1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Plomba na liste vlastníctva vyznačená na základe V a Z: Viete, čo to znamená?

Pri transakciách s nehnuteľnosťami (či už išlo o byt, dom či pozemok) ste sa možno stretli s pojmom „plomba na liste vlastníctva“. Na prvé počutie to znie ako odstrašujúca právnická formula, no vo väčšine prípadov sa niet čoho obávať.

List vlastníctva

Zmysel plomby na liste vlastníctva

Plomba signalizuje určitú právnu závadu týkajúcu sa predmetnej nehnuteľnosti, resp. že vlastnícke právo k nej je dotknuté ďalšími právnymi zmenami. Slúži teda ako ochrana, resp. prevencia, aby sa s danou nehnuteľnosťou nemohlo ďalej nakladať. Ak máte totiž na liste vlastníctva alebo v pozemkovej knihe zapísanú plombu, nemôžete daný byt, dom či pozemok predať, resp. vykonať zmenu vlastníctva. Existujú dva základné typy plomb – plomba vyznačená na základe V a plomba vyznačená na základe Z.

Plomba vyznačená na základe V

Zjednodušene povedané, táto plomba znamená, že prebieha konanie na zmenu vlastníckych práv k nehnuteľnosti formou návrhu na vklad. Je to poistka pre predávajúceho i kupujúceho, aby sa s nehnuteľnosťou nemohlo nakladať po podpísaní kúpnopredajnej zmluvy (napr. aby sa ju predávajúci nepokúšal podvodom predať niekomu ďalšiemu), keďže na zápis nového vlastníka má katastrálny úrad lehotu obvykle až 30 dní, prípadne 15 dní za zvýšený poplatok.

Plomba na základe V

Katastrálny úrad ju vyznačuje v deň doručenia, resp. najneskôr však v nasledujúci pracovný deň po dni doručenia zmluvy, verejnej listiny alebo inej listiny na zápis vkladom alebo záznamom, prípadne ak sa začalo katastrálne konanie o oprave chyby alebo ak bolo vydané právoplatné rozhodnutie o zastavení konania.

Plomba vyznačená na základe Z

Tento typ plomby na liste vlastníctva signalizuje, že prebieha ohľadom vlastníckych práv nejaká zmena, resp., že nejaká listina čaká na zápis. Táto plomba sa najčastejšie používa napr. pri zápise záložného práva zo strany banky alebo inej inštitúcie, prípadne pri nedoriešených vlastníckych právach a súdnych sporoch, ktoré sa ich a danej nehnuteľnosti týkajú. Taktiež sa používa pri zmenách vlastníckych pomerov pri dedičských konaniach.

List vlastníctva k nehnuteľnosti

Katastrálny úrad ju vyznačuje takisto v deň doručenia príslušných dokumentov, resp. najneskôr nasledujúci pracovný deň. Na takéto zmeny má katastrálny úrad až 60 dní, takže plomba vám môže na výpise z listu vlastníctva „svietiť“ až dva mesiace.

Kde nájsť plombu

Ak sa na liste vlastníctva nachádza viacero nehnuteľností, plomba sa vyznačí v časti A – majetková podstata listu vlastníctva pod konkrétnu nehnuteľnosť, ktorej sa plomba týka. Ak sa plomba týka len niektorého zo spoluvlastníckych podielov, ktoré sú zapísané v časti B – vlastníci a iné oprávnené osoby, zapíše sa plomba pod tento podiel.

Pri plombe sa vždy uvedie aj číslo príslušného konania, v rámci ktorého zmena prebieha, napr. „PLOMBA VYZNAČENÁ NA ZÁKLADE V - 3123/2018“. Plomba sa ruší ukončením konania – vykonaním vkladu alebo záznamu. Pri vyznačenej plombe vydá kataster list vlastníctva s plombou iba majiteľovi nehnuteľnosti, prípadne osobe, ktorú majiteľ na tento úkon splnomocnil.

Pozor na možné zneužívanie plomby na liste vlastníctva

V poslednej dobe sa objavili prípady, kedy sa kupujúci i predávajúci nehnuteľností stali obeťami podvodov zo strany rôznych špekulantov. Tí sa často dozvedia o zámere predať nehnuteľnosť a zneužitím osobných údajov cudzej osoby podajú na súd návrh na konanie v súvislosti s vlastníckymi právami k danej nehnuteľnosti. Súd okamžite zabezpečí vyznačenie plomby na liste vlastníctva, pričom neskúma pravosť identity osoby, ktorá podanie podala. Prevod nehnuteľnosti v katastri z predávajúceho na kupujúceho je teda zablokovaný, hoci majú spísanú riadnu kúpnopredajnú zmluvu a vysporiadané finančné záväzky. Podvodníci potom oslovia kupujúceho prípadne predávajúceho, že za určitý „poplatok“ návrh zo súdu stiahnu a tým sa odstráni aj plomba z listu vlastníctva.

List vlastníctva z Katastra nehnuteľností

Ide v podstate o vydieranie, na ktoré páchatelia využívajú dieru v právnych predpisoch. Pokiaľ nebude táto situácia v príslušných zákonoch ošetrená zo strany zodpovedných inštitúcií, kontrolujte si radšej list vlastníctva počas transakcií s nehnuteľnosťami častejšie. Tento odstavec neberte, prosím, ako návod, ale ako varovanie, že aj takéto veci sa občas dejú.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 18.09.2018
Hodnotenie článku:
(93.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bývanie v neskolaudovanej stavbe – hrozí pokuta? Bývanie v neskolaudovanej stavbe – hrozí pokuta?

Čo hrozí v prípade bývania v neskolaudovanej stavbe? Prečo ju mnohí odkladajú na neurčito napriek možným sankciám? Aké výhody kolaudácia prináša? Všetko podstatné nájdete v článku.

Odmietala som platiť províziu, tak som si byt predala sama Odmietala som platiť províziu, tak som si byt predala sama

Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie

Či už budete za bývanie platiť vlastnými zdrojmi, alebo kombináciou hypotekárneho úveru a vlastných zdrojov, mali by ste myslieť dopredu a byť opatrní. Kúpnu cenu totiž môžete uhradiť...