Rady a tipy, ako rýchlo a dôkladne upratať nielen pred Vianocami

Pre niekoho je to relax, očistenie mysle, upratanie hlavy, skrášlenie priestoru a čas pre seba. No a na druhej strane to môže byť pre niekoho stres, strata času, únavná činnosť alebo práca za trest. Určite už viete, že reč je o upratovaní, bez ktorého by sme asi nemohli existovať a asi by sme dlho bez neho nevydržali. Najstresujúcejšie a najúnavnejšie býva upratovanie pred tým, než príde veľká návšteva a ešte k tomu, keď nemáte veľa času. No a návštevy sa nám určite spájajú so sviatkami – Vianocami, Veľkou nocou, prípadne Dušičkami, narodeninami a meninami.

Ako rýchlo a efektívne upratať pred Vianocami?

Problém s upratovaním môžete mať aj vtedy, keď sa chystáte na dovolenku. Máte v hlave milión vecí, ktoré viete, že musíte urobiť, vybaviť a zbaliť. Ešte zložitejšie, keď nebalíte len seba, ale celú svoju rodinu. No a kto vtedy myslí na upratovanie? To je asi tá posledná vec, nad ktorou premýšľate. Keď však prídete z dovolenky po niekoľkých dňoch, tak sa určite nechcete vrátiť do bytu plného neporiadku. V dnešnom článku vám dáme pár tipov na to, ako svoje upratovanie bytu zefektívniť, čiže skrátiť jeho trvanie, ale upratané bude tak, ako obvykle. A nemusíte ich využiť len vtedy, keď idete na dovolenku alebo sa blížia sviatky. Určite sa zídu aj tým, ktorí upratovanie nemajú moc radi a budú vďační, že tejto činnosti nemusia venovať toľko času.

Overený trik – záchrana v podobe krabice a koša na bielizeň

Taký hrubý neporiadok v byte alebo dome spôsobujú veci, ktoré nemajú svoje miesto. Alebo majú, no nie sú na ňom. Poháre, uteráky, oblečenie, krabice, riad v kuchyni, najrôznejšie veci, ktoré denno-denne používate a nedáte ich na svoje miesto, lebo ich potrebujete poruke. Ak už máte deti, tak nadobudol pre vás neporiadok úplne iné rozmery – všade samé hračky, detské oblečenie, plienky, detský riad a kozmetika. Takže – je načase všetko poupratovať.

Ako prvé sa vyberte po byte alebo dome s košom na bielizeň. Pozbierajte všetky veci po zemi, tam, kde nemajú čo robiť a skúste sa nazrieť aj do skrine, či tam nie sú veci, ktoré tam nemajú byť a je potrebné ich oprať. Takto budete mať od ostatných vecí oddelené oblečenie. Ak máte napríklad pripravené veci na ručné pranie, tak ich položte na vrch do koša na bielizeň. Budete ich mať oddelené, no zároveň ich nebude vidieť. Rovnako ak máte poukladané oblečenie pri žehliacej doske. Nie je čas na to, aby ste to všetko pekne vyžehlili a poskladali. Vyraďte si na to jednu krabicu, aby ste to nedávali k špinavým veciam a uložte veci tam. Ostatné veci, ktoré nemajú svoje miesto rovnako poukladajte do nádob alebo krabíc.

Celá táto obchôdzka po byte alebo dome by vám nemala zabrať viac ako 15 – 20 minút, takže to určite nie je časovo náročné. Zároveň sa zbavíte toho „najhrubšieho neporiadku“ a bude sa vám oveľa ľahšie utierať prach a umývať podlaha.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koše na bielizeň

Umývanie okien

Väčšina z nás to má rozvrhnuté tak, že upratujeme okná dvakrát do roka – pred Vianocami a potom o pol roka na Veľkú noc. Keď ich už umývate, tak je jasné, že to chcete urobiť poriadne. No čo ak vám popri upratovaní a pečení nezostáva veľa času? Prípadne máte toho pred sviatkami veľa? Máme pre vás pár tipov na to, aby ste ich umyli poriadne, no zároveň aby ste nestrávili pri umývaní okien celý deň.

Predtým, než sa pustíte do umývania okien, tak si poupratujte okolie, o tom vám budeme písať v ďalšej časti článku. Ak by ste šli najprv umývať okná a potom utierať prach na parapetných doskách, povymetať pavučiny a umyť žalúzie, tak by ste si predĺžili dobu upratovania. Čo sa týka prípravy na upratovanie, tak si pripravte dve vedrá s vodou, suchú handru a mokrú, leštidlo na okná a stierku. Ak vám to dovolí rozpočet, tak vám v budúcnosti pomôže skrátiť dobu umývania okien elektrická stierka. Pri nej stačí okno umyť vodou, zotrieť, naniesť leštiaci prostriedok a znovu zotrieť. Týmto spôsobom máte do hodiny okná umyté. Ale späť k tomu klasickému spôsobu.

