Tomáš Horváth: Porez a hranovanie drevotriesky je atypická zákazková výroba

Skriňu z drevotriesky mal doma už pravdepodobne každý. Ide o materiál, z ktorého si domáci majster môže poskladať prakticky čokoľvek.

Narezaná drevotrieska

Spoločnosť drevotrieska.com ponúka 60 dekorov laminovanej drevotriesky v štyroch hrúbkach. O tom, či je o jej produkty záujem a či dokážu konkurovať veľkopredajcom nábytku sme sa rozprávali s Tomášom Horváthom.

Dnes je ponuka nábytku naozaj široká. Je stále záujem o porez drevotriesky ako kedysi?

Svoje služby, ešte však pod iným obchodným menom a popri bežnom zamestnaní majiteľa, začala drevotrieska.com ponúkať od roku 2008 z jednoduchého dôvodu – sami domáci majstri začínali vo zvýšenej miere vyhľadávať stolárov a nábytkárske firmy, ktoré by im boli schopné a ochotné pripraviť nábytkové dielce na mieru podľa ich požiadaviek. Toto pátranie bolo často neúspešné, pretože oslovované firmy nestíhali kapacitne uspokojovať ani svojich aktuálnych zákazníkov. Ak nemal domáci majster šťastie či známosti na správnom mieste ako za socializmu :), zostávali mu v podstate dve riešenia. Nakupovať v hobby marketoch s vysokým rizikom nie príliš kvalitného spracovania, rozmerových obmedzení a úzkeho výberu alebo sa pustiť rovnako ako kedysi naši otcovia do svojpomocného spracovania veľkoplošného materiálu s ručným náradím.

Porez drevotriesky

Spustením našich služieb sme ako prví na Slovensku umožnili každému domácemu majstrovi rýchly a pohodlný online prístup k nábytkovým dielcom vysokej kvality za dobrú cenu. Práve preto si dovolím tvrdiť, že kedysi sa nedalo hovoriť o plnohodnotnom trhu s porezom a hranovaním drevotriesky pre domáceho majstra, naším príchodom sa tento trh začal iba kreovať a rozvíjať a záujem z mnohých ďalších dôvodov neklesá, naopak, neustále rastie a rásť ešte dlhodobo bude.

Využívajú vaše služby skôr jednotlivci pre vlastné potreby alebo firmy, ktoré sa výrobou nábytku zaoberajú?

Už pri prvých plánoch sme si jasne zadefinovali, že našu pozornosť a ponuku nasmerujeme primárne do segmentu domácich majstrov a rovnako premýšľame aj v súčasnosti. Nosnou myšlienkou je ponúkať porez a hranovanie drevotriesky širokej verejnosti bez nutnosti akýchkoľvek minimálnych odberov, bez limitovania minimálnymi rozmermi a to v čo najjednoduchšej forme prostredníctvom internetu – sme vlastne také prvé internetové stolárstvo :) Domáci majster nie je pre nás len ten, čo si navrhne a zmontuje kompletnú vstavanú skriňu, ale tiež ten, kto si chce doplniť svoju šatníkovú skriňu iba o jednu poličku. Možno budete prekvapení – vlastnoručne vyrobený menší či väčší kus nábytku z našich dielcov má u seba doma nejden známy športovec, politik či celebrita z TV obrazovky. Mnohokrát si vlastnoručne poskladali vstavanú skriňu iba mamina s dcérou či pán po 80-ke. Nábytkové dielce sme viezli do honosného Riverparku až po zabudnutý laz pri Starej Hute.

Drevotrieska pripravená na rozvoz

Menšiu skupinu našich zákazníkov, samozrejme, tvoria tiež malé interiérové štúdiá alebo montážne partie, ktoré nechcú míňať energiu a financie na zriaďovanie a prevádzkovanie svojich dielní, ale chcú sa sústrediť na väčšiu mieru kreativity, nadštandardné doplnkové služby a osobnejšiu spoluprácu so svojimi zákazníkmi.

Ako dokážete konkurovať veľkopredajcom nábytku, ktorí ponúkajú nábytok za často naozaj smiešne ceny?

Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci... Nič nie je zadarmo... Smiešna cena v smiešnej kvalite... Takto by sa dalo odpovedať, ak by som zjednodušoval, zovšeobecňoval a chcel byť trošku trápny :) V skutočnosti, aj keď sa snažíme osloviť čo najširší okruh zákazníkov, vieme, že uspokojiť úplne všetkých sa nikdy nikomu nepodarí. Porez a hranovanie drevotriesky je atypická zákazková výroba, snažíme sa ju realizovať vo vysokej remeselnej kvalite z kvalitných materiálov kvalitnými odborníkmi. Materiál rozvážame s ohľaduplným prístupom vlastným vozovým parkom a to väčšinou úplne zadarmo. Našu webovú aplikáciu, cez ktorú si nábytkové dielce domáci majstri objednávajú, neustále vyvíjame, zjednodušujeme a vylepšujeme. Snažíme sa s každým jedným zákazníkom komunikovať uvoľnene, príjemne, priateľsky a s úsmevom. Chceme, aby náš zákazník dostal taký výrobok, za ktorý by sa nemusel nikto z nás vo firme hanbiť ani u seba doma. A toto všetko niečo stojí. Našťastie si to uvedomuje čím ďalej, tým viacej Slovákov a my máme to šťastie, že medzi takýchto ľudí patria aj naši zákazníci.

