Akú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo Yasaka

Stolný tenis alebo pingpong je druh športu mnohým podobný klasickému tenisu. Ibaže stolný tenis sa odohráva na malom obdĺžnikovom stole, ktorý je rozdelený na polovicu malou sieťkou. Rovnako tak sa nepoužívajú veľké rakety s výpletom, ale menšie pingpongové rakety. Práve pri raketách na stolný tenis sa zastavíme. Ak chcete s týmto športom začať alebo ste už aktívny hráč, pomôžeme vám so správnym výberom pingpongovej rakety.

Hranie stolného tenisu

Čo je pri výbere rakety dôležité? V čom sa jednotlivé druhy rakiet odlišujú? Čítajte v našom článku.

Obľúbené pingpongové rakety


Kategorizácia stolnotenisových rakiet

Skôr, ako sa dostaneme ku konkrétnym častiam rakety na stolný tenis, mali by sme vedieť, ako sa vlastne rozdeľujú. Delenie pingpongových rakiet nie je štandardizované podľa jedného parametra. Kategorizácia v rámci segmentu pingpongových rakiet má viac skupín.

Ak by sme sa riadili delením podľa typu hráča, mohli by sme hovoriť o pingpongových raketách pre začiatočníkov, profesionálov či deti. Podľa štýlu hry by sme pre zmenu mohli hovoriť o hráčoch, ktorí preferujú defenzívnejší alebo, naopak, ofenzívnejší prejav hry.

Raketa na stolný tenis

Za základné delenie by sme mohli považovať rozdelenie rakiet na celodrevené a kompozitné. Celodrevené rakety hovoria o svojej podstate už v názve. Sú vyrobené čisto iba z dreva, pričom kompozitné rakety sú vyrobené z dreva a iné materiály sú použité v menšom pomere. Percentuálne by však pingpongová raketa mala byť vyrobená z 80-tich percent práve z dreva. Aj to, aký je percentuálny podiel dreva, vplýva na vlastnosti rakety, ako rýchlosť, pružnosť, kontrola a pod.

Drevo ako hlavná zložka

Celodrevené rakety dnes idú do úzadia a pomaly, ale isto ich nahrádzajú práve rakety kompozitné. Výrobcovia rakiet často neuvádzajú ani to, z akého dreva je pingpongová raketa vyrobená. Skôr sa zamerajú na technické parametre ako rotácia (spin), rýchlosť a kontrolu pohybu. Pri kompozitnej rakete sú do dreva pridávané zložky, ktoré majú vylepšovať fyzikálne vlastnosti pri kontakte s pingpongovou loptičkou a celkovo upravovať ďalšie technické dáta. Rukoväť býva väčšinou vybavená ergonomickým úchopom. Docieli sa tak lepšia kontrola a komfort vo vašich rukách. S kontrolou súvisí aj ďalší parameter.

Hrúbka poťahu rakety

Hrúbka poťahu je jedným z najdôležitejších parametrov, ako v prípade celodrevenej, tak i kompozitnej rakety. Poťah rakety je tvorený buď iba pogumovaním, alebo gumo-plastovým povrchom s jemnou výplňou. Poťahy majú na úder veľký vplyv. Ide totiž o hraciu plochu a existuje niekoľko typov poťahov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami.

  • Pingpongová raketa pre začiatočníkov – hrúbka poťahu pri začiatočníkoch by mala byť čo možno najhrubšia, aby sa vylepšovala technika a pohyb. Preto by hrúbka poťahu mala byť od 1,5 až 2 mm.
  • Pingpongová raketa pre profesionálov – v tomto prípade môžeme „profíkov“ rozdeliť do dvoch skupín. Tých, ktorí preferujú útočnú hru, a tých, ktorí, naopak, presadzujú defenzívnejší štýl hry. Hrúbka v rozmedzí 1,5 mm a viac je určená pre tých, ktorí chcú hrať dynamickejšie a rýchlejšie. Rozmedzie 1 až 1,5 mm je skôr pre defenzívnejší štýl hry.