Keď chcete umyť okná naozaj rýchlo, tak sa to dá vyriešiť jednoducho. Úplne najjednoduchším spôsobom je použiť len leštidlo na okná, servítky, stierku a mokrú handru. Najprv si umyjete handrou okná od najhrubšej špiny a rovnako aj rám okien. To potom zotriete pomocou stierky. Aby boli okná dokonale lesklé, tak nastriekajte leštidlo a do sucha poutierajte servítkami alebo novinami. Prečo je lepšie použiť servítky alebo noviny, a nie suchú handru? Z handry vám môžu na okne zostať vlákna, ktorých sa potom už len ťažko zbavíte. Tohto sa pri servítkach alebo novinách nemusíte báť. No, a okná sú pripravené na všetky návštevy, ktoré vás cez sviatky alebo po návrate z dovolenky budú čakať!

Obľúbené čističe okien

Názov Hodnotenie Detail
Hobot 298Zobraziť produkt
Kärcher WV 5 Premium   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Hobot 2S   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Kärcher WV Classic   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Upratovanie podľa miestností

Tak, hrubý neporiadok máte uprataný, okná sú umyté a je načase pustiť sa do hĺbkového upratovania jednotlivých miestností. Nech ide o akúkoľvek miestnosť, v každej treba spraviť tie základné úkony – utrieť prach, vymiesť pavučiny, vyvetrať, povysávať alebo vyprášiť koberce a umyť podlahu. Tak si poďme prejsť jednotlivé miestnosti, aby ste upratali čo najefektívnejšie a zároveň čo najdetailnejšie.

Obývacia izba

Rýchle a zároveň efektívne upratovanie obývačky by vám nemalo zabrať dlhšie ako 20 minút. Samozrejme, veľa záleží aj od vašej nálady, chuti a rýchlosti práce. Ako prvé sa venujte dekoráciám, obrusom a prípadne fotkám v rámikoch. Všetko zarovnajte, nájdite im miesto a úhľadne uložte, aby priestor pôsobil v detailoch upratanejšie. Ďalším krokom je utieranie prachu, čo je naozaj dôležité a zaprášené poličky alebo stôl upútajú pohľad nejedného hosťa. Ako prvé začnite miestami, ktoré sú viditeľné, osvetlené umelým svetlom alebo slnkom. Výrazne prach vidno aj na tmavých povrchoch a elektronike. Podľa času trvania potom utierajte prach aj na menej viditeľných miestach (zárubniach, rámikoch, za doplnkami a televízorom.

Upratovanie obývačky pred sviatkami

Keď už sú dekorácie upratané a prach poutieraný, môžete si do rúk zobrať vysávač. Extra pozornosť venujte sedačke a vankúšom – poriadne ich povysávajte a uistite sa, že ani v medzerách sa nenachádzajú smeti. Ak máte koberec pod konferenčným stolíkom, tak mu venujte rovnako dostatok pozornosti. Veď predsa nie je nič horšie, ako keď hostia odchádzajú so špinavými ponožkami. Teraz zostáva už len podlaha, ktorú poumývajte len v tom prípade, ak máte mop, ktorý netreba namáčať. V ostatných prípadoch je lepšie celú izbu pozametať alebo povysávať.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vysávače

Kuchyňa

Upratovanie kuchyne. To býva ten najväčší oriešok z celého bytu alebo domu. V kuchyni sa žije, varí, večeria, raňajkuje aj obeduje. Preto sa tam drží veľa prachu, mastnoty a smetí. Tu si vyhraďte najviac času, pokojne aj pol hodinu až hodinu, no určite nerátajte s tým, že utriete prach v každej skrinke a vyleštíte každý pohár, na to v túto chvíľu nie je čas. Treba upratať ten najväčší neporiadok, ktorý je najviac vidieť.

Prvou kategóriou, o ktorú by ste sa mali postarať je riad, pretože ten zaberá veľa miesta a určite s ním nebude kuchyňa vyzerať upratane. Takže každá lyžička, každý pohár z vypitej kávy alebo každý tanierik by ste mali pozbierať a umyť ručne, prípadne ak máte umývačku, tak uložiť tam. Keď už bude riad uprataný, tak dôležité je aj poumývať fľaky a špinu z pracovnej dosky, jedálenského stola a parapetných dosiek. Všetky zbytočné veci, ktoré vám na kuchynskej linke netreba, radšej upracte, aby to nepôsobilo veľmi zapratane. Opäť skontrolujte, či sú osvetlené a viditeľné povrchy čisté (sporák, kuchynské dvierka, digestor). Povysávajte koberec a podlahu, no a určite nezabudnite na kuchynský kôš, pretože nepríjemný zápach by určite nepôsobil reprezentatívne.

