Test Magazín – vysávače. Ktoré klasické vysávače sú najlepšie?

Vysávač patrí medzi základnú výbavu každej domácnosti. Ak plánujete jeho kúpu, tak by ste sa určite mali pripraviť na to, že trhová ponuka je skutočne bohatá. 

Výsledky testu vysávačov

Relácia Test Magazín vysávače z produkcie RTVS nám odhalila, ktoré výrobky sa oplatí kupovať a aké faktory sú rozhodujúce pri výbere.

Výsledky testovania

Testovací program

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, tak výrobcovia vysávačov každým rokom zlepšujú svoje produkty, ich funkcie, a preto sa testovania vykonávajú pravidelne. Konkrétne v testovaniach uverejnených v časopise dTest sa hodnotili tieto parametre (v zátvorkách je uvedený podiel, ktorým mali vplyv na finálny výsledok):

  • Vysávanie (60%)
  • Obsluha (20%)
  • Filtrácia prachu (10%)
  • Spotreba a hlučnosť (10%)

Vysávanie

Vysávače si dokážu poradiť prakticky s akýmkoľvek povrchom - koberce, dlažba, parkety či PVC podlaha. Najväčším problémom sú však určite koberce.

Najlepšie vysávače na vysávanie kobercov

Ak ide o vysávanie prachu, tak s tým väčšina vysávačov nemá takmer žiadne problémy. Keď chováte v domácnosti zvieratá, tak náročnou misiou pre vysávač bude povysávať ich srsť. Niektorí výrobcovia dokonca odporúčajú svoje produkty presne na vysávanie srste a chlpov, no napríklad Eta Andare Animal v tomto teste úplne zlyhal.

Vysávanie podláh, konkrétne keramických dlažieb, išlo najlepšie produktom Electrolux EUO9GREEN Ultra One a Miele SBAF3 Classic C1 Jubilee. Stačilo im jedno prebehnutie tam a späť na to, aby pobrali 94% nečistôt.

Vrecúško

Výkon vysávača je často ovplyvnený aj tým, ako veľmi je vrecko s odpadom naplnené. Priamo úmerne s naplňovaním vrecka klesá celková efektivita a práve preto sa aj tento jav dostal do testovania. Testované produkty si viedli v drvivej väčšine prípadov veľmi dobre.

Tip: Vždy si pred vysávaním skontrolujte stav vrecúška a pravidelne ho vymieňajte.

Filtrácia prachu

Filtrácia prachu u vysávačov je nesmierne dôležitým údajom najmä pre alergikov a astmatikov, ktorým môže vysávač s nekvalitným filtrom viac uškodiť ako pomôcť.

Test najlepších vysávačov

Najhorším výrobkom v tomto smere je Rowenta RO 2759 EA, keďže dokázala udržať len 94,1% najmenších testovaných častíc. Na zoznam vysávačov so zlým filtrom sa pridal aj Hoover LA71_LA30011 Lander.

Životnosť motora a odolnosť kábla

Odolnosť navíjacieho kábla bola minimálne dobrá u všetkých produktoch až na Hoover SL45011, kde sa po 451 cykloch rozbil plastový kryt kábla, a Rowenta RO 3985 EA Compact Power - tu sa už po 115 cykloch kábel skrútil a pri navíjaní sa zasekával.

Hlučnosť

Ak vysávate celý dom alebo byt v jeden deň a v boji so špinou musíte použiť maximálny výkon, tak hluk vysávača môže byť veľmi nepríjemný. Najtichšie vysávače z testovania sú: Hoover OP60ALG011 Optimum Power a  Electrolux EUO9GREEN Ultra One. Pri oboch bolo namerané z diaľky 1,6 metra menej ako 60 decibelov.

Celkové výsledky

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

02/08/2021 16:49
Magda

Zatiaľ ma nesklamal vysávač Electrolux EUO9GREEN, ktorý výborne saje, no zároveň je veľmi tichý. Toto si na ňom cením najviac, lebo môžem vysávať vo vedľajšej izbe, aj keď spí moje bábo. Páči sa mi jednoduchá manipulácia s vysávačom, jeho obratnosť i skladnosť, ktorú výrobca dosiahol vďaka trom parkovacím polohám. Celkovo je vysávač vyrobený z kvalitných materiálov a spracovanie je na úrovni. Veľmi dobrá je aj hubica na koberce i samotná hubica určená pre tvrdé podlahy. Vyzdvihujem praktické príslušenstvo, ktoré robí z tohto vysávača prístroj tri v jednom. S produktom som veľmi spokojná, pretože splnil všetky moje očakávania. Je vhodný na koberce aj podlahy a neprekáža mi ani vyššia cena, ktorú som za neho zaplatila. Odporúčam aj ostatným.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 20.02.2019
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Test magazín – Najlepšie kontaktné grily na trhuTest magazín – Najlepšie kontaktné grily na trhu

Kontaktný gril nahrádza klasický gril, keď už počasie nepraje klasickej grilovačke na záhrade. To, ako kvalitné tieto produkty sú a čo ponúkajú nám odhalila relácia Test magazín. Pozrite...

Test Magazín – vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?Test Magazín – vŕtačky. Ktorá je najlepšia vŕtačka podľa testu?

 Vŕtačky sú univerzálne zariadenia, ktoré môžu vykonávať viaceré činnosti a kdekoľvek. Test poradí, ktoré sú tie najlepšie.

Test magazín – vstavané elektrické rúryTest magazín – vstavané elektrické rúry

Kúpa vstavanej elektrickej rúry by mala byť v prvom rade investíciou do budúcna. Len niektoré modely však vynikajú mimoriadnou kvalitou. V našom článku vám predstavíme tie najlepšie!