Najlepšie zváracie invertory (zváračky) - Recenzie a testy 2018

Zvárací invertor? Máte ho doma a možno o tom ani netušíte. Ide totiž o klasickú zváračku. Doba sa však mení a s ňou aj mnohé pomenovania. Invertory - zváračky sú teraz jednoducho trend.

Zváranie so zváračkou

A ak patríte medzi majstrov, ktorí občas robia nejaké tie pevné zvary, bez takéhoto prístroja sa určite nezaobídete.

Obľúbené produkty

Zvárací invertor

Alebo ľudovo zváračka, je čoraz viac frekventovanejšou elektronikou v dielňach domácich majstrov. Predovšetkým vďaka možnostiam využitia a priaznivej cene sa zvárací invertor stáva bežným vybavením každého domáceho kutila.

Zváračka je zariadením, ktoré funguje na princípe meniča. Samotné zariadenie usmerňuje bežné sieťové napätie a koncentruje ho do vysokej frekvencie. Ide o spínaný zdroj prúdu, ktorý prenášaním frekvencie umožňuje produkciu zváracieho prúdu. Využite je dané samozrejme podľa toho, aký materiál sa chystáme zvárať. 

Najlepšie zváracie inventory

Existuje niekoľko druhov zváračiek (elektródová, MIG-MAG, MMA, FLUX), ktorých činnosť sa nelíši, no ich funkcie ich predurčujú na určitý typ zvárania. Skôr ako prejdeme k parametrom, ktoré vám pomôžu si vybrať tú správnu zváračku, pripravili sme pre vás konkrétne modely. Na základe referencií a hodnotení sme pre vás vybrali tie najlepšie zváracie invertory, ktoré na trhu môžete nájsť.

Güde MIG 155/6W

Zvárací prúd: 25 – 120 A / Napájanie: 230 V / 50 Hz / Hmotnosť: 30 kg / Približná cena: 181 €

Zvárací invertor Güde MIG 155/6W je agregát, ktorý zvára kov na báze MIG / MAG. Ide o zváranie v ochrannej atmosfére za pomoci dodávaného plynu CO2 (CO2/argón). Rozmedzie zváracieho prúdu je od 25 do 120 A. Samotná zváračka disponuje 6 nastaviteľnými stupňami zvárania. Pri maximálnom zváracom prúde 120 A je doba zapnutia, využiteľnosť iba 10 %.

Zariadenie je chránené proti preťaženiu a takisto disponuje ochranou úrovne IP 21. Výhodou je takisto aj chladiaci ventilátor. Zariadenie pracuje so zváracím drôtom o priemere 0,8 až 1 milimeter. Zváračka je dodávaná s 2 metrami zváracej hadice s horákom, 2x tryskami na CO2 a takisto s manometrom. Nechýba napríklad ani zváračský štít. Hmotnosť invertora je 30 kilogramov pričom disponuje kolieskami k lepšej manipulácii.

cenová dostupnosť
vybavenie
jednoduchá manipulácia
dlhá zváracia hadica

slabý výkon zváracieho prúdu
menej odolný materiál
pri väčšej záťaži často vypína (prehrievanie)


Scheppach WSE900

Zvárací prúd: 20 – 160 A / Napájanie: 230 V / 50 Hz / Hmotnosť: 6,1 kg / Približná cena: 159 €

Výrobca Scheppach ponúka zváračku fungujúcu na báze MMA, a teda princíp zvárania za pomoci zváracích elektród, ktorý je pre domáce použite tým najpoužívanejším. Vo výbave nechýba nič vrátane držiaku elektród, kábel s uzemňovacími kliešťami, kladivo na tvarovanie zvaru či kefa. Model má maximálny zvárací výkon 160 A, pričom dokáže zvárať plynulo. Vybavený je efektívnym chladením a ochranou proti prehriatiu.

Užívatelia si pochvaľujú predovšetkým plynulosť prenosu zváracieho prúdu. Zváračka je dokonca vybavená funkciou ARC FORCE – ktorá pomáha stabilizovať elektrický oblúk. Vítaná je aj funkcia ANTI STICK – ktorá pri prilepení elektródy automaticky zníži výkon zváracieho prúdu. HOT START zasa pomôže k rýchlemu záhrevu elektródy. Balenie obsahuje aj zvárací štít či kefku. Kompaktná hmotnosť zariadenia je 6,10 kg.

nízka cena
vysoký výkon
kvalitné materiály
prídavné funkcie pre začiatočníkov

žiadne


Einhell BT-GW 150

Zvárací prúd: 25 – 150 A / Napájanie: 230 V / 50 Hz / Hmotnosť: 37 kg / Približná cena: 208 €

Einhell zvárací invertor funguje opäť na najbežnejšom princípe MIG / MAG, ktorý postačí úplne bežnému majstrovi pre práce okolo domu. Einhell ponúka 6 stupňov regulácie zváracieho prúdu. Zvárací prúd má hodnotu 25 až 150 A. Samozrejme 150 A je maximálny zvárací prúd a práca pri takomto výkone je časovo obmedzená. Výrobca percentá, dobu zapnutia, pri štandardnom výkone neudáva.

