Pavol Gúber z MossDesign: S machovou stenou si prinesiete kúsok prírody do interiéru

Kúsok prírody vo svojej domácnosti chce mať väčšina ľudí. Spojenie s prírodou však už nie je len vecou kvetináčových rastlín, ale aj machových obrazov a stien. Prírodná zelená vyzerá na stene naozaj skvostne.

Machovo-drevené steny v byte

Aké možnosti máte ohľadom machových stien, kde všade sa hodia a či sa o ne treba špeciálne starať prezradil viac Pavol Gúber z MossDesign.

Odkiaľ pochádza nápad robiť machové steny?

Nápad využívať mach, resp. stabilizované rastliny v interiéri je v zahraničí úplne normálna súčasť interiérového dizajnu. Na Slovensku sa to rozbieha a postupne sa dostáva do povedomia aj takáto možnosť, ako si priniesť kúsok prírody domov. My sme sa stretli s týmto typom upravených bezúdržbových rastlín v jednom štrasburgskom hoteli, kde boli veľmi staré, ale vyzerali stále úžasne, preto nás to oslovilo.

Čo všetko je súčasťou takejto steny?

Hlavný komponent sú samotné stabilizované rastliny, tzn. reálne rastliny, ktoré prešli procesom stabilizácie. Tieto stabilizované rastliny nerastú, nepotrebujú žiadnu údržbu ani slnečné svetlo, pretože fotosyntéza v nich už neprebieha. Dá sa povedať, že sú mumifikované. Druhým komponentom je podklad, na ktorý sa rastliny lepia špeciálnym lepidlom.

Hexagonové police s machom

Kde všade môže byť machová stena umiestnená?

Machové steny alebo obrazy sú určené výlučne do interiéru. Tu však tiež musíme zohľadniť určité špecifiká, ako napríklad to, že rastlinky nesmú prísť do styku s vodou a rovnako ich nie je vhodné umiestniť na priame slnko, kde je priame UV žiarenie. Keďže všetko sú to 100 % prírodné materiály, UV žiarenie môže spôsobiť vyblednutie pigmentu farieb. Keďže v rastlinách už neprebieha fotosyntéza, umožnuje nám to umiestňovať tieto steny alebo obrazy do tmavých miest v interiéroch, kde by štandardná zeleň neprežila – napríklad chodby, kúpeľne atď.

V akých veľkostiach sú steny dostupné?

Machové steny, resp. obrazy sú dostupné v akýchkoľvek veľkostiach, keďže všetky väčšie rozmery si rozdelíme na moduly a vyrábame ich po častiach, ktoré sa nakoniec spájajú pri inštalácií na danom mieste. Robíme aj veľkorozmerné obrazy, pri ktorých postupujeme rovnako – ako prvý nainštalujeme rám a následne po segmentoch machovú výplň.

Machová stena v interiéri

Akú starostlivosť si machová stena vyžaduje? Je to živá rastlina?

Machová stena je všeobecný výraz. Pracujeme s rôznymi rastlinami, machmi a lišajníkmi, ktoré sú skutočné reálne rastliny, len prešli úpravou. Jednoducho povedané – rastlinky sú konzervované soľou, tým pádom získavajú jedinečné vlastnosti, vďaka ktorým sú bezúdržbové. Rastlinky už nie sú živé, nakoľko už v nich neprebieha fotosyntéza, keď ich zafixujeme na podklad vydržia v tomto stave roky, ak sú dodržané isté podmienky.

Základná podmienka je, aby neprišli do kontaktu s vodou, pretože voda poškodí stabilizáciu a následne rastlinka vyschne/odumrie. Ďaľšia, nemenej dôležitá podmienka je nevystavovať rastlinky priamemu slnečnému žiareniu, pretože sú to 100 % prírodné materiály a nie sú UV stabilné, tým pádom môže dôjsť k zmene pigmentácie.

Vydrží takáto stena celý život?

Životnosť záleží od umiestnenia steny a dodržiavaní podmienok ako je ochrana pred priamym stykom s vodou alebo slnkom. Pri optimálnych podmienkach majú veľmi dlhú životnosť, už som spomínal lišajníky v Štrasburgu, vtedy mali okolo 15 rokov a vyzerali vo veľmi dobrej kondícii.

Je možnosť nechať si vytvoriť na machovej stene vzory?

Áno, samozrejme. Lišajníky aj machy máme v rôznych farbách, vieme ich kombinovať a tým vytvárať rôzne vzory alebo firemné grafiky.

Machové obrazy na stene v obývačke

Aké sú výhody machovej steny v interiéri?

Jednoznačne veľká výhoda je, že si prinesiete kúsok prírody do interiéru. Ďalej, o stenu sa reálne vôbec netreba starať, čo je v dnešnej dobe veľmi oceňované. Stena navyše pôsobí aj ako indikátor vlhkosti, keďže soľ, ktorá je v štruktúrach rastliniek, je hydroskopická. Čiže: keď je v interiéri vysoká vlhkosť, rastlinky ju pohlcujú, a keď je vlhkosť nízka, tak ju zasa, naopak, vydávajú do priestoru.

Akú teplotu treba v miestnosti udržiavať, aby to bolo pre stenu bezpečné?

Všetky stabilizované rastlinky sú čisto interiérové, čiže ideál je štandardný teplotný rozsah v interiéroch, ale prežijú aj mráz. Problém majú skôr s veľmi nízkou vlhkosťou, kedy vlhkosť vydávajú, tým sa vysušujú a sú náchylnejšie na mechanické poškodenie. Hovoríme, že ideálne je sa na machy len pozerať a nechytať :)

Ako by ste definovali svojich zákazníkov? Kto všetko má o tento typ steny záujem?

To sa dá ťažko definovať, pretože máme naozaj veľmi široké spektrum zákazníkov. Značný záujem je o inštalácie do komerčných priestorov, kde je bezúdržbovosť veľká pridaná hodnota, ale do veľkej miery realizujeme projekty aj do súkromných priestorov, kde majú investori pozitívny vzťah k zeleni v interiéri.

Detail machovo-drevenej steny

Machový obraz v obývačke

Machové stĺpy v kancelárii

Machová stena s nápisom Allianz

Machovo-drevená stena v kancelárii

Ďakujeme za rozhovor. V prípade ďalších otázok sú vám k dispozícii komentáre pod článkom, prípadne môžete kontaktovať priamo spoločnosť MossDesign cez ich webovú stránku.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!Publikované dňa: 26.12.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.6%)