Spálňa a detská izba

Ak upratujete len kvôli návšteve, tak týmto dvom miestnostiam nemusíte venovať extra pozornosť. Predsa len, do spálne sa vám väčšinou návšteva nechodí pozerať. Iné je to v prípade, ak príde návšteva s malými deťmi, u ktorých je jasné, že budú behať po celom dome. Ale aj v tom prípade nie je potrebné to s upratovaním príliš preháňať.

Upratovanie spálne pred Vianocami

V prvom rade je potrebné, aby ste ustlali posteľ, pretože neustlaná posteľ je prvá vec, čo si človek v spálni všimne. A rovnako, keď sa začnú hrať deti vo vašej posteli, tak by im periny mohli zavadzať. Ak vám zostalo v izbe ešte nejaké oblečenie alebo ste si nechali pyžamo hodené na posteli, tak je lepšie si to upratať. No a, samozrejme, ak ste zvyknutí jesť v posteli, tak papieriky, taniere aj poháre by ste mali odniesť do kuchyne. V prípade, že vám zostal ešte nejaký čas, tak poutierajte prach na viditeľných miestach, povysávajte alebo pozametajte koberce a podlahu.

Kúpeľňa a záchod

Spolu s kuchyňou sú práve tieto dve miestnosti tie najdôležitejšie pri upratovaní a mali by ste si na to vyhradiť dostatok času. Predsa len, je veľká pravdepodobnosť, že vaši hostia navštívia toaletu alebo kúpeľňu. Zamerajte sa na časti, ktoré je naozaj potrebné upratať a vynechajte tie, ktoré sú úplne nepodstatné (napríklad vodný kameň v sprche).

V prvom rade upracte všetky doplnky a maličkosti v kúpeľni. Či už sú to uteráky, šampóny, kozmetika, zubné kefky alebo špinavá bielizeň. Čo najviac týchto drobností sa snažte poupratovať do skriniek, pretože sa stáva, že necháme na umývadle kozmetiku, ktorú každý deň používame aj napriek tomu, že má svoje miesto v skrinke alebo poličke. Dôležitou časťou je umytie batérie, umývadla a záchoda. Použite na to dezinfekčný prostriedok, ktorý potom nezabudnite umyť. Na záver už len vyprášte koberec a pozametajte podlahu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie mopy

Čo robiť, ak už je návšteva pred dverami

Prekvapila vás návšteva, ktorá vám vopred nedala vedieť a vy nemáte absolútne nič upratané? Lepší prípad je, keď sa vám ozvú, že sa k vám chystajú alebo sú na ceste. Horší prípad už je, keď zvonia a čakajú pred dverami. V oboch prípadoch je dôležité, aby ste konali rýchlo a nesnažili ste sa urobiť všetko sami. Musíte sa venovať návšteve a zároveň nenápadne upratať, takže budete potrebovať pomoc.

Najväčšiu pozornosť venujte predsieni, či už v dome alebo byte – tá vytvára prvý dojem a je to prvá miestnosť, do ktorej návšteva vstúpi. Upratať ju stíhate aj keď je návšteva už pred dverami a netrpezlivo čaká. Stačí, keď schováte topánky do skrinky, bundy, kabáty, čiapky a šály schovajte do skrine a snažte sa upratať alebo aspoň dať do skrine všetky zbytočnosti, ktoré si v predsieni často odkladáme. No a to úplne stačí, aj po takejto malej úprave bude pôsobiť predsieň upravenejšie.

Po predsieni sa venujte obývačke – tam budú po predsieni smerovať kroky vašej návštevy. Upravte vankúše, schovajte zbytočnosti a vyhoďte odpadky, upracte stôl a keď máte viac času, tak pozametajte podlahu. No a ak stíhate, tak chvíľku venujte aj kúpeľni, záchodu a kuchyni, no tam už len tak zbežne upracte to, čo pôsobí najviac neupratane. Už aj keď bude návšteva u vás, tak je dobré ešte vyvetrať, pretože čerstvý vzduch spraví v miestnosti a celom byte/dome veľa.

Tipy na upratovanie bytu alebo domu

Aj keď už viete, ako si skrátiť čas upratovania vtedy, keď vám veľa času nezostáva, tak tu máme pre vás pár základných tipov, aby ste mali všetko pohromade a sú to také všeobecnejšie body, ktoré môžete uplatniť pri upratovaní ktorejkoľvek miestnosti. Rovnako ich viete aplikovať do vášho pravidelného upratovania a vďaka tomu ušetríte množstvo času.

