Najlepšie filtračné kanvice – Recenzie, test a vaše skúsenosti

Počuli ste už o pojme filtračná kanvica? Klasická rýchlovarná kanvica je niečo, čo používajú desiatky domácností deň čo deň. Filtračná kanvica však dokáže niečo navyše.

Najlepšia filtračná kanvica na vodu

Pre tých, ktorí si potrpia na dokonale čistú a nezávadnú vodu je možno filtračná kanvica skutočne praktickým doplnkom do kuchyne. Ako filtračná kanvica funguje? Prečo filtračnú kanvicu vôbec používať? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Obľúbené produkty


Filtračná kanvica na vodu

Tento druh kanvice má veľmi jednoduchú úlohu. Vďaka jej činnosti dokážete zlepšiť kvalitu pitnej vody, ktorú používate na zalievanie kávy, čaju, pri varení, teda vody, ktorú jednoducho pijete. Tento druh kanvice vám síce vodu nezohreje, no i tak je niečím špecifická. Výrobcovia týchto kanvíc garantujú, že vodu zbaví chlóru a všetkých škodlivých látok vrátane ťažkých kovov.

Tento proces prebieha za pomoci filtračného patróna a filtrov. Zároveň však filtrácia ochráni všetky prospešné látky. Okrem chemických látok odstráni aj mechanické čiastočky z potrubia pričom vodu odvápňuje, takže sa netvorí žiadny vodný kameň. Filtračné kanvice teda vodu obohatia a takisto zbavia všetkého škodlivého.

Oplatí sa kúpa filtračnej kanvice?

Dobrá otázka. Na Slovensku je problém s nekvalitnou vodou pomerne zriedkavý a je len veľmi málo miest, kde by voda mala také zloženie, aby sme ju mohli označiť za nepitnú. Aj napriek tomu však filtračná kanvica môže mať svoj význam.

Napĺňanie filtračnej kanvice vodou

Používať ju môžete aj v prípade, že chcete vodu zbaviť nejaké sírového či horčíkového zápachu, ktorý vytvára pachuť. Kanvica tohto druhu by sa mala postarať aj o takýto procese. Takisto v prípade, že voda na danom mieste je tvrdá. Možno teda povedať, že filtračná kanvica vylepšuje chuťové vlastnosti vody. Jedným dychom však dodávame, že v mnohých prípadoch je jej využite nepotrebné. Cena týchto kanvíc sa pohybuje približne na hranici od 10 do 60 €. V rámci dobrého výberu vám určite odporúčame značky ako Brita, Seychelle alebo Mavea.

Hlavné výhody filtračnej kanvice

  • Odstránenie škodlivých látok za pomoci filtrácie.
  • Zbavenie vody nepríjemnej pachute.
  • Odvápňovanie vody.
  • Znásobenie účinkov prospešných látok obsiahnutých vo vode
  • Moderný a praktický dizajn.

Nevýhody filtračnej kanvice

V zásade filtračná kanvica nijako neublíži a určite prináša určité výhody, ktoré ste si prečítali vyššie. Zároveň ako sme spomínali, vodu vám neohreje. Za nevýhody teda možno označiť iba rozporuplné účinky filtrácie.

Pri samotnom filtrovaní musíme poukázať na to, že vo vode sa zvyšuje obsah hliníka. Spôsobené je to práve filtráciou, ktorá využíva v drvivej väčšine hliník a pri prechode filtrom sa do vody vždy určité množstvo uvoľní. Pri ďalších zložkách treba vyzdvihnúť schopnosť filtračných kanvíc z vody vylúčiť ortuťové čiastočky.

Nový cartridge filtračnej kanvice

Schopnosť odstrániť ďalšie látky ako arzén, kadmium, olovo, urán či meď sa líši podľa značky a konkrétneho modelu. Vylúčenie všetkých látok za pomoci filtračnej kanvice však nemožno garantovať. Drobným detailom je takisto fakt, že filtračné teleso, ktoré sa v kanvici nachádza je potrebné vymieňať. Po akej dobe záleží od množstva filtrovanej vody.

Recenzie a skúsenosti

Treba povedať, že skúsenosti a ohlasy ľudí sú veľmi pozitívne. Mnoho ľudí natrafilo na tento druh filtrácie vody v zahraničí. Logicky, v mnohých krajinách je kvalita vody podstatne horšia ako u nás na Slovensku. V našich končinách ju ľudia využívajú hlavne v prípade, že je voda v danej lokalite tvrdá.

