1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Najlepšie hobľovačky s prieťahom sú Gude, Makita a Scheppach

Stroje na hobľovanie a hrúbkovanie dreva boli odjakživa výsadou veľkých stolárskych dielní. Od čias, kedy sa ručné a stacionárne náradie stalo lacnejším, začali byť tieto aj mnohé iné stroje dostupné tiež pre domácich majstrov.

Stacionárna elektrická hoblovačka

V súčasnosti si už teda nemusíte dávať dosky hobľovať stolárovi, pretože s potrebným vybavením to v menšom rozsahu zvládnete aj v domácej dielni či garáži. 

Typy hobľovačiek a hoblíkov

Hobľovačky a hoblíky môžeme rozdeliť podľa veľkosti na 3 druhy:

  • Ručné hoblíky – Fungujú tak, že s hoblíkom prechádzate po opracovanej doske, resp. kuse materiálu. Sú malé, skladné a bezpečné, problémom však môže byť ich o dosť nižší výkon oproti stacionárnym hobľovačkám.

Práca s ručnou hobľovačkou

 • Stacionárne hobľovačky – Stacionárne hobľovačky sú veľkými, samostatne stojacimi strojmi. Na rozdiel od tých ručných sú pevné a obrábaný kus dreva posúvate po ich pracovných plochách, medzi ktorými sa nachádza rotujúca hlavica s hobľovacími nožmi. Ich hlavnými výhodami sú veľmi výkonné elektromotory, ktoré im spolu s rozmernými pracovnými plochami umožňujú obrábať dosky väčších rozmerov. Výkonnejšie modely môžu vyžadovať trojfázové napájanie 400 V, čo nie je v každej malej dielni či garáži dostupné.
 • Stolné hobľovačky – Fungujú ako tie stacionárne, avšak predstavujú určitý kompromis medzi ich výkonom a kompaktnosťou ručných hoblíkov. Vážia väčšinou do 40 kg, takže sa ľahko dajú položiť na stôl a po práci upratať, aby nezavadzali. Práca s nimi je menej namáhavá, než s ručnými hobľovačkami a väčšinou si vystačia s jednofázovým napätím 230 V.

Vlastnosti a funkcie hobľovačiek

  • Hrúbkovanie – Kombinované hobľovačky s prieťahom ponúkajú aj funkciu hrúbkovania (prieťahu). Tá vám umožní zrovnať dosku na presnú, vami požadovanú hrúbku po celej jej ploche.
  • Pevná pracovná plošina – Pracovná plošina, po ktorej sa doska pohybuje býva vyhotovená z hliníku alebo ocele. Pre presnú prácu je dôležité, aby bola pevná, rovná a neskrúcala sa. Len tak budete môcť dodržať presnosť opracovania po celej dĺžke dosky.
  • Sklopné vodítko – Dobrým pomocníkom je aj sklopné vodítko, ku ktorému pritláčate dosku. Jeho nastavením do rôznych uhlov (väčšinou 45 °) môžete na doske aj skosiť hrany a čiastočne tak nahradiť aj frézu.

Profesionálna hobľovačka na drevo

 • Ochranné kryty a odsávanie – Dôležitou súčasťou je nastaviteľný ochranný kryt, ktorý vám odhalí len tú časť rotujúceho hobľovacieho valca, ktorá je potrebná pre opracovanie dosky. Hobľovačka by mala taktiež umožňovať pripojenie odsávacieho zariadenia. Predsa len, odlietavajúcich hoblín a pilín je pri týchto činnostiach naozaj dosť. Niektoré hobľovačky sú dokonca osadené bezpečnostným spínačom, ktorý bez nasadeného krytu prístroj nedovolí spustiť.
 • Výkon hobľovačiek – Maximálna hrúbka materiálu, ktorú sú bežné hobľovačky schopné ubrať na jeden ťah, sa pohybuje v rozmedzí 2 – 3 mm. To, akú výkonnú hobľovačku potrebujete, závisí však od toho, akú širokú dosku chcete opracovať a tiež od rýchlosti, akou chcete pracovať. Malé stolné hobľovačky si obvykle poradia s doskami širokými cca. 20 cm. Ich príkon sa pohybuje okolo 1600 W. Väčšie stacionárne hobľovačky však dokážu opracovať širšie dosky, preto potrebujú aj silnejší motor. Ich príkony sa pohybujú často nad 2000 W.
  Výnimkou nie sú ani stroje s príkonom nad 2500 W, pri nich si však dajte pozor na napájacie napätie – niektoré potrebujú trojfázovú 400 V zásuvku.

Nože do hobľovačiek

Alfou i omegou správnej funkcie každej hobľovačky je ostrý a správne nastavený hobľovací nôž v hobľovacom valci. Nesprávny typ nožov, ich zlé upevnenie či nastavenie alebo tupé nože – to všetko môže byť príčinou tzv. spätného úderu, kedy nôž zachytí dosku a vymrští ju smerom von zo hobľovačky. Táto situácia môže spôsobiť dosť nepríjemný úraz. Tvrdosť hobľovacích nožov sa pohybuje v rozsahu 59 – 64 HRC. Skratka HRC značí typ skúšky tvrdosti diamantovým kužeľom so silou 1500 N. Nože sú vyrobené zo špeciálnych, vysokolegovaných nástrojových ocelí s veľkým prídavkom Volfrámu (v označení nožov je to písmeno W).