Vyberáme z nášho katalógu

Typy poťahov na pingpongovú raketu

  • Softový poťah – ide o najpoužívanejší druh poťahu v modernom stolnom tenise. Najlepšie pingpongové rakety využívajú tento typ poťahu, pretože umožňuje čo najefektívnejšiu rotáciu loptičky. Mäkký podklad s hladkou pogumovanou plochou pri kontakte s loptičkou pôsobí na najväčšiu plochu a umožňuje tým vykonať správnym pohybom väčšiu rotáciu.
  • Trávnaté poťahy – vrchná guma nie ja hladká, ale vrúbkovaná. Vrúbky smerujú von. Ide o tzv. pomalý poťah, ktorý umožňuje odolávať loptičkám s rotáciou a je určený pre defenzívnejší štýl hry. Ideálne je tento povrch kombinovať práve so softovým povrchom na jednej strane a trávnatým povrchom na strane druhej, ktorý umožní obrannú hru.
  • Sendvičové poťahy – vrúbky vrchnej plochy takisto smerujú von. Odlišuje sa aj dĺžka vrúbkov. Tu platí, že povrch je mäkší vďaka výplni na zadnej strane. Tieto poťahy sú skvelé pre backhandové údery.

Hmotnosť rakiet na pingpong

Pravidlá v pingpongu neurčujú, aká hmotnosť je minimálna či maximálna. Práve hrúbka poťahu je stanovená pravidlami, no či bude vaša raketa vážiť 200 alebo 800 g, je len vaša starosť. Väčšinou sa hmotnosť rakety pohybuje na rozmedzí okolo 200 až 450 g. Nájdu sa aj extrémne odľahčené kompozitné materiály, kde sú použité napríklad karbónové vlákna. Výrobcovia rakiet nie sú viazaní žiadnym predpisom. Hráč, ktorý však čo to už odohral, vie, že nižšia hmotnosť rakety je rozhodne výhodou. Hlavne, ak sa počas zápasu odohrávajú dlhé výmeny.

Stolnotenisová raketa položená na pingpongovom stole

Cena pingpongovej rakety

Ako začiatočník nemusíte do rakety investovať veľké peniaze. Na druhej strane, ak sa chcete začať pingpongu venovať serióznejšie, ani raketa za 3 eurá nie je úplne najšťastnejším riešením. Odporúčame vám hľadať cenovo dostupné varianty u overených výrobcov ako Butterfly, Donic, Dunlop či Stiga.

Rakety pre začiatočníkov pokojne zoženiete v cenovej relácii od 7 až 20 eur. Ak hovoríme o rekreačných typoch hráčov, ktorí tenis hrávajú pravidelne, no nie na profi úrovni, cenová hladina je niekde okolo 30 eurProfesionáli sa už neboja si za kvalitu a špecifické technické parametre priplatiť. Cenovka od 80 eur je teda úplne bežná. Cena sa pritom môže zastaviť aj na sume okolo 200 až 300 eur. Zároveň však upozorňujeme, že vybrať správnu pingpongovú raketu pre začiatočníka nie je také jednoduché. Tú správnu raketu možno nájdete až po rokoch skúšania.

Obľúbené pingpongové rakety

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

04/08/2021 08:57
Jožko

Používam raketu Joola Carbon Pro a som s ňou spokojný, pretože za tú cenu je to výborná raketa s dobrým poťahom. Je trocha tuhšia, preto je ideálna na technickú hru. V rámci pomeru ceny a kvality ide o top produkt. Keď som si kúpil túto raketu, začal som vyhrávať zápasy. :-) Jediné, čo mi na nej prekážalo - trocha ostrejšie hrany na rukoväti, to som však vyriešil prebrúsením - a teraz je všetko super. Raketa sa veľmi dobre drží a manipulácia s ňou je veľmi dobrá. Drevo je kvalitné a poťahová guma tiež. Oceňujem nízku hmotnosť rakety a výborný topspin. S raketou viem dávať presne mierené údery, okrem topspinov umožňuje aj extrémne čopy. Pre rekreačné hranie je to top produkt. Ak sa chcete zlepšiť v technike hry a nezáleží vám až tak na rýchlosti, túto raketu jednoznačne odporúčam.

09/10/2022 16:31
Roman

Vaša raketa je pre začiatočníkov velmi rýchla ,vy ak z ňou rekreačne hráte tak nie ste začiatočník ale skúsený hráč .Začiatočníkovi by to lietalo meter za stôl , on potrebuje skôr pomalšie ALL drevo a nie carbonové ,k tomu nalepiť klasický FRIENDSHIP 729 FX SUPER SOFT.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 18.06.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...