Horák je vybavený zabudovaným chladením. Nechýba ani ventilátor pre chladenie spolu s thermo spínačom, ktorý včas zabráni prehriatiu. Priemer zváracieho drôtu je od 0,6 do 0,8 milimetra. Predsa len jeden milimeter je o kúsok viac. Nie je to však nič hrozivé. Zariadenie je vybavené kolieskami pre jednoduchú manipuláciu. Rovnako tak sú použité kvalitné materiály. Predný panel je zrozumiteľný a ľahko ovládateľný. Hmotnosť modelu je 37 kilogramov.

kvalitné materiály
plynulý chod zváraceiho drôtu
zrozumiteľné ovládanie

malý priemer zváracieho drôtu
kratšie zváracie hadice na CO2


Hecht 1820

Zvárací prúd: 20 – 180 A / Napájanie: 230 V / 50 Hz / Hmotnosť: 6,4 kg / Približná cena: 150 €

Hecht prichádza s ideálnym riešením pre ktoréhokoľvek domáceho kutila. Podotýkame, že malý invertor váži iba 6,4 kilogramu. Navzdory tomu ponúka maximálny zvárací prúd až 180 A. Funguje na princípe elektród - MMA. Priemer elektród je 1 – 4mm. Nechýba regulácia nastavenia zváracieho prúdu. Určený je pre bežné jednofázové zásuvky (230V/50Hz).

Okrem toho, že je vybavený chladením, nechýba ani ochrana proti prepätiu, podpätiu, nadprúdu, prehriatiu. Samotný zvárací prúd je potrebné nastaviť tak, aby príkon neprekročil hodnotu ističa elektrického rozvodu. Súčasťou balenia je takisto kábel s držiakom na elektródy a imbusový kľúč s kladivkom pre tvarovanie zvarov.

nízka hmotnosť
vysoký výkon
bohaté príslušenstvo
super cena

krátkšie zváracie káble


Ako vybrať kvalitnú zváračku

Výber kvalitnej zváračky podlieha preferenciám a následne aj parametrom, ktoré daný užívateľ potrebuje. Samozrejme, je logické, že domácemu majstrovi postačí zváračka nižšej ši štandardnej kategórie, zatiaľ čo profi zvárači zrejme budú mať požiadavky o čosi náročnejšie. Ako si teda vybrať tú najlepšiu zváračku? Poradíme vám.

Čo plánujem zvárať?

Potrebujete zváračku na príležitostné zváranie okolo domu alebo hľadáte profi zváračku do dielne či na pracovné účely? Určite si predovšetkým samotný účel využitia zváracieho invertora. Takisto nie je jedno, aký materiál budete zvárať. Nerez, liatina, hliník či oceľ. Hrúbka materiálu a druh zvárania.

Zváračka na domáce použitie

Dostaneme sa takisto k druhom zváračiek, ktoré sú pre jednotlivé materiály najvhodnejšie. MMA či MIG-MAG zváračky sú určené predovšetkým na oceľ. Následne sú tu rôzne funkcie, ktoré umožňujú zváranie iných kovov či zliatin.

Druhy zváračiek

 • MMA – je najbežnejším druhom zváračiek. Ide o zváranie za pomoci elektrického oblúka pri použití zváracích elektród. Zdrojom je striedavé alebo jednosmerné napätie invertora. Ide o princíp kladného pólu elektródy a uzemňovacej skrutky či kliešťov k zápornému pólu.
 • MIG-MAG – zváranie prebieha vďaka elektrickému oblúku s atmosferickou oxidáciou dodávaného interného plynu (CO2-argón). Práve aplikáciou tohto plynu pri zváracom prúde dochádza k plynulému zváraniu a ucelenému zvaru.
 • FLUX – je pomerne novou zváracou metódou. Ide o podobný systém ako MIG-MAG. Jedná o materiál drôtu, ktorý vytvára zvar práve jeho postupným tavením. Drôt obsahuje rôzne prímesi. Nie je nutné používať ďalšie plynové zariadenie, ako pri MIG-MAG zváraní, pretože tavenina je vytváraná práve, už spomínaného, roztaveného drôtu.
 • TIG – zváranie prebieha na báze neroztaviteľnej elektródy z wolframu pri kontakte so zváraným kovom. Elektróda je uchytená v pištoli a prenáša zvárací prúd, ktorý však elektródu chráni pred atmosferickou oxidáciou za pomoci inertného plynu, zvyčajne ide o argón. TIG zváranie sa delí na jednosmerné TIG Dc a TIG Ac striedavé výstupné napätie, ktoré sa líšia účinnosťou.

Výkon zváračky

Maximálny zvárací výkon rozhodne nie je smerodajným údajom, ktorý pri výbere hovorí o kvalite samotnej zváračky. Oveľa dôležitejší je tzv. zaťažovateľ. Teda výkon, ktorý je prakticky využiteľný. Hovorí o tom, akým prúdom môžete invertor zaťažovať, kým dôjde k automatickému vypnutiu zváračky kvôli tepelnej ochrane.

