Plomba na liste vlastníctva vyznačená na základe V a Z: Viete, čo to znamená?

Pri transakciách s nehnuteľnosťami (či už išlo o byt, dom či pozemok) ste sa možno stretli s pojmom „plomba na liste vlastníctva“. Na prvé počutie to znie ako odstrašujúca právnická formula, no vo väčšine prípadov sa niet čoho obávať.

List vlastníctva

Zmysel plomby na liste vlastníctva

Plomba signalizuje určitú právnu závadu týkajúcu sa predmetnej nehnuteľnosti, resp. že vlastnícke právo k nej je dotknuté ďalšími právnymi zmenami. Slúži teda ako ochrana, resp. prevencia, aby sa s danou nehnuteľnosťou nemohlo ďalej nakladať. Ak máte totiž na liste vlastníctva alebo v pozemkovej knihe zapísanú plombu, nemôžete daný byt, dom či pozemok predať, resp. vykonať zmenu vlastníctva. Existujú dva základné typy plomb – plomba vyznačená na základe V a plomba vyznačená na základe Z.

Plomba vyznačená na základe V

Zjednodušene povedané, táto plomba znamená, že prebieha konanie na zmenu vlastníckych práv k nehnuteľnosti formou návrhu na vklad. Je to poistka pre predávajúceho i kupujúceho, aby sa s nehnuteľnosťou nemohlo nakladať po podpísaní kúpnopredajnej zmluvy (napr. aby sa ju predávajúci nepokúšal podvodom predať niekomu ďalšiemu), keďže na zápis nového vlastníka má katastrálny úrad lehotu obvykle až 30 dní, prípadne 15 dní za zvýšený poplatok.

Plomba na základe V

Katastrálny úrad ju vyznačuje v deň doručenia, resp. najneskôr však v nasledujúci pracovný deň po dni doručenia zmluvy, verejnej listiny alebo inej listiny na zápis vkladom alebo záznamom, prípadne ak sa začalo katastrálne konanie o oprave chyby alebo ak bolo vydané právoplatné rozhodnutie o zastavení konania.

Plomba vyznačená na základe Z

Tento typ plomby na liste vlastníctva signalizuje, že prebieha ohľadom vlastníckych práv nejaká zmena, resp., že nejaká listina čaká na zápis. Táto plomba sa najčastejšie používa napr. pri zápise záložného práva zo strany banky alebo inej inštitúcie, prípadne pri nedoriešených vlastníckych právach a súdnych sporoch, ktoré sa ich a danej nehnuteľnosti týkajú. Taktiež sa používa pri zmenách vlastníckych pomerov pri dedičských konaniach.

List vlastníctva k nehnuteľnosti

Katastrálny úrad ju vyznačuje takisto v deň doručenia príslušných dokumentov, resp. najneskôr nasledujúci pracovný deň. Na takéto zmeny má katastrálny úrad až 60 dní, takže plomba vám môže na výpise z listu vlastníctva „svietiť“ až dva mesiace.

Kde nájsť plombu

Ak sa na liste vlastníctva nachádza viacero nehnuteľností, plomba sa vyznačí v časti A – majetková podstata listu vlastníctva pod konkrétnu nehnuteľnosť, ktorej sa plomba týka. Ak sa plomba týka len niektorého zo spoluvlastníckych podielov, ktoré sú zapísané v časti B – vlastníci a iné oprávnené osoby, zapíše sa plomba pod tento podiel.

Pri plombe sa vždy uvedie aj číslo príslušného konania, v rámci ktorého zmena prebieha, napr. „PLOMBA VYZNAČENÁ NA ZÁKLADE V - 3123/2018“. Plomba sa ruší ukončením konania – vykonaním vkladu alebo záznamu. Pri vyznačenej plombe vydá kataster list vlastníctva s plombou iba majiteľovi nehnuteľnosti, prípadne osobe, ktorú majiteľ na tento úkon splnomocnil.

