Potpourri prevonia váš domov. Môžete si ho kúpiť aj vyrobiť

Či je jar a či jeseň, príroda nám v každom období ukazuje svoju zázračnú silu v podobe zaujímavých prírodných úkazov. Zlatisté farby jesene, ružové farby jari, zelené leto a biela zima. Objavte kus prírody a prineste si ho domov. Môžete si z neho vyrobiť voňavé potpourri, ktoré vám pripomenie kúzlo aktuálneho obdobia. Viete, ako na to? A viete, čo to je?

Ako vyrobiť potpourri?

Ak ste trochu kreatívne založení a patríte medzi milovníkov prírodných materiálov a výrobkov z nich, budete mať radosť z potpourri. Nadšenie bude o to väčšie, ak si ho pripravíte úplne sami.

Obľúbenné vonné zmesi

Čo je potpourri?

Potpourri znamená zmes, nemyslí sa tým však akákoľvek zmes, ale pod pojmom potpourri sa skrýva zmes sušených kvetov, korenín, byliniek, drievok, ktoré často stretávate v predajniach s darčekovými produktmi. Je to taký celofánový balíček obmotaný stužkou, v ktorom sa najčastejšie nachádzajú sušené kvety. Zmes v balíčku sa aranžuje do rôznych sklených nádob alebo misiek, ktoré zdobia konferenčné stolíky a aromatizujú miestnosti. Tie kvalitnejšie, s väčším objemom, sú dosť drahé. Cena v predajniach sa pohybuje od 4 do niekoľko desiatok eur, závisí od toho, aké mimoriadne ingrediencie sa v balíčku nachádzajú. To by vás nemalo od potpourri odradiť, pretože najkrajšie potpourri si pripravíte úplne sami, stačí sa len vybrať do prírody a pozbierať všetko, čo vás zaujme.

Pôvod potpourri

Potpourri vzniklo už v staroveku. Vtedajší obyvatelia veľmi nepoznali a nemali zaužívané hygienické návyky a práve potpourri im slúžilo na zahnanie, resp. prerážanie nepríjemného zápachu. Zmes voňavých sušených kvetov a byliniek sa využívala v rôznych kútoch sveta, boli to zaujímavé dekorácie, ktoré spríjemňovali ovzdušie. Nachádzali sa u veštcov a liečiteľov, aby vytvárali zaujímavé a zároveň tajomné vône. Prírodniny, na to využívané, sa sušili buď len v štósoch, zavesené hore „nohami“ na klincoch, alebo sa ukladali do vysokých kamenných váz, na hlinené stoly a podnosy, u tých bohatších ma porcelán. Nádoby a vázy, v ktorých sa voňavá zmes nachádzala, umiestňovali blízko tepla, k ohňu, aby bola vôňa kvetov výraznejšia.

Potpourri vrecko so sušenými kvetmi

Dnes je moderné si potpourri umiestniť kamkoľvek, či už do drevených alebo prútených misiek, pretože namiesto tepla boli vyvinuté éterické oleje, ktoré vôňu zvýrazňujú rovnako dobre ako oheň v staroveku. Dokonca sa pre potpourri šijú špeciálne vrecúška, ktoré je možné zavesiť do kuchyne, na terasu, balkón. Veľmi pekne ukáže, ak zmes uložíte do vyššej nádoby s transparentného materiálu, napr. do sklenenej vázy, vďaka ktorej sa okrem vône budete môcť nechať „hýčkať“ aj farebnou rozmanitosťou. Kus prírody, budete mať týmto spôsobom naozaj ako na dlani.

Kde, čo a kedy zbierať?

Najľahšou cestou je zájsť do „hand-made“ obchodu alebo do darčekovej predajne a zakúpiť si hotovú zmes potpourri, potom vám stačí len nejaká nádoba, na ktorú si potpourri vysypete. Alebo si rovno kúpte kompletné potpourri, vrátane podnosu. Široký výber týchto produktov nájdete v rôznych e-shopoch. Osobne si však myslím, že takto dosť riskujete, či to, čo vidíte na obrázku bude spĺňať vaše čuchové a zrakové očakávania. Preto radšej neriskujte a potpourri si vyrobte sami. Podstúpite tak príjemnú prechádzku, naučíte sa sušiť rastlinky a možno zistíte, že z vás budú úspešní dekoratéri.

To, aké prírodniny a kedy zbierať, je absolútne jedno. Príroda ponúka množstvo možností v každom ročnom období. Zbierajte rôzne listy, korienky, kvety, puky kvetov, bylinky, semienka, kôry stromov, bodliaky, pšenicu, jačmeň, šišky, drievka, šupy od orechov, gaštany, gaštanové obaly, dokonca aj kamene, ovocie a rôzne plody.