Zvárací invertor - zváračka na doma

Zaťažovateľ sa určuje na základe zvárania pri určitej teplote. Logicky, pri menšej teplote vzduchu prebieha ochladzovanie zváračky rýchlejšie ako pri vyššej teplote vzduchu. Zvyčajne je tento údaj udávaný ako percento zaťažovateľa pri určitom výkone. 100 % času je 10 minút plynulého zvárania. Pri určitom výkone 100 A teda môže byť doba zapnutia 30%, čo sú 3 minúty zvárania a 70 % - 7 minút chladenia zváračky.

Funkcie invertorov

 • Arc force – (MMA) ide o meranie hodnoty zváracieho prúdu. V prípade, že práca pri zváraní nie je plynulá (odlišný uhol, vzdialenosť...), funkcia napomáha pri reguláciu zváracieho prúdu a vytvára tak plynulý a rovnomerný zvar.
 • Hot start – (MMA) napomáha k rýchlejšiemu zapaľovaniu zváracieho oblúku pri výstupe invertora.
 • Anti stick – (MMA) v prípade, že sa elektróda pri zváraní lepší, anti stick funkcia obmedzí zvárací prúd a ochráni elektródu natoľko, aby vychladla a nelepila sa.
 • Slope down – jednoduchá funkcia, ktorá umožňuje pokles nastaveného zváracieho prúdu pri uvoľnení tlačidla nastaveného na hodnotu prúdu (Ibase).
 • Short ARC- ide o krátky zvárací oblúk metódy MIG MAG. Drôt sa taví za pomoci krátkych impulzov (skratov). Ide v zásade o 200 skratov za sekundu. Umožňuje jednoduché zváranie v rôznych uhloch a polohách. Praktický je pri jemných povrchoch, kde je potrebné vytvoriť jemný nános zvaru.
 • Spray ARC – ide o „rozstrekovaný“ oblúk zváracieho prúdu u zváračiek typu MIG - MAG. Ide o zváranie pri vyšších prúdoch. Kedy hrot drôtu nie je v kontakte s tavným kúpeľom a zahrievaním z neho vychádza rozstrekovaný oblúk a tým vznikajú kovové kvapôčky z taveného drôtu. Ide o rýchly spôsob zvárania vhodný aj na veľké priemery materiálov.
 • Pulse ARC – takzvaný „pulzný“ oblúk napomáha kontrolovanému prenosu rozstrekovaného oblúka. Tavenie je tak koncentrovanejšie, rýchlejšie a už pri nízkych hodnotách zváracieho prúdu je zváranie účinnejšie. Týmto spôsobom sa zvárajú hlavne uhlíkové a nízkolegované zvary. Takisto hliník, oceľ či nerez. Praktická je táto funkcia aj pri hrubších materiáloch.
 • SYNERGY – v preklade z angl. synergy ide o súčinnosť. Je teda pochopiteľné, že tento režim umožňuje využívať niekoľko funkcií súčasne. Táto funkcia umožňuje nastavenia 10 programov, pričom ich možno prepínať podľa druhu zváraného materiálu. Závisí tak od toho, ktorý systém vám na danom zvare funguje najlepšie. Ten si nastavíte a môžete používať opakovane.

 TIP: Ak máte v pláne zvárať väčšie hrúbky ocele odporúčame vám hľadať zváračky s funkciou Pulse, Short ARC, Spray ARC, Slope Down. Naopak ak potrebujete zvárať viac druhov materiálov, funkcia SYNERGY je ideálnou voľbou.

Hmotnosť zváracieho invertora

V zásade až potom čo poznáte účel svojej práce a určíte si druh zváračky, môžeme uvažovať o reálnej hmotnosti invertora, ktorá nie je v praxi tak podstatnou. No pri pravidelnej manipulácii oceníte, ak vás nebude zváračka prehnane zaťažovať. Ak má zváračka svoje pevné miesto, tento údaj vás zaujímať nebude. Ak však so zváračkou budete manipulovať častejšie, voľte invertor s hmotnosťou do 8 – 10 kilogramov.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 08.08.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie elektrocentrály aj na chatu sú Honda, Heron a Gude Najlepšie elektrocentrály aj na chatu sú Honda, Heron a Gude

Najlepšie krovinorezy - recenzie a test poradí, ako vybrať Najlepšie krovinorezy - recenzie a test poradí, ako vybrať

Retro gramofóny nie sú najlacnejšie. Recenzie ukázali tie najlepšie Retro gramofóny nie sú najlacnejšie. Recenzie ukázali tie najlepšie

Gramofón rozhodne nie je iba zberateľským kúskom, ale takisto je prvkom moderných technológií. Pripomeňte si zvuk klasickej platne a vráťte sa v čase. My vám pomôžeme vybrať ten najlepší!


Pridať komentár