Akú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo Yasaka

Stolný tenis alebo pingpong je druh športu mnohým podobný klasickému tenisu. Ibaže stolný tenis sa odohráva na malom obdĺžnikovom stole, ktorý je rozdelený na polovicu malou sieťkou. Rovnako tak sa nepoužívajú veľké rakety s výpletom, ale menšie pingpongové rakety. Práve pri raketách na stolný tenis sa zastavíme. Ak chcete s týmto športom začať alebo ste už aktívny hráč, pomôžeme vám so správnym výberom pingpongovej rakety.

Hranie stolného tenisu

Čo je pri výbere rakety dôležité? V čom sa jednotlivé druhy rakiet odlišujú? Čítajte v našom článku.

Obľúbené pingpongové rakety

Kategorizácia stolnotenisových rakiet

Skôr, ako sa dostaneme ku konkrétnym častiam rakety na stolný tenis, mali by sme vedieť, ako sa vlastne rozdeľujú. Delenie pingpongových rakiet nie je štandardizované podľa jedného parametra. Kategorizácia v rámci segmentu pingpongových rakiet má viac skupín.

Ak by sme sa riadili delením podľa typu hráča, mohli by sme hovoriť o pingpongových raketách pre začiatočníkov, profesionálov či deti. Podľa štýlu hry by sme pre zmenu mohli hovoriť o hráčoch, ktorí preferujú defenzívnejší alebo, naopak, ofenzívnejší prejav hry.

Raketa na stolný tenis

Za základné delenie by sme mohli považovať rozdelenie rakiet na celodrevené a kompozitné. Celodrevené rakety hovoria o svojej podstate už v názve. Sú vyrobené čisto iba z dreva, pričom kompozitné rakety sú vyrobené z dreva a iné materiály sú použité v menšom pomere. Percentuálne by však pingpongová raketa mala byť vyrobená z 80-tich percent práve z dreva. Aj to, aký je percentuálny podiel dreva, vplýva na vlastnosti rakety, ako rýchlosť, pružnosť, kontrola a pod.

Drevo ako hlavná zložka

Celodrevené rakety dnes idú do úzadia a pomaly, ale isto ich nahrádzajú práve rakety kompozitné. Výrobcovia rakiet často neuvádzajú ani to, z akého dreva je pingpongová raketa vyrobená. Skôr sa zamerajú na technické parametre ako rotácia (spin), rýchlosť a kontrolu pohybu. Pri kompozitnej rakete sú do dreva pridávané zložky, ktoré majú vylepšovať fyzikálne vlastnosti pri kontakte s pingpongovou loptičkou a celkovo upravovať ďalšie technické dáta. Rukoväť býva väčšinou vybavená ergonomickým úchopom. Docieli sa tak lepšia kontrola a komfort vo vašich rukách. S kontrolou súvisí aj ďalší parameter.

Hrúbka poťahu rakety

Hrúbka poťahu je jedným z najdôležitejších parametrov, ako v prípade celodrevenej, tak i kompozitnej rakety. Poťah rakety je tvorený buď iba pogumovaním, alebo gumo-plastovým povrchom s jemnou výplňou. Poťahy majú na úder veľký vplyv. Ide totiž o hraciu plochu a existuje niekoľko typov poťahov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami.

  • Pingpongová raketa pre začiatočníkov – hrúbka poťahu pri začiatočníkoch by mala byť čo možno najhrubšia, aby sa vylepšovala technika a pohyb. Preto by hrúbka poťahu mala byť od 1,5 až 2 mm.
  • Pingpongová raketa pre profesionálov – v tomto prípade môžeme „profíkov“ rozdeliť do dvoch skupín. Tých, ktorí preferujú útočnú hru, a tých, ktorí, naopak, presadzujú defenzívnejší štýl hry. Hrúbka v rozmedzí 1,5 mm a viac je určená pre tých, ktorí chcú hrať dynamickejšie a rýchlejšie. Rozmedzie 1 až 1,5 mm je skôr pre defenzívnejší štýl hry.

