Najlepšie palacinkovače? V recenziách vyhrali Guzzanti aj Steba

Palacinky patria k najobľúbenejším dezertom v slovenských domácnostiach i reštauráciách. Napriek tomu, že v našich končinách ich poznáme predovšetkým v sladkej verzii, vo svete sú populárne aj na slaný spôsob.

Najlepší elektrický palacinkovač

Ak ich pripravujete pravidelne, vymeňte starú dobrú panvicu za palacinkovač. Kuchynský spotrebič ušetrí váš čas a navyše sa budete cítiť ako palacinkový profesionál. Viete, ktoré sú tie najlepšie?

Obľúbené palacinkovače


Čo je palacinkovač a ako funguje?

Palacinkovač je v podstate tvorený veľkou platňou s nepriľnavým povrchom (najčastejšie je to teflón), ktorá je ohrievaná elektrickým vyhrievacím telesom. To je zväčša ovládané jednoduchým termostatom, pomocou ktorého môžete nastaviť stupeň prepečenia palacinky. Termostat automaticky vypína ohrievacie teleso pri dosiahnutí žiadanej teploty.

Pečenie palaciniek

Výhodou prípravy palaciniek na palacinkovači v porovnaní s panvicou je presnejšia regulácia teploty, čo v konečnom dôsledku znamená menej spálených palaciniek a ich prepečenie presne podľa želanej chuti. Palacinkovače s teflónovoým povrchom vám navyše dovolia  pracovať bez pridania tuku, takže obľúbená dobrota je o čosi zdravšia.

Prečo sa oplatí investovať do palacinkovača

Palacinkovač nie je kuchynský pomocník, ktorý je nevyhnutný v každej domácnosti, no má určité kvality, ktoré ocenia tí, pre ktorých je príprava palaciniek častou záležitosťou, no hodí sa aj do podnikov, v ktorých sa palacinky podávajú. Tento prístroj má niekoľko výhod, ktoré určite zaujmú:

 • Rovnomerné rozloženie tepla – Platničky palacinkovača sú ohrievané rovnomerne, vďaka čomu je po celom povrchu teplo rozložené a nestane sa tak, že v jednej časti budú palacinky nedopečené a na druhej strane sa budú pripekať.
 • Viac palaciniek naraz – Palacinkovače s 2, 4 či dokonca 6 platňami zvládnu napiecť viacero palaciniek naraz. V podniku tak zvládnu väčší nápor objednávok, v domácnosti vám zase výrazne skrátia čas pri sporáku.
 • Varenie bez oleja – Teflónové palacinkovače je možné používať aj bez kvapky oleja. Hotové palacinky sú tak vo výsledku zdravšie, bez zbytočného tuku navyše.
 • Jednoduché čistenie – Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, čistenie palacinkovača je jednoduché. Mnohé majú odnímateľné platne, ktoré v prípade teflónových platní stačí opláchnuť pod horúcou vodou.
 • Viacúčelový prístroj – Častou obavou pri kúpe palacinkovača je, že ide o prístroj, ktorý sa dá využiť len na jediný účel. Okrem prípravy palaciniek však v rovnakom prístroji možno pripraviť lokše, zohriať tortilly, osmažiť vajíčka, slaninu, pripraviť lievance a rôzne ďalšie pokrmy ako na panvici.

Kritériá pre výber palacinkovača

Veľkosť a priemer palacinkovača

Palacinkovače sa vyrábajú s priemerom platne 29 – 35 cm. Ak máte menej priestoru v kuchyni, vyberajte so spotrebičov s menším priemerom. V tomto prípade si dajte pozor, pretože priemer ohrievacej platne nemusí vždy korešpondovať s priemerom celého prístroja. V niektorých prípadoch je telo prístroja menšie a v podstate „skryté“ pod platňou. Tieto palacinkovače sú kompaktnejšie a v konečnom dôsledku zaberajú menej miesta, než tie, ktoré majú ohrievaciu platňu s rovnakým priemerom ale vsadenú do tela.

