Otázky o podlahovom kúrení: teplota vody, množstvo vody, skladba podlahy, krytina

Podlahové kúrenie – áno, či nie? Otázok o podlahovom vykurovaní je mnoho. Týkajú sa skladby podlahy, teploty vody, zdroja vody či ceny. Ak rozmýšľate nad podlahovým vykurovaním, nasledujúci článok vám bude nápomocný.

Najčastejšie otázky o podlahovovm kúrení

Pripravili sme pre vás zoznam najčastejších otázok, ktoré zavážia pri výbere podlahového kúrenia, a prinášame vám na ne odpovede.

Čo je podlahové kúrenie a ako funguje?

Podlahové kúrenie je moderný nízkoteplotný vykurovací systém uložený v podlahe. Je úsporný, efektívny, praktický, bezúdržbový a dokonca pri správnom nastavení aj zdraviu prospešný. Poznáme elektrické a teplovodné podlahové kúrenie. Elektrické funguje na báze vykurovania pomocou elektrických káblov (termokáblov), podložiek alebo fólií uložených buď priamo pod podlahovou krytinou, alebo pod spodnou vrstvou mazaniny. Elektrické podlahové kúrenie môžete položiť aj priamo na betónovú podlahu, ktorú je potrebné len tepelne odizolovať.

Teplovodné podlahové kúrenie delíme na mokré a suché. Pri mokrom teplovodnom podlahovom kúrení sú vykurovacie rúrky zaliate vrstvou poteru. Pri suchom teplovodnom podlahovom kúrení sú rúrky položené na špeciálnych doskách s uporiadanými drážkami. Oba fungujú na princípe ohrevu vody v rúrkach. Rúrky musia byť kvalitné a odolné aj proti korózii. Ich priemer by mal byť cca 15 mm. Vodu v rúrkach ohrieva zdroj tepla, napr. kondenzačný kotol. Správne a predovšetkým odborne namontované podlahové kúrenie disponuje dlhou životnosťou, a to aj 50 rokov.

Aké komponenty obsahuje komplexný podlahový systém?

Na podlahové kúrenie sú potrebné:

 • vykurovacie rúrky (odporúčajú sa rúrky z polybuténu) a príchytky na rúrky,
 • podkladový polystyrén,
 • systémová doska,
 • chránička,
 • obvodový dilatačný pás,
 • priestorový dilatačný profil,
 • rozdeľovač – k nemu sú potrebné guľové uzávery, zverné šróbenia, vodiace oblúky, konzoly, skrinka, prípadne zónová regulácia podlahového kúrenia.

Sú koberce vhodné na podlahové kúrenie?

Áno, na podlahu, pod ktorou je umiestnené podlahové kúrenie, je možné položiť koberec. Avšak koberec má veľmi nízku tepelnú vodivosť. Je veľmi dôležité, aby mal koberec na zadnej strane označenie, ktoré vás informuje o jeho používaní, teda či je alebo nie je vhodné umiestniť ho na podlahové kúrenie. Vo všeobecnosti by koberec umiestnený na podlahovke nemal presiahnuť hrúbku 10 mm. Neodporúčajú sa koberce s dlhým vlasom.

Podlahové kúrenie a koberec

Akú dokumentáciu potrebujem pri vytvorení cenovej ponuky pre elektrické podlahové kúrenie?

Firma, ktorá by mala projekt zrealizovať, bude na vytvorenie cenovej ponuky potrebovať riadne okótovaný pôdorys, skladbu podlahy a takisto aj druh, resp. materiál podlahovej krytiny, výpočet tepelných strát, ktoré zrealizuje kúrenár alebo projektant. Je dobré upresniť aj lokalitu, kde sa stavba bude nachádzať, resp. kde už stojí.

Kde sa odporúča/neodporúča použiť podlahové kúrenie?

Podlahové kúrenie je priam stvorené pre novostavby. Neodporúča sa pre staršie domy, kde je vysoká tepelná strata, niekedy až 20 %. Pokiaľ sa do starých domov položí podlahové kúrenie bez vhodnej izolácie, teplo uniká do spodných konštrukcií. Keďže na ploche bez izolácií nedostatočne sála teplo cez podlahu, nedokáže dosiahnuť a zároveň si aj udržať požadovanú teplotu.

