Najlepšie práčky so sušičkou? Poradia recenzie, skúsenosti aj test

Práčka je spotrebič, ktorý je súčasťou každej modernej domácnosti. Na trhu nájdete neúrekom modelov, stačí si vybrať ten najvhodnejší. Zvažujete zároveň aj sušičku na bielizeň? 

Najlepšia práčka so sušičkou

Táto kombinácia patri medzi optimálne riešenia pre domácnosti, ktoré nedisponujú dostatkom priestoru pre oba voľne stojace spotrebiče. Na čo sa teda pri kúpe zamerať?

Prečo si vybrať práčku so sušičkou?

Niekto zástancom tejto fúzie rozhodne nie je. Predovšetkým preto, že prvé pokusy o kombináciu práčok a sušičiek boli naozaj nepodarené a nedokázali plnohodnotne nahradiť sušenie. Dnes sme však o na úplne inej úrovni a práčky so sušičkou je možné využiť naplno oboma funkciami. A čo sú teda hlavné dôvody prečo si vybrať prášku so sušičkou?

  • Šetríte peniaze
  • Šetríte miesto
  • Šetríte čas
  • Získate zdravšie sušenie
  • Inovatívne funkcie

Najlepšie práčky so sušičkou

Výrobcovia v tomto segmente ponúkajú práčky so sušičkou a líšia sa nielen cenou, parametrami, dizajnom či rôznymi funkciami. Na základe hodnotení užívateľov a ich skúseností sme pre vás pripravili recenzie práčok so sušičkou. V našom teste uvidíte tie najlepšie práčky so sušičkou, ktoré na trhu nájdete. Okrem iného sme pre vás pripravili aj sprievodcu výberom práčky so sušičkou, ktorý vám pomôže zorientovať sa pred samotnou kúpou.

Ako si vybrať práčku so sušičkou

V zásade pri výbere práčky so sušičkou zvažujete tie parametre, ktoré aj pri výbere klasickej práčky. Tu je samozrejme sušička navyše a treba sa zamerať aj na údaje týkajúce sa jej. Prioritne sa zamerajte na objem ktorý požadujete.

Myslite aj na ekonomické hľadisko a spotrebu vody. Takisto množstvo otáčok motora, ktoré určujú aj hlučnosť. No a potom je tu množstvo inovatívnych funkcií a programov, ktoré vám uľahčujú pranie a takisto skvalitňujú výsledok prania alebo sušenia.

Výber práčky so sušičkou

Typy práčok so sušičkou

Pri výbere prášky so sušičkou máte dve, resp. tri možnosti. V prvom rade sú na výber práčky so sušičkou s horným plnením a práčky so sušičkou s predným plnením, potom sú slim (úzke) práčky so sušičkou, ktoré sú priestorovo šetrnejšie, zvyčajne ide o modely plnené spredu.

Práčky so sušičkou plnené zhora majú menšiu šírku, ale môžu byť nadpriemerne hlboké. Často ich hĺbka presahuje 90 cm. Plusom takýchto modelov je jednoduchšie nakladanie bielizne. Potrebné je myslieť na voľný priestor nad spotrebičom, mal by byť min. 50 cm. V takomto prípade nemôžete odkladať veci na práčku, často majú tieto modely menší objem bielizne (týka sa to prania aj sušenia).

Práčka so sušičkou plnená spredu sú priestorovo náročnejšie (šírka), avšak môžete v nich vyprať aj vysušiť viac bielizne. Dvierka bývajú zvyčajne väčšie, takže nakladanie bielizne je jednoduché, a priestor nad práčkou je voľný, takže môže poslúžiť na odkladanie vecí. Nevýhodami sú väčšie rozmery i spotreba vody.

Slim práčky so sušičkou majú menšiu hĺbku, v zásade okolo 50 cm. Objem je menší, ale práčka je kompaktná a taktiež na ňu môžete pokladať veci.

Maximálna náplň práčky so sušičkou (kapacita)

Táto požiadavka z veľkej časti závisí od individuálnej potreby. Niekomu postačí menší objem a niekto pre zmenu uprednostňuje pranie vo veľkých objemoch. Štandardom dnes býva náplň bubnu na pranie aspoň 7-8 kg. Pre sušenie sú to následne 4-5 kilogramov. Samozrejme, nájdete aj práčky so sušičkou s kombináciou 9 kg na pranie a 6 kg na sušenie, čo je skutočne nadštandardom. Rátajte však s tým, že väčší objem sa rovná aj väčšiemu priestoru, ktorý budete potrebovať. To sa týka ako výšky, tak i hĺbky.

