Test Magazín - vysávače. Ktoré klasické vysávače sú najlepšie?

Vysávač patrí medzi základnú výbavu každej domácnosti. Ak plánujete jeho kúpu, tak by ste sa určite mali pripraviť na to, že trhová ponuka je skutočne bohatá. 

Výsledky testu vysávačov

Relácia Test Magazín z produkcie RTVS nám odhalila, ktoré výrobky sa oplatí kupovať a aké faktory sú rozhodujúce pri výbere.

Výsledky testovania

Testovací program

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, tak výrobcovia vysávačov každým rokom zlepšujú svoje produkty, ich funkcie, a preto sa testovania vykonávajú pravidelne. Konkrétne v testovaniach uverejnených v časopise dTest sa hodnotili tieto parametre (v zátvorkách je uvedený podiel, ktorým mali vplyv na finálny výsledok):

  • Vysávanie (60%)
  • Obsluha (20%)
  • Filtrácia prachu (10%)
  • Spotreba a hlučnosť (10%)

Vysávanie

Vysávače si dokážu poradiť prakticky s akýmkoľvek povrchom - koberce, dlažba, parkety či PVC podlaha. Najväčším problémom sú však určite koberce.

Najlepšie vysávače na vysávanie kobercov

Ak ide o vysávanie prachu, tak s tým väčšina vysávačov nemá takmer žiadne problémy. Keď chováte v domácnosti zvieratá, tak náročnou misiou pre vysávač bude povysávať ich srsť. Niektorí výrobcovia dokonca odporúčajú svoje produkty presne na vysávanie srste a chlpov, no napríklad Eta Andare Animal v tomto teste úplne zlyhal.

Vysávanie podláh, konkrétne keramických dlažieb, išlo najlepšie produktom Electrolux EUO9GREEN Ultra One a Miele SBAF3 Classic C1 Jubilee. Stačilo im jedno prebehnutie tam a späť na to, aby pobrali 94% nečistôt.

Vrecúško

Výkon vysávača je často ovplyvnený aj tým, ako veľmi je vrecko s odpadom naplnené. Priamo úmerne s naplňovaním vrecka klesá celková efektivita a práve preto sa aj tento jav dostal do testovania. Testované produkty si viedli v drvivej väčšine prípadov veľmi dobre.

Tip: Vždy si pred vysávaním skontrolujte stav vrecúška a pravidelne ho vymieňajte.

Filtrácia prachu

Filtrácia prachu u vysávačov je nesmierne dôležitým údajom najmä pre alergikov a astmatikov, ktorým môže vysávač s nekvalitným filtrom viac uškodiť ako pomôcť.

Test najlepších vysávačov

Najhorším výrobkom v tomto smere je Rowenta RO 2759 EA, keďže dokázala udržať len 94,1% najmenších testovaných častíc. Na zoznam vysávačov so zlým filtrom sa pridal aj Hoover LA71_LA30011 Lander.

Životnosť motora a odolnosť kábla

Odolnosť navíjacieho kábla bola minimálne dobrá u všetkých produktoch až na Hoover SL45011, kde sa po 451 cykloch rozbil plastový kryt kábla, a Rowenta RO 3985 EA Compact Power - tu sa už po 115 cykloch kábel skrútil a pri navíjaní sa zasekával.

Hlučnosť

Ak vysávate celý dom alebo byt v jeden deň a v boji so špinou musíte použiť maximálny výkon, tak hluk vysávača môže byť veľmi nepríjemný. Najtichšie vysávače z testovania sú: Hoover OP60ALG011 Optimum Power a  Electrolux EUO9GREEN Ultra One. Pri oboch bolo namerané z diaľky 1,6 metra menej ako 60 decibelov.

Celkové výsledky

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.Publikované dňa: 20.02.2019
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Reverzná osmóza – najlepší filter pitnej vody Reverzná osmóza – najlepší filter pitnej vody

Tvrdá voda, znečistená voda alebo voda s vysokým obsahom niektorých minerálov či tocínov. Riešením je filtrácia vody. Medzi takéto spôsoby patrí i reverzná osmóza. Čo to reverzná osmóza...

Philips Hue: Smart osvetlenie, v ktorého spoločnosti sa budete cítiť ako v budúcnosti Philips Hue: Smart osvetlenie, v ktorého spoločnosti sa budete cítiť ako v budúcnosti

Inteligentné bezdrôtové osvetlenie pre domácnosť Philips Hue je nielen dizajnovou záležitosťou, ale aj niečím, čo dokáže naozaj spríjemniť každodenné fungovanie. Svetlá si totiž môžete...

KitchenAid Artisan recenzia. Kuchynský robot má bohaté príslušenstvo KitchenAid Artisan recenzia. Kuchynský robot má bohaté príslušenstvo

Štýlový, dizajnový retro kuchynský robot v mimoriadne kvalitnom vyhotovení? To je KitchenAid, prvý a jediný robot s celokovovým telom. V našom článku vám o ňom povieme viac!