Najlepšie filtračné kanvice – recenzie, test a vaše skúsenosti

Počuli ste už o pojme filtračná kanvica? Klasická rýchlovarná kanvica je niečo, čo používajú desiatky domácností deň čo deň. Filtračná kanvica však dokáže niečo navyše.

Najlepšia filtračná kanvica na vodu

Pre tých, ktorí si potrpia na dokonale čistú a zdraviu neškodnú vodu, je možno filtračná kanvica skutočne praktickým doplnkom do kuchyne. Ako filtračná kanvica funguje? Prečo filtračnú kanvicu vôbec používať? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Obľúbené filtračné kanvice


Filtračná kanvica na vodu

Tento druh kanvice má veľmi jednoduchú úlohu. Vďaka jej činnosti dokážete zlepšiť kvalitu pitnej vody, ktorú používate na zalievanie kávy, čaju, pri varení, teda vody, ktorú jednoducho pijete. Tento druh kanvice vám síce vodu nezohreje, no i tak je niečím špecifická. Výrobcovia týchto kanvíc garantujú, že vodu zbaví chlóru a všetkých škodlivých látok vrátane ťažkých kovov.

Tento proces prebieha za pomoci filtračného patróna a filtrov. Zároveň však filtrácia ochráni všetky prospešné látky. Okrem chemických látok odstráni aj mechanické čiastočky z potrubia pričom vodu odvápňuje, takže sa netvorí žiadny vodný kameň. Filtračné kanvice teda vodu obohatia a takisto zbavia všetkého škodlivého.

Oplatí sa kúpa filtračnej kanvice?

Dobrá otázka. Na Slovensku je problém s nekvalitnou vodou pomerne zriedkavý a je len veľmi málo miest, kde by voda mala také zloženie, aby sme ju mohli označiť za nepitnú. Aj napriek tomu však filtračná kanvica môže mať svoj význam.

Používať ju môžete aj v prípade, že chcete vodu zbaviť nejaké sírového či horčíkového zápachu, ktorý vytvára pachuť. Kanvica tohto druhu by sa mala postarať aj o takýto procese. Takisto v prípade, že voda na danom mieste je tvrdá. Možno teda povedať, že filtračná kanvica vylepšuje chuťové vlastnosti vody. Jedným dychom však dodávame, že v mnohých prípadoch je jej využite nepotrebné. Cena týchto kanvíc sa pohybuje približne na hranici od 10 do 60 €. V rámci dobrého výberu vám určite odporúčame značky ako Brita, Seychelle alebo Mavea.

Napĺňanie filtračnej kanvice vodou

Hlavné výhody filtračnej kanvice

  • Odstránenie škodlivých látok za pomoci filtrácie.
  • Zbavenie vody nepríjemnej pachute.
  • Odvápňovanie vody.
  • Znásobenie účinkov prospešných látok obsiahnutých vo vode
  • Moderný a praktický dizajn.

Nevýhody filtračnej kanvice

V zásade filtračná kanvica nijako neublíži a určite prináša určité výhody, ktoré ste si prečítali vyššie. Zároveň ako sme spomínali, vodu vám neohreje. Za nevýhody teda možno označiť iba rozporuplné účinky filtrácie.

Pri samotnom filtrovaní musíme poukázať na to, že vo vode sa zvyšuje obsah hliníka. Spôsobené je to práve filtráciou, ktorá využíva v drvivej väčšine hliník a pri prechode filtrom sa do vody vždy určité množstvo uvoľní. Pri ďalších zložkách treba vyzdvihnúť schopnosť filtračných kanvíc z vody vylúčiť ortuťové čiastočky.

Schopnosť odstrániť ďalšie látky ako arzén, kadmium, olovo, urán či meď sa líši podľa značky a konkrétneho modelu. Vylúčenie všetkých látok za pomoci filtračnej kanvice však nemožno garantovať. Drobným detailom je takisto fakt, že filtračné teleso, ktoré sa v kanvici nachádza je potrebné vymieňať. Po akej dobe záleží od množstva filtrovanej vody.

