Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Záhrada sa vďaka terase môže stať dokonalým miestom na oddych. Treba si však vybrať vhodný materiál. Jednou z možností je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.

Terasa z kompozitu od spoločnosti Inoutic

O zložení tohto materiálu, jeho výhodách, údržbe či spôsobe montáže sa dočítate v rozhovore s Petrom Klabanom, produktovým manažérom spoločnosti Inoutic/ Deceuninck pre terasový systém Twinson.

Čo je vlastne kompozitný materiál?

Kompozitné materiály (WPC) sa skladajú z dreva a PVC, pričom pomer oboch zložiek u jednotlivých výrobcov kompozitu je odlišný. Kompozit spája v sebe výhody oboch týchto materiálov. Vďaka drevu má terasa prírodný vzhľad, plastová zložka zabezpečuje materiálu vysokú odolnosť a dlhú životnosť.

Aký je najvhodnejší pomer drevenej a plastovej zložky v kompozitnom materiáli?

Vhodný pomer dreva a plastu v kvalitných kompozitných materiáloch je zhruba 50:50. Ak je obsah drevenej zložky nižší, materiál má neprirodzený plastový vzhľad a pôsobí lacným dojmom. Naopak, kvalitnejšie kompozitné materiály majú vyšší obsah dreva a vznikajú zo zmesí s polyvinylchloridom, ktorý je odolnejší a ponúka väčší výber farebných možností ako iné polyméry, ktoré sú podstatne mäkšie. To znamená, že takýto materiál je pevnejší a neláme sa.

Aké sú hlavné prednosti kompozitu?

Kompozitný materiál sa vyznačuje vysokou odolnosťou, dlhou životnosťou a nepotrebuje žiadne špeciálne ošetrenie ako napríklad drevo. Kompozitná terasa si zachováva svoj tvar bez zmien, aj keď lacnejšie materiály môžu mať výrazne väčšiu tepelnú rozťažnosť.

Kvalitná kompozitná terasa Inoutic

Ak terasový systém nemá dobre vyriešenú minimalizáciu rozpínania dosiek, začnú sa pôsobením vlhkosti alebo tepla krútiť, či dokonca praskať. Optimálna kombinácia dreva a plastu zaručuje, že sa dosky nelámu a nie sú náchylné k napadnutiu hubami a parazitmi.

Podľa čoho si vybrať vhodnú WPC terasu?

Ponuka kompozitných materiálov je dosť široká, základom je vybrať si taký, ktorý má vyvážený pomer dreva a plastu. Sú tu však aj ďalšie veci, ktoré treba zvážiť. Niektoré materiály sú cenovo dostupnejšie, ale treba ich kotviť v kratších rozostupoch (30 až 40 cm), čím zákazník spotrebuje viac spojovacieho a podkladového materiálu. Kvalitnejšie kompozity stačí kotviť po 50 cm. Zároveň si treba vybrať takú kompozitnú terasu, pri ktorej môže výrobca deklarovať jej vlastnosti, ideálne certifikátmi. 

Dôležité je zvoliť si materiál, s ktorým nemusíte mať obavy o zhorenie terasy ani v prípade nehody pri grilovaní. Zaujímať by ste sa mali aj o spôsob výmeny prasknutej dosky, aby ste v prípade poškodenia nemuselicelú terasu rozobrať, ale len vymeniť chybnú dosku.

Existujú pri kompozitných terasách nejaké obmedzenia z hľadiska ich orientácie k svetovým stranám?

Nad umiestnením kompozitnej terasy sa treba zamyslieť ešte pred realizáciou. Pri WPC terasách nie je orientácia na svetové strany rozhodujúca, závisí to najmä od osobných preferencií. Zákazníci, ktorí majú radi veľa slnka, môžu orientovať terasu na západ.

Kompozitná terasa môže mať akúkoľvek orientáciu

Tým, ktorým slnko až tak nevyhovuje a uprednostňujú skôr chládok, by si mali postaviť terasu skôr na východ či sever. Pamätajte na to, že terasa by nemala byť umiestnená vedľa stromov, ktoré zvyšujú riziko výskytu plesní a hniloby.

Zákazníci niekedy požadujú terasu neobvyklého tvaru. Dajú sa kompozitné dosky tvarovať?

S kompozitným materiálom možno vytvoriť terasy rôznych tvarov. Zrealizovať možno čokoľvek od rovného dizajnu až po oblé terasy bez ostrých hrán či iné geometrické tvary. Záleží na podklade a podkladovej konštrukcii, ktorú zvolíme. K flexibilným materiálom, ktorý je pre tvarovanie ideálny, je napríklad Twinson Massive. Ten možno ľubovoľne orezaťa vytvárať prostredníctvom neho aj neobvyklé tvary.

