Netradičné veľkonočné dekorácie z dreva, kvetín, vaječných škrupín na stôl, na i pred dvere

Ste unudení z tradičných veľkonočných zajačikov, kuriatok, narcisov a tulipánov? V tom prípade budú pre vás nasledujúce inšpirácie ako stvorené.

Výroba netradičných veľkonočných ozdôb

Prinášame vám tipy na moderné, extravagantné, neobvyklé a originálne jarné dekorácie, ktoré si zamilujete.

100 % EKO

Ani počas Veľkej noci nezabúdajte na životné prostredie. Plastové vajíčka či umelé kuriatka jedného dňa skončia v koši, čím vytvárate zbytočný odpad. Našťastie existujú desiatky ekologických dekorácií, pri ktorých stačí použiť len prírodné alebo trváce materiály.

Škrupinky z vajíčok sa dajú využiť ako náhrada vázy či kvetináča. To, čo do nich naukladáte alebo zasadíte, je len na vás. Môžete ich vyplniť machom, lišajníkmi, bahniatkami, sušenými kvetinami alebo menšími prepeličími vajíčkami. Ak ich upevníte a naplníte vodou, poslúžia ako miniatúrna vázička na jarné kvety. Dajú sa do nich taktiež posadiť rýchlo rastúce rastlinky, ako je žerucha alebo pšenica. Do vajíčka nasypte trochu zeminy, na jej vrch vysejte semienka a po pár dňoch polievania budete mať krásnu živú jarnú dekoráciu. Do vajíčok naplnených zeminou môžete zasadiť tiež cibuľky tulipánov, hyacintov, narcisov krokusov či iných jarných cibuľovín.

Chryzantémy zasadené v škrupine z vajíčka

Škrupiny z vajíčok slúžiace ako kvetináče

Veľkonočný veniec z vajíčkových škrupín

Rovnako efektne vyzerajú aj všetky dekorácie z machu a lišajníkov. Svetlozelená farba vynikne najlepšie s bielou, tyrkysovou alebo ružovou. Mach sa dá krásne kombinovať s ďalšími prírodninami, ako sú konáre, bahniatka a živé kvety, ale aj s farebnými veľkonočnými kraslicami. Môžete ho použiť v kombinácii s keramickými ozdobami, ktoré sa dajú tiež označiť za ekologické.

Na výrobu dekorácii je najlepšie použiť vysušený mach alebo lišajníky, ktoré dostanete v obchodoch s kreatívnymi potrebami. Ak ste si však ešte na jeseň nazbierali tento materiál z lesa a nechali ho správne vysušiť, môžete použiť ten. Mach jednoducho upevníte pomocou tavnej pištole alebo drôtu. Keď ho použijete ako súčasť veľkonočných vencov, stačí ho zapliesť medzi jednotlivé konáriky.

Veľkonočné vence z machu

Veľkonočné dekorácie doplnené o detaily z machu

Hyacinty zasadené v kvetináči s machom

To, že veľkonočné kraslice môžete zafarbiť aj pomocou šupiek z cibule, asi viete. Rovnako dobrým prírodným farbivom je i červená kapusta a cvikla. Tento postup dekorovania kraslíc je však o čosi kreatívnejší. Vyfúknuté slepačie vajíčka najprv obložte rôznymi prírodninami. Najzaujímavejší efekt dosiahnete pomocou kvetných hlávok a listov rôznych tvarov. Priložte ich k vajíčku a to skutočne pevne omotajte silónkovou ponožkou alebo pančuchou.

Do hrnca vložte šupky z cibule alebo kapustu spolu s vajíčkami a zalejte ich malým množstvom vody. Tú priveďte do varu a všetko nechajte na miernom ohni variť asi 20 minút. To, čo uvidíte po „odbalení“ vajíčok, vás veľmi milo prekvapí. Presný postup, ako si vyrobiť kreatívne, neobyčajné a ekologické veľkonočné kraslice si môžete pozrieť v tomto videu:

TIP: Ak chcete vajíčka zafarbiť namodro, ku kapustovým listom alebo červenej repe prilejte trochu octu.

V jednoduchosti je krása

Nie ste veľkými fanúšikmi pestrofarebných a vyčačkaných veľkonočných dekorácií? Áno, jar je nepochybne o pestrých farbách a presne takto u nás vyzerá aj všetko, čo súvisí s Veľkou nocou. Trochu rebélie ešte nikoho nezabilo, takže to môžete pokojne zmeniť. Na minimalistické jarné dekorácie sa úžasne hodia kvety Gypsophily v ružových alebo bielych variáciách. Nič nepokazíte samozrejme ani našimi tradičnými kvetinami. Jednoduchá sklenená XXL váza, kytica tulipánov alebo iba jeden narcis a Veľká noc sa môže začať.

Žlté tulipány v modrej sklenenej váze

Malé biele kvietky v keramickej bielej váze

Gypsomilka s ružovými kvetmi v sklenenej váze

Veľkonočný stromček

Nie, nie je to omyl, aj na Veľkú noc môžete mať svoj vlastný ozdobený stromček. Ide o veľmi jednoduchú, no zároveň efektnú dekoráciu, ktorú si zvládnete vyrobiť aj bez extra umeleckého nadania. Na jej výrobu budete potrebovať: polystyrénovú guličku, hrubší konárik, florex, sušené lišajníky alebo mach, taviacu lepiacu pištoľ, ozdobné kamienky, malú keramickú nádobu, prepeličie alebo umelé vajíčka, ostrý nožík a nožnice.

