Test Magazín - vysávače. Ktoré klasické vysávače sú najlepšie?

Vysávač patrí medzi základnú výbavu každej domácnosti. Ak plánujete jeho kúpu, tak by ste sa určite mali pripraviť na to, že trhová ponuka je skutočne bohatá. 

Výsledky testu vysávačov

Relácia Test Magazín z produkcie RTVS nám odhalila, ktoré výrobky sa oplatí kupovať a aké faktory sú rozhodujúce pri výbere.

Výsledky testovania

Testovací program

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, tak výrobcovia vysávačov každým rokom zlepšujú svoje produkty, ich funkcie, a preto sa testovania vykonávajú pravidelne. Konkrétne v testovaniach uverejnených v časopise dTest sa hodnotili tieto parametre (v zátvorkách je uvedený podiel, ktorým mali vplyv na finálny výsledok):

  • Vysávanie (60%)
  • Obsluha (20%)
  • Filtrácia prachu (10%)
  • Spotreba a hlučnosť (10%)

Vysávanie

Vysávače si dokážu poradiť prakticky s akýmkoľvek povrchom - koberce, dlažba, parkety či PVC podlaha. Najväčším problémom sú však určite koberce.

Najlepšie vysávače na vysávanie kobercov

Ak ide o vysávanie prachu, tak s tým väčšina vysávačov nemá takmer žiadne problémy. Keď chováte v domácnosti zvieratá, tak náročnou misiou pre vysávač bude povysávať ich srsť. Niektorí výrobcovia dokonca odporúčajú svoje produkty presne na vysávanie srste a chlpov, no napríklad Eta Andare Animal v tomto teste úplne zlyhal.

Vysávanie podláh, konkrétne keramických dlažieb, išlo najlepšie produktom Electrolux EUO9GREEN Ultra One a Miele SBAF3 Classic C1 Jubilee. Stačilo im jedno prebehnutie tam a späť na to, aby pobrali 94% nečistôt.

Vrecúško

Výkon vysávača je často ovplyvnený aj tým, ako veľmi je vrecko s odpadom naplnené. Priamo úmerne s naplňovaním vrecka klesá celková efektivita a práve preto sa aj tento jav dostal do testovania. Testované produkty si viedli v drvivej väčšine prípadov veľmi dobre.

Tip: Vždy si pred vysávaním skontrolujte stav vrecúška a pravidelne ho vymieňajte.

Filtrácia prachu

Filtrácia prachu u vysávačov je nesmierne dôležitým údajom najmä pre alergikov a astmatikov, ktorým môže vysávač s nekvalitným filtrom viac uškodiť ako pomôcť.

Test najlepších vysávačov

Najhorším výrobkom v tomto smere je Rowenta RO 2759 EA, keďže dokázala udržať len 94,1% najmenších testovaných častíc. Na zoznam vysávačov so zlým filtrom sa pridal aj Hoover LA71_LA30011 Lander.

Životnosť motora a odolnosť kábla

Odolnosť navíjacieho kábla bola minimálne dobrá u všetkých produktoch až na Hoover SL45011, kde sa po 451 cykloch rozbil plastový kryt kábla, a Rowenta RO 3985 EA Compact Power - tu sa už po 115 cykloch kábel skrútil a pri navíjaní sa zasekával.

Hlučnosť

Ak vysávate celý dom alebo byt v jeden deň a v boji so špinou musíte použiť maximálny výkon, tak hluk vysávača môže byť veľmi nepríjemný. Najtichšie vysávače z testovania sú: Hoover OP60ALG011 Optimum Power a  Electrolux EUO9GREEN Ultra One. Pri oboch bolo namerané z diaľky 1,6 metra menej ako 60 decibelov.

Celkové výsledky

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 20.02.2019
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kuchynský robot Delimano – recenzia, skúsenosti, cenaKuchynský robot Delimano – recenzia, skúsenosti, cena

Dnes si predstavíme vydarený spotrebič - kuchynský robot od Delimana, s ktorým bude pečenie, varenie a miesenie oveľa rýchlejšie a jednoduchšie. Čítajte a dozviete sa všetko podstatné.

Dormeo iMemory S plus – hypoalergénny matrac s pamäťovou penou. Recenzia, skúsenosti, cenaDormeo iMemory S plus – hypoalergénny matrac s pamäťovou penou. Recenzia, skúsenosti, cena

Vyskúšajte obojstranný matrac iMemory S PLUS s mimoriadnou technológiou, o ktorom vám v dnešnom článku prezradíme všetko podstatné. Okrem iného aj skúsenosti s jeho používaním.

Tefal Multicooker 12v1 recenzia. Elektrický hrniec RK705138Tefal Multicooker 12v1 recenzia. Elektrický hrniec RK705138