Ako vybrať IPL epilátor? Poznáme najlepšie IPL epilátory podľa recenzií a testov

Chceli by ste sa zbaviť tmavých chĺpkov? IPL epilátory sú efektívne a spoľahlivé zariadenie, ktoré vás pri pravidelnom používaní zbavia nežiadúceho ochlpenia a vy budete mať dlhodobo hladkú pokožku. 

IPL epilátor na doma

Keďže má táto procedúra svoje špecifiká, pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktorými by ste sa pri výbere epilátoru mali riadiť. 

Obľúbené IPL epilátory


Čo je to IPL epilátor a ako funguje?

V prvom rade je nutné pochopiť, že IPL epilátor nie je vhodný pre každého. Fotoepilácia IPL epilátorom je vhodná predovšetkým pre ľudí, ktorí majú svetlú pokožku a slúži na odstraňovanie tmavých chĺpkov. Svetelný impulz je zameraný na farbivo melanín a keďže svetlé, blond a ryšavé chĺpky majú tohto farbiva málo, ich odstraňovanie touto metódou je takmer nemožné. IPL epilátory nie sú vhodné ani pre tehotné ženy.

Ako teda IPL epilátor funguje? Vďaka selektívnej termolýze sa zahrievajú korienky chĺpkov, ktoré sa poškodzujú, ničia a chĺpky tak prestávajú rásť. Telo má však dobré regeneračné schopnosti, a preto chĺpky neprestanú rásť hneď po prvej epilácii – proces je nutné pravidelne opakovať.

Trvalá epilácia chĺpkov

Ako vybrať IPL epilátor

Pri výbere sledujeme niekoľko dôležitých parametrov - medzi nimi sú napríklad typy nadstavcov, veľkosť aplikačného okienka, životnosť či funkcie uľahčujúce používanie. 

Nadstavce

Pred samotnou kúpou si premyslite, aké partie tela chcete epilovať. Vzhľadom na to, že jednotlivé časti tela si vyžadujú rôznu starostlivosť (majú odlišnú pokožku s rozdielnymi chĺpkami), vyrábajú sa aj rôzne nadstavce s unikátnym tvarom. Obvykle v balení nájdete tieto druhy nadstavcov:

  • Na tvár = veľkosť okienka je okolo 2 cm2, v nadstavci je integrovaný UV filter pre bezpečnú epiláciu tváre a má plochý tvar. Vhodný je na epiláciu nad hornou perou, na brade a v oblasti dolnej čeľuste.
  • Na podpazušie = veľkosť okienka je väčšia (cca 3 cm2) a má špeciálny tvar na kopírovanie podpazušia.
  • Na telo/nohy = nadstavec so zaobleným tvarom a veľkosťou 4 až 7 cm2 je ideálny na epiláciu nôh.
  • Na intímne partie = nadstavec s veľkosťou okienka cca 3 cm2 je vhodný na odstraňovanie silnejších a hrubších chĺpkov v oblasti slabín.

Rozdiely medzi jednotlivými nadstavcami spočívajú hlavne v ich veľkosti a tvare. Ak máte napríklad v pláne epilovať iba nohy, ostatné nadstavce vám budú zbytočné.

Veľkosť okienka

Veľkosť aplikačného okienka úzko korešponduje s nadstavcami, keďže práve oni ovplyvňujú tieto rozmery (od cca 2 do 7 cm2). Vo všeobecnosti platí, že čím je okienko váčšie, tým rýchlejšia epilácia bude, pretože dokáže zasiahnuť väčšiu plochu chĺpkov. Pri epilácii však nie je rýchlosť ten najdôležitejší faktor – napríklad v oblasti brady a pier je potrebná najmä presnosť.

IPL epilácia v domácich podmienkach

Počet zábleskov

Pod počtom zábleskov rozumieme životnosť epilátora. Maximálny počet zábleskov je pomerne variabilný a pohybuje sa približne v intervale od 50 000 do 400 000. Aby ste sa v týchto hodnotách lepšie orientovali, na celé telo potrebujete približne 300 – 500 zábleskov a počas prvého roka by ste ho nemali použiť viac ako 7- až 8-krát, v nasledujúcich dvoch rokoch sa odporúčajú 1 – 2 epilácie. Celkovo ide o 12 epilácií počas 3 rokov, teda o 3 600 až 6 000 zábleskov.

Intenzita svetla

Intenzita svetla sa nastavuje podľa typu vašej pokožky. Existujú 2 možnosti: sú epilátory, ktoré dokážu automaticky nastaviť potrebnú intenzitu na základe vašej pokožky; ak táto funkcia nie je automatická, tak si intenzitu svetla nastavujete ručne podľa návodu. 

Ešte pred prvou aplikáciou odporúčame epilátor otestovať, napr. na lýtku. Aplikujte tri svetelné impulzy a sledujte reakciu pokožky. V prípade, že pokožka sčervená, prípadne vám je použitie epilátora nepríjemné, uberte na intenzite svetla a test zopakujte.

Cena je vyššia, kvalitu ponúka Philips aj Braun

Hoci sú IPL epilátory účinným prostriedkom, ako sa zbaviť na dlhší čas neželaných chĺpkov, od ich kúpy často odrádza vysoká cena. Modely pod 100 eur sú zvyčajne vhodné len na epilovanie tváre. Ak hľadáte výkonný model na ošetrenie celého tela, teda so všetkými typmi nadstavcov, cena dosahuje minimálne 400 eur. V strednej cenovej kategórii 200 až 400 eur sú k dipozícii kvalitné modely známych výrobcov, avšak treba sledovať, na ktoré časti tela sú vhodné.

