Tiffany lampy a lustre do interiéru

Potrebujete nové svietidlo do vašej domácnosti? Vsaďte na istotu a zakúpte si Tiffanyho lampu alebo luster, elegantné svietidlo, ktoré sa hodí do každej miestnosti. 

Tiffany lampa v spálni

Počas dňa urobí táto lampa z priestoru elegantnú miestnosť a v noci pri rozsvietení zahalí miestnosť do pokojného rúška tajomstva a vás privedie do príjemného spánku.

Atraktívne Tiffany svietidlá

Čo sú Tiffany lampy a lustre (Tiffany sklo)?

Tiffany lampy sú svietidlá, ktoré sú vyrobené podľa techniky Tiffany, z ručne opracovaného farebného skla. Ide o tzv. techniku vitráž, ktorá sa uskutočňuje tak, že sa horúce sklo vystaví rozličným výparom a oxidom kovov v určitej postupnosti, čo ho zafarbí na rôzne farby. Následne sa ručne opracuje, aby farebné skielka presne sedeli a zapadli do jednotlivých častí lampy, jeden vedľa druhého.

Návrhárom a pôvodným výrobcom je podnikateľ a umelec Louis Comfort Tiffany, ktorý sa stal otcom a vynálezcom techniky Tiffany. Pochádzal z New Yorku a jeho originály, priamo z jeho dielne, nájdete ešte aj dnes po celom svete. 

Ako vznikli?

Tiffany svietidlá sa vyrábajú od roku 1885 a svoju tradíciu si zachovali až dodnes. Sú vyrobené na základe návrhov Louisa Comfort Tiffanyho, syna Charlesa Lewisa Tiffanyho, ktorý v roku 1837 založil prestížnu firmu v New Yorku s názvom Tiffany & Co. Išlo o klenotnícku firmu, v ktorej sa predávali luxusné šperky, o čom svedčí aj klientela obchodu. Nakupovala v nej samotná anglická kráľovná, prezidenti a mnohí ďalší vplyvní ľudia.

V 18 rokoch začal mladý Louis študovať umenia a často cestoval. Spoznával umenie rozličných krajín, až ho napokon oslovilo sklo a mozaiky, čo ako 24. ročný začal aj študovať. So sklom veľa experimentoval až prišiel so svojím tzv. "dúhovým sklom" (farebným sklom). Využíval ho hlavne na vyhotovenie okien, váz a dekorácií.

Čo sú to Tiffany lampy a ako sa vyrábajú?

Približne v tomto čase spolupracovala spoločnosť Tiffany s Thomasom Edisonom (vynálezca žiarovky) na osvetlení prvého kina. Edisonov nový vynález (žiarovka s vláknami) prebudila u Tiffanyho iskru a vnukla mu úžasný nápad. Vyrobiť svoje farebné okná v miniatúrnej podobe ako tienidlo pre žiarovku z vlákna, ktorá osvetľuje farebné "dúhové" sklo. Týmto spôsobom sa narodila Tiffanyho lampa. Už v období (približne rok 1902) zásoboval Tiffany lampami Biely dom, v ktorom ich dodnes nájdete.

Z čoho sú?

Dekoračné lampy Tiffany sú vyrobené z farebného skla, ktoré je ručne opracované a špeciálne upravené. Celkový dojem lampy vzniká vysádzaním plochy farebnými úlomkami skla do obrazcov tak, aby presne sedeli, jedno vedľa druhého. Táto technika sa nazýva aj vitráž. Ide o výtvarne vyhotovenú mozaikovú výplň sklenených tabulí. Stretávame sa s ňou bežne, napr. na oknách kostolov. Tiffany však nie je vitráž v pravom slova zmysle. Pri Tiffany sa nepoužíva olovený profil, ako pri vitráži, ale medená fólia, ktorá z jednej strany obsahuje extrémne silné lepidlo, na ktoré sa priliepajú farebné sklá.  

Výroba Tiffany svietidiel je pomerne náročná

Sklíčka môžu byť číre, opalované, poloopalované a s rôznym povrchom. Mimochodom, pri technike Tiffany musí byť každé sklo presne obrúsené špeciálnou brúskou na sklo s hlavou s diamantovým prachom. To všetko sú faktory, ktoré umožňujú technike Tiffany vytvárať aj priestorové objekty, ako sú lampy.

Kam sa hodia Tiffanyho lampy?