Hĺbka práčky so sušičkou

Štandardná hĺbka práčok so sušičkou je nad 50 cm, zvyčajne je to okolo 60 cm. Slim variant má do 50 cm, avšak rátajte s tým, že menšie modely majú automaticky menšiu kapacitu prania aj sušenia.

Kombinovaná práčka so sušičkou

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie práčky so sušičkou

Energetická trieda a spotreba vody

Každá rodina rozmýšľa ekonomicky. Rozhodne hľadajte práčku so sušičkou so šetrnou spotrebou. Energetická trieda rozhodne musí mať čo najvyššiu triedu. Práčky kombinované so sušičkou sa vyrábajú zvyčajne v energetickej triede B a nižšej. Pri automatických práčkach so sušičkou nájdete 2 údaje o energetických triedach. Jeden sa týka prania a druhý sušenia. Niektoré spotrebiče môžu byť šetrné pri praní, avšak mať vyššiu spotrebu pri sušení. Preto si ujasnite, ktorý z údajov je pre vás dôležitejší. Teda, či plánujete práčku aj sušičku využívať v rovnakej miere, alebo je sušička pre vás len doplnok na občasné použitie. Práčku so sušičkou A+++ už nenájdete, ale stále sú k dispozícii viac či menej energeticky šetrné modely.

Na energetickom štítku ďalej nájdete informáciu o spotrebe elektrickej energie (kilowatthodiny /kWh/ na 100 pracích/sušiacich cyklov v úspornom režime). Na štítku nájdete samostatný údaj o spotrebe pri praní a praní so sušením.

Veľmi šetrné práčky so sušičkou dokážu stlačiť spotrebu vody pod 90 litrov. Tie menej šetrené majú spotrebu okolo 100 – 110 litrov.

Otáčky práčky by mali byť aspoň 1 400/min.

Počet otáčok vám prezradí, koľko vlhkosti dokáže práčky z bielizne odstrániť. Či už periete tričká, rifle, svetre alebo bundy, tento údaj je dôležitý. Bielizeň žmýkaná pri nízkych otáčkach bude po dopraní obsahovať množstvo prebytočnej vody. To znamená, že jej vysušenie by bolo energeticky náročné. Žmýkanie na vyšších otáčkach zaručí následné rýchlejšie vysušenie.

Keďže otáčky sa dajú smerom nadol regulovať, vždy radšej voľte model s vyšším počtom otáčok v základe. Tisíc otáčok postačí na menšie kusy a jemnú bielizeň, 1 200 otáčok postačí na odstránenie vlhkosti z väčších kusov bielizne (bundy, svetre a pod.) a 1 400 až 1 600 otáčok oceníte pri potrebe intenzívneho žmýkania a následnom sušení bielizne v sušičke.

Hlučnosť motora

Niektoré modely disponujú reguláciou otáčok. Vďaka nim je aj hlučnosť omnoho nižšia. Zvyčajne je maximálny počet otáčok za minútu na hodnote 1 400 až 1 600. Hlučnosť sa pohybuje pri extrémne tichých motoroch na úrovni 55 dB. Ani hlučnosť okolo 70 dB však nie je tak neznesiteľná.

