Trendy vo výbave kuchýň v roku 2020

Plánujete novú, alebo ste sa rozhodli pre rekonštrukciu súčasnej kuchyne? Viete, aké trendy budú vládnuť moderným kuchyniam v roku 2020? V našom článku sa môžete inšpirovať a vytvoriť prostredie, ktoré bude praktické, ale aj moderné.

Zdroj: Gorenje.sk
Zdroj obrázku: Gorenje.sk

Rovnako ako v móde, taktiež v bytovom designe sa trendy pravidelne vyvíjajú a menia. Pred niekoľkými rokmi populárne čisto biele, lesklé a často tak trochu sterilné materiály pomaly ustupujú do pozadia a prichádzajú trendy nové. Tie sa postupne navracajú k prírodným materiálom a farbám, ktoré ponúkajú viac útulnosti, ale aj praktickosti pri údržbe.

Ako navrhnúť kuchyňu, aby bola trendová?

Moderné kuchyne sa stále viac snažia vstupovať do otvorených priestorov a spájať obývačky s kuchynskou linkou a v ideálnom prípade aj kuchynským ostrovom. Takéto riešenie logicky nie je pre každého, priestorná otvorená kuchyňa vyžaduje predovšetkým veľký a otvorený priestor. Trendovú kuchyňu však môžete vytvoriť