Skladba podlahy pri podlahovom kúrení

Skladbu podlahy musíte naplánovať ešte pri hrubej stavbe pred osadením dverí a francúzskych okien. Samotná skladba podlahy závisí od toho, aký systém je vhodný pre konkrétnu podlahu v danej stavbe. Projektant stavby alebo kúrenár si môže vybrať len z dvoch možností. Mokrého alebo suchého systému podlahového kúrenia.  Minimálna výška pre mokrý systém je 100 mm a pri suchom je to 60 mm. Suchý systém teplovodného podlahového vykurovania je ideálny pri rekonštrukciách, ale môže sa použiť aj pri novostavbách montovaných domov či drevodomov. Mokrý systém má lepšie využitie v novostavbách ako takých.

Skladba podlahy pri suchom podlahovom kúrení je nasledovná:

 • podkladový betón,
 • vykurovacie rúrky,
 • systémová doska,
 • spájacie, pripájacie a prechodné komponenty (oddeľovacia fólia, tepelná izolácia min. EPS 100),
 • obehové čerpadlo,
 • rozdeľovač,
 • regulačný systém,
 • zdroj vody,
 • zdroj tepla.

Skladba podlahy pri mokrom systéme je podobná ako skladba pri suchom systéme. Líši sa len typom podkladu a spôsobom uchytenia rúrok.

Skladba podlahy pri podlahovom kúrení

Aká je maximálna teplota vody do podlahového kúrenia?

Teplota povrchu podlahy v priestore s dlhodobým pobytom ľudí je podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 259/2008 Z. z vopred daná a pohybuje sa od 19 °C do 29 °C . Teplota vody v potrubí kolíše v rozmedzí 35 °C až 40 °C. Neodporúča sa podlahové kúrenie, kde teplota vody prekročí hranicu 45 °C. Nemajte obavy, že by pri vysokej teplote popraskali rúrky. Rúrky sú zvyčajne zaliate betónom a majú dlhodobú životnosť.

Je možná úspora pri použití teplovodného podlahového kúrenia?

Teplovodné podlahové kúrenie je pri počiatočných nákladoch finančne náročnejšie než elektrické, ale môžete ušetriť na prevádzkových nákladoch. Pri teplovodnom podlahovom vykurovaní je v miestnosti pocitovo teplejšie, aj keď je teplota v miestnosti o 2 až 3 °C nižšia ako pri bežnom spôsobe vykurovania. Tým pádom sa znižuje potrebná teplota vzduchu, vďaka čomu klesnú prevádzkové náklady až o 10 – 20 %. Ak využívate teplotu vykurovacej vody pod 50 °C, šetríte prevádzkovú energiu, lebo znižujete spotrebu paliva. Systém tak vyžaduje veľmi malý objem vykurovacej vody: 0,5 l na 1 m2 vykurovanej plochy.

Ktorá podlahová krytina je vhodná na podlahové kúrenie? Vinyl, laminát, drevo?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že niektoré materiály spomaľujú proces sálania tepla. Medzi ne patrí koberec a drevené parkety. Z praktického hľadiska sa ako podlahová krytina na podlahovku odporúča  kameň a keramická dlažba, pre ich dobrú tepelnú vodivosť. Na rad prichádza vinyl, PVC a nakoniec sú to drevené a laminátové podlahy.

Keramická podlaha je najvhodnejšou podlahovou krytinou pre podlahové kúrenie. Jej výhodou je vynikajúca tepelná vodivosť a veľmi rýchlo sa aj zahreje. Pre čo najlepšiu vodivosť sa odporúčajú použiť na podlahu dlaždice s väčšími rozmermi. Na podlahové kúrenie sa odporúča keramická krytina s hrúbkou 6 mm. Jedinou nevýhodou je, že v období, keď sa nekúri, je keramická podlaha nepríjemná až chladná na dotyk.

Podlahová krytina, vhodná na podlahové kúrenie

PVC sa na podlahové kúrenie lepí bez izolácie. Odporúčaná hrúbka podlahy je 2 až 2,5 mm. Vinyl sa rýchlo zahrieva aj ochladzuje. Môže sa zahriať na maximálnu teplotu 27 °C. Pri plávajúcej laminátovej a drevenej podlahe je dôležité, aby ich hrúbka nepresiahla 15 mm. Ideálna hrúbka je 8 až 10 mm. Neodporúča sa drevená podlaha/drevené parkety z mäkkého borovicového dreva. Tak isto je nevhodná drevina buk alebo jaseň, ktoré majú sklon k rýchlemu skrúteniu. Pri kúpe podlahovej krytiny sledujte hodnotu tepelného odporu, ktorá by pri podlahovom kúrení nemala presahovať 0,15 m² K/W. Pamätajte, že väčšina výrobcov uvádza, či je daný typ podlahovej krytiny vhodný alebo nie pre podlahové kúrenie.