Spravte si systém

Na to, aby ste nechodili z jednej miestnosti do druhej, od jednej veci k druhej a zbytočne tak nestrácali čas, je dôležité nájsť si systém. Znamená to, že si vytvoríte presný postup, ktorý budete pri každom upratovaní dodržiavať a prípadne ho zlepšovať, keď po čase prídete na nejaké vaše triky. Začnite a skončite vždy rovnako, aby ste nestratili čas premýšľaním a behaním. Inak povedané, vytvorte si rutinu. Tá pomáha nielen pri efektivite, ale aj vytrvalosti, technike a chuti do upratovania.

Postup pri upratovaní

Správne náradie

Áno, aj to je dôležité a dokáže vám uľahčiť prácu. Mať všetky upratovacie pomôcky a čistiace prostriedky na dosah, vo vedre alebo inej nádobe, aby ste nemuseli chodiť stále hore-dole do kúpeľne a späť. Dokonca si môžete na seba obliecť zásteru, v ktorej budete mať našité vrecká na čistiace prostriedky a handry. Takto budete mať všetko zorganizované a ušetríte čas.

Zmeňte prístup

Proaktívny prístup je najlepším trikom na rýchle upratovanie. Rovnako aj riešiť určité problémy v domácnosti predtým, než prepuknú do väčších rozmeroch. Hlavne čo sa týka hygieny v kúpeľni. Veľkým problémom môže byť práve pleseň a vodný kameň. Ak budete tieto priestory čistiť pravidelne, aj mimo toho, keď budete upratovať celý dom. S týmto vám pomôže množstvo čistiacich prostriedkov, ale aj bežné veci, ktoré nájdete v domácnosti. Na tieto účely je dobrá napríklad zubná pasta alebo sóda bikarbóna, ktoré majú bieliace účinky. Sóda bikarbóna v kombinácií s citrónovou šťavou nahradí akýkoľvek silnejší čistiaci prostriedok.

Upratovanie môže byť zábava

Prečo sa týrať negatívnymi myšlienkami ohľadom upratovania a robiť si z toho nepríjemnú činnosť, ktorú robíte len z donútenia? Spravte z toho relax, činnosť na očistenie mysle, čas pre seba a zorganizovanie svojho domova. Predsa len, keď máte čistý a usporiadaný domov, tak máte aj čistú a usporiadanú myseľ. Ak do svojho upratovacieho rituálu nechcete zapájať nikoho ďalšieho, tak si pustite hudbu, zapáľte sviečky, oblečte si pohodlné oblečenie a pustite sa do toho! Ak to chcete poňať ako skupinovú prácu, tak každému dajte na starosti určitú činnosť a upratovanie budete mať za chvíľku hotové!

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

22/09/2021 12:07
Barbara Hlinkova

Ja si už asi druhý rok kupujem všetko na upratovanie na Roin.sk, keďže sú takpovediac veľkoobchod, majú všetko skoro stále dostupne, väčšie balenia a rozhodne lepšie ceny.

15/06/2022 12:09
Juraj Dlhý

Ano, presne tak. Suhlasim s vami, lebo naozaj maju oborvsku ponuku produktov a su kvalitné! A hlavne aj tie ceny su skvele

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne Nástenné hodiny dodajú miestnosti štýl. Hodia sa do obývačky i do kuchyne

Drevené, kovové, sklenené nástenné hodiny, dizajnové, moderné i vintage modely sa budú krásne vynímať na každej stene. Môžete ich použiť v interiéri aj v exteriéri. Je z čoho vyberať.

Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu

Pre všetkých milovníkov kreatívnych dizajnových riešení sme pripravili tipy na netradičné nástenné dekorácie.Publikované dňa: 18.12.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(85.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či SolaAko vybrať príbor aj pre deti? Poteší sada Berndorf Sandrik či Sola

Viete, koľko kusový príbor potrebujete a po akom type príboru by ste mali siahnuť? Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Trvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotrebyTrvanlivosť (mrazených) potravín. Pomôže tabuľka s dátumami spotreby

Viete však, aký je rozdiel medzi označeniami záručnej doby a ktoré potraviny je možné konzumovať aj po uplynutí záruky? Dozviete sa to v našom článku.

Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!Údržba vinylovej a laminátovej plávajúcej podlahy. Skúste ocot!

V tomto článku sme sa zamerali hlavne na praktické rady ohľadom údržby vinylových a laminátových podláh. Zároveň vás upozorníme na to, čomu by ste sa mali vyhýbať. Čítajte ďalej.