Najlepšie hobľovačky na drevo s prieťahom sú Metabo, DeWalt a Scheppach

Hobľovačky na hrúbkovanie dreva boli odjakživa výsadou veľkých stolárskych dielní. Primárne aj dnes slúžia remeselníkom, ktorí s drevom pracujú denne. Zrovnávačky či preťahovačky sú však dnes pracovnými strojmi, ktoré sa stali dostupnejšími a miesto si nájdu v dielni každého majstra. 

Stacionárna elektrická hoblovačka

Ak vás čaká stavba záhradného altánku, domčeka, pergoly alebo potrebuejte dosky, či drevené hranoly na prístrešok, drevo si môžete opracovať aj sami. Hobľovačka na hobľovanie dreva sa postará o vyhladenie materiálu a zároveň upraví hrúbku dreva na požadovanú hodnotu. Ako hobľovačku na drevo vybrať? Aké sú to kombinované hobľovačky? A aký je rozdiel medzi zrovnávačkou a preťahovačkou? Dočítate sa nižšie.

Obľúbené hobľovačky na drevo s prieťahom


Účel hobľovačky

Využitie hoľovačky je veľmi všestranné a toto zariadenie sa využíva pri práci s drevom. Hobľovanie predstavuje proces zarovnávania povrchu dreva. Cieľom je teda dosiahnuť rovnomerný a hladký povrch obrábaného materiálu (doska, hranol, trám). Klasickej hobľovačke sa preto hovorí aj hobľovačka zrovnávačka. Samotné hobľovanie dreva je realizované uberaním materiálu, čím sa dosiahne želaný priemer obrobku a zarovnanie jeho plochy.

Ako funguje hobľovačka s prieťahom?

Na rozdiel od klasickej hobľovačky – zrovnávačky má hobľovačka s prieťahom jednu veľmi praktickú funkciu navyše. Ide totiž o kombinované hobľovačky, ktoré disponujú nielen obrábacou plošinou, po ktorej môžete obrobok manuálne posúvať a obrábať ako potrebujete. Disponuje takisto vlastným posuvným mechanizmom, vďaka ktorému drevo nemusíte k ploche pritláčať, ale automaticky prejde cez obrábací mechanizmus po celej dĺžke a zarovná sa podľa nastavenia hrúbky. 

Hobľovanie dreva s hobľovačkou

Typy hobľovačiek na drevo

Hobľovačky a hoblíky môžeme rozdeliť podľa veľkosti do nasledovných kategórií.

Ručné hoblíky

Fungujú tak, že s hoblíkom prechádzate po doske či tráme, resp. kuse materiálu. Sú malé, skladné a relatívne bezpečné. Nevýhodou však je namáhavá a časovo náročná práca. Navyše, presné hrúbkovanie nie je pri nich možné. Mechanické hoblíky sú síce praktické, no práca s nimi si vyžaduje cvik a skôr sa hodia na príležitostné obrábanie dreva.

Elektrické hoblíky

Komfort pri práci vo veľkej miere zvyšujú elektrické hoblíky. Ide o pomerne bežnú výbavu domácich majstrov. Obrábanie a hrúbkovanie dreva je pohodlnejšie, rýchlejšie a menej namáhavé. Ideálne sú na rýchly odber materiálu. Umožňujú už nastavovať hrúbku odberu, preto je práca s nimi efektívnejšia a presnejšia. Ich výhodou je ľahká manipulácia, možnosť ich prenášať a umožňujú tiež pripojenie priemyselného vysávača.

Stacionárne hobľovačky

Stacionárne hobľovačky (preťahovačky) sú veľkými, samostatne stojacimi strojmi. Majú v dielni svoje stabilné miesto a zaberú viac priestoru. Poradia si s veľkými kusmi dreva. Sú vybavené prieťahom a označované sú ako kombinované hobľovačky. Drevo môžete obrábať na pracovnej plošine a takisto vložiť do prieťahu a hobľovačka – preťahovačka si materiál vlastným mechanizmom posúva a obrába. Ich hlavnými výhodami sú veľmi výkonné elektromotory, ktoré im spolu s rozmernými pracovnými plochami umožňujú obrábať materiály väčších rozmerov. Výkonnejšie modely môžu vyžadovať trojfázové napájanie 400 V, čo nie je v každej malej dielni či garáži dostupné.

