Pavol Gúber z MossDesign: S machovou stenou si prinesiete kúsok prírody do interiéru

Kúsok prírody vo svojej domácnosti chce mať väčšina ľudí. Spojenie s prírodou však už nie je len vecou kvetináčových rastlín, ale aj machových obrazov a stien. Prírodná zelená vyzerá na stene naozaj skvostne.

Machovo-drevené steny v byte

Aké možnosti máte ohľadom machových stien, kde všade sa hodia a či sa o ne treba špeciálne starať prezradil viac Pavol Gúber z MossDesign.

Odkiaľ pochádza nápad robiť machové steny?

Nápad využívať mach, resp. stabilizované rastliny v interiéri je v zahraničí úplne normálna súčasť interiérového dizajnu. Na Slovensku sa to rozbieha a postupne sa dostáva do povedomia aj takáto možnosť, ako si priniesť kúsok prírody domov. My sme sa stretli s týmto typom upravených bezúdržbových rastlín v jednom štrasburgskom hoteli, kde boli veľmi staré, ale vyzerali stále úžasne, preto nás to oslovilo.

Čo všetko je súčasťou takejto steny?

Hlavný komponent sú samotné stabilizované rastliny, tzn. reálne rastliny, ktoré prešli procesom stabilizácie. Tieto stabilizované rastliny nerastú, nepotrebujú žiadnu údržbu ani slnečné svetlo, pretože fotosyntéza v nich už neprebieha. Dá sa povedať, že sú mumifikované. Druhým komponentom je podklad, na ktorý sa rastliny lepia špeciálnym lepidlom.

Hexagonové police s machom

Kde všade môže byť machová stena umiestnená?

Machové steny alebo obrazy sú určené výlučne do interiéru. Tu však tiež musíme zohľadniť určité špecifiká, ako napríklad to, že rastlinky nesmú prísť do styku s vodou a rovnako ich nie je vhodné umiestniť na priame slnko, kde je priame UV žiarenie. Keďže všetko sú to 100 % prírodné materiály, UV žiarenie môže spôsobiť vyblednutie pigmentu farieb. Keďže v rastlinách už neprebieha fotosyntéza, umožnuje nám to umiestňovať tieto steny alebo obrazy do tmavých miest v interiéroch, kde by štandardná zeleň neprežila – napríklad chodby, kúpeľne atď.

V akých veľkostiach sú steny dostupné?

Machové steny, resp. obrazy sú dostupné v akýchkoľvek veľkostiach, keďže všetky väčšie rozmery si rozdelíme na moduly a vyrábame ich po častiach, ktoré sa nakoniec spájajú pri inštalácií na danom mieste. Robíme aj veľkorozmerné obrazy, pri ktorých postupujeme rovnako – ako prvý nainštalujeme rám a následne po segmentoch machovú výplň.

Machová stena v interiéri

Akú starostlivosť si machová stena vyžaduje? Je to živá rastlina?

Machová stena je všeobecný výraz. Pracujeme s rôznymi rastlinami, machmi a lišajníkmi, ktoré sú skutočné reálne rastliny, len prešli úpravou. Jednoducho povedané – rastlinky sú konzervované soľou, tým pádom získavajú jedinečné vlastnosti, vďaka ktorým sú bezúdržbové. Rastlinky už nie sú živé, nakoľko už v nich neprebieha fotosyntéza, keď ich zafixujeme na podklad vydržia v tomto stave roky, ak sú dodržané isté podmienky.

Základná podmienka je, aby neprišli do kontaktu s vodou, pretože voda poškodí stabilizáciu a následne rastlinka vyschne/odumrie. Ďaľšia, nemenej dôležitá podmienka je nevystavovať rastlinky priamemu slnečnému žiareniu, pretože sú to 100 % prírodné materiály a nie sú UV stabilné, tým pádom môže dôjsť k zmene pigmentácie.

Vydrží takáto stena celý život?

Životnosť záleží od umiestnenia steny a dodržiavaní podmienok ako je ochrana pred priamym stykom s vodou alebo slnkom. Pri optimálnych podmienkach majú veľmi dlhú životnosť, už som spomínal lišajníky v Štrasburgu, vtedy mali okolo 15 rokov a vyzerali vo veľmi dobrej kondícii.

Je možnosť nechať si vytvoriť na machovej stene vzory?

Áno, samozrejme. Lišajníky aj machy máme v rôznych farbách, vieme ich kombinovať a tým vytvárať rôzne vzory alebo firemné grafiky.

Machové obrazy na stene v obývačke

Aké sú výhody machovej steny v interiéri?

Jednoznačne veľká výhoda je, že si prinesiete kúsok prírody do interiéru. Ďalej, o stenu sa reálne vôbec netreba starať, čo je v dnešnej dobe veľmi oceňované. Stena navyše pôsobí aj ako indikátor vlhkosti, keďže soľ, ktorá je v štruktúrach rastliniek, je hydroskopická. Čiže: keď je v interiéri vysoká vlhkosť, rastlinky ju pohlcujú, a keď je vlhkosť nízka, tak ju zasa, naopak, vydávajú do priestoru.

Akú teplotu treba v miestnosti udržiavať, aby to bolo pre stenu bezpečné?

Všetky stabilizované rastlinky sú čisto interiérové, čiže ideál je štandardný teplotný rozsah v interiéroch, ale prežijú aj mráz. Problém majú skôr s veľmi nízkou vlhkosťou, kedy vlhkosť vydávajú, tým sa vysušujú a sú náchylnejšie na mechanické poškodenie. Hovoríme, že ideálne je sa na machy len pozerať a nechytať :)

Ako by ste definovali svojich zákazníkov? Kto všetko má o tento typ steny záujem?

To sa dá ťažko definovať, pretože máme naozaj veľmi široké spektrum zákazníkov. Značný záujem je o inštalácie do komerčných priestorov, kde je bezúdržbovosť veľká pridaná hodnota, ale do veľkej miery realizujeme projekty aj do súkromných priestorov, kde majú investori pozitívny vzťah k zeleni v interiéri.

Detail machovo-drevenej steny

Machový obraz v obývačke

Machové stĺpy v kancelárii

Machová stena s nápisom Allianz

Machovo-drevená stena v kancelárii

Ďakujeme za rozhovor. V prípade ďalších otázok sú vám k dispozícii komentáre pod článkom, prípadne môžete kontaktovať priamo spoločnosť MossDesign cez ich webovú stránku.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 26.12.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Möbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farbyMöbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farby

S tímom Möbelix sme sa porozprávali o tom, čo je aktuálne v móde, v čom spočívajú výhody e-shopu, ale aj o zmene vkusu slovenského zákazníka.

Bonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmiBonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmi

E-shop Bonami.sk predáva originálne kúsky, s ktorými bude vaša domácnosť pôsobiť výnimočne a zároveň pohodlne. O ponuke obchodu i o tom, čo je aktuálne v móde sme sa rozprávali s tímom...

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.