Petra Slezáková zo Zero Waste Slovakia: Odpad nás skôr či neskôr zahltí!

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko odpadu a zbytočného odpadu dokážete vyprodukovať a ako toto množstvo aspoň trošku zmierniť?

Zero Waste Slovakia - rozhovor s Petrou Slezákovou

O tom, že našu plánétu sa oplatí chrániť, ale i tom, ako sa naučiť odpad eliminovať sme sa rozprávali s Petrou Slezákovou, autorkou blogu Zero Waste Slovakia.

Koľko odpadu vyprodukuje človek alebo bežná domácnosť za rok?

Podľa posledných štatistík Eurostatu za rok 2016 vyprodukuje priemerný Slovák 348 kg odpadu. V zásade to je teda kilogram na deň. Oveľa horšie sú na tom napríklad Bratislavčania. V ich prípade ide o 466 kg za rok.

Z akého dôvodu nie je dostačujúca pre človeka a našu planétu iba recyklácia?

Naša planéta má obmedzené prírodné zdroje a recykláciou sa ich snažíme šetriť, dostať opäť do obehu. Problém však je, že nemáme dostatočné technológie na to, aby sme dokázali recyklovať každý materiál. Dokonale sa recyklujú iba sklo a kovy, doslova donekonečna, pretože neprichádza k strate ich kvality. Papier sa dá zrecyklovať maximálne 8x a plasty jeden jediný krát.

Prečo žiť bez odpadu a ekologickejšie?

Súvisí to s tým, že máme skutočne obmedzené zdroje a spôsob, ako ich využívame momentálne – vyrábame veľmi veľa jednorazových vecí. Veci, ktoré sú dizajnované na skládku, nie sú trvácne, opraviteľné alebo je oprava veľmi drahá. Ľudom sa to ekonomicky neoplatí riešiť a veci veľmi rýchlo končia na skládke.

Zero waste filozofia nahrádza jednorázové plasty trvácnejšími materiálmi

Je dôležité znížiť spotrebu zbytočností, keďže predvšetkým západný svet žije obrovskou nadspotrebou, čo má dopady aj na životné prostredie či globálne otepľovanie. Existujú rôzne štúdie, ktoré to potvrdzujú a my sami to už reálne vidíme, vo výkyve počasia. Dlhé, suché a teplé leto, aké nikdy nebývalo, nepoznáme jar a jeseň, v zime nesneží. To všetko bude spôsobovať veľké problémy, ktoré sa objavujú postupne, nie zo dňa na deň.

Pôda nemá dostatok vlahy a výživy, o chvíľu nebudeme mať kde pestovať potravu. Všetko so všetkým súvisí.

Poznáme dôsledky v prípade, že nebudeme odpad redukovať, ale budeme pokračovať v súčasných “trendoch” jeho produkcie?

Na Slovensku zrecyklujeme iba 23% odpadu. Iba 11% sa spáli a zvyšok ide na skládky. Máme viac ako 120 aktívnych skládok, nelegálnych sú tisícky. Odpad nás skôr či neskôr zahltí. Vedci tvrdia, že do roku 2050 bude v oceánoch viac plastu ako rýb.

V čom spočíva filozofia Zero Waste – nulový odpad a akými pravidlami sa Zero Waste riadi?

Žiť šetrným spôsobom života, minimalizovať nielen dopad na životné prostredie ale aj odpad, ktorý produkujeme. Pravidiel máme 5:

#1 Refuse: Odmietnite, čo nepotrebujete - najúčinnejší spôsob ako zamedziť vzniku odpadu je začať odmietať. Začnite používať slovíčko “NIE”. Odmietnite reklamné predmety, letáky do schránky či igelitku v obchode.

#2 Reduce: Zredukujte, čo skutočne potrebujete - aplikujte do života dobrovoľnú skromnosť. Zamyslite sa pred každým nákupom, či danú vec naozaj potrebujete a či nemáte možnosť si ju niekde požičať. Nezabúdajte, že dnešný nákup je váš zajtrajší odpad.

#3 Reuse: Znovu použite a opravte - nie všetko, čo sa pokazí, musí hneď letieť do koša. Skúste veci radšej opraviť a používať ďalej. Výroba každej novej veci si vyžaduje množstvo energie, vody a neobnoviteľných zdrojov našej planéty. Neplytvajte nimi.

Zero waste potreby do domácnosti

Kupujte veci, ktoré sú dizajnované tak, aby vydržali a v prípade potreby sú ľahko opraviteľné. Ak máte možnosť, nakupujte second hand (a nielen oblečenie). No a samozrejme úplne vyraďte jednorazové veci.