Stolové hobľovačky

Fungujú ako tie stacionárne, avšak predstavujú určitý kompromis medzi ich výkonom a kompaktnosťou ručných hoblíkov. Oproti stacionárnym majú výhodu vo svojej kompaktnosti a pre domách majstrov, ktorí s drevom robia častejšie ide o optimálnu voľbu do dielne. Je možné ich prenášať. Mechanizmus práce je rovnaký ako v prípade stacionárnych hoblíkov. Práca s nimi je menej namáhavá, než s ručnými hobľovačkami a väčšinou si vystačia s jednofázovým napätím 230 V.

Práca s ručnou hobľovačkou

Výkon hobľovačiek

Maximálna hrúbka materiálu, ktorú sú bežné hobľovačky schopné ubrať na jeden ťah, sa pohybuje v rozmedzí 0 – 3 mm. Ako efektívne a spľahlivo to dokážu ovpylvňuje aj výkon hobľovačky. To, akú výkonnú elektrickú hobľovačku potrebujete, závisí však od toho, akú širokú dosku – hranol chcete opracovať a tiež od rýchlosti, akou chcete pracovať. Malé stolné hobľovačky si obvykle poradia s doskami širokými cca. 20 cm. Ich príkon sa pohybuje okolo 1600 W.

Väčšie stacionárne hobľovačky však dokážu opracovať širšie dosky, preto potrebujú aj silnejší motor. Ich príkony sa pohybujú často nad 2000 W. Výnimkou nie sú ani stroje s príkonom nad 2500 W, pri nich si však dajte pozor na napájacie napätie – niektoré potrebujú trojfázovú 400 V zásuvku.

Šírka hobľovania a výška prieťahu

Tento parameter informuje o tom, aký veľký obrobok (doska, drevený hranol či trám) môžete položiť na obrábaciu plochu a opracovať. Udáva sa v milimetroch. Maximálna pracovná šírka pre domáce hobľovačky sa zvykne pohybovať okolo 200 až 300 mm.

Technické možnosti hobľovačky limituje takisto výška prieťahu. Tá je takitež obmedzená, napríklad od 120 po 200 mm a viac. Väčšie obrobky sa do priechodu nezmestia a nie je teda možné využiť posúvací mechanizmus.

Úber materiálu

To, aké množstvo materiálu dokáže hobľovačka uberať závisí od výkonu, kvality spracovania či od počtu nožov. Zvyčajne je možné túto hodnotu nastavovať v určitom rozpätí. Priemerne sa odber materiálu pohybuje okolo 0 až 3 mm. Obrábanie materiálu musí byť postupné, aby nedošlo k jeho poškodeniu a znehodnoteniu. 

Vlastnosti a funkcie hobľovačiek

  • Hrúbkovanie – kombinované hobľovačky s prieťahom ponúkajú aj funkciu hrúbkovania (prieťahu). Tá vám umožní zrovnať dosku na presnú, vami požadovanú hrúbku po celej jej ploche.
  • Pevná pracovná plošina – kracovná plošina, po ktorej sa doska pohybuje býva vyhotovená z hliníku alebo ocele. Pre presnú prácu je dôležité, aby bola pevná, rovná a neskrúcala sa. Len tak budete môcť dodržať presnosť opracovania po celej dĺžke dosky.
  • Sklopné vodítko – dobrým pomocníkom je aj sklopné vodítko, ku ktorému pritláčate dosku. Jeho nastavením do rôznych uhlov (väčšinou 45 °) môžete na doske aj skosiť hrany a čiastočne tak nahradiť aj frézu.
  • Ochranné kryty a odsávanie – dôležitou súčasťou je nastaviteľný ochranný kryt, ktorý vám odhalí len tú časť rotujúceho hobľovacieho valca, ktorá je potrebná pre opracovanie dosky. Pripojenie odsávacieho zariadenia, predsa len, odlietavajúcich hoblín a pilín je pri týchto činnostiach naozaj dosť a pripojenie priemyselného vysávača na odsávanie je teda vítané

Profesionálna hobľovačka na drevo

Nože do hobľovačiek

Alfou i omegou správnej funkcie každej hobľovačky je ostrý a správne nastavený hobľovací nôž v hobľovacom valci. Nesprávny typ nožov, ich zlé upevnenie či nastavenie alebo tupé nože – to všetko môže byť príčinou tzv. spätného úderu, kedy nôž zachytí dosku a vymrští ju smerom von zo hobľovačky. Táto situácia môže spôsobiť dosť nepríjemný úraz. Tvrdosť hobľovacích nožov sa pohybuje v rozsahu 59 – 64 HRC. Skratka HRC značí typ skúšky tvrdosti diamantovým kužeľom so silou 1500 N. Nože sú vyrobené zo špeciálnych, vysokolegovaných nástrojových ocelí s veľkým prídavkom Volfrámu (v označení nožov je to písmeno W).

