítačka kníh zrejme neexistuje, no ak takú hľadáte, mali by ste vedieť odpovedať na tieto otázky:

  • Ako často plánuje čítať?
  • Aký dlhý čas strávite pri čítaní?
  • Hľadáte čítačku aj na iné využitie?

Obľúbené čítačky kníh

Ak poznáte odpovede, dostávame sa k ďalšiemu dôležitému kroku. Tým sú parametre, ktoré si je potrebné pred kúpou všímať. Existujú rôzne druhy čítačiek s rôznymi parametrami od displeja až po spôsob nakupovania kníh. Čítačka kníh Kindle či čítačka kníh PocketBook patria medzi elitu. Možno vám to teraz nič nehovorí, no o chvíľu budete presne vedieť o čo vlastne ide.

Typ displeja čítačky kníh

Na trhu existuje segment čítačiek kníh vďaka displeju so systémom E-Ink, druhým typom je klasický LCD displej. Každý má svoje výhody i nevýhody. Ak však chcete čítať často a skutočne sa sústrediť iba na čítanie, displej E-Ink je k tomu predurčený.

 • E-Ink – vytvára efekt elektrického papiera a písmom i vzhľadom pôsobí ako skutočný text v tlačenej podobe. Text má ideálny kontrast a je čitateľný aj na slnku. Zároveň nie je výrazne podsvietený a teda je šetrný k očiam a čítačka vydrží omnoho dlhšie vďaka energetickej úspore. Dnes sú vyvinuté inovatívne E-Ink displeje s podsvietením, ktoré vôbec neznižujú výdrž čítačky. Tento displej neumožňuje prácu s rýchlymi projekciami (video, internet), pretože pri každom pohybe sa text na novo vykresľuje a frekvencia procesora nepatrí k najvýkonnejším.
 • LCD – klasika, ktorú pozná každý. Veď ktorý televízor, mobil, tablet či notebook ho nemá. LCD displej má svoje nesporné výhody. My si však stojíme za tým, že hoci je obraz krásne vykreslený s vyšším rozlíšením, výkonnejším procesorom a rýchlejšími reakciami, klasickej knihe sa vôbec nevyrovná. Navyše je pre oči škodlivejší a zariadenie nevydrží v pohotovosti tak dlho.

Veľkosť a rozlíšenie displeja

Najčastejšou voľbou v prípade E-Ink displejov je veľkosť displeja 6“ (palcov). Sú kompaktné a vhodné na čítanie súvislého textu. Na trhu nájdete aj E-Ink displeje s 9“ či 12“. Tie sú však menej kompaktné a možno až zbytočné. U LCD displejov je veľkosť v rovnakom rozmedzí.

Veľkosť displeja čítačky

Čítačky sa ovládajú prostredníctvom dotykového displeja, ktorý reaguje rýchlo a plynulo. V prípade E-Ink displejov sú reakcie občas pomalšie, keďže ich rýchlosť vykresľovania obrazu je omnoho nižšia. Výhodou je, ak čítačka kníh podporuje aj hardwarové tlačidlá.

Rozlíšenie v závislosti od veľkosti displeja určuje, ako kvalitný obraz bude. Najčastejšie je rozlíšenie 600x800, 1024 x 758 alebo 1440 x 1050 pixelov, keďže klasické čítačky kníh vyššie rozlíšenie v zásade ani nepotrebujú.

Podpora formátov e-bookov

Nie vždy je možné prečítať knihu tej danej čítačky aj na druhej. Ich obsah nemožno zdieľať, pretože rôzne čítačky podporujú rôzne formáty kníh. Nájdu sa aj univerzálne, no zvyčajne má každá čítačka predurčené, ktorý formát bude preferovať.

Čítačka Amazon Kindle a čítačka Amazon PocketBook sú v tomto segmente známym artiklom. Knihy majú širokú základňu vlastných e-bookov, ktoré si po kúpe zasielate na e-mail a následne knihu presuniete do pamäte vašej čítačky kníh. Nie každá čítačka však funguje takto. Mnohé čítačky podporujú formáty ako:

 • PDF
 • TXT
 • DOC
 • DOCX
 • Mobi - Kindle
 • ePUB

Minimálne jeden z týchto vaša čítačka podporovať musí. Každý z formátov má svoje špecifiká. Napríklad PDF formát má tú nevýhodu, že nemožno meniť jeho písmo a pri zväčšovaní sa rozpadáva línia odsekov. Formát MOBI je určený pre Kindle, no v prípade, že ho podporuje aj iné zariadenie je veľmi adaptívny. ePUB je pre zmenu univerzálny formát, ktorý podporuje každé čítacie zariadenie, paradoxne okrem čítačiek Amazon Kindle.

Ako nahrať knihy do čítačky? Pri nahrávaní knihy do vášho zariadenia sa možno stretnete s pojmom DRM. Táto skratka je od pojmu Digital Rights Management. Ide o systém ochrany autorských práv, ktorý má zabrániť voľnému šíreniu či kopírovaniu.

Proces samotného nahrávania však nie je ničím zložitý. Klasický spôsob, kedy e-knihu zakúpite a prostredníctvom USB kábla vložíte do vašej čítačky je veľmi bežným. Rovnako ako aj ten, že prostredníctvom pripojenia cez internet, stiahnete knihu priamo do čítačky a jednoducho čítate. Vždy pozorne sledujte formát, v ktorom daná kniha je.

Výdrž čítačky a pripojenie

LCD displej je energeticky náročnejší. U E-Ink displejov máte zaručenú výdrž aj niekoľko týždňov a to na jedno nabitie. Zvyčajne sa výdrž elektronických čítačiek uvádza v otočených stranách, teda v ich počte. Ide o rozpätie 10- až 20-tisíc otočení. Treba však myslieť aj na vedľajšie činitele spotreby ako Wi-Fi.