Väčšina užívateľov hovorí o tom, že vodu filtrovanú cez filtračnú kanvicu preferujú kvôli deťom a zdravému životnému štýlu. Takisto ľudia avizujú, že prefiltrovaná voda a je omnoho lepšou zložkou či pri varení alebo zalievaní kávy a čaju. Najčastejšie sa skloňuje výrobca značky Brita.

Ako vybrať filtračnú kanvicu

Pri výbere filtračnej kanvice je v zásade najlepšie ak prihliadate na odporúčania samotných zákazníkov. Ich skúsenosti vám pomôžu najlepšie si určiť kandidátov pre váš výber. Ak by sme mali rozoberať jednotlivé parametre určite sa môžeme zamerať na výrobcu, objem, filter či indikátor výmeny náplne.

Filtračná kanvica Brita s indikátorom výmeny náplne

  • Objem kanvice – ten sa pohybuje od 1 litra až po 4 litre. V prípade veľkých objemov už nádoba ani nepripomína tvar kanvice, ale skôr ide doslova o filtračnú nádobu.
  • Filtrácia – filtrovanie kanvicou funguje zvyčajne za pomoci tzv. filtračného patróna, ktorý sa stará o účinnosť filtrácie vody. Patróna sa stará o odstraňovanie škodlivých látok, ktoré zachytáva filtrácia. Tá sa líši v závislosti od výrobcu. Môže byť dvoj až štvorstupňová. Výmena patróny zvyčajne prebieha po 1 až 2 mesiacoch.
  • Indikátor výmeny náplne – práve ten vás informuje o tom, do akej miery ja vaša voda filtrovaná. Zvyčajne ide o indikátor, ktorý vás upozorní na stav filtračnej náplne alebo vás upozorní v momente, kedy je potrebné náplň už vymeniť.

Ako vodu filtrovať inak?

Filtračná kanvica určite nie je jediným spôsobom ako vodu filtrovať a dožičiť si tak dúšky čistej a nezávadnej vody. Existujú i prenosné filtračné nádoby (fľaša, karafa), ktoré so sebou môžete nosiť napríklad aj na cesty. Moderným trendom, ktorý sa stará o čistú vodu v domácnosti sú osmotické filtre. Účinnosť filtrácie je pritom až 99,9 %. Tento druh filtrácie si poradí s vírusmi, baktériami či mechanickými čiastočkami. Hoci je jeho cena mnohonásobne vyššia, ide o dlhodobé riešenie s vysokou životnosťou.

Dlhšie známe ja membránová separácia, ktorá odstraňuje častice za pomoci membrán, tie odstraňujú baktérie a škodlivé vírusy. Nie je však tak účinná pri rozpustných látkach. Na to sa už využíva tzv. reverzná osmóza – nanofiltrácia, ktorá si poradí aj s rozpustnými látkami a soľami. Všetky tieto náhradné alternatívy sú však zvyčajne využívané v prípade, že ide o vysoko mineralizovanú vodu. Takisto sú finančne náročnejšie.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...Publikované dňa: 24.08.2018
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako sa starať o čalúnený nábytok a vyčistiť ho od škvŕnTipy, ako sa starať o čalúnený nábytok a vyčistiť ho od škvŕn

Každý čalúnený nábytok, či už sedacia súprava, posteľ alebo jedálenské stoličky, je denne vystavovaný našej záťaži. Vďaka správnemu čisteniu môžete takémuto nábytku predĺžiť životnosť.

Nápady, ako vytvoriť úložné priestory v chodbe, kuchyni, kúpeľni, spálni či v obývačkeNápady, ako vytvoriť úložné priestory v chodbe, kuchyni, kúpeľni, spálni či v obývačke

Úložných priestorov nie je nikdy dosť. Vytvoriť si ich môžete aj z toho, čo máte doma, alebo z iných kusov nábytku, ktoré zapadnú do vášho interiérového dizajnu.

Zlé návyky pri upratovaní – čistiace prípravky a náradie, poradie, upratovanie len viditeľných miestZlé návyky pri upratovaní – čistiace prípravky a náradie, poradie, upratovanie len viditeľných miest

Pri upratovaní si každý hľadá spôsoby, ako si prácu uľahčiť a urýchliť. Takéto rôzne tipy a triky nemusia byť vždy správne.