1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Najlepšie filtračné kanvice - Recenzie, test a vaše skúsenosti

Počuli ste už o pojme filtračná kanvica? Klasická rýchlovarná kanvica je niečo, čo používajú desiatky domácností deň čo deň. Filtračná kanvica však dokáže niečo navyše.

Najlepšia filtračná kanvica na vodu

Pre tých, ktorí si potrpia na dokonale čistú a nezávadnú vodu je možno filtračná kanvica skutočne praktickým doplnkom do kuchyne. Ako filtračná kanvica funguje? Prečo filtračnú kanvicu vôbec používať? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Obľúbené produkty

Filtračná kanvica na vodu

Tento druh kanvice má veľmi jednoduchú úlohu. Vďaka jej činnosti dokážete zlepšiť kvalitu pitnej vody, ktorú používate na zalievanie kávy, čaju, pri varení, teda vody, ktorú jednoducho pijete. Tento druh kanvice vám síce vodu nezohreje, no i tak je niečím špecifická. Výrobcovia týchto kanvíc garantujú, že vodu zbaví chlóru a všetkých škodlivých látok vrátane ťažkých kovov.

Tento proces prebieha za pomoci filtračného patróna a filtrov. Zároveň však filtrácia ochráni všetky prospešné látky. Okrem chemických látok odstráni aj mechanické čiastočky z potrubia pričom vodu odvápňuje, takže sa netvorí žiadny vodný kameň. Filtračné kanvice teda vodu obohatia a takisto zbavia všetkého škodlivého.

Oplatí sa kúpa filtračnej kanvice?

Dobrá otázka. Na Slovensku je problém s nekvalitnou vodou pomerne zriedkavý a je len veľmi málo miest, kde by voda mala také zloženie, aby sme ju mohli označiť za nepitnú. Aj napriek tomu však filtračná kanvica môže mať svoj význam.

Napĺňanie filtračnej kanvice vodou

Používať ju môžete aj v prípade, že chcete vodu zbaviť nejaké sírového či horčíkového zápachu, ktorý vytvára pachuť. Kanvica tohto druhu by sa mala postarať aj o takýto procese. Takisto v prípade, že voda na danom mieste je tvrdá. Možno teda povedať, že filtračná kanvica vylepšuje chuťové vlastnosti vody. Jedným dychom však dodávame, že v mnohých prípadoch je jej využite nepotrebné. Cena týchto kanvíc sa pohybuje približne na hranici od 10 do 60 €. V rámci dobrého výberu vám určite odporúčame značky ako Brita, Seychelle alebo Mavea.

Hlavné výhody filtračnej kanvice

  • Odstránenie škodlivých látok za pomoci filtrácie.
  • Zbavenie vody nepríjemnej pachute.
  • Odvápňovanie vody.
  • Znásobenie účinkov prospešných látok obsiahnutých vo vode
  • Moderný a praktický dizajn.

Nevýhody filtračnej kanvice

V zásade filtračná kanvica nijako neublíži a určite prináša určité výhody, ktoré ste si prečítali vyššie. Zároveň ako sme spomínali, vodu vám neohreje. Za nevýhody teda možno označiť iba rozporuplné účinky filtrácie.

Pri samotnom filtrovaní musíme poukázať na to, že vo vode sa zvyšuje obsah hliníka. Spôsobené je to práve filtráciou, ktorá využíva v drvivej väčšine hliník a pri prechode filtrom sa do vody vždy určité množstvo uvoľní. Pri ďalších zložkách treba vyzdvihnúť schopnosť filtračných kanvíc z vody vylúčiť ortuťové čiastočky.

Nový cartridge filtračnej kanvice

Schopnosť odstrániť ďalšie látky ako arzén, kadmium, olovo, urán či meď sa líši podľa značky a konkrétneho modelu. Vylúčenie všetkých látok za pomoci filtračnej kanvice však nemožno garantovať. Drobným detailom je takisto fakt, že filtračné teleso, ktoré sa v kanvici nachádza je potrebné vymieňať. Po akej dobe záleží od množstva filtrovanej vody.