Ponúkate aj návody, ako si nábytok svojpomocne postaviť?

Aj keď veľká časť domácich majstrov presne vie, aký nábytok chcú vyrobiť a ako sa dopracovať ku dobrému výsledku, vopred sme zo svojich dlhoročných pozorovaní vedeli, že tiež existuje nezanedbateľná skupina tých, ktorí majú rovnako obrovskú chuť, motiváciu a zručnosti niečo praktické a pekné vytvoriť do svojej domácnosti vlastnými rukami, chýba im však kvalitný zdroj konkrétnych návodov písaných jazykom zrozumiteľným aj pre úplného začiatočníka. Práve preto sme ešte dlho pred samotným spustením webovej aplikácie drevotrieska.com začali tvoriť blog dobremag.net s originálnym obsahom.

Skrinka vyrobená z drevotriesky

Od začiatku sme vedeli, že texty nesmú byť zmesou všeobecných fráz a „bla bla“ vaty – takýchto článkov bol už v tom čase plný internet, ale, naopak, musia byť naozaj nápomocným zdrojom konkrétnych návodov, rád a nápadov, ako si vyrobiť nábytok svojpomocne. Toto naozaj zafungovalo – naše články pomáhajú domácim majstrom zorientovať sa v problematike svojpomocnej výroby nábytku a odozva je od nich maximálne pozitívna.

Režete iba drevotriesky, alebo máte v ponuke aj iný materiál?

Naša ponuka obsahuje vyše 60 dekorov laminovanej drevotriesky v štyroch hrúbkach, čo predstavuje skladovú zásobu viac ako 240 položiek. A každá je ihneď pripravená na spracovanie. Okrem tejto štandardnej skladovej ponuky, ktorú neustále rozširujeme, dodávame individuálne našim zákazníkom nábytkové dielce z prakticky akéhokoľvek veľkoplošného materiálu. Škárovky, dyhované laťovky, vysokolesklé akrylátové dosky či fóliované nábytkové dvierka sú iba niektoré z nich.

Novinkou v našej štandardnej ponuke budú brezové preglejky a surové MDF dosky, čím si u nás prídu na svoje nielen domáci majstri, ale tiež napríklad aj umelecké duše zo sashe :)

Koľajnice na posuvné dvere

Samostatnú a nemenej dôležitú radu ponuky tvoria posuvné dvere pre vstavané skrine, ktoré dodávame ako kompletný zmontovaný výrobok. Domáci majster má v tomto prípade naozaj jednoduchú úlohu – osadí na stop a podlahu vodiace koľajnice, dvere do nich vloží a... hotovo.

Na čo všetko sa narezaná drevotrieska dá použiť?

Možnosti sú takmer neobmedzené. Firma si z drevotrieskových dielcov poskladá regál na šanóny, pracovný stôl a zásuvkový kontajner pre nového kolegu v kancelárii, kuchynku pre zamestnancov, pult na recepcii. Reštaurácia či kaviareň použije drevotriesku hrúbky 28 alebo 36 milimetrov na stolové dosky a drevotriesku hrubú 10 milimetrov ako obklad stien a stropu. Školník zmontuje vstavanú skriňu na odkladanie športových potrieb, skrinky do šatní, vymení dosky na školských laviciach. Doma z našich dielcov vznikajú vstavané skrine, kuchynské linky, knižnice, postele, detský nábytok a nábytok do pracovne, police a regále do špajze, pivnice a garáže, komody, vešiakové steny, kúpeľňové skrinky pod umývadlá a mnoho iného.

Na trhu sú rôzne cenové hladiny drevotriesky. Odvíja sa cena od kvality? Oplatí sa na kvalite šetriť?

Výrobca drevotriesky môže zjednodušene a laicky povedané ušetriť na „výplni“ drevotriesky – niektoré by sa mohli pokojne nazvať odpadotrieska – nekvalitná drevotrieska obsahuje nielen drevené triesky pochybnej kvality, ale aj také materiály ako pomletý plast, prach, papier, textil či dokonca kúsky kovu (a kto vie čo všetko iné). Túto výplň spojuje lacné lepidlo s vysokým obsahom škodlivého formaldehydu či ďalších chemikálií a vrchnú vrstvu tvorí tenučký papier, ktorý sa poškodí už pri prvom kontakte s nechtami užívateľa. Domáci majster by mal spozornieť aj vtedy, ak majú dielce z drevotriesky až príliš nízku hmotnosť – vtedy obsahuje jadro drevotriesky príliš mnoho vzduchových medzier, dosky sú náchylnejšie na ohyb, menej pevné a skrutky do dreva sa v nich nedržia dostatočne pevne. Ak by sa našiel niekto, komu toto neprekáža, určite mu odporučím, aby na kvalite šetril!