Ohrievacia plocha

Platne palacinkovačov na trhu sú vyrábané prevažne z teflonu a liatiny. Oba materiály majú svoje pre a proti. Platne s teflonovým povrchom sú známe svojou nepriľnavosťou, vďaka čomu sa vám palacinkové cesto neprilepí. Výhodou tak nie je len jednoduchšia manipulácia, ale aj zdravšie pečenie. Na prípravu palaciniek nebudete potrebovať olej, vďaka čomu budú obsahovať menej tuku. Nepriľnavý povrch znamená aj jednoduchšie čistenie pod horúcou vodou bez potreby drhnutia či použitia agresívnych prípravkov. Pri príprave a čistení si ale dajte pozor na poškrabanie povrchu – teflón sa po čase môže v mikro dávkach uvoľňovať do jedla, čo je zo zdravotného hľadiska nebezpečné. Teflón je teda síce efektívny materiál, ktorý sa rýchlo nahreje, no v prípade poškrabania môže uvoľňovať toxíny a jeho efektivita vydrží približne 3 – 5 rokov.

Príprava palaciniek na palacinkovači

Alternatívou teflónu je liatina – na trhu je možné dostať palacinkovače s rôznymi liatinami, ktorých vlastnosti sa mierne líšia. Oproti teflónu však ide o materiál s dlhšou životnosťou, dá sa používať roky a s jeho používaním sa vlastnosti jeho povrchu zlepšujú. Práve zo začiatku je totiž problém, že sa na tomto povrchu jedlo ľahko pripáli a potrvá nejakú dobu, kým sa na povrchu vytvorí vrstva, ktorá pripaľovaniu zabráni. Na pečenie palaciniek je teda potrebné použiť olej a vybaviť sa dávkou trpezlivosti v prvých dňoch používania. Liatina sa zahrieva síce dlhšie, no aj svoje teplo si udrží dlhšie a povrch platne zahrieva rovnomerne. Nevýhodou liatiny je, že jej čistenie môže byť oproti teflónu náročnejšie a z dlhodobého hľadiska je náchylnejšia na hrdzavenie.

Niektoré palacinkovače sú vybavené vymeniteľnými formami, takže na nich môžete pripraviť aj menšie a zároveň hrubšie lievance.

Počet platní

Najčastejšie sa môžete stretnúť s palacinkovačmi s 1 alebo 2 platňami na prípravu palaciniek, no väčšie domácnosti alebo podniky ocenia palacinkovače so 4 či dokonca 6 platňami. Pre bežnú domácnosť však úplne stačia prístroje s 1 – 2 platňami, medzi ktorými by ste si nemali vyberať len vzhľadom na počet členov rodiny, ale zvážiť aj ďalšie faktory. Palacinkovače s 1 platňou sú skladnejšie a zaberú menej miesta nielen v skrinke pri uskladnení, ale aj na kuchynskej linke pri príprave. Zostane vám tak viac priestoru na iné činnosti, čo ocenia najmä menšie domácnosti. Ich nevýhodou je, samozrejme, že naraz nebudete môcť upiecť toľko palaciniek, ako pri väčšom počte platní.

Výkon a ovládanie

Výkon, resp. príkon väčšiny palacinkovačov sa pohybuje okolo 1 000 W. Mnoho palacinkovačov je preto vybavených nastaviteľným termostatom s automatickým vypínaním po dosiahnutí určitej teploty a tiež indikáciou dosiahnutia tejto teploty svetelnou kontrolkou. Termostat sa ovláda otočným alebo posuvným ovládacím prvkom a obsluha je skutočne jednoduchá – displej ani zložité ovládacie prvky na týchto prístrojoch nenájdete.

TIP: Vedeli ste, že na palacinkovači môžete okrem palaciniek a lievancov vyrábať aj oblátky, zemiakové placky, či ohrievať tortilly, wrapy alebo pita chlieb?

Nie všetky palacinkovače majú možnosť nastavenia teploty. Tú je dôležité regulovať pri rozličnej hrúbke cesta palaciniek – tenšie sa upečú rýchlo, no pri hrubších je potrebné teplotu znížiť, aby sa rovnomerne upiekli aj zvnútra. Kým niektoré majú viacero teplotných stupňov, väčšinou v rozsahu od 90 – 100 až po vyššie teploty do 270 °C, u iných modelov je teplota nastavená automaticky. Manuálne nastavenie teploty sa zíde aj vtedy, ak sa zariadenie rozhodnete používať na viacero účelov, napr. prípravu omelety alebo praženie slaniny.