Najlepšia sušička na bielizeň

Šiesty zmysel, para či automatické dávkovanie

 • Funkcia pary – parný program súvisí s práčkou, nie sušičkou. Para bbielizeň osvieži a odstráni z nej pachy. Dokáže bielizeň vyrovnať  a dezinfikovať ju. 
 • Automatické dávkovanie pracieho prostriedku – opäť ide o funkciu súvisiacu s praním. Prací prostriedok a aviváž nie sú uvolňované nárazovo, ale postupne, v závislosti od hmotnosti, znečistenia a typu danej bielizne.
 • Detská poistka – po spustení sa má práčka automaticky uzamknúť a odblokovať až po dokončení cyklu. Dvierka sú blokované.
 • AquaStop – slúži na odstavenie všetkých elektronických častí zariadenia v prípade skratu či zistenia úniku vody
 • Odložený štart – umožňuje vám nastaviť, kedy sa má práčka spustiť. Vybrať môžete presný čas alebo časový horizont 0 – 24 h.
 • Samočistenie – ide o špeciálny program na čistenie bubna, ktorý ho vyčistí od rôznych usadenín a vlákien. Niektoré modely ponúkajú aj funkciu čistenia zásuvky na prášok a aviváž.
 • 6 Sense – alebo funkcia šiesty zmysel zabezpečuje rozpoznanie objemu náplne práčky. Následne systém optimalizuje spotrebu vody i energie. Ušetriť dokáže až 50 % energie, vody a času. Obdobnou verziou sú aj funkcie Fuzzy Logic a Active Water.
 • Senzory vlhkosti –pri sušení dokáže spotrebič bielizeň vďaka nim vysušiť podľa vašich predstáv. Teda buď vysušiť úplne dosucha, alebo predsušiť na žehlenie.
 • Smart funkcie – ovládanie na diaľku, teda cez Wi-Fi a aplikáciu už ponúka množstvo práčok. Moderné práčky so sušičkou ponúkajú cez aplikáciu na stiahnutie rôzne programy prania a sušenia.
 • Baby protect – ide o program určený na sterilizáciu oblečenia. Program pri procese odstráni až 99,9 % baktérií.
 • Regulácia teploty a otáčok – jednoducho možno nataviť pri akej teplote chcete aby práčka prala. Samozrejme prioritné sú programy, ak však máte overené nastavenia túto funkciu privítate. To sa týka aj regulácie otáčok.

Kvalita niečo stojí

Cena práčok so sušičkou sa radí k tým vyšším. Áno, dostupné sú aj modely v cenovej hladine 300 až 400 eur, avšak ponúkajú len základné funkcie a čo sa týka energetickej náročnosti, nie sú na tom najlepšie. V strednej cenovej kategórií 400 až 700 eur najdete modely s pokrokovými funkciami, množstvoj zaujímavých programov, prijateľnou energetickou náročnosťou a zodpovedajúcou kvalitou spracovania. Za najlepšiu práčku so sušičkou zplatíte od 800 eur vyššie. Spotreba vody a elektriny je stiahnutá na minimum, často sú k dispozícii smart funkcie a moderné programy.

Vyhľadávané sú práčky so sušičkou LG, Bosch, Samsung, Beko aj AEG

K najpredávanejším sa radia práčky so sušičkou LG. V ponuke tohto výrobcu nájdete len spredu plnené modely. Do podobnej cenovej kategórie spadajú aj práčky so sušičkou Bosch. U spotrebiteľov sú veľmi obľúbené i modely AEG a Electrolux (ide o jednu spoločnosť). K dobre recenzovaným sa radia značky Haier a Beko. Ak hľadáte dostupnejšiu práčku so sušičkou, zaujať vás môže ponuka značiek Candy alebo Zerowatt. Veľkou kapacitou a dobrými parametrami sa pýšia práčky so sušičkou Samsung.

Najčastejšie otázky – FAQ

V našom návode sme sa vám snažili podať vyčerpávajúce informácie. Ak ste v ňom nenašli všetko, čo ste hľadali, napíšte nám do komentárov.

Môžem do práčky so sušičkou pridávať aviváž?

Keďže sa pri kombinovaných práčkach so sušičkou bubon pravidelne preplachuje vodou, aviváž n apranie používať môžete.

Aký je pomer kapacity prania a sušenie?

Najčastejšie ide o pomer 2 : 1, kapacita prania je vždy vyššia. Napr. v práčke s kapacitou 9 kg musíte sušiť bielizeň na dva razy.

Aké bezpečnostné funkcie sú pri práčkach so sušičkou dôležité?

Dôležité sú predovšetkým dve – funkcia AquaSafe/AquaStop, ktorá zabráni pretečeniu práčky v prípade poruchy, a detská poistka, &ktorá a stará o to, aby boli dvierka práčky počas prania zablokované.

Najpredávanejšie práčky so sušičkou

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 23.09.2018
Posledná aktualizácia: 09.03.2023
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cenaFlambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? V tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ.

Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

 Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.