Medzi obľúbené značky IPL epilátorov patria Philips a Braun. Lacnejšie epilátory ponúkajú napr. Remington, TrueLife či Beurer.

Najčastejšie otázky – FAQ

Výber IPL epilátora nie je veľmi náročný, stačí vedieť, načo chcete prístroj používať a koľko doň chcete investovať. Chcete vedieť viac o jeho používaní alebo sa chcete podeliť o svoje skúsenosti? Napíšte nám do komentárov pod článkom.

Ako správne používať ILP epilátor?

Pokožku si najprv ohoľte holiacim strojčekom, aby pulzné svetlo lepšie preniklo ku korienkom chĺpkov. Nasaďte na prístroj príslušený nadstavec, zvoľte intenzitu svetla (ak ju epilátor nenastavuje automaticky) a priložte epilátor kolmo na pokožku (90° uhol). Pomaly ho posúvajte po ošetrovanej oblasti (pokiaľ má aretáciu tlačidla, nemusíte držať tlačidlo epilátora stlačené, postačí ho stlačiť raz a prístroj posúvať po pokožke) a vyhnite sa opakovanému použitiu na rovnakom mieste.

Môžem používať IPL epilátor aj na znamienka?

Použitie IPL epilátora na znamienka by nemalo mať žiadne negatívne účinky na vaše zdravie. Avšak môže dôjsť k podráždeniu pokožky.

Aký je rozdiel medzi IPL a laserovým epilátorom?

Laserový epilátor používa svetelný lúč s jednou vlnovou dĺžkou na zameranie ošetrovaného vlasového folikulu, IPL epilátor pracuje so širším spektrom vlnových dĺžok. Použitie IPL epilátora je menej bolestivé ako ošetrenie laserom, ide o metódu vhodnú na domáce použitie. Laserové epilátory sú určené do rúk školených odborníkov, poskytujú rýchlejšie výsledky, avšak ide o bolestivejšie riešenie.

Vybrané modely

Vybrali sme si pre vás produkty, ktoré majú dobrý odozvy v testovaniach i užívateľských recenziách.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

19/08/2021 20:49
Juliana

Mám odstraňovač chĺpkov Philips Lumea Prestige IPL BRI956/00, ktorý bol síce poriadne drahý, ale kúpa sa mi vyplatila. Odstraňovanie chĺpkov je bezbolestné, pomerne rýchle, hoci pri bledších chĺpkoch to trvá dlhšie. Prístroj je ľahký, v ruke sa veľmi dobre a pohodlne drží a myslím si, že patrí k najlepším na trhu. Prístroj vysiela množstvo zábleskov, vďaka čomu je účinný. Oceňujem, že v balení bola kompletná výbava s rôznymi nadstavcami, vďaka čomu môžem epilátor používať na celé telo. Prístroj má pekný ženský dizajn a za najväčšiu výhodu považujem, že už nemusím chodiť ku kozmetičke, pretože epiláciu si urobím v pohodlí domova. Prístroj môžem používať s káblom aj bez neho, čiže je variabilný. Viditeľné výsledky som dosiahla už po dvoch použitiach. Konečne nemám na tele nevzhľadné bodky, ktoré mi vznikali po holení s klasickou žiletkou. Pred týmto prístroj som skúšala rôzne formy, ako sa zbaviť chĺpkov - žiletky, vosk, epilátor atď., no až teraz som s výsledkami spokojná. Škoda, že som si tento epilátor nekúpila oveľa skôr, mohla som mať menej starostí. :-)

20/08/2021 19:58
Elenka

Mám epilátor ETA Fenité 8347 a som s ním spokojná, pretože výsledky sa dostavili po pár použitiach. Epilácia je bezbolestná a môžem sa „holiť“ v pohodlí domova. Obsluha prístroja je jednoduchá a absolútne bezpečná. Disponuje piatimi stupňami výkonu, čiže každá dáma si ho môže prispôsobiť podľa toho, aký typ chĺpkov má (tmavé, svetlé atď.). Páči sa mi, že súčasťou balenia bol aj nadstavec pre omladenie pokožky, ktorý stimuluje tvorbu kolagénu, ten zabezpečuje pevnosť a pružnosť pokožky. Tento IPL epilátor môžem používať na všetky časti tela, samozrejme, okrem okolia očí, čela, krku a citlivých intímnych partií. Epilácia je pomerne rýchla a oceňujem, že výrobca myslel aj na bezpečnosť a do balenia pridal ochranné okuliare. Epilátor som si zakúpila počas výhodnej akcie, takže cena bola únosná. Nadstavec je možné použiť na veľké plochy na tele, ale aj na menšie plochy, napríklad nad hornou perou a podľa mojich skúseností netreba nič meniť. Kábel je dostatočne dlhý, pri manipulácii ma preto nič nelimituje. Celkovo som nadmieru spokojná.

30/10/2021 18:14
Lucia

mam ho, mam ho a kupil mi ho manžel v okay elektro. Konečne sa nemusim holit!

23/11/2021 21:36
Kelly

mam ho, kupila som si ho z okay elektro a som velmi spokojna. Chlpky nemam rada a konečne mam dlho hladke nohy a cele telo

26/02/2022 14:26
Darina

konečne vymysleli niečo pre ženy a mohl asom zahodit žiletky. Skvely stoj na odchlpenie noh a zbytku tela. Mam ho z okay elektro a použivam ho pravidelne

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie

Rozmýšľate nad obývačkou s kuchyňou? Ide o výbornú voľbu do domu, bungalovu, bytu aj do podkrovia. Ak nemáte žiadne nápady, nechajte sa inšpirovať tými našimi.

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 05.10.2018
Posledná aktualizácia: 23.03.2023
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.