Displej čítačky kníh

Nabíjanie zvyčajne prebieha za pomoci USB kábla, ktorým nabíjate zariadenie a navyše sa ním pripájate aj k počítaču. Čo sa pripojenia týka, dnes už možnosť Wi-Fi nechýba takmer žiadnej čítačke i keď surfovanie nie je tak svižná záležitosť ako u výkonných tabletov. Niekedy je možné využiť internet iba k nákupu kníh cez e-shop.

Úložisko E-čítačky

Knihy v elektronickej podobe nezaberajú veľa miesta. Aj preto si klasická čítačka vystačí s operačnou pamäťou 1-4 Gb. Ak by to však nestačilo, kvôli rôznym náročným publikáciám s obrázkami alebo audioknihám máte možnosť rozšíriť pamäť o pamäťovú SD-kartu. Verte alebo nie, niekomu je aj 1000 kníh málo a slot na 32 Gb v takom prípade určite poteší.

Doplnkové funkcie

 • Písanie dokumentov – nie však klasické, ako si predstavíte v prípade tabletov či notebookov. Ide o doplnkovú funkciu ku knihám, kedy máte možnosť si ku knihe napísať poznámky. Často však túto funkciu ľudia využívajú aj na písanie čohokoľvek čo potrebujú. Píšete priamo na displej ťahom prsta či stylusu.
 • Prehrávanie hudby – ak je čítačka vybavená reproduktormi alebo vstupom 3.5 jack na slúchadlá, máte tú možnosť prehrávať audioknihy či rôzne MP3 súbory.
 • Slovníky – ide o zabudovanú funkciu, kedy majú čítačky integrované výkladové alebo prekladateľské slovníky. V texte stačí označiť slovo a čítačka ho preloží alebo zobrazí jeho význam.
 • Internetová konektivita – zvyčajne ide o jednoduchý webový prehliadač, ktorý poslúži na prečítanie mailov, pozeranie Facebooku a podobne. Pomalý E-Ink displej, ale na to rozhodne nie je stavaný, takže na to asi použijete skôr mobil.
 • Predčítanie textu – „text-to-speech“ je funkciou, ktorá umožňuje hlasové predčítanie knihy. Potrebné je, aby čítačka podporovala jazyk, v ktorom je e-kniha stiahnutá.
 • strong>Hry a zábava – nie je to pravidlom, no v niektorých čítačkách nájdete aj jednoduché hry, ktoré vám umožnia sa odreagovať a „zabiť“ čas v prípade, že si od čítania chcete oddýchnuť.

TIP: Kde kúpim e-knihy? O to sa báť skutočne nemusíte. Aj slovenské kníhkupectvá disponujú širokou ponukou e-titulov, ktoré si môžete zakúpiť. Hoci na Slovensku sme stále tak trochu v plienkach, zažívame akýsi boom. Existujú aj rôzne weby, kde si knihy môžete za poplatok zakúpiť a stiahnuť, samozrejme s tým, že majú schválené autorské práva. Natrafíte aj na množstvo titulov zadarmo, pretože im už vypršali autorské práva.

Najlepšie čítačky kníh

Najlepšie je nechať si poradiť od ľudí, ktorí čítačku kníh používajú. Recenzií na čítačky kníh nie je málo. Dovolili sme si preto vybrať tie najlepšie čítačky kníh na základe názorov, skúseností a referencií a užívateľov.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

21/09/2018 16:16
Maťo

uz viac nez 3 roky citam na PocketBook 626 Touch Lux 3, kupil som ho aj manzelke, lebo mi citacku stale kradla :D A odkedy mame citacky, tak ovela viac citame. Najvacsou vyhodou je to, ze vela knih sa da stiahnut zadarmo (hlavne v anglictine, najdu sa vsak aj v slovencine a cestine), usporny displej nenici oci, baterka vydrzi doslova tyzdne. Citacka je super vec aj pre ludi so slabsim zrakom - manzelka v posteli necitala preto, lebo uz jednoducho zle videla na pismena a odkedy ju dostala, tak cita skoro kazdy vecer. Super vec, urcite velmi odporucam kazdemu, kto vaha :)

01/01/2019 02:08
Martin

Mam par rokov Kindle a este viac pocketbook a kindle nikdy viac. Spomalene, neuveritelne sa vsetko dlho nacitava. Baterka nevidrzi tak ako predtym. Pocketbook mam pocit, ze som si vcera kupil. Stale ide ako novy, neseka a baterka ma nekonecnu vydrz. Skoda, len, ze neexistuje na nu ziaden slovensky slovnik, jediny co sa da stiahnut na eknizkach je cesky.

11/01/2019 11:50
zbardos

Ja som bol taktiež spokojný s PocketBook 626 Touch Lux 3. Nedávno mi čítačka ponúkla aktualizovať firmware. Stiahlo sa to, spustilo sa to a potom zamrzlo. Odvtedy sa to už nepohlo. Na nič nereaguje a nie je možné ju nakopnúť ani pevným resetom. Potom užívateľ zistí, že na Slovensku nikto nezabezpečuje pozáručný servis. Reklamáciu treba zaregistrovať na nete a posielať čítačku kuriérom kdesi do Poľska alebo Maďarska. Asi to aj niečo bude stáť, možno bude lacnejšie kúpiť si nové, neviem, tu ešte nie som. Myslel som aj na to, či náhodou nepúšťa PocketBook úmyselne takýto firmware, aby podporil kúpu nového zariadenia. V každom prípade som nič neodborného nepredviedol, ale po záruke to už nikoho nezaujíma.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 17.09.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...