#4 Recycle: Zrecyklujte čoho sa nemôžete zrieknuť, zredukujte to či znovu použite - naučte sa správne triediť odpad. Ale nezabúdajte, že recyklácia je finančne a energeticky náročný proces s dopadom na životné prostredie. Navyše nie všetky materiály dokážeme zrecyklovať a vyrobiť z nich znova niečo užitočné. Preto je najdôležitejšie predchádzať vzniku odpadu. Recyklácia by mala prísť na radu až ako štvrtá – až keď sme danú vec nemohli odmietnuť, zredukovať či znovu použiť.

#5 Rot: Skompostujte zvyšok - až 40% odpadu bežnej domácnosti tvorí biologicky rozložiteľný odpad. Tento sa dá skompostovať a vzniknuté hnojivo môžete využiť v záhradke či na balkóne. Kompostovať sa dá aj v bytovke na sídlisku. Na výber je niekoľko možností: založte si komunitné kompostovisko, kúpte si vermikompostér alebo elektrický kompostér.

Filozofia zero waste

Čo slúži ako najväčšia motivácia?

Motíváciou pre ľudí je, že chcú planétu zachovať v lepšom stave alebo aspoň v takom, akom ju máme, pre naše deti.

Aké sú zásady života bez odpadkov a ako to vyzerá v praxi?

Začiatok býva pre väčšinu ľudí ťažší. Najlepšie je, ak sa pozriete do smetného koša. Kritickým okom zistíte, čo tam je a s čím bojujete. Treba si vybrať 2-3 druhy smetí, ktorých je naozaj veľa a ktoré vite relatívne ľahko eliminovať. U každého sú to iné kroky.

Zero waste v kúpelni a prírodná kozmetika

Ide hlavne o to, aby ste znížili spotrebu zbytočností, aby ste si začali uvedomovať, čo naozaj potrebujete a čo nie. Aby ste nepoužívali jednorazové veci, lebo na všetko jednorazové existuje trvácna alternatíva, ktorú nevyhadzujete ale periete, alebo používate donekonečna.

Čo prinesie zero waste do života ľúdí, ktorí sa pre tento spôsob života rozhodnú?

Jednak radosť z toho, že produkujú menej smetí a neškodia planéte. Ale aj istú ľahkosť a pocit oslobodenia. Nie je to samozrejme hneď od prvého dňa. Človek sa musí k tomu dopracovať. Život sa veľmi zjednoduší, človek si uvedomí, čo je pre neho dôležité a čo nie.

Uprace si celkovo v živote. Aj psychológovia tvrdia, že ak si upraceme v domácnosti (vytriedime zbytočnosti), upraceme sa nám aj v hlave. A to je veľká pravda!

Kde hľadať alternatívy k jednorazovým veciam? Kam sa dá týmto prístupom reálne dostať v domácnosti?

Na internete je veľmi veľa blogov, existujú obchody a e-shopy, ktoré ponúkajú takéto alternatívy s vysvetlením, na čo a ako ich používať či na čo slúžia.

Konjak hubka na odličovanie

V podstate sa dá odpad zredukovať tak, že stačí vynášať smeti raz za štvrť roka.

Koľko kíl odpadu vyprodukuje človek, ktorý je zero waste?

Zo zmesového komunálneho odpadu, ktorý sa nedá vytriediť a zrecyklovať, sa ja osobne za 3 mesiace zmestím do malého skleného pohára od horčice. Samozrejme vzniká odpad, ktorý ide na recykláciu a snažíme ho minimalizovať tiež. Odhadom sa človek vie v produkcii odpadu dostať na 20 kg ročne.

Neodrádza ľudí myľná predstava, že zero waste životný štýl je náročný nielen na čas ale i peniaze?

Kým si človek nájde alternatívy a zavedie ich do života, nevylučujem, že to pravda môže byť. Akonáhle ich však máte, neberie tento životný štýl žiadny čas, práve naopak. Šetríte čas tým, že nenakupujete jednorazové veci ale používate to, čo už doma máte. Na Slovensku je možno problém s tým, že neexistujú úplne bezobalové obchody, kde sa dajú na jednom mieste nakúpiť všetky potraviny, drogéria či čistiace prostriedky. Je to však o plánovaní dopredu.

Potraviny z bezobalového obchodu

Na druhej strane, bez obalové obchody sa ešte len zobúdzajú a snažia sa ľudí priviezť k takémuto štýlu nakupovania. Ceny sú vyššie ako v supermarkete ale treba sa na to pozerať aj tak, že väčšina týchto obchodíkov ponúka lokálne produkty od malých farmárov. Tie cenovo nikdy nebudú konkurovať obchodným reťazcom. Keď si to človek zráta, v konečnom dôsledku, míňa menej peňazí, keďže kupuje oveľa menej vecí. Zredukuje svoju spotrebu a kupuje len to, čo naozaj potrebuje.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 29.11.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)