Recenzie a skúsenosti

Treba povedať, že skúsenosti a ohlasy ľudí sú veľmi pozitívne. Mnoho ľudí natrafilo na tento druh filtrácie vody v zahraničí. Logicky, v mnohých krajinách je kvalita vody podstatne horšia ako u nás na Slovensku. V našich končinách ju ľudia využívajú hlavne v prípade, že je voda v danej lokalite tvrdá.

Väčšina užívateľov hovorí o tom, že vodu filtrovanú cez filtračnú kanvicu preferujú kvôli deťom a zdravému životnému štýlu. Takisto ľudia avizujú, že prefiltrovaná voda a je omnoho lepšou zložkou či pri varení alebo zalievaní kávy a čaju. Najčastejšie sa skloňuje výrobca značky Brita.

Ako vybrať filtračnú kanvicu

Pri výbere filtračnej kanvice je v zásade najlepšie ak prihliadate na odporúčania samotných zákazníkov. Ich skúsenosti vám pomôžu najlepšie si určiť kandidátov pre váš výber. Ak by sme mali rozoberať jednotlivé parametre určite sa môžeme zamerať na výrobcu, objem, filter či indikátor výmeny náplne.

Filtračná kanvica Brita s indikátorom výmeny náplne

  • Objem kanvice – ten sa pohybuje od 1 litra až po 4 litre. V prípade veľkých objemov už nádoba ani nepripomína tvar kanvice, ale skôr ide doslova o filtračnú nádobu.
  • Filtrácia – filtrovanie kanvicou funguje zvyčajne za pomoci tzv. filtračného patróna, ktorý sa stará o účinnosť filtrácie vody. Patróna sa stará o odstraňovanie škodlivých látok, ktoré zachytáva filtrácia. Tá sa líši v závislosti od výrobcu. Môže byť dvoj až štvorstupňová. Výmena patróny zvyčajne prebieha po 1 až 2 mesiacoch.
  • Indikátor výmeny náplne – práve ten vás informuje o tom, do akej miery ja vaša voda filtrovaná. Zvyčajne ide o indikátor, ktorý vás upozorní na stav filtračnej náplne alebo vás upozorní v momente, kedy je potrebné náplň už vymeniť.

Ako vodu filtrovať inak?

Filtračná kanvica určite nie je jediným spôsobom ako vodu filtrovať a dožičiť si tak dúšky čistej a nezávadnej vody. Existujú i prenosné filtračné nádoby (fľaša, karafa), ktoré so sebou môžete nosiť napríklad aj na cesty. Moderným trendom, ktorý sa stará o čistú vodu v domácnosti sú osmotické filtre. Účinnosť filtrácie je pritom až 99,9 %. Tento druh filtrácie si poradí s vírusmi, baktériami či mechanickými čiastočkami. Hoci je jeho cena mnohonásobne vyššia, ide o dlhodobé riešenie s vysokou životnosťou.

Dlhšie známe ja membránová separácia, ktorá odstraňuje častice za pomoci membrán, tie odstraňujú baktérie a škodlivé vírusy. Nie je však tak účinná pri rozpustných látkach. Na to sa už využíva tzv. reverzná osmóza – nanofiltrácia, ktorá si poradí aj s rozpustnými látkami a soľami. Všetky tieto náhradné alternatívy sú však zvyčajne využívané v prípade, že ide o vysoko mineralizovanú vodu. Takisto sú finančne náročnejšie.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 24.08.2018
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku Ako odstrániť škvrny z dreva a z masívneho nábytku

Dávate si zvýšený pozor na svoj drahý, drevený nábytok, používate podložky pod poháre a aj tak sa nejakým spôsobom ocitli na stole odtlačky od pohárov? Prezradíme vám účinné tipy a triky...

Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody Stavba domu na svahu a svahovitom pozemku – výhody a nevýhody

Bývanie na svahu je naozaj jedinečné, moderné a nadčasové, avšak predstavy sú častokrát len predstavami, ktoré sa s realitou rýchlo míňajú. Na čo všetko treba myslieť? Prezradíme vám v...

Ako nastaviť okná na zimný a letný režim? Ako nastaviť okná na zimný a letný režim?

Každý rok by ste okrem kontroly tesnenia okien a ich namazanie olejom, mali okná aj ponastavovať, resp. uviesť do sezónneho režimu. Sezónny režim okien zabezpečí väčšiu životnosť okien,...