  • Florex orežte tak, aby ste ho mohli vložiť do keramickej nádoby.
  • Do florexu zapichnite drevenú paličku a zakryte ho kamienkami, ktoré zároveň celú dekoráciu dostatočne zaťažia.
  • Na vrch drevenej paličky taviacou pištoľou prilepte polystyrénovú guľu.
  • Na guličku najprv nalepte vajíčka a medzery medzi nimi vyplňte machom či lišajníkom – týmito materiálmi nešetrite, inak bude stromček vyzerať ako ohryzený zajacom.
  • Nakoniec mach upravte pomocou nožničiek.
  • Stromček môžete ozdobiť aj ďalšími dekoráciami, napríklad farebnými pierkami alebo umelými vtáčikmi.

Výroba veľkonočného stromčeka

Pripevňovanie prepeličích vajíčok ku korune stromu pomocou tavnej pištole

Úprava machu na veľkonočnom stromčeku

Extravagantné zeleninové dekorácie vo váze

Váza s tulipánmi či narcismi, to neznie ako úplne kreatívna jarná dekorácia. Tejto klasike však môžete urobiť poriadny up-grade. Základom je dostatočne široká alebo vysoká váza z priehľadného skla. Nalejte do nej vodu, a tú „vyplňte“ mrkvou, petržlenom, špargľou, reďkovkami, kapustovými listami, krúžkami citrónov či pomarančov, jablkami, alebo farebnými veľkonočnými vajíčkami. Pomedzi tieto „predmety“ vložte jarné kvety a skutočne netradičná dekorácia je na svete. Okrem narcisov a tulipánov v týchto kombináciách vyzerajú parádne slnečnice, gerbery a taktiež hortenzie.

Pri použití mrkvy môžete jej vňať odstrihnúť, no spolu s farebnými jarnými kvetmi nevyzerá vôbec zle. Ešte zaujímavejší efekt dosiahnete pomocou farebnej mrkvy. Na to, aby ste na ňu narazili v obchode, však budete musieť mať šťastie.

Kraslice v modernom šate

Naše klasické kraslice bývajú zdobené prevažne prírodnými motívmi a farbami, ako je žltá, modrá, červená, zelená a biela. Tento výzor veľkonočných vajíčok však nie je prikázaný. Popusťte uzdu svojej fantázii a tohtoročné kraslice oblečte do moderného šatu. Výborne vyzerajú čiernobiele kombinácie, vajíčka v pastelových alebo sivých odtieňoch a ak vám nerobí problém ani skutočne veľká zmena, tak využite metalické farby.

V našich obchodoch asi nenatrafíte na takéto produkty, ktoré sú určené vyslovene na zdobenie veľkonočných kraslíc. Na škrupinky vám však bez problémov chytia vitrážne farby na sklo, keramiku a porcelán, ale i kvalitnejšie „temperky“, „centrofixky“ a akrylové farby. Moderné kraslice môžete poukladať do hniezd vytvorených z prútikov a machu, zavesiť ich nad okno, na prírodný konár či na lampu. Zaujímavou obmenou je aj využitie prepeličích vajíčok, ktoré krásne ladia v kombinácii s farebnými vtáčími pierkami.

Čierno-biele kraslice na čiernom pozadí

Čierno-zlaté kraslice na čiernom pozadí

Bielo-zlaté kraslice

Zlaté kraslice vo venci z vetvičiek a machu

Prepeličie vajíčka zdobené pierkami

Modré veľkonočné dekorácie

Veľkonočná dekorácia z kapusty

Táto veľkonočná dekorácia patrí k skutočne originálnym. Budete na ňu potrebovať jednu hlávku obyčajnej kapusty (použiť môžete bielu aj červenú), sklenenú vázu alebo florex a jarné dekorácie podľa vlastného výberu. Použiť môžete rezané kvety, konáriky, veľkonočné vajíčka či mach. Ako sa hovorí, fantázii sa medze nekladú. Postup je veľmi jednoduchý:

  • Pomocou ostrého nožíka vyrežete stred kapusty a vložíte do nej vázu alebo kúsok florexu.
  • Vázu stačí napustiť vodou a vyplniť rezanými kvetinami.
  • V prípade florexu do neho napichajte dekorácie podľa vlastného uváženia. V podstate vo vnútri kapusty vytvoríte veľkonočnú ikebanu.
  • Ak by ste chceli túto veľkonočnú dekoráciu zrealizovať s inou zeleninou, nie je to najlepší nápad. Výhodou kapusty je totiž to, že vydrží čerstvá aj niekoľko týždňov. Ak by sa vám po pár dňoch zdala trochu zvädnutá, otrhajte jej vonkajšie listy a pomôže i pravidelné rosenie vodou.

Neviete si túto zeleninovú ozdobu dobre predstaviť? Tu je praktický video-návod, ako na to:

Vyberáme z nášho katalógu

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa – dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.Publikované dňa: 02.04.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Úprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obkladÚprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obklad

Zabudnite na prázdne steny v obývačke. Vdýchnite jej farebnosť, pestrosť, rozmanitosť a originalitu. Vyberte si z rôznych možností a oživte celý interiér. V našom článku nájdete skvelé...

Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie? Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie?

Hľadáte nové stoličky do kuchyne či jedálne, ktoré zabezpečia maximálny komfort a štýl? Prinášame vám niekoľko tipov jednotlivých typov kuchynských stoličiek. Čítajte ďalej.

Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?