Podlahové kúrenie vs radiátory

 • Podlahové kúrenie vysušuje vzduch minimálne. Pokiaľ miestnosť neprekurujete, zanecháva v miestnosti optimálnu relatívnu vlhkosť vzduchu 45 až 55 %. Ako ideálna povrchová teplota podlahy sa odporúča 22 °C až 25 °C, v miestnosti tak dosiahnete príjemnú teplotu vzduchu okolo 21 °C až 22 °C. Radiátory často spôsobujú suchý vzduch v miestnosti, pri kúrení radiátormi totižto klesá vlhkosť vzduchu pod 40 %.
 • V prospech podlahovky hrá aj jej veľkosť. Rovnomerne šíri teplo do celého priestoru.
 • Deti sa vďaka podlahovému kúreniu (samozrejme, keď je zapnuté), môžu hrať na zemi aj bez koberca.
 • Vykurovanie interiéru podlahovkou prospieva alergikom a astmatikom, pretože v ovzduší víri minimum prachu.
 • Rovnako veľký priestor podlahové kúrenie vykúri už pri nastavených 30 °C, kdežto radiátor potrebuje byť nastavený až na 50 °C.
 • Keďže je podlahové kúrenie zabudované v podlahe, šetrí miesto v interiéri, ktoré môžete využiť pre zvýšenie komfortu a slobodného pohybu alebo pri zariaďovaní interiéru.
 • Podlahovka oproti radiátorom šetrí spotrebu energie a tým aj prevádzkové náklady. Nízkoteplotné podlahové kúrenie vám môže ušetriť až 15 % nákladov v období vykurovania v porovnaní s radiátormi.

Aký zdroj tepla je vhodný pri plošnom vykurovaní?

Najefektívnejší a najúspornejší pre teplovodné podlahové kúrenie je kondenzačný kotol a tepelné čerpadlo. Najúspornejšie sú v nízkoteplotnom režime už pri 35 °C až 40 °C.  Vhodnou alternatívou sú aj solárne kolektory, ktoré vedia efektívne pracovať práve v nízkoteplotnom režime. Nemusíte sa obávať vysokých počiatočných nákladov, ktoré s obstarávaním tepelného čerpadla alebo kondenzačného kotla súvisia. V konečnom dôsledku je to investícia s reálnou cenovou návratnosťou. Môžete použiť aj elektrokotol alebo vykurovací kotol na tuhé palivo. Elektrokotol sa odporúča kombinovať so solárnou zostavou a aj keď je možné použiť kotol na tuhé palivo, nie je až taký efektívny ako plynový kondenzačný kotol alebo tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo

Ako zmeniť podlahové kúrenie na podlahové chladenie?

Veľmi jednoducho. Do rúrok kúrenia sa nepustí horúca voda, ale chladná. Podlahové chladenie nedokáže schladiť miestnosť tak veľmi, ako ju podlahové kúrenie rozkúri. Podlahu dokáže podlahové chladenie schladiť na príjemných 20 až 21°C. Dokáže znížiť teplotu v miestnosti len o 3 až 5 °C. Možno sa vám to zdá byť málo, ale lekári určili, že teplotný rozdiel medzi vonkajšou a interiérovou teplotou by nemal byť väčší ako 7 °C. Podlahové chladenie nehučí ako klimatizácia a ani nespôsobuje prievan, preto je ideálne aj do spalne.

Kedy si vybrať elektrické vykurovacie vodiče a kedy rohože?

Z hľadiska ich funkčnosti medzi nimi nie je rozdiel. Podstatný rozdiel je len v spôsobe ich uloženia. Inštalácia vodičového okruhu je náročnejšia ako spôsob uloženia rohože. Pri inštalácii rohože je zaistené rovnomerné rozloženie výkonu. Rohož je ideálna na pravidelné plochy.

Ako môžem regulovať teplotu pri teplovodnom podlahovom kúrení?

Na výber máte dve možnosti. Manuálne alebo diaľkovo. Môžete si teplotu regulovať ručne, pomocou skrinky rozdeľovača. Ak však uprednostňujete smart riešenia, využite diaľkovú reguláciu cez bezdrôtové alebo káblové termostaty. Keď sa rozhodnete pre termostaty, môžete si zvoliť jeden termostat ako riadiacu jednotku alebo termostat do každej izby. Ak každý člen rodiny vníma teplotnú pohodu inak, jednoznačne sa odporúča zabezpečiť termostat do každej izby.

