Anna Harvanová: Retro nábytok mi vždy prišiel nadčasový a vizuálne ma oslovoval

Retro nábytok je nielen štýlovou, ale často aj srdcovou záležitosťou. Minulosť zhmotnénú priamo v obývačke či kuchyni, obľúbené staré hodiny či kreslo zrenovované do novej podoby si môže vďaka Renové dopriať každý.

Retro stolička pred a po renovácii

Anna Harvanová, ktorá stojí za nápadom dávať starým veciam nový život, spolu s priateľom a jeho mamou začali tvoriť pod značkou Renové. V rozhovore nám prezradila, čo všetko ponúkajú vo svojom e-shope, odkiaľ berú veci na prerábanie i to, ako dlho proces renovácie trvá.

Ako ste prišli na myšlienku tvoriť retro nábytok?

Myšlienku som mala v hlave už dlho. Retro nábytok mi vždy prišiel nadčasový a vizuálne ma oslovoval oveľa viac ako väčšina súčasnej ponuky. Zároveň som niekoľko rokov pracovala s krásnymi látkami a lákala ma predstava ich použitia na starých kreslách. Všetko to však dlho boli len také pekné predstavy, až kým ma raz priateľova mama Eva nepresvedčila, že by sme ich mali zrealizovať. Tak sme sa do toho pustili a zatiaľ nás to stále baví.

Ide o úpravu starých vecí, alebo aj niečo vyrábate podľa svojich návrhov?

Od začiatku bolo naším hlavným zámerom renovovať originálny retro československý nábytok. V ponuke máme aj niekoľko zaujímavých kúskov zo zahraničia. Sú veci, ktoré sa nám veľmi páčia, no nie je ich už veľa a ťažko sa zháňajú, tak sme uvažovali už aj nad tým že by sme ich časom mohli začať vyrábať podľa pôvodných návrhov. Zatiaľ sme sa k tomu ešte nedopracovali, ale snáď raz príde čas aj na to.

Modré retro kreslo so skrinkou

Kde zháňate „kúsky“ na prerábku?

Zo začiatku hlavne na burzách, či už reálnych alebo internetových. Veľa ponúk dostávame priamo od ľudí, ktorí starý nábytok zdedili alebo kúpili spolu s bytom, nehodí sa im, ale nechcú ho vyhodiť. Tiež sa na nás nakontaktovali rôzni vypratávači starých bytov a domov, z ktorých sa stali naši pravidelní dodávatelia.

Čo všetko vo svojom e-shope ponúkate?

Najväčšie zastúpenie má sedací nábytok a svietidlá. Nájdu sa u nás aj komody a stolíky, no aj hodiny, rôzne dekoračné predmety a sklo. Tešíme sa, keď narazíme na nejaký originálny kúsok, ktorý sa ale veľmi pravdepodobne už nezopakuje. Pri tých, samozrejme, netreba dlho váhať s kúpou, nikdy nevieme, či nám ešte niekedy vojde do cesty. Nemáme striktné pravidlá čo áno a čo nie, no musí sa nám to osobne páčiť. Nestačí, že je to retro alebo hodnotné.

Retro nábytok Renové

Je každý kus z vašej ponuky originál?

Všetky veci v našej ponuke sú originál retro kúsky, ktoré sa zároveň snažíme originálne renovovať a urobiť tak každý kus výnimočným. Najradšej by sme postupne použili všetky látky z našej ponuky, len výnimočne sa pri renováciách opakujeme. Takže áno, z oboch týchto pohľadov môžme povedať, že sú to originály.

Ako dlho trvá renovácia jednotlivých vecí?

To je veľmi individuálne, keďže každá vec si vyžaduje osobitný prístup. V našich skladoch máme viac vecí, ako naša malá dielňa stíha renovovať, takže niektoré čakajú na svoju chvíľu aj niekoľko mesiacov. Väčšinou je v procese renovácie viac vecí naraz. Postupne zháňame chýbajúce diely, kým čakáme na objednané látky pre čalúnnika, reštaurátor pracuje na drevenej konštrukcii atď. Samotná práca už zaberie niekoľko dní, no keď sa to takto zráta, odkedy sme sa kreslu začali venovať, na hotové čakáme aj niekoľko týždňov.

Zelené retro kreslo po renovácii

Máte nejakú srdcovku? Kúsok, ktorého ste sa po renovácii odmietli vzdať?

Zopár vecí, samozrejme, ostalo u nás v našej s(ú)kromnej zbierke. Z tých posledných to bol legendárny písací stroj Olivetti Valentine, ktorý navrhol Ettore Sottsass s Perry Kingom v roku 1968. Je to krásny ikonický kúsok, ktorému sa však v čase svojho vzniku nepodarilo dosiahnuť predpovedaný úspech na trhu. No vďaka svojmu výnimočnému dizajnu sa ešte aj dnes objavuje vo filmoch či reklamách. Jeden dokonca vlastnil aj David Bowie. Zaujímavosťou je, že po jeho smrti sa vydražil za 50-tisíc eur.

Ako by ste definovali svojich zákazníkov?

Ľudia s dobrým vkusom, ktorým osud starých nábytkov nie je ľahostajný. Pre veľa našich zákazníkov majú tieto veci hlavne emocionálny význam, pretože si ich pamätajú z detstva či mladosti. Často tiež počúvame, že oceňujú náš osobitný prístup ku každej renovácii a dôraz, ktorý kladieme na detaily, či už pri výbere kvalitných látok až po odvedenú prácu. Najväčšiu radosť máme pochopiteľne z toho, keď sa k nám spokojní zákazníci vracajú.

Písací stroj Olivetti Valentine

Zaujímajú sa o príbeh jednotlivých produktov?

Áno, je to určite pridaná hodnota, keď vieme povedať odkiaľ daný kúsok pochádza, prípadne komu patril. Niektoré príbehy sú naozaj zaujímavé. Raz sme napríklad pri rozoberaní kresla natrafili na malinký odznak s nápisom v hebrejčine. Dali sme si ho preložiť, stálo tam "pamätaj". Nevieme, či sa tam ocitol náhodou alebo ho tam niekto dal zámerne, no dosť nás to dojalo a našich sledovateľov tiež. Práve v tejto dobe, kedy by sme naozaj mali pamätať.

Renovované staré veci

Retro barová skrinka

Starý kuchynský stôl po renovácii

Zrenovovavné drevené retro hodiny

Tmavomodré retro kreslo

Retro skrinka

Ďakujeme pekne za rozhovor. Máte ešte nejaké otázky ohľadom retro nábytku? Napíšte nám ich, rovnako ako svoj názor na takýto nábytok do komentárov pod článkom. Viac o značke Renové sa dozviete na jej internetovej či facebookovej stránke.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

18/03/2019 13:50
Bibiana Veselá

takyto nábytok som zvolila na chatu, ktoru použivame ako víkendový relax, ale domov som zvolila moderne a prakticke kusky

08/08/2021 13:36
gabriela gabi

dobrý deň,
pekný článok aj nábytky. Len nikde nie je smerovanie, kam si to ísť kúpiť. Nenašla som to ani iným hľadaním.
Tak ako reklama je to nedostatočné. Škoda
V prípade, že mi na môj mail napíšete adresu, budem veľmi rada.
Prajem ešte veľa krásnych kúskov.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 11.03.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(94%)