Olinka Balaďa: V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické farby na prírodnej báze

Namaľovať stenu farbou nie je žiadna veda? Niečo podobné si hovorí mnoho ľudí, ktorí sa chystajú dať svojmu príbytku nový vzhľad. Vedeli ste však, že farby sa delia na niekoľko druhov a na každý povrch sa hodí iná? A to, že niekedy je vhodnejší na maľovanie valček a inokedy zas štetec?

Predajňa efarby v Žiline

Olinka Balaďa z efarby.sk nám prezradila všetko potrebné o farbách rôznych druhov, ich miešaní, ale aj o tom, ktoré štetce a valčeky sú na maľovanie najvhodnejšie.

Je nákup farieb cez internet už samozrejmosťou alebo ešte stále majú radšej ludia kamenné predajne?

U nás v efarby.sk registrujeme, že nákup cez internet má v segmetne „farieb“ z roka na rok narastajúci trend. Nakupovanie farieb cez internet uprednostňuje čoraz viac zákazníkov, pretože to má viaceré výhody:

Nakupovanie je jednoduché a rýchle: zákazník, ktorý si potrebuje zakúpiť farby nakupuje z pohodlia domova, odkiaľ mu je ponuka farieb k dispozícii 24 hodín denne, nie je tak limitovaný otvárajúcimi hodinami kamennej predajne. Zjednodušene povedané, zákazník môže farby nakupovať aj v polohe ležmo z pohovky svojej obývačky.

Veľký výber - obrovská ponuka a šírka sortimentu farieb, farby je možné prakticky a rýchlo vyhľadať a vybrať pomocou filtrovania produktov, čo je obrovská výhoda oproti kamenným obchodom. Zákazník si má možnosť porovnať jednotlivé farby. Pomocou šikovnej kalkulačky spotreby si sám dokáže vypočítať potrebné množstvo farby, ktoré spotrebuje. Naviac pri každej farbe býva uvedený popis, použitie a je zobrazený vzorkovník.

Ponuka farieb v obchode efarby

Odborné poradenstvo a to, že u nás v efarby.sk sa pravidelne školíme v oblasti farieb a ich noviniek. Zároveň tým, že podnikáme s farbami už pomaly 10 rokov, máme skúsenosti a vieme zabezpečiť zdarma odborné poradenstvo, či už prostredníctvom telefonického rozhovoru, chatu, alebo emailom.

Ďalej je to pohodlné dodanie tovaru kuirérom na potrebné miesto. Farby označené ako dostupné skladom, vieme obratom do druhého dňa doručiť tam kam potrebuje zákazník, či už je to domov, na miesto realizácie /stavbu/, prípadne do firmy. Zákazník tak nemusí nosiť v rukách z predajne ťažké bremená. Pri hodnote objednávky nad 150€ je u nás doprava kuriérom zdarma.

Osobný odber tovaru kedykoľvek v pracovné dni - v prípade ak uprednostňujete osobný odber, môžete sa po objednávku farieb zastaviť osobne buď u nás v centrále efarby.sk v Žiline, alebo Vám tovar pošleme do niektorého z výdajných miest vrámci spolupráce so spoločnosťou Zásielkovňa.

A nakoniec sú tu aj darčeky zdarma. Naši zákazníci vedia, že aj k tej najmenšej objednávke vždy pribalíme malý praktický darček, ktorý ich poteší. Jedná sa napríklad o štetec, otváratko, alebo miešatko na farbu. K väčším objednávkam nad 300€ pribaľujeme hodnotné darčeky.

Okrem predaja balených farieb z výroby farby aj miešate. Je o túto službu záujem?

Našim zákazníkom vieme splniť aj požiadavku na miešanie farieb. Či už je to od najmenšieho množstva miešanej farby pre hobby zákazníkov, alebo po veľké množstvá namiešaných farieb pre priemysel. Dokážeme splniť aj náročné požiadavky zákazníkov a namiešať všetky druhy farieb a na každý povrch, v interiéri alebo aj v exteriéri.