Typy hobľovaích nožov:

 • HSS s obsahom 18 % W – 1,3355 – T1 na tvrdé drevo
 • HSS s obsahom 6 % W – 1,2379 – M2 na tvrdé a mäkké drevo
 • HLS s obsahom 13 % Cr – 1,2379 – D2 na mäkké drevo
 • DS – 1,2067 – TOOL STEEL na mäkké drevo

V hobľovacích valcoch bývajú osadené dva až štyri hobľovacie nože, ich nastavenie je teda pomerne zdĺhavé. Preto boli vyvinuté špeciálne prípravky s magnetickým upínaním, ktoré vám tieto operácie uľahčia. Výrobcovia tých lepších hobľovačiek ich zvyknú pribaliť k výrobku ako príslušenstvo.

Bezpečnosť nadovšetko

Na dobrej hobľovačke by sa malo dať pracovať nielen rýchlo a komfortne, ale i bezpečne. Základom bezpečnosti je predovšetkým stabilita. Stacionárne hobľovačky by mali mať robustný a pevný stojan, tie stolné zasa gumové nožičky, ktoré zabránia kĺzaniu stroja po stole a stlmia vibrácie. Ďalším bezpečnostným prvkom sú už vyššie spomínané ochranné kryty.

Domáca ručná hobľovačka

Posledným zabezpečením je bezpečnostný vypínač, ktorý po výpadku elektriny neumožní stroju svojvoľne sa rozbehnúť. Bezpečná hobľovačka by mala tiež mať tepelnú ochranu elektromotora, ktorá ho chráni pred preťažením, napr. pri opracúvaní príliš veľkej dosky s príliš veľkou hrúbkou záberu. V prípade preťaženia motora bez tepelnej ochrany môže dôjsť k jeho zničeniu, spáleniu (riziko vzniku požiaru).

Ktorú hobľovačku si teda vybrať?

Na trhu sú dostupné stroje v rôznych cenový hladinách. Tie drahšie disponujú predovšetkým výkonnejšími elektromotormi. Pri výbere by ste mali zohľadniť nielen šírku opracúvaných dosiek, ale tiež druh dreva. Platí tu totiž priama úmera, že tvrdšie drevo potrebuje hobľovacie nože z tvrdšej ocele a taktiež výkonnejší motor.

To isté platí aj o šírke dosky a rýchlosti práce. Čím je doska širšia a čím rýchlejšie ju tlačíte proti valcu s nožmi, tým viac materiálu potrebujú nože ubrať – tým väčší výkon musí elektromotor dodať. Ak chcete stroj pre každodenné použitie, siahnite po osvedčených značkách ako Metabo či Makita. Pokiaľ však potrebujete iba príležitostne ohobľovať zopár kratších dosiek, postačia vám aj lacné hobľovačky v cenovej hladine okolo 300 EUR.

Nezabúdajte však ani na fakt, že pri hobľovaní a hrúbkovaní vzniká veĺké množstvo hoblín a pilín, preto je vždy vhodné používať aj špeciálne odsávacie zariadenie. Niektoré hobľovačky sa totiž môžu bez odsávania upchávať. Ak odsávacie zariadenie v dielni ešte nemáte, vyhraďte si časť rozpočtu aj naň.

TOP 5 najobľúbenejších hobľovačiek

Na trhu sú desiatky ručných, stolných i väčších stacionárnych hobľovačiek či kombinovaných strojov. Práve na tie kombinované, tj. hobľovačky s prieťahom (hrúbkovaním) a hrúbkovačkám sa budeme venovať. Poradíme vám, ako si vybrať sú správnu a tiež vám predstavíme 5 najobľúbenejších na Slovenskom trhu.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

19/12/2018 11:00
Jaroslav Kollár

Dobrý deň, chcem sa vás opýtať, ktorú z týchto dvoch hoblovačiek by ste mi odporučili - Hoblovka Güde GADH 254 alebo Hobľovačka s prieťahom Asist AE4H160CDN. Na chalupe si chcem urobiť stolársku dielničku a začať robiť s drevom a neviem si vybrať. Nejako viac ma to ťahá k Asist ale dám na radu odborníka, možno odporučí nejakú inú, možno Scheppach, môže byť. Nejaká cena max do 400€. Ďakujem.

10/04/2019 12:33
Boris Hrustič

Dobrý deň, chcem sa vás opýtať, ktorú z týchto dvoch hoblovačiek by ste mi odporučili - Hoblovka Güde GADH 254 alebo Hobľovačka s prieťahom Asist AE4H160CDN. Na chalupe si chcem urobiť stolársku dielničku a začať robiť s drevom a neviem si vybrať. Nejako viac ma to ťahá k Asist ale dám na radu odborníka.Ďakujem.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.Publikované dňa: 15.09.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ošetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimou Ošetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimou

Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek? Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek?

Každá fasáda pod vplyvom rôznych faktorov stráca svoju pôvodnú krásu. Ako umyť fasádu domu, čo spôsobuje jej znečistenie alebo aké produkty využiť na elimináciu rias sa dozviete v našom...

Príprava domu na zimu – ako zazimovať závlahu, nábytok, kosačku Príprava domu na zimu – ako zazimovať závlahu, nábytok, kosačku

Jeseň je tu a zima sa blíži. Pripravte svoju záhradu a celý exteriér domu na toto obdobie. Aby ste na nič nezabudli, urobili sme zoznam činností, ktorý vám pomôže zvládnúť všetko...