Môžem si podlahové kúrenie inštalovať sám alebo je potrebný odborník?

Inštalácia elektrického podlahového kúrenia je jednoduchšia ako inštalácia teplovodného podlahového kúrenia. Vo všeobecnosti je vhodné dať nainštalovať teplovodné podlahové kúrenie odbornej firme, ktorá okrem odbornej inštalácie vykoná aj potrebnú tlakovú skúšku prívodného potrubia po namontovaní napojenia rozdeľovača podlahového kúrenia. Tento protokol je potrebný na kolaudáciu. Hoci existujú návody a videá, ako to môžete zvládnuť aj sami, pokiaľ nemáte s podlahovým kúrením skúsenosti a nedisponujete veľmi dobrými manuálnymi zručnosťami, vložte to do rúk profesionálov. Jediný spôsob, ako môžete ušetriť peniaze, je najjednoduchšia časť celého procesu, pokládka podlahového polystyrénu pod podlahovým kúrením.

Inštalácia podlahového kúrenia

Odporúča sa podlahové kúrenie do bytov alebo len do domov?

V minulosti bolo predurčené podlahové kúrenie len pre domy. Dnes je vďaka technickým inováciam podlahové kúrenie prispôsobené a predurčené aj do bytov. Vzhľadom na nedostatočnú konštrukčnú výšku sa do bytu odporúča suché teplovodné podlahové kúrenie. Suché podlahové kúrenie je ekonomické kúrenie s nižšou hmotnosťou (preto je vhodné do bytu). Nevyžaduje špecializované technológie, je jednoduché na montáž a obrovským plusom je nízka konštrukčná výška podlahy, iba 55 mm.

Suché vs mokré podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie sa delí na suché a mokré, v závislosti od typu pokládky. Pri mokrom podlahovom kúrení sa na podkladový betón ukladá hydroizolácia a následne izolačná fólia. Rúrky sa zakrývajú poterom z betónu alebo anhydridu. Na betón sa potom vylieva nivelačný poter a nakoniec sa položí podlahová krytina.

Pokládka na suché podlahové kúrenie je rýchla a jednoduchá. Nič sa nezalieva. Naskôr sa položí nízka profilová doska, potom sa rozložia teplorozvodné plechy, do ktorých sa upevnia rúrky. Na rúrky nasadíte už len oddeľovaciu fóliu, na ktorej je iba roznášacia vrstva a podlaha. Ako zdroj tepla najlepšie poslúži tepelné čerpadlo.

Za aký čas sa podlaha vyhreje?

Čas nábehu sa v závislosti od externej teploty, od počiatočnej konštrukčnej teploty, hrúbky podkladového betónu a podlahovej krytiny neustále mení. V bežnej prevádzke pri 40 °C vode sa podlaha zohreje už do pol hodiny. Pri prvotnom spúšťaní podlahového systému je doba nahriatia podlahy oveľa dlhšia. Počíta sa so 4 až 8 hodinami, ak však ide o vlhké stavby (napr. novostavba), doba nahrievania môže trvať aj 24 až 48 hodín.

Ako fixovať rúrky v podlahe?

V bežnej praxi sa používajú dva typy fixácie. Upevňovanie pomocou upevňovacích líšt alebo pomocou systémovej dosky. Upevnenie pomocou systémovej dosky je finančne výhodnejšie. Navyše šetrí nielen vašu peňaženku, ale aj čas. Potrubia sú dokonale obalené betónom. Pri ukladaní systémová doska prekryje jedna druhú. Vďaka tomu nezateká betón a vznikajú tepelné mosty.

Autor článku

Lucia Pampuríková

Považujem sa za tvorivý a kreatívny typ človeka. Som spoločenská, empatická a mám rada výzvy. Veď čo ma nezabije, to ma posilní. Vystihujú ma slová...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 31.10.2022
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov

Vianočná výzdoba sa netýka len interiéru, čoraz viac sa pozornosť zameriava na exteriérové osvetlenie. Ak si chcete skrášliť okolie domu rozprávkovým osvetlením, máme pre vás niekoľko...

Vianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – receptyVianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – recepty

Poznáte tajný zaručený recept na vianočné oblátky? Vyskúšali ste už slané vianočné oblátky alebo uprednostňujete skôr tradičné tenké sladké oblátky bez príchutí?

Ako utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážkyAko utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážky

Jedna z možností, ako ušetriť počas vykurovacieho obdobia, sú, samozrejme kvalitne utesnené okná a dvere. Prezradíme vám, ako správne utesniť okná, ale aj vchodové plastové dvere.