Pre svojich zákazníkov miešame pravidelne nielen farby na stenu, ale aj fasádne farby a omietky. Rovnako tak sa miešajú na zákazku aj farby na kov: syntetické, polyuretánové, epoxidové,akrylové alebo aj farby na betón a lazúry na drevo.

Miešanie farieb do interiéru aj exteriéru

V prípade záujmu dokážeme namiešať nielen štandardné odtiene, ale aj tie menej obvyklé odtiene farieb ako napr. ružovú či fialovú lazúru na drevo.

Miešame farby rôznych značiek a výrobcov, vždy na základe výberu zákazníka podľa aktuálneho vzorkovníka od daného výrobcu, ktoré sú k dispozícii aj na našej internetovej stránke www.efarby.sk alebo si ich viete pozrieť osobne u nás na predajni v Žiline.

Koľko farieb dokážete namiešať? Môže za vami prísť zákazník so vzorkou a vy mu podľa toho namiešate želaný odtieň?

Miešame farby všetkých značiek od veľkých svetových renomovaných výrobcov, ktoré svoje farby predávajú na Slovensku. Sú to firmy PPG, Primalex, JUB, Bal, Tikkurila, Chemolak, Chromos-Svjetlost, naviac neustále pribúdajú ďaľšie.

Farba sa mieša vždy na základe výberu zákazníka, podľa aktuálneho vzorkovníka od daného výrobcu, ktorý je k dispozícii väčšinou v NCS, alebo podľa štandardu vzorkovníka RAL. Je dôležité najskôr definovať druh farby /čo sa ide natierať/ a potrebné množstvo farby. Následne si zákazník vyberie z vhodného vzorkovníka odtieň, ktorý sa mu páči. Farbu mu naceníme na základe spotreby pigmentov v miešacom zariadení. Po záväznej objednávke a úhradení objednávky zákazníkovi farby do 24 hodín namiešame a zasielame.

V ochode efarby kúpite farby od renomovaných výrobcov

Všetky vzorkovníky farieb od výrobcov sú k dispozícii na našej predajni v Žiline, časť vzorkovníkov farieb je k dispozícii aj v elektronickej podobne na našej stránke a v prípade vyžiadania, zašleme vzorkovnice od jednotlivých výrobcov zákazníkovi aj poštou.

Na čo sa zákazníci ohľadom miešania farieb pýtajú najviac?

Zákazníkov najviac zaujíma samozrejme to, aké veľké množstvo farby budú potrebovať dať namiešať a v druhom prípade je to cena za farbu. Následne je dôležité vedieť aj to, ako postupovať pri práci s konkrétnou farbou, či je potrebné farbu riediť riedidlom či vodou a aké pomôcky – štetce a valce pre konkrétnu farbu použiť.

Popisovateľné tabuľové farby sú čoraz populárnejšie. Aké farebné kombinácie sú k dispozícii?

Tabuľové farby sú momentálne hitom alebo trendom v interiéroch súčasnosti. Je možné ich použiť na stenu alebo aj na drevo. Stena dostane nový funkčný a kreatívny rozmer. Štandardne sa tabuľová farba už nevyrába len v čiernom odtieni. Momentálne v našej ponuke pribúdajú aj farebné varianty tabuľovej farby. Môžete si vybrať niektorý z hotových namiešaných odtieňov tabuľovej farby: čiernu, sivú, modrú, zelenú, červenú, ružovú či limetkovú tabuľovú farbu.

Ponuka tabuľových či fosforových farieb

V prípade ak vám tento výber nepostačuje, tabuľovú farbu Tikkurila – Liitu, vieme namiešať aj do akéhokoľvek z 263 krásnych odtieňov podľa vašho výberu. Stačí si vybrať zo vzorkovníka. Na našom webe nájdete aj praktický návod ako si zo steny vytvoríte magneticko – popisovateľnú tabuľu kriedou.