Typy poťahov na pingpongovú raketu

  • Softový poťah – ide o najpoužívanejší druh poťahu v modernom stolnom tenise. Najlepšie pingpongové rakety využívajú tento typ poťahu, pretože umožňuje čo najefektívnejšiu rotáciu loptičky. Mäkký podklad s hladkou pogumovanou plochou pri kontakte s loptičkou pôsobí na najväčšiu plochu a umožňuje tým vykonať správnym pohybom väčšiu rotáciu.
  • Trávnaté poťahy – vrchná guma nie ja hladká, ale vrúbkovaná. Vrúbky smerujú von. Ide o tzv. pomalý poťah, ktorý umožňuje odolávať loptičkám s rotáciou a je určený pre defenzívnejší štýl hry. Ideálne je tento povrch kombinovať práve so softovým povrchom na jednej strane a trávnatým povrchom na strane druhej, ktorý umožní obrannú hru.
  • Sendvičové poťahy – vrúbky vrchnej plochy takisto smerujú von. Odlišuje sa aj dĺžka vrúbkov. Tu platí, že povrch je mäkší vďaka výplni na zadnej strane. Tieto poťahy sú skvelé pre backhandové údery.

Hmotnosť rakiet na pingpong

Pravidlá v pingpongu neurčujú, aká hmotnosť je minimálna či maximálna. Práve hrúbka poťahu je stanovená pravidlami, no či bude vaša raketa vážiť 200 alebo 800 g, je len vaša starosť. Väčšinou sa hmotnosť rakety pohybuje na rozmedzí okolo 200 až 450 g. Nájdu sa aj extrémne odľahčené kompozitné materiály, kde sú použité napríklad karbónové vlákna. Výrobcovia rakiet nie sú viazaní žiadnym predpisom. Hráč, ktorý však čo to už odohral, vie, že nižšia hmotnosť rakety je rozhodne výhodou. Hlavne, ak sa počas zápasu odohrávajú dlhé výmeny.

Stolnotenisová raketa položená na pingpongovom stole

Cena pingpongovej rakety

Ako začiatočník nemusíte do rakety investovať veľké peniaze. Na druhej strane, ak sa chcete začať pingpongu venovať serióznejšie, ani raketa za 3 eurá nie je úplne najšťastnejším riešením. Odporúčame vám hľadať cenovo dostupné varianty u overených výrobcov ako Butterfly, Donic, Dunlop či Stiga.

Rakety pre začiatočníkov pokojne zoženiete v cenovej relácii od 7 až 20 eur. Ak hovoríme o rekreačných typoch hráčov, ktorí tenis hrávajú pravidelne, no nie na profi úrovni, cenová hladina je niekde okolo 30 eur. Profesionáli sa už neboja si za kvalitu a špecifické technické parametre priplatiť. Cenovka od 80 eur je teda úplne bežná. Cena sa pritom môže zastaviť aj na sume okolo 200 až 300 eur. Zároveň však upozorňujeme, že vybrať správnu pingpongovú raketu pre začiatočníka nie je také jednoduché. Tú správnu raketu možno nájdete až po rokoch skúšania.

Obľúbené pingpongové rakety

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 18.06.2019
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a DeuterNajlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a Deuter

Cyklo batohy budú vďaka svojej konštrukcii a užitočným vlastnostiam vašimi dobrými spoločníkmi nielen pri bicyklovaní, ale tiež pri iných športových činnostiach. Aký batoh na bicykel si...

Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkom pri rysovaní svalstva je tzv. vibromasážny stroj, s ktorým dosiahnete vďaka reflexívnemu sťahovaniu svalov lepšie výsledky. Prečítajte si o ňom všetko podstatné.

Akú cykloelektroniku si zadovážiť? Športtester, tachometer aj navigáciuAkú cykloelektroniku si zadovážiť? Športtester, tachometer aj navigáciu

Ak ste pocítili niekedy túžbu merať svoje výkony pri bicyklovaní, určite vám ako prvé napadlo siahnuť po klasickom tachometri. Pozrite sa, ako vybrať tachometer na bicykel a aké iné...