Čo je nevyhnutné pre tvorbu potpourri?

Na tvorbu potpourri si môžete pripraviť čokoľvek, nemusí to byť len prírodný materiál. Potpourri môžete dotvoriť aj stužkami, ozdobnými kamienkami a pod. Ale to všetko viete nahradiť aj z toho, čo ponúka príroda, napr. namiesto stuhy použite steblá suchej trávy alebo pásik suchej kôry z brezy. Ozdobné kamienky si vyrobíte z klasických kamienkov, ktoré si buď nafarbite, alebo zájdite k rieke, kde je mnoho krásnych kamienkov v rôznych farebných odtieňoch.

Výroba domáceho potpourri

Absolútne nevyhnutné pre tvorbu potpourri sú:

 • sušené kvety, bylinky a listy
 • koreniny
 • éterické oleje
 • fixatív
 • miska alebo nejaká nádoba, do ktorej budete uvedené zložky umiestňovať

Čo ešte môžete dať do potpourri? Šišky, bukvice, žalude, šípky, drevo, konáriky rôznych krov, klinčeky, badián, bobkový list, ihličie...

Najlepšie oleje do potpourri

Nie je olej ako olej. Jeden vás môže poriadne nabudiť, druhý zase upokojiť až uspať. Všetko závisí od charakteru vône a účelu potpourri. Ak chcete potpourri použiť na večer plný vášne, odporúčam zvoliť citrusový esenciálny olej. Možno sa chystáte relaxovať a zlepšiť si zaspávanie, tak v tom prípade použite oleje na upokojenie, medzi ktoré patrí klinčekový olej, levanduľový olej, olej z medovky. V prípade prečistenia vzduchu a osvieženia miestnosti zvoľte mätový olej, eukalyptus alebo borovicový, ktorý vám prečistí nielen miestnosť, ale aj dýchacie cesty.

Veľký výber vonných olejov vhodných na prípravu potpourri nájdete v ✅ e-shope Notino.sk.

Vyberáme z nášho katalógu

Ako sušiť a pripraviť materiál na potpourri

Nazbieraný materiál, ktorý si donesiete domov, nie je na tvorbu potpourri vhodný, aspoň zatiaľ. Musíte ho ošetriť. Čo to znamená? Toľko, že materiál musíte dôkladne vysušiť. Dokonalé sušenie trvá viac ako 2 týždne, hoci existuje viacero metód sušenia, sušenie to neurýchli. Prvým spôsobom je sušenie na teplom tmavom mieste, kde je zabezpečené dobré prúdenie vzduchu. Druhým spôsobom je sušenie "horeznačky", tak ako pri sušení kytíc. Aby ste zabezpečili čo najdôkladnejšie sušenie, prírodniny si v jednom aj v druhom prípade rozdeľte do menších štósov.

Existuje aj mokrá metóda prípravy potpourri, keď síce bude vôňa prírodnín intenzívnejšia, ale ide o príležitostné potpourri, teda také, pri ktorom ingrediencie povaríte, vďaka čomu, sa bude z hrnca šíri príjemná vôňa. Ak sa však ľúbite hrať a tvoriť, každý víkend môžete mať nové a nové potpourri. Varené potpourri si môže odložiť do sklenených, dobre uzatvárateľných fľaškách, ktoré je nutné držať v chlade a na tmavom mieste.

Tipy a triky, ktoré vám pomôžu vyrobiť si kvalitné potpourri aj doma

Kvalitné potpourri znamená, že vám vydrží podstatne dlho, bez akéhokoľvek poškodenia. Pomôžu vám nasledujúce rady a odporúčania:

 • Prírodný materiál zbierajte skoro ráno, pred vyparením rosy, aby bola ich vôňa intenzívnejšia.
 • Zbierajte prírodniny, ktoré nie sú poškodené a nie sú napadnuté červotočmi, chrobáčikmi či larvičkami.
 • Materiál nechajte dobre vysušiť, inak môže navlhnúť a splesnivieť.
 • Pre dlhší estetický zážitok zafixujte potpourri fixatívom, ktorý bráni vzniku plesne a ďalším hnilobným procesom.
 • Možno ste nazbierali toľko materiálu, že neviete čo s ním. Nevadí. Po vysušení si ho umiestnite do sklenej nádoby s dobre uzatvárateľným vekom na chladné a tmavé miesto a bude vás tam čakať pripravený kedykoľvek si zmyslíte, že vymeníte staré potpourri za nové.
 • Výroba potpourri môže byť vhodným darčekom pre rôzne sviatky alebo na Vianoce.
 • Ak vytvárate potpourri na balkón či terasu, použite kvety a éterické oleje, ktoré odpudzujú hmyz. Budete tak mať dekoráciu a odpudzovač v jednom.
 • Potpourri sa čoraz častejšie využíva na dekórovanie veľkolepých osláv, napr. pri príležitostí krstu, jubilea, ale aj na svadbách, preto neváhajte a použite ho na tento účel tiež.
 • Ak vám prírodniny akosi neladia farebne, ale tvarovo do seba úplne zapadajú, môžete ich zafarbiť aj akrylovými farbami alebo sprejmi. Momentálne sú moderné metalické farby v sprejoch.