Dosť často sa hovorí aj o fosforových farbách, ktoré svietia v tme. Zachováva si táto farba svoje schopnosti dlhodobo?

Fosforové farby sú špeciálne laky unikátne v tom, že majú v noci „svietiaci efekt“. Na to, aby mala fosforová farba svoju schopnosť, je potrebné ju nanášať výlučne na biely podklad a zároveň je nutné, aby na ňu v priebehu dňa pôsobilo svetlo. Pokiaľ je toto zachované, tak svietiaci efekt by mal vydržať v priemere až 6 hodín.

Aby si farba zachovala svoju schopnosť dlhodobo, odporúčam farbu zafixovať bezfarebným lakom, náter bude tak ešte viac odolnejší voči poškriabaniu či iným vonkajších vplyvom, nebude potrebná tak skoro obnova náteru.

V našej ponuke nájdete fosforovú farbu v spreji, táto farba je obľúbená pretože je pohodlnejšia na aplikáciu. Fosforová farba je však dostupná aj ako vodouriediteľný lak v malom 0,33L alebo aj vo väčšim 1L balení pre aplikáciu štetcom alebo valčekom. Kreativite sa medze nekladú, a v izbe si môžete vytvoriť aj hviezdnu oblohu.

Aké farby sú medzi zákazníkmi najobľúbenejšie?

To je veľmi všeobecná otázka, ťažko dať jednoznačnú odpoveď. V prvom rade to závisí od toho, čo sa ide natierať. Či sa jedná o stenu v interiéri, renováciu nábytku, betónovú podlahu, strechu rodinného domu alebo drevený zrub, či karosériu auta. Zjednodušene možno povedať, že čoraz viac ľudom ale aj výrobcom farieb záleží na ekologickom zložení farieb.

V súčasnosti ľudia uprednostňujú ekologické, vodouriediteľné farby bez obsahu prchavým zlúčenín VOC, farby na prírodnej báze – hlavne čo sa týka prírodných olejov a voskov na drevo, tak aby mohli prísť napr. aj do styku s potravinami.

Široký sortiment dekoračných voskov a olejov na drevo

V našom sortiment nájdete biele aj farebné intierérové farby bez organických rozpúšťadiel a s nulovým zložením VOC. Máme v ponuke ekologické, univerzálne, vodouriediteľné akrylové farby na drevo či kov vhodné pre detský nábytok. Stolári používajú obľúbený olej Osmo Topolej na pracovnú dosku, ktorý je vhodný aj pre styk s potravinami. Uprednostňujú ekologické lazúry a oleje na drevo a podlahy, ktoré namiesto syntetických prísad obsahujú organické a prírodné oleje a vosky. Takého prírodné oleje a vosky na drevo sú dokonca kvalitnejšie a ľahšie sa renovujú ako syntetické lazúry.

Na druhej strane, v ponuke efarby.sk nájdete aj rôzne zaujímavé a špeciálne farby. Napríklad už spomenutá tabuľová farba, pomocou ktorej si zo steny viete vytvoriť tabuľu popisovateľnú kriedou. V súčasnosti sa predáva aj popisovateľný náter, s pomocou ktorého si zo steny viete vytvoriť whiteboard popisovateľný fixkami. V prípade, ak ako podkladový náter pod popisovateľný náter zvolíte magnetickú farbu, zo steny sa naviac stane magnetická nástenka.

V prípade, ak riešite problém s plesňami, v ponuke máme farby ako špeciálny protiplesňový systém, s pomocou ktorých sa plesní nielen zbavíte, ale aj steny do budúcna ochránite pred vznikom nových plesní. Takouto farbou je napr. Algicid plus, Jupol Citro, a termoizolačná farba Jupol Termo.

Ponuka farieb v predajni efarby v Žiline

V letnom období sa zvyknú natierať strechy a väčšie kovové plochy v exteriéri, tu odporúčame farbu Pegarust. Táto farba je veľmi odolná, a ako jediná z celej ponuky farieb sa natiera len v 1 vrstve. Ušetríte tak námahu a čas, ktorý by ste strávili pri natieraní druhej vrchnej vrstvy, čo pri veľkých plochách nie je zanedbateľné.

Viac inšpirácií a rád nájdete aj na našom blogu. Pravidelene na jednotlivé témy organizujeme so špecialistami webináre, ktoré sú plné hodnotných informácií o farbách. Na webe sú k dispozícií aj záznamy, ktoré sme odvysielali.

Okrem farby sú pri maľovaní dôležité aj štetce a valčeky. Oplatí sa na týchto veciach šetriť alebo je výhodnejšie kúpiť drahšie a kvalitnejšie produkty?

Ak sa už pustíte do maľovania, určite si prajete, aby bol výsledok perfektný. Tak ako si dáte námahu pri výbere vhodnej farby je potrebné prihliadnuť aj na vhodné náradie. S kvalitným náradím je naviac práca pohodlnejšia a zábavnejšia.

Tak ako má každá farba inú hustotu, na každý typ farby, lazúry, oleja je dobré zvoliť vhodný štetec, či valec. Viete tak aj znížiť spotrebu farby a v konečnom dôsledku ušetriť. Samozrejme veľkosť štetca či valca je potrebné prispôsobiť tomu, akú veľkú plochu idete natierať.

Jednoznačne odporúčam použiť špeciálne a kvalitnejšie náradie napr. značky Anza, pretože takéto štetce či valce dokážu prácu uľahčiť a maľovanie bude pohodlnejšie. Kvalitnejšie náradie dokáže ušetriť čas pri práci a naviac dokáže znížiť spotrebu farby. Napr. kvalitnejšie štetce sa od lacnejších odlišujú nielen kvalitou štetín, ale aj tým, že sa dajú zavesiť na vedro alebo majú ergonomickú rúčku, ktorú je možné predlžiť nasadením teleskopickej palice.

Jednotlivé lacnejšie aj drahšie štetce sme pred časom otestovali a porovnali, výsledky si môžete pozrieť tu:

Z testu, ktorý sme pre zákazníkov nahrali na video, jednoznačne vyplýva, že pomocou kvalitnejšieho štetca viete natrieť väčšiu plochu, a v konečnom dôsledku spotrebujete menej farby.

Ďakujeme pekne za rozhovor. Chcete vedieť o farbách viac? Zaujímate sa o ich rozdelenie a vlasnosti? Napíšte nám do komentárov. Interiérových špecialistov na farby môžete kontaktovať priamo prostredníctvom ich webstránky efarby.sk.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

15/07/2019 14:09
peto

S efarby.sk mam len same dobre skusenosti, dobry vyber produktov, rychle dodanie a zatial (klop klop) bez akejkolvek reklamacie. Drzim palce nech im ta predajna vydrzi co najdlhsie :)

10/01/2020 20:43
Pedko

Chodim k nim na predajnu koli ochotnemu personalu. Vzdy mi radi ochotne poradia.

20/11/2022 14:57
Gregor

Pekný deň prajem. Prosím o radu. Kúpili sme rodinný dom a predchádzajúci majitelia ho pred predaním vyvoňali vonným olejom, ktorý sa používa namiesto aviváže do práčky. Tá vôňa nám spôsobuje zdrav. problémy, nakoľko sme alergici a citlivo reagujeme na rôzne pachy. Steny sme zoškrabali, vymaľovali. V podkroví sme sadrokartón iba vymaľovali, žiaľ nepomohlo to. Prosím, neviete nám poradiť nejakú farbu, alebo penetrák, ktorý by tú neznesiteľnú vôňu zafixoval? Ďakujem za radu. G.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 24.04.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.2%)