Test magazín – vstavané elektrické rúry

Kúpa vstavanej elektrickej rúry by mala byť v prvom rade investíciou do budúcna. Výrobcovia nám ponúkajú mnohé rôzne modely, z ktorých len niektoré vynikajú mimoriadnou kvalitou.

Test vstavaných elektrických rúr

To, ktoré z nich sú skutočne overené si odhalíme na základe zosumarizovania výsledkov z relácie RTVS Test magazín.

Výsledky testovania vstavaných elektrických rúr


Testované parametre

Kúpa vstavanej elektrickej rúry nie je jednoduchá, keďže v obchodoch si len ťažko dokážeme overiť to, ako rúra pečie a pripravuje rôzny pokrmy od koláčov až po mäso. Pri výbere by ste mali hľadieť najmä na to, ako často budete rúru využívať. Moderné rúry majú užitočné funkcie ako napríklad ohrev parou.

Časopis dTest si pripravil test vstavaných elektrických rúr, v ktorom sa skúmali rôzne parametre. Vplyv jednotlivých atribútov na finálny výsledok je uvedený v zátvorke:

  • Ohrev a pečenie (50%)
  • Spotreba elektrickej energie (20%)
  • Ovládanie (20%)
  • Hlučnosť (5%)
  • Bezpečnosť (5%)

Predohrev rúry

Najkratšia doba predohrevu bola zaznamená u rúry značky Lord - na 200°C sa vďaka špeciálnej funkcii ohriala za približne 5 a pol minúty. Bez tejto funkcie to však trvalo 8 a pol minúty. Dobre si viedla aj Ikea, ktorej to trvalo približne 7 minút. Na opačnej strane rebríčka v tomto smere sa umiestnila Amica - čas predohrevu bol až 12 minút.

V teplovzdušnom režime mali tri modely funkciu rýchleho predohrevu - Miele, Gorenje a Mora. Najlepšia z tejto trojice je Mora, ktorej to trvá 4 a pol minúty. Aj v tomto smere bola najhoršia opäť Amica.

Predhrievanie elektrickej rúry

Tip: Dávajte si pozor na ukazovateľ teploty na displeji. Stáva sa, že často je tam udaná vyššia teplota ako tá skutočná. Napríklad pri výrobku Mora sa bavíme o rozdieli 30 až 40°C.

Stabilita a kolísanie teploty

Ak teplota v rúre nie je stabilná a kolíše, tak sa ľahko môže stať, že váš pokrm nebude správne upečený či zohriaty. Teplota v rúre Candy sa pri nastavenej teplote 80°C pohybovala od 56°C až po 106°C. Problém s udržaním teploty bol zaznamený aj u značiek Amica, Concept, Electrolux, Ikea, Lord a Mora.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie rúry na pečenie

Pečenie mäsa a koláčov

Pri pečení sa testovalo kuracie mäso približne o hmotnosti 2 kilogramov a za teploty rúry 200°C. Postupovalo sa spôsobom pre prípravu hydiny, ktorý odporúčal výrobca. Najrýchlešie upiekla kurča rúra Concept - za 45 minút bolo dostatočne prepečené. Rúra Candy potrebovala až 115 minút.

Kvalita pečenia koláčov a mäsa v rúre

Veľmi dôležitá bola aj chuť. Na tomto poli zlyhala rúra Mora - kurčaťu chýbala chrumkavosť a šťavnatosť. Väčšina rúr si však viedla dobre.

Pri pečení koláčov sa testovalo najmä to, ako rovnomerne dokáže rúra piecť. Pochváliť môžeme výrobky Mora a Ikea. Pieklo sa na viacerých roštoch zároveň, s čím mala problém rúra Candy.

Sendviče a funkcia grilu

V tomto prípade sa na rošt rovnomerne poukladali sendviče tak, aby zaplnili celú jeho plochu. Zapla sa funkcia grilu a opäť sa sledovalo, akú plochu dokáže v tomto prípade rúra pokryť. Najlepšie hrianky pripravila rúra Gorenje. Na druhej strane, sendviče by ste nemali robiť v rúre Amica, ktorá pokryla len 60% plochy.

Obsluha

Pri elektrických, ale aj iných spotrebičoch sa často skúma aj ovládanie, obsluha či prehľadnosť návodu na použitie. Na to, aby bola obsluha rúry príjemná a bezstarostná sa hodnotilo aj to, či cez sklo vidno do rúry alebo hlasitosť signálov pri nastavovaní programov. Testy ukázali, že najlepšie sa pracuje s rúrou Miele.

Celkové výsledky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 11.11.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test Magazín – vysávače. Ktoré klasické vysávače sú najlepšie?Test Magazín – vysávače. Ktoré klasické vysávače sú najlepšie?

Relácia Test Magazín z produkcie RTVS nám odhalila, ktoré výrobky sa oplatí kupovať a aké faktory sú rozhodujúce pri výbere. Pozrite si kompletné výsledky.

Test magazín – Najlepšie kontaktné grily na trhuTest magazín – Najlepšie kontaktné grily na trhu

Kontaktný gril nahrádza klasický gril, keď už počasie nepraje klasickej grilovačke na záhrade. To, ako kvalitné tieto produkty sú a čo ponúkajú nám odhalila relácia Test magazín. Pozrite...

Test Magazín – vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?Test Magazín – vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?

 Vŕtačky sú univerzálne zariadenia, ktoré môžu vykonávať viaceré činnosti a kdekoľvek. Test poradí, ktoré sú tie najlepšie.