Sušené kvety na výrobu potpourri

 • Koreň rastlinky iris sa používa tiež ako fixatív. Má príjemnú vôňu, ktorou podporuje aj výraznejšie rozvoniavanie ďalších použitých korenín a byliniek v potpourri.
 • Pokrájajte zeleninu a ovocie na tenké plátky, dajte vysušiť a máte hotovú ingredienciu do potpourri. Vhodným ovocím je kivi, grapefruit, mandarínky, figy a zelenina ako napr. mrkva, petržlen (môžete pridať aj petržlenovú vňať), reďkovka, brokolica, ružičkový kel. Pozor však, musia byť maximálne vysušené.
 • Ak použijete kôru pomaranča, zbavíte sa molí.
 • Radi cestujete? Tak výroba „dovolenkového“ potpourri môže byť zaujímavá. Mušle, hviezdice, piesok, kamienky, drievka a exotické rastlinky – to všetko vám v potpourri pripomenie krásne oddychové časy.
 • Pri výbere vôní éterických olejov, myslite nato, aby vás ich vôňa nerozladila, ale naopak, aby vám spríjemňovala voľný čas. Dobrý je levanduľový olej, olej z medovky lekárskej, eukalyptus, rozmarín...
 • Pozor na niektoré kvetinky, hoci pri zbere vyzerajú pekne, sušením to tak už nemusí byť a podobne je to aj s ich vôňou. Treba však len skúšať, jedine praxou a znalosťou zistíte, ktoré sú na potpourri dobré a ktoré nie.
 • Na sušenie môžete použiť aj sušičky ovocia a zeleniny, v ktorých sa bežne sušia aj bylinky a kvety.
 • Vyhotovte si potpourri v podobe vonných vreciek a umiestnite ich do skrine. Bielizeň bude príjemne rozvoniavať aj bez aviváže, navyše sa zbavíte aj šatových molí a ďalších škodcov.
 • Ak už potpourri nerozvoniava, premiešajte zmes alebo pridajte znovu pár kvapiek éterického oleja.
 • Pridajte rôzne koreniny, ktoré navodia rôznu atmosféru. Napríklad so škoricou zažijete Vianoce aj v lete, s kávou sa prenesiete do malej kaviarničky, s karí korením do Indie, s rascou do Egypta, s čili do Mexika, s obyčajným ihličím do lesa.
 • Potpourri môžete vyrobiť aj s pomocou strukovín = fazuľa, hrach, šošovica a z rôznych semienok = slnečnicové, ľanové, tekvicové, sója, vtáčí zob... Výborné sú aj lieskové orechy alebo vlašské orechy v škrupine a aj orechové škrupiny.
 • Používajte bylinky, napr. sviežosť nadobudnete s mätovými lístkami, upokojenie navodí levanduľa, komáre odoženie pačuli.

Dôležitosť fixatívu

Fixatív alebo ustaľovač je pri výrobe potpourri najdôležitejšou zložkou, samozrejme, ak nepočítam nazbieraný materiál. Ide o prostriedok, ktorý bráni vzniku a rozmnožovaniu sa plesne. Dostanete ho kúpiť v kvetinárstvach, v dekoračných obchodoch a na 100 % na internete. Predáva sa vo forme prášku a najčastejšie ide o dubový mach, celulózu, benzoan alebo fiberfix. Okrem toho, že predĺži životnosť potpourri, predlžuje aj arómu éterických olejov a to tak, že spomaľuje ich prchavosť.

Potpourri vo vrecku na zavesenie do skrine

Recepty na výrobu potpourri alebo ako si vyrobiť potpourri aj doma

Ak ste sa stále nerozhodli, čo dať do potpourri tak, aby to nielen vyzeralo, ale aj pekne voňalo a všetko spolu ladilo, prinášame vám pár receptov, ktorými sa môžete inšpirovať. Farieb a zloženia sa pri tvorení nemusíte striktne držať, môžete použiť rôzne farby kvetov. Návody slúžia len na inšpiráciu.