Typy hobľovaích nožov:

  • HSS s obsahom 18 % W – 1,3355 – T1 na tvrdé drevo
  • HSS s obsahom 6 % W – 1,2379 – M2 na tvrdé a mäkké drevo
  • HLS s obsahom 13 % Cr – 1,2379 – D2 na mäkké drevo
  • DS – 1,2067 – TOOL STEEL na mäkké drevo

V hobľovacích valcoch bývajú osadené dva až štyri hobľovacie nože, ich nastavenie je teda pomerne zdĺhavé. Preto boli vyvinuté špeciálne prípravky s magnetickým upínaním, ktoré vám tieto operácie uľahčia. Výrobcovia tých lepších hobľovačiek ich zvyknú pribaliť k výrobku ako príslušenstvo.

Bezpečnosť nadovšetko

Na dobrej hobľovačke by sa malo dať pracovať nielen rýchlo a komfortne, ale i bezpečne. Základom bezpečnosti je predovšetkým stabilita. Stacionárne hobľovačky by mali mať robustný a pevný stojan, tie stolné zasa gumové nožičky, ktoré zabránia kĺzaniu stroja po stole a stlmia vibrácie. Ďalším bezpečnostným prvkom sú už vyššie spomínané ochranné kryty.

Posledným zabezpečením je bezpečnostný vypínač, ktorý po výpadku elektriny neumožní stroju svojvoľne sa rozbehnúť. Bezpečná hobľovačka by mala tiež mať tepelnú ochranu elektromotora, ktorá ho chráni pred preťažením, napr. pri opracúvaní príliš veľkej dosky s príliš veľkou hrúbkou záberu. V prípade preťaženia motora bez tepelnej ochrany môže dôjsť k jeho zničeniu, spáleniu (riziko vzniku požiaru).

Domáca ručná hobľovačka

Hobľovačky Metabo, DeWalt a Scheppach sú obľúbené

Na trhu sú dostupné stroje v rôznych cenový hladinách. Tie drahšie disponujú predovšetkým výkonnejšími elektromotormi. Pri výbere by ste mali zohľadniť nielen výkon, ale aj šírku opracovávaných dosiek, ktorú hobľovačka zvládne. Platí tu totiž priama úmera, že tvrdšie drevo potrebuje hobľovacie nože z tvrdšej ocele a taktiež výkonnejší motor.

To isté platí aj o šírke dosky a rýchlosti práce. Čím je doska širšia a čím rýchlejšie ju tlačíte proti valcu s nožmi, tým viac materiálu potrebujú nože ubrať – tým väčší výkon musí elektromotor dodať. Ak chcete stroj pre každodenné použitie, siahnite po osvedčených značkách ako Metabo, DeWalt alebo Scheppach. Medzi kvlaitnejšie ešte radíme aj hobľovačky Makita a Güde. Pokiaľ však potrebujete iba príležitostne ohobľovať zopár kratších dosiek, postačia vám aj hobľovačky Parkside z Lidl. Ide však o hobby náradie, nie na prístroj pre profi účely.

V cenovej kategórii do 400 eur natrafíte na dostupné stolové hobľovačky. Sú dostupnejšie a kompaktnejšie. Niekedy však natrafíte len na klasické zrovnávačky alebo len preťahovačky. Natrafíte však aj na kombinované hobľovačky. Výkonné a spoľahlivé modely nájdete v cenovom pásme od 400 do 800 eur. Nad touto sumou už sú remeselné hobľovačky, ktoré budete využívať vo vysokej frekvencii.