Nový cartridge filtračnej kanvice

Recenzie a skúsenosti

Treba povedať, že skúsenosti a ohlasy ľudí sú veľmi pozitívne. Mnoho ľudí natrafilo na tento druh filtrácie vody v zahraničí. Logicky, v mnohých krajinách je kvalita vody podstatne horšia ako u nás na Slovensku. V našich končinách ju ľudia využívajú hlavne v prípade, že je voda v danej lokalite tvrdá.

Väčšina užívateľov hovorí o tom, že vodu filtrovanú cez filtračnú kanvicu preferujú kvôli deťom a zdravému životnému štýlu. Takisto ľudia avizujú, že prefiltrovaná voda a je omnoho lepšou zložkou či pri varení alebo zalievaní kávy a čaju. Všetci, čo filtračné kanvice otestovali, si ich pochvaľujú. Najčastejšie sa skloňuje výrobca značky Brita.

Ako vybrať filtračnú kanvicu

Pri výbere filtračnej kanvice je v zásade najlepšie ak prihliadate na odporúčania samotných zákazníkov. Ich skúsenosti vám pomôžu najlepšie si určiť kandidátov pre váš výber. Ak by sme mali rozoberať jednotlivé parametre určite sa môžeme zamerať na výrobcu, objem, filter či indikátor výmeny náplne.

Objem filtračnej kanvice a čas filtrovania

Veľkosť filtračnej kanvice je jedna z prvých vecí, ktorú si všimnete. Menšie môžu mať 0,5 až 2 l, stredne veľké 2,5 až 3,5 litra a tie najväčšie 5 až 10 litrov. Logicky platí, čím je kanvica väčšia, tým viac filtrovanej vody môžete mať. Rozhodujte sa podľa toho, koľko ľudí bude takúto vodu vo vašej domácnosti piť.

Filtrovanie vody trvá iba niekoľko minút, zvyčajne je to 3 až 8 minút, v závislosti od objemu kanvice.

Vodný filter

Tzv. filračné patróny sa zvyčajne skladajú z viacerých druhov filtrov – mechanický filter (jemné sitko na vstupe), iónový menič (zo živice), aktívne uhlie, mineralizér a mechanický filter na výstupe. Filtrácia prebieha adsorpciou, na filter sa naviažu pachy a kontaminanty, zbaví vodu rôznych zložiek. Vodu dokáže zbaviť pevných nečistôt, ťažkých kovov i pachov (po chlóre či železe). Odfiltruje chemické i ropné látky, pesticídy alebo častice mikroplastov a znižuje pH vody.

Filter treba meniť v časovom horizonte 30 až 60 dní, zvyčajne ide o 150 až 300 litrov prefiltrovanej vody. Pri častom filtrovaní vám jeden filter vydrží maximálne mesiac. Preto je dôležité zistiť dopredu cenu náhradných filtrov.

Filtračná kanvica Brita s indikátorom výmeny náplne

Elektronický vs mechanický indikátor

Kanvice majú buď mechanický, alebo elektronický indikátor, ktorý vás upozorní na výmenu filtra. Na mechanickom indikátore si môžete za pomoci otočného ciferníka nastaviť mesiac, kedy ste filter vložili, a po mesiaci či dvoch automaticky pristúpiť k jeho výmene.

Digitálny alebo elektronický indikátor výmeny filtra je komfortnejšou voľbou. Buď zobrazuje percentá, alebo ide o paličkový systém. Pri jednej paličke, prípadne 10 % viete, že je pomaly čas na výmenu filtra.

Sklenená alebo plastová filtračná kanvica na vodu?

Najpredávanejšie sú plastové modely. Vyrobené sú z plastu bez obsahu BPA, sú teda zdraviu neškodné. Pri výbere si všímajte odolnosť a kvalitu materiálu. Dôležité je i veko nádoby, s ktorým by sa malo dať ľahko manipulovať a voda by nemala pri nalievaní vytekať mimo. Plástové nádoby sú zvyčajne vhodné na umývanie v umývačke, samozrejme, bez filtračnej patróny.

Ďalšou možnosťou sú sklenené filtračné kanvice. Ich údržba je nenáročná, pôsobia zvyčajne trochu krajšie, hoci odolnosť nie je najvyššia.