Vianočné potpourri

 • Budete potrebovať: vodu; na plátky pokrájaný pomaranč; 2 kusy škoricového drievka; ½ pohára čerstvých brusníc; 1 ČL (čajovej lyžičky) muškátového orieška a 1 ČL klinčekov.
 • Postup je veľmi jednoduchý, všetko spolu zmiešate a pomaly privediete do varu. Váš dom bude rozvoniavať Vianocami.

Ružovo-levanduľový sen

 • Budete potrebovať: lupene ruží (v ružovej farbe); kvety levandule; esenciálny levanduľový olej (poprípade ružovú vodu); ½ ČL mletej škorice; sklenú uzatvárateľnú nádobu.
 • Postup: všetky prírodniny (ruža, levanduľa) musia byt absolútne vysušené. Do polovice nádoby nasypte lupene ruží, tak isto aj levandule a pridajte pár kvapiek oleja. Zmes posypte škoricou, zmiešajte a uzavrite. Nechajte odstáť približne 24 hodín a máte hotovú zmes, ktorú si môžete dať kedykoľvek do misky na konferenčný stolík v obývačke alebo na terasu.

Apple refreshment

Alebo „Jablkové osvieženie“ si pripravíte zmiešaním týchto ingrediencií, nezabúdajte, že musia byť vysušené!!!

 • Budete potrebovať: plátky aspoň z jedného jablka; ½ pohára okvetných lístkov z karafiátov (v ružovej a červenej farbe); ¼ pohára lístkov z Lipkavca; 2 ČL mletej škorice; 2 ČL koreňa z Irisu; postrúhaný muškátový oriešok; 1 PL (polievková lyžica) klinčekov; pomarančovú kôru nakrájanú na malé kúsky; 3 kvapky esenciálneho oleja vanilky/škorice.

Purple dream

Alebo „Purpurový sen“ si pripravíte zmiešaním nasledujúcich ingrediencií:

 • Budete potrebovať: 1 levanduľový kvet; 7 kvapiek levanduľového oleja; 2 PL koreňa Irisu; ½ šálky kvetov z Karafiátu (v ružovej farbe); ½ pohára kvetov aksamietnice (v svetložltej farbe); ¼ pohára lístkov z Čistca vlnatého.

The American dream

Chcete snívať „Americký sen“? Zhotovte si potpourri v tónoch ameriky.

 • Budete potrebovať: ½ kvetu Stračonôžky; 1 pohár pukov ruže (červenej); ½ pohára kvetov Slamienky; ½ pohára kvetu Limonie; 5 kvapiek éterického oleja z ruže; 2 PL koreňa z Irisu

Citrus pleasure

Alebo citrusové potešenie si pripravíte tak, že zmiešate 2 ČL koreňa z Irisu; cca 5 PL listov z Medvedice; 7 kvapiek citrónového aromatického oleja; ½ poháre kvetov z Rebríčka; ½ pohára Verbeny; ¼ pohára kvetov zo Svetlice a pomarančovú kôru pokrájanú na malé kúsky.

Dream of wildflowers

Alebo „Sen z poľných kvetov“ vyrobíte zmiešaním: ¼ pohára bazy čiernej; 2 PL vysušeného koreňa z Irisu; ¼ pohára kvetov z Harmančeka; ¼ pohára listov z Medvedice; ½ pohára kvetov z Nechtíka; 2 kvapky oleja z levandule.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...Publikované dňa: 13.09.2020
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rady a tipy, ako prípraviť domácnosť na letoRady a tipy, ako prípraviť domácnosť na leto

Stačí niekoľko trikov a váš domov sa razom premení na čarovnú dovolenkovú vilu, v ktorej sa budete cítiť príjemne aj počas horúčav.

Ako si vybrať záhradný slnečník – rozmery (4 x 4, 5 m), konštrukcia, cenaAko si vybrať záhradný slnečník – rozmery (4 x 4, 5 m), konštrukcia, cena

Slnečníky sú skvelou voľbou pre každého, kto miluje leto a rád si ho naplno užíva vonku. Poradíme vám, ako si vybrať vhodný záhradný slnečník.

Protišmyková podlaha, lemovacia dlažba alebo drevo okolo bazéna? Výhody jednotlivých materiálovProtišmyková podlaha, lemovacia dlažba alebo drevo okolo bazéna? Výhody jednotlivých materiálov

Lem okolo bazéna možno vytvoriť z viacerých materiálov, preto je potrebné poznať ich výhody a nevýhody. Aké kvality by mala plocha okolo bazéna spĺňať a ako si vybrať sú správnu podlahu...