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte v pláne zaobstarať si ďalšie vybavenie do dielne v podobe hobľovačky na drevo? Bude vám stačiť klasická zrovnávačka alebo je pre vás holovačka s prieťahom lepšia možnosť? Potrebovali by ste poradiť s výberom? Napíšte nám a my vám radi ochotne poradíme.

Aký je rozdiel medzi zrovnávačkou a preťahovačkou?

Hobľovačka (zrovnávačka) predstavuje klasické prevedenie. Za pomoci obrábacieho valca odstraňuje z materiálu určitú vrstvu dreva. Hobľovačka s prieťahom robí to isté, no s tým rozdielom, že disponuje posuvným mechanizmom, ktorým sa materiál automaticky posúva po obrábacej ploche a nemusíte tak materiál posúvať manuálne.

Aká je hlučnosť hobľovačky?

V priemere sa pohybuje od 80 do 110 dB. Sú však i hlučnejšie modely.

Na aké účely hobľovačku využijem?

Domácu hobľovačku využijete predovšetkým pri prácach okolo domu. Napríklad, ak potrebuejte opracovať drevo na stavbu prístrešku pre auto, altánku alebo staviate detský domček, búdu pre psa, drevenú terasu či vyrábate ozdobné dekorácie z dreva, obrábate drevené trámy alebo dosky na plot. Hobľovaním dosiahnete zarovnané plochy vhodné pre impregnáciu a náter.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

19/12/2018 11:00
Jaroslav Kollár

Dobrý deň, chcem sa vás opýtať, ktorú z týchto dvoch hoblovačiek by ste mi odporučili - Hoblovka Güde GADH 254 alebo Hobľovačka s prieťahom Asist AE4H160CDN. Na chalupe si chcem urobiť stolársku dielničku a začať robiť s drevom a neviem si vybrať. Nejako viac ma to ťahá k Asist ale dám na radu odborníka, možno odporučí nejakú inú, možno Scheppach, môže byť. Nejaká cena max do 400€. Ďakujem.

10/04/2019 12:33
Boris Hrustič

Dobrý deň, chcem sa vás opýtať, ktorú z týchto dvoch hoblovačiek by ste mi odporučili - Hoblovka Güde GADH 254 alebo Hobľovačka s prieťahom Asist AE4H160CDN. Na chalupe si chcem urobiť stolársku dielničku a začať robiť s drevom a neviem si vybrať. Nejako viac ma to ťahá k Asist ale dám na radu odborníka.Ďakujem.

09/08/2021 17:13
Marko G.

Používam hobľovačku Asist AE4H200DN, ktorá je pomerne presná a spoľahlivá. Nakoľko poskytuje záber až 33 centimetrov, cena za ňu bola naozaj výhodná. Ponúkané funkcie sú fajn a zatiaľ funguje bezproblémovo. Pre domáceho majstra je to nenahraditeľná pomôcka, avšak ak by som pracoval ako profík, zvolil by som si ešte výkonnejšiu a premakanejšiu hobľovačku. V zásade som spokojný, hoci prístroj má aj svoje nedostatky. Čas a dlhodobé používanie ukážu, ako je to skutočne kvalitný hobľovač. Mínusové body jej dávam za to, že v predaji nie sú náhradné nože. Pri nesprávnej manipuláciu ostávajú na hobľovanom podklade také nepekné jemné vlnky alebo ryhy, čiže treba si nájsť správny grif alebo len získať dostatočnú prax, aby bola práca dokonalá a bez viditeľných chybičiek krásy. Zatiaľ som neprišiel na to, ako odsávať, preto by som uvítal návod. Ak máte niekto rovnakú hobľovačku, poteším sa akejkoľvek dobrej rade. Ak to mám zhrnúť, stroj je to výkonný a za sympatickú cenu, avšak s menšími nedostatkami, ktoré sa dajú pri domácich prácach prehliadnuť.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 15.09.2018
Posledná aktualizácia: 20.03.2023
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.

Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)

Inštalácia vinylovej podlahy nie je náročná a so správnym náradím si ju viete vymeniť rýchlo a jednoducho aj sami. V tomto článku sa dočítate, ako správne položiť vinylovú podlahu.

Najlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberomNajlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberom

Aku skrtukovač je praktickým náradím, ktoré sa uplatní v každej domácnosti. Čo však také aku vŕtačky? Oplatí sa do tohto aku náradia investovať? Poradíme vám, ako si vybrať, čo najlepšie.