Pozor na možné zneužívanie plomby na liste vlastníctva

V poslednej dobe sa objavili prípady, kedy sa kupujúci i predávajúci nehnuteľností stali obeťami podvodov zo strany rôznych špekulantov. Tí sa často dozvedia o zámere predať nehnuteľnosť a zneužitím osobných údajov cudzej osoby podajú na súd návrh na konanie v súvislosti s vlastníckymi právami k danej nehnuteľnosti. Súd okamžite zabezpečí vyznačenie plomby na liste vlastníctva, pričom neskúma pravosť identity osoby, ktorá podanie podala. Prevod nehnuteľnosti v katastri z predávajúceho na kupujúceho je teda zablokovaný, hoci majú spísanú riadnu kúpnopredajnú zmluvu a vysporiadané finančné záväzky. Podvodníci potom oslovia kupujúceho prípadne predávajúceho, že za určitý „poplatok“ návrh zo súdu stiahnu a tým sa odstráni aj plomba z listu vlastníctva.

List vlastníctva z Katastra nehnuteľností

Ide v podstate o vydieranie, na ktoré páchatelia využívajú dieru v právnych predpisoch. Pokiaľ nebude táto situácia v príslušných zákonoch ošetrená zo strany zodpovedných inštitúcií, kontrolujte si radšej list vlastníctva počas transakcií s nehnuteľnosťami častejšie. Tento odstavec neberte, prosím, ako návod, ale ako varovanie, že aj takéto veci sa občas dejú.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

05/06/2020 18:32
Roman

Mám všetky papiere čo sa týka okolo domu ale mi nechcú prepísať na moje meno čo sa voči tomu obrátili na súd .Súd mne vihoviel a 89%mi bolo priznané. Čo oni aj zapísali do katastra ale list vlastníctva od toho nemám .

23/02/2021 09:22
Laco

Môže exekutor počas v kladu na katastri,zrušiť konanie?

25/05/2021 17:57
julia

Plomba vyznacená na základe X-107/2021 co to znamena na LV

07/11/2022 20:54
Andrea P.

Viem zistit aj predmet zaznamu plomby Z ak nie som vlastnikom nehnutelnosti len chcem zistit druh zmeny?
Dakujem, Andrea.

26/02/2023 08:52
Rudolf Drgoň

Pekný deň. Mňa zaujíma čo je obsahom plomby na rodinný dom Cerová č. 366 číslo plomby : Z-120/2023.
Ďakujem R.D.

10/08/2023 19:19
Marián Minarovič

Moja nehnutelnost Bola podvodnikom uplatkarom zmanipulovana c 339nehnutelnost Male Bosany skolska c 698 ziadne predkupne pravo nema otom ze nejaky podiel kupil je to spinavost coma okradli o nehnutelnost predkupne pravo je overene dvomi pravnikmi on co nadobudol podiel vsetko na cierno podvodom uplatkarstvom tak

22/01/2024 18:14
Adriana Knoppová

Dobrý deň viete mi prosím vysvetliť pojem plomba na základe V 28/2024 na liste vlastníctva (Kúpna zmluva)? Ďakujem

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.Publikované dňa: 18.09.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ideálna orientácia domu a izieb podľa svetových strán? Sever či juh?Ideálna orientácia domu a izieb podľa svetových strán? Sever či juh?

Kupujete nehnuteľnosť alebo plánujete výstavbu rodinného domu? Potom porozmýšľajte aj nad správnou orientáciou stavby na svetové strany. Viac informácií k tejto téme nájdete v našom...

Ako a kde získať list vlastníctva podľa mena zadarmo?Ako a kde získať list vlastníctva podľa mena zadarmo?

List vlastníctva je doklad, ktorým sa preukazuje vzťah vlastníkov k nehnuteľnosti. Existujú však dva typy listu vlastníctva - jeden zdarma, druhý za poplatok. Aký je medzi nimi rozdiel?...

Rezervačná zmluva na kúpu nehnuteľnosti. Toto by ste mali vedieť!Rezervačná zmluva na kúpu nehnuteľnosti. Toto by ste mali vedieť!

Vzor rezervačnej zmluvy nájdete na mnohých internetových stránkach, poďme si však objasniť, na čo taká zmluva slúži a aké práva a povinnosti z nej predávajúcim, kupujúcim či realitným...