Plnenie kanvice

Vodu môžete nalievať do kanvice cez veko (býva vybavené nalievacou klapkou) alebo ho budete musieť najprv odobrať a vodu nalievať priamo do nádoby. Klapka môže byť ovládateľná pomocou palca, alebo sa pod tlakom prúdu vody otvorí automaticky.

Plastová filtračná nádoba na vodu

Vyššia investícia sa oplatí

Cena filtračných kanvíc sa začína na cca 10 eurách, čo vskutku nie je veľa. Aj tu však platí, že najlacnejšia voľba nie je najlepšia. Odporúčame vyberať aspoň zo strednej cenovej kategórie, teda okolo 15 až 25 eur. Za sumu 30 a viac eur už sa v balení často nachádzajú náhradné filtre a objem je väčší.

Filtračné kanvice Brita, Laica a BWT sú najpredávanejšie

Najobľúbenejšie medzi spotrebiteľmi sú filtračné kanvice Brita. Na trhu majú bohaté zastúpenie. Na výber sú modely s mechanickým aj digitálnym indikátorom výmeny filtrov, na výrobu bol použitý plast. Kvalitu za dobrú cenu ponúkajú taktiež filtračné kanvice Laica, obľube sa tešia i filtračné kanvice BWT. Krok vedľa neurobíte ani pri kúpe filtračnej kanvice Aquaphor alebo Philips.

Ako vodu filtrovať inak?

Filtračná kanvica určite nie je jediným spôsobom ako vodu filtrovať a dožičiť si tak dúšky čistej a nezávadnej vody. Existujú i prenosné filtračné nádoby (fľaša, karafa), ktoré so sebou môžete nosiť napríklad aj na cesty. Moderným trendom, ktorý sa stará o čistú vodu v domácnosti sú osmotické filtre. Účinnosť filtrácie je pritom až 99,9 %. Tento druh filtrácie si poradí s vírusmi, baktériami či mechanickými čiastočkami. Hoci je jeho cena mnohonásobne vyššia, ide o dlhodobé riešenie s vysokou životnosťou.

Dlhšie známe ja membránová separácia, ktorá odstraňuje častice za pomoci membrán, tie odstraňujú baktérie a škodlivé vírusy. Nie je však tak účinná pri rozpustných látkach. Na to sa už využíva tzv. reverzná osmóza – nanofiltrácia, ktorá si poradí aj s rozpustnými látkami a soľami. Všetky tieto náhradné alternatívy sú však zvyčajne využívané v prípade, že ide o vysoko mineralizovanú vodu. Takisto sú finančne náročnejšie.

Najčastejšie otázky – FAQ

Treba filtrovanú vodu skladovať v chladničke?

Vodu vo filtračnej kanvici môžete skladovať pri izbovej teplote aj v chladničke. Skladovanie nemá vplyv na kvalitu vody ani na proces filrácie.

Je filtračná kanvica vhodná do umývačky riadu?

Túto informáciu nájdete v návode k výrobku, avšak väčšina plastových aj sklenených nádob je vhodná na umývanie v umývačke riadu. Netýka sa to viek, tie treba opatrne umyť ručne, aby sa nepoškodil indikátor opotrebenia filtra.

Aké minerály sa filtrovaním z vody odstraňujú?

Ide o minerály, ktoré negatívne vplývajú na tvrdosť vody a tvorbu vodného kameňa. Dôležité minerály by v nej mali zostať aj po filtrovaní.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie, ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 24.08.2018
Posledná aktualizácia: 09.03.2023
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či SolaAko vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či Sola

Viete, koľko kusový príbor potrebujete a po akom type príboru by ste mali siahnuť? Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Trvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotrebyTrvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotreby

Viete však, aký je rozdiel medzi označeniami záručnej doby a ktoré potraviny je možné konzumovať aj po uplynutí záruky? Dozviete sa to v našom článku.

Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!

V tomto článku sme sa zamerali hlavne na praktické rady ohľadom údržby vinylových a laminátových podláh. Zároveň vás upozorníme na to, čomu by ste sa mali vyhýbať. Čítajte ďalej.