Z akej farebnej škály si pri kompozitných doskách možno vyberať?

Farebná škála je podobná ako pri drevených terasách. Existuje niekoľko odtieňov, väčšinou v prírodných farbách, z ktorých si zákazník určite vhodnú farbu vyberie. Zvoliť si možno najmä odtiene hnedej farby, sivej alebo béžovej.Pamätajte však na to, že od montáže sa odtieň dosiek mierne zosvetlí. Následne sa farba ustáli a viac sa nemení.

A ako je to v prípade vody? Možno kompozit použiť aj v blízkosti bazénov?

Drevoplastovému materiálu vo väčšine prípadov nevadí styk s vodou a dá sa využiť aj v okolí bazéna. Kompozitné dosky sú protišmykové, ideálne aj pre chôdzu naboso.

Kompozitná terasa pri bazén

Na rozdiel od dreva pri tomto materiáli nehrozí zapichnutie triesky do nohy. Navyše na slnku nepália.

Moderné domy majú v súčasnosti často ploché strechy a ľudia si na nich budujú terasy. Dá sa kompozitný materiál použiť aj na strešnú terasu?

Určite áno. Zákazník si však musí dôkladne zvoliť výrobcu, ktorý má v portfóliu komplexný systém určený na rôzne podklady, vrátane strešných terás. Pri ich realizácii treba skontrolovať odvod vody zo strechy, aby nikde nezatekala a následne na strechu položiť samonosnú konštrukciu, na ktorú sa namontujú terasové dosky. Na strechách totiž nemožno kvôli hydroizolácii použiť klasický profil a kotviť ho do podkladu. Hydroizolácia by sa poškodila a strecha by začala zatekať.

Čo sa týka nosnosti, tá je limitovaná len nosnosťou samotnej strechy. Ak si navyše vyberiete systém, ktorý prešiel skúškou pôsobenia vonkajšieho ohňa BROOF (t1), nemusíte sa báť o zhorenie domu. Kompozitný materiál, ktorý má takýto certifikát, odoláva sálavému teplu aj odlietavajúcim iskrám a bráni šíreniu požiaru.

Aktuálne sa veľký dôraz kladie na ekologický rozmer stavieb a životné prostredie. Je kompozitný materiál ekologický, dá sa napríklad recyklovať?

Áno, výhodou kvalitných kompozitných materiálov je ich recyklovateľnosť, ktorá umožňuje využiť materiál opätovne bez straty kvality. Z hľadiska dlhodobo udržateľného stavebníctva sú dôležité aj ďalšie parametre. Zaujímajte sa o to, z akého dreva sa vyrábajú. 

Výhodou kompozitnej terasy je možnosť jej recyklácie

Tie lepšie produkty získavajú medzinárodne uznávanú certifikáciu PEFC. Táto certifikácia je zárukou toho, že počet vyťažených stromov v lese certifikovanom organizáciou PEFC nepresiahne počet znova vysadených stromov. Táto medzinárodná organizácia sleduje všetky kroky výrobného procesu, od vysadenia stromu až po konečný výrobok. Certifikáciu udeľuje iba tým materiálom, ktoré podporujú zachovanie biodiverzity.

Vyžaduje si kompozitná terasa nejaký špeciálny podklad?

Podkladom pre kompozitnú terasu môže byť čokoľvek, pôvodná dlažba, betónový základ, makadam alebo aj pilóty nad povrchom okolitej záhrady. Podklad musí byť rovný a naň sa následne pokladajú zvolené podporné profily. Predtým, než sa profil zafixuje do podkladu, treba skontrolovať, či má podkladová konštrukcia správny sklon pre odvod vody. Výškové rozdiely možno vyrovnať vhodne zvoleným príslušenstvom.

Aký profil je teda vhodné použiť?

Nie každý podkladový profil je vhodný pre umiestnenie na akejkoľvek ploche. Najmenej vhodné sú drevené profily, ktoré bez priebežnej starostlivosti môžu začať plesnivieť alebo sa krútiť. Je celkom možné, že po niekoľkých rokoch by ste museli celý podkladový profil pod terasou vymeniť za iný.

Dôležitý je aj podklad pod kompozitnú terasu

Z toho dôvodu by som odporúčal skôr hliníkové podkladové profily. Tie sú o niečo drahšie, ale vyznačujú sa lepšou nosnosťou.

Akou nosnosťou kompozitné dosky disponujú? Sú odolné aj proti väčšej prevádzkovej záťaži?

Zákazník si niekedy vyberá drevoplastový materiál na terasu podľa ceny. Nie vždy sa to však oplatí. Niektoré materiály dokážu zniesť záťaž len okolo 450 kg/m2. Oproti tomu sú na trhu aj materiály s vyššou nosnosťou, ako napríklad Twinson s nosnosťou až 1 400 kg/m2. Také sa len tak ľahko nezlomia a znesú aj veľmi náročnú prevádzku.