Cesto na palacinky

Doplnky a ďalšie funkcie

 • Kontrolky – Kontrolky slúžia ako svetelná signalizácia toho, že platňa prístroja je zahriata a pripravená na používanie. Svetelným znamením môže prístroj indikovať aj uvedenie do prevádzky.
 • Protišmyková ochrana – Nožičky prístroja by mali byť potiahnuté gumovou protišmykovou ochranou. Pri ľahšom prístroji sa vám tak nestane, že by ste ho nechtiac posunuli, teda zabráni sa tak nežiaducemu šmýkaniu a pohybu.
 • Roztierač na palacinky – Mnohé modely v balení obsahujú aj roztierač na palacinky. Tento drevený nástroj v tvare písmena T je šikovným pomocníkom na roztieranie palacinkového cesta, vďaka ktorému budú palacinky tenké a rovnomerné.
 • Lopatka/obracačka na palacinky – Tento nástroj sa vyrába z dreva, kovu, silikónu, nylonu a ďalších materiálov. Namiesto improvizovaného obracania palaciniek vidličkou či inými nástrojmi si s lopatkou jednoducho poradíte a palacinky obrátite bez zbytočného potrhania.
 • Odmerka – Pre dosiahnutie rovnomerných palaciniek je potrebné použiť aj správne množstvo cesta. Mnohé prístroje preto medzi doplnkami majú aj odmerku na cesto, vďaka ktorej budete môcť dávkovať primerané množstvá.
 • Odnímateľnosť platne – Možnosť odňať platňu od prístroja nie je pri všetkých modeloch samozrejmosťou, no je dôležitým aspektom pri čistení. Takto budete môcť varnú plochu jednoduchšie umyť bez toho, aby ste sa museli obávať zasiahnutia elektrických častí prístroja, ktoré by sa nemali zmočiť.

Cena

Nemenej dôležitým kritériom je aj cena palacinkovača. U najlacnejších modelov s 1 platňou začína od 20 eur, pričom v priemere sa tieto ceny pohybujú od 30 do 40 eur. Nájdu sa aj drahšie modely od 50, 60 až po niekoľko stoviek eur. Tieto cenovo náročnejšie modely sú vhodnejšie skôr do kuchýň profesionálov a gastroprevádzok, kde sa očakáva vysoká kvalita a spoľahlivý chod zariadenia. Cena porastie aj s vyšším počtom platí a pribúdajúcimi funkciami.

Starostlivosť a údržba

Palacinkovač nepatrí k tým kuchynským pomocníkom, ktoré sa dlhšie čistia než používajú. Starostlivosť oň je skutočne jednoduchá a minimálna. Po každom používaní stačí dôkladne umyť odnímateľnú platňu. Pri teflónových platniach sa umýva mäkkou handričkou alebo špongiou bez použitia akýchkoľvek agresívnych prípravkov. Platňu stačí často umyť pod horúcou vodou alebo použiť len malé množstvo bežného saponátu. Pri umývaní si dajte pozor na drsné špongie a drôtenky, ktoré by mohli povrch poškriabať. Liatinové platne sa môžu zo začiatku pripaľovať, no namiesto drhnutia nechajte pripálené miesto na pár minút odmočiť. Zvyšok prístroja stačí utrieť vlhkou handričkou a celá údržba je hotová.

Profesionálny palacinkovač

Kde kúpiť palacinkovač

Palacinkovač síce nepatrí k základnému vybaveniu kuchyne, no nájsť ho v obchodoch je omnoho ľahšie, než sa môže zdať. Dnes je už tento prístroj bežne dostupný v internetových aj kamenných obchodoch, konkrétne v obchodoch so spotrebnou elektronikou. Palacinkovač zakúpite v obchodoch ako Datart, Alza, Mall, Okay, Nay či Hej, ale sezónne sa nájde napr. aj v ponuke obchodu Lidl a pod. Okrem jednoduchých a menších strojov na výrobu palaciniek zoženiete aj profesionálnejšie palacinkovače vhodné do prevádzok.

Medzi najlepšie hodnotené značky palacinkovačov patria palacinkovače Steba, Russell Hobbs, Rohnson, Profi a Clatronic. K dostupným značkám s dobrým pomerom ceny a kvality sa radia Delimano, Lidl aj Tefal. Ďalšie obľúbené značky palacinkovačov sú aj Tristar, Ariete, Severin, Klarstein či Guzzanti. Ponuka nielen modelov, ale aj značiek palacinkovačov je pomerne široká, preto si naozaj je z čoho vyberať a nie je problém nájsť model, ktorý bude vyhovovať vašim cenovým požiadavkám aj ďalším očakávaniam.