Skriňa z drevotriesky

My v drevotrieska.com ponúkame iba drevotrieskové dosky od špičkových výrobcov, podobné defekty v doskách sú vylúčené a predsa môžem povedať, že v určitých prípadoch sa šetriť oplatí – nie však na kvalite, ale na cene. Dôkazom je značka Swisspan Sorbes – továreň na Ukrajine produkuje drevotrieskové dosky prvotriednej kvality, vysokej estetickej hodnoty a to všetko za naozaj príjemné ceny :)

Čo si myslíte, na aký účel najčastejšie zákazníci využívajú vašu drevotriesku? Sú to skrine, kuchyne, atypický nábytok do detskej izby?

Určite najväčší dopyt je po drevotrieskových dielcoch, posuvných dverách a ďalších komponentoch potrebných na svojpomocnú montáž vstavanej skrine. Aj keď sa vám to možno na prvé počutie bude zdať neuveriteľné, montáž vstavanej skrine nie je zase až taký zložitý proces. Správne namiešaný mix aspoň základného technického myslenia, priemernej zručnosti, štipky odvahy a sebavedomia dovedie takmer každého k výbornému výsledku.

Nábytkové dielce na atypické kuchynské skrinky sú za vstavanými skriňami v tesnom závese, tu už je však vyžadovaná o niečo vyššia úroveň vyššie spomínaných znalostí.

Čo zákazníkov pri kúpe materiálu najviac zaujíma?

Okrem kvality a vlastností samotného materiálu, samozrejme, i kvalita jeho spracovania. Pre zákazníkov je dôležitá tiež dodacia lehota a zaujíma ich aj spôsob dodania – málokto má v garáži zaparkovanú dodávku, ktorou si vie dielce sám pohodlne a bez poškodenia doviezť domov. Mnohokrát dostávame otázky, aké minimálne množstvo a v akých minimálnych rozmeroch si je možné drevotriesku objednať – a tu každého môžeme upokojiť – odrežeme, ohranujeme a dodáme pokojne iba jednu maličkú doštičku 5x5 centimetrov.

Ďakujeme pekne za rozhovor. Patríte k domácim majstrom a máte o prácu s drevotrieskou záujem? Napíšte nám do komentárov svoje skúsenosti s týmto materiálom či ďalšie otázky týkajúce sa tejto témy. Spoločnosť drevotrieska.com môžete kontaktovať na jej FB stránke či na internetovej stránke.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

22/04/2020 22:11
Peter Lamoš

Klamete zákazníkov dnes ste mi poslali ponuku na dvierka v cene 20 EUR a prirátali ste mi k nim celú dosku plus 113 EUR. Spolu 132 EUR za dvierka 35 x 60 cm. v článku píšete že predáte aj 5x5 cm,ale tam napíšte že za 130 EUR.

23/04/2020 07:56
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
článok je rozhovorom so spoločnosťou drevotrieska.com. Rozumieme Vašim výhradám, avšak mali by ste ich adresovať priamo spoločnosti, my Vám s nimi nemáme ako pomôcť.

S pozdravom
redakcia TopByvanie.sk

17/02/2021 12:29
Tomáš Horváth

aj keď s oneskorením takmer roka, prajem vám pán Lamoš príjemný deň. prosím Vás ako klameme zákazníkov? V ponuke máme už takmer 100 dekorov, pri ktorých režeme akýkoľvek drobný kúsok bez nutnosti kupovať celú platňu. Vy ste si však vyžiadal cenovú punuku na iný - objednávkový - dekor, ktorý nemáme štandardne v ponuke. preto sme vám vykalkulovali cenu nie len za vami požadovaný dielec, ale tiež za zvyšok tabule (ktorú by sme už nikomu nikdy nepredali... je to rovnaké, ako keď napríklad dostanete chuť na čokoládu - musíte si kúpiť celú tabuľku a nemôžete si z nej odlomiť iba jeden kúsok, s tým že zvyšok predajú niekomu inému).

poskytli sme vám teda vopred všetky relevantné informácie tak, aby ste vedel vyhodnotiť, či je pre vás ponuka výhodná, alebo nie. tým, že ste cenovú kalkuláciu odmietol, nestal ste sa našim zákazníkom, avšak máme desiatky až stovky spokojných zákazníkov, ktorým malé dielčeky pravidelne dodávame - ako napr tu https://www.facebook.com/drevotrieska/photos/a.10150181068910807/10157579700205807/ alebo aj tu https://www.facebook.com/drevotrieska/photos/a.10150181068910807/10156621426320807/ :) prajem príjemný deň

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.Publikované dňa: 25.03.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.6%)