Tieto jedinečné lampy a lustre, sú jedinečné nielen preto, že ich svetlo preniká cez farebnú mozaikovú štruktúru, ale aj tým, že každému priestoru dodajú útulnosť a šarm. Najviac sa hodia do interiéru, ktorý je zariadený v rustikálnom štýle, ale v miestnosti moderného dizajnu budú výnimočne vynikať. Pri vyberaní vhodného miesta pre Tiffanyho svietidlo majte na pamäti, že ide o výrazný prvok, ktorý miestnosť nielen osvetlí, ale ho zdokonalí.

Tiffany lampa v obývačke v rustikálnom štýle

Do obývacej miestnosti v minimalistickom štýle zvoľte výraznú lamu. Do jedálne nad jedálenský stôl sa bude krásne vynímať masívny luster a keďže vo večerných hodinách vás jej jemne prenikajúce svetlo upokojí a navodí vám ospalosť, neváhajte Tiffanyho lampu umiestniť aj do spálne.

Ako rozoznať originál od napodobeniny?

Buďte opatrní pri kúpe takého svietidla. Ak si potrpíte na luxus a túžite po originále Tiffanyho lampe, nezmýľte si ho s imitáciou. Tá na prvý pohľad vyzerá ako originál, ale pri bližšej analýze zistíte, že to tak nie je. Prvou základnou indíciou, či ide o originál alebo nie, je cena. Tiffanyho lampy sa pohybujú od 100 € vyššie, niektoré stoja dokonca aj 2000 €.

Ako rozoznať originál Tiffany lampu od napodobneniny?

Ďalším poznávacím symbolom originality je  vyleštená základňa z mosadze, ozdobená mnohými farebnými sklíčkami, ktoré sú rôznej veľkosti a tvaru. Čo je však dôležité, pri originále sú farebné sklíčka naozaj zo skla. Pri imitácii sa používajú plastové/umelé sklíčka, resp. farebným plastom.

Originál spoznáte aj podľa toho, že farebné sklo je precízne vyrezané tak, aby boli všetky kusy dokonale uložené, tesne vedľa seba. Napodobenina má sklíčka zletované nevkusne, spoje pôsobia primitívne a sklíčka sú naukladané nedbalo (jedno trčí, jedno je na krivo, jedno sa odliepa ...).

Koľko stojí Tiffanyho lampa?

Keďže ide naozaj o jedinečný skvost, náročnú ručnú prácu výrobcov a dlhoročnú históriu lámp. Za originálne kúsky Tiffanyho lámp zaplatíte v niektorých prípadoch aj poriadne "mastnú sumu". Tak, napr. za stolovú a stojacu lampu zaplatíte zhruba 200 € a vyššie, za masívne stropné svietidlo až 1000 € a vyššie. Hoci je to dosť, uznajte, že jeho kúpou budete patriť medzi ľudí, ktorí sa môžu popýšiť skutočným šperkom Tiffanyho lampy. Na záver malá zaujímavosť, v súčasnosti sa predajná cena pôvodného originálu Tiffanyho lampy pohybuje okolo 2 miliónov amerických dolárov.

Atraktívne Tiffany svietidlá

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

06/01/2020 10:45
katarina

kde sa to da kupit na slovensku? tieto lampy casto vidno v americkych filmoch ale na slovensku som na ne este nenarazila

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 16.10.2019
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vermikompostér do bytu – výhody a skúsenostiVermikompostér do bytu – výhody a skúsenosti

V tomto článku sa dozviete, ako funguje vermikompostér, či je potrebné sa obávať mušiek alebo zápachu, ako sa postarať o dážďovky a najmä ako s vermikompostovaním začať.

Drevená šindlová strecha a drevený šindel – cena za m2, montážDrevená šindlová strecha a drevený šindel – cena za m2, montáž

Drevená šindľová strecha sa stáva trendy, keďže čoraz viac a viac ľudí uteká z mesta, zo svojho moderne zariadeného príbytku, na vidiek a na chalupu. My si o nej povieme viac.

Krásne Vianoce 2019 želá redakcia Topbyvanie.sk!Krásne Vianoce 2019 želá redakcia Topbyvanie.sk!

Zabudnite na stres, uvarte si obľúbený horúci nápoj, oblečte teplé ponožky, vyložte nohy na stôl a vychutnajte si pokoj, ktorý vám právom patrí. Veď Vianoce sú konečne tu!