Cesto na palacinky do palacinkovača

Recept na palacinky do palacinkovača sa výrazne nelíši od bežného palacinkového cesta. Základ je tvorený 5 ingredienciami – múkou, mliekom, vajíčkami, cukrom a soľou. Na 0,5 l mlieka sa zvykne používať aspoň 250 g hladkej múky, 2 vajíčka, 1 – 2 PL cukru a štipka soli. Tento základný recept si však možno upraviť podľa vlastných potrieb a preferencií. Bežnú múku možno nahradiť rôznymi bezlepkovými či celozrnnými alternatívami, kravské mlieko možno vymeniť za rastlinné, kryštálový cukor za vanilínový alebo alternatívne sladidlo a vajíčka sa vo vegánskej verzii nahradzujú predovšetkým banánmi.

Niektoré gazdiné pridávajú do cesta aj pár kvapiek oleja, aby sa palacinky nepripekali, iné olejom alebo maslom potrú priamo panvicu, resp. platňu palacinkovača. Ak máte teflónový palacinkovač, použitie oleja nie je potrebné. Ak je povrch platne z liatiny, hlavne pri prvých použitiach aplikujte dostatok oleja, aby sa cesto pripekalo čo najmenej. V rôznych verziách palaciniek sa do cesta pridáva napr. pramenitá minerálna voda, kypriaci prášok či sóda na dodanie jemnosti a objemu, ale aj kakao, škorica či vanilkový extrakt na dodanie príchute – je len na vás nájsť si verziu palaciniek, ktorá vám bude vyhovovať najviac.

Top 4 palacinkovače podľa recenzií a testov

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

20/08/2021 11:29
Tánička

Deti aj manžel zbožňujú palacinky, preto sme hľadali niečo, čo by nám ich prípravu uľahčilo. Napokon sme objavili palacinkovač Clatronic CM 3372, ktorý bol za prijateľnú cenu a jednoducho sa ovláda. Príprava palaciniek je rýchla a navyše ich môžem pripravovať bez tuku, čiže sú o niečo zdravšie. S týmto prístrojom som veľmi spokojná, už nemusím hľadať vhodnú panvicu, na ktorej sa palacinky nepripekajú, pretože palacinkovač to hravo zvládne. Dajú sa tu robiť nielen palacinky, ale napríklad aj lokše alebo placky, čiže vyžitie je všestranné. Kuchyňu mám vďaka tomuto prístroju vždy čistú a neušpiním si sporák. Je to skvelá a praktická pomôcka, do ktorej sa oplatí investovať. Vďaka nepriľnavému povrchu sa palacinky vôbec nelepia a k naneseniu rovnomernej vrstvy cesta prispieva stierka, ktorá bola súčasťou balenia. Ovládanie je intuitívne, pretože vpredu sa nachádza jednoduché tlačidlo a regulátor teploty. Páči sa mi, že výrobca myslel aj na bezpečnosť. Rukoväť je tepelne izolovaná a zamedzuje prípadným zraneniam / popáleniu. Kábel sa dá pohodlne zvinúť, aby pri práci nič neprekážalo. Palacinkovač je skladný a čistí sa veľmi ľahko, nakoľko sa nič neprichytáva na jeho povrch.

26/09/2021 19:15
Peter

Nám sa tento typ dosť rýchlo pokazil

21/08/2021 10:08
Helena

Máme palacinkovač Delimano Joy XXL, ktorý je kvalitne spracovaný a bol za výhodnú cenu. Je dosť veľký na to, aby sa na ňom dali robiť nielen palacinky, ale aj iné pokrmy. Pripravujeme na ňom napríklad aj placky, volské oká, lokše, ale občas grilujeme aj pečivo. Áno, dá sa tu aj grilovať alebo opekať, čo ma milo prekvapilo. Tento palacinkovač je super vec, pretože nie som obmedzovaná len na prípravu jedného pokrmu. Nadšená je celá rodinka. Do kuchyne je to výborný pomocník. Na palacinky je priemer plochy vynikajúci a veľmi oceňujem rýchlosť pečenia aj možnosť prípravy bez akéhokoľvek tuku. Palacinkovač vyzerá veľmi pekne a zatiaľ nám slúži výborne a spoľahlivo. Obsluha je tak jednoduchá, že palacinky si dokáže dcéra pripraviť aj sama. Odporúčam, ak máte radi palacinky či podobné pokrmy.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...Publikované dňa: 21.09.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.