Ako prebieha samotná montáž takéhoto typu terasy?

Montáž kompozitnej terasy nie je vôbec zdĺhavá, za jeden deň ju máte hotovú. Najskôr sa nainštaluje podkladová konštrukcia a na ňu sa potom ukladajú na mieru narezané palubové dosky. Spájajú sa pomocou spôn, ktoré medzi jednotlivými doskami vytvárajú rovnaké škáry. Spony sa ku konštrukcii pripevňujú pomocou skrutiek.

Montáž kompozitnej terasy je pomerne jednoduchá

Po ukončení montáže sa v závere montujú ukončovacie profily. Tie nielen elegantne uzatvoria terasu, ale bránia tiež piesku a iným nečistotám, aby sa dostali pod terasu. Po montáži nezabudnite odstrániť nečistoty vzniknuté rezaním dosiek. Na novú terasu v priebehu prvých mesiacov neklaďte žiadnu rohož, pretože zakryté miesto by mohlo získať iný odtieň.

S akou životnosťou možno pri kompozitnej terase počítať?

Zásadným faktorom, ktorý ovplyvňuje životnosť kompozitnej terasy, je kvalita zvoleného materiálu, ktorá je určená pomerom dreva a plastu. Zároveň je však dôležité, aby bola namontovaná na kvalitný inštalačný systém. Vtedy možno na terasu poskytnúť dlhšiu záruku, dokonca až okolo 25 rokov. Treba však rozlišovať, na čo výrobcovia záruku ponúkajú a starostlivo si vybrať ten správny terasový systém. Niektorí výrobcovia dávajú takúto dlhšiu záruku iba na odolnosť proti hubám. Iní sú zas schopní poskytnúť záruku aj na štiepenie materiálu.

Aby sme predĺžili životnosť terasy, treba sa o ňu starať. Je údržba WPC terasy náročná?

Vôbec nie. Starostlivosť o kompozitnú terasu je veľmi jednoduchá a veľa času vám nezaberie. Nesmiete ju však zanedbať, lebo náprava vzniknutých problémov môže byť dosť nákladná.Kompozitnú terasu by ste mali čistiť dvakrát za rok, ideálne na jar a jeseň. Na väčšinu nečistôt stačí vlažná voda s trochou saponátu. Na očistenie terasy sa môže použiť aj vysokotlakový čistič.

Čistenie kompozitnej terasy vysokotlakovým čističom

Nikdy nepoužívajte abrazívne prostriedky, ktoré kompozitné dosky môžu poškodiť. WPC terasy sa nemusia olejovať, ak sa na nich objavia menšie ryhy, stačí ich vybrúsiť jemným brúsnym papierom. Väčšie ryhy by mala riešiť montážna firma, aby sa zachoval rovnaký farebný odtieň. K pravidelnej údržbe patrí aj kontrola pevnosti uchytenia dosiek. Povolené skrutky treba dotiahnuť. Dajte si však pozor na ich pretočenie v kompozite, mohol by sa strhnúť otvor pre závit.

Galéria obrázkov

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

27/01/2020 13:38
kamil

fakt krasne terasy, mate niekde aj showroom, kde sa daju vidiet nazivo?

29/08/2021 22:41
Vilma

terasu mame na prizemí, mame tam vonkajšie posedenie a bazen a teraz sme si ešte objednali pergolu na mieru, aby sme mali aspon nad posedenim maly tieň a nesedeli na priamom slnku

29/09/2021 19:34
Sima

tiež mame terasu, ale mame ju zakrytu, mame tam pergolu, aby to bolo kryte

29/08/2023 20:31
Juraj

Dobrý deň,
máme terasové dosky TWINSON. Na pohľad nádhera, ale netušil som že to bude treba každú chvíľu čistiť. Stačí jeden dážď a hneď máte fľaky a stopy po vode. A to ju máme krytú, akurát vetru a dažďu nerozkážete, a tak vám nafúka vodu z akej strany chce. Po tom to už tak dobre nevyzerá, práve naopak... Čítal som, že nie je potrená žiadna ochrana olejom alebo lakom, ale na nete som našiel aj impregnácie pre WPC dosky, ktoré odvádzajú vodu z povrchu a nevsiakajú do nich. Plánujem to vyskúšať, lebo čistiť celú terasu raz za 2 týždne mi príde trochu moc. Moje hlavné dôvody na kúpu boli, aby to bolo pekné a netrebalo sa o to starať, preto som bol ochotný zaplatiť viac, ale teraz mám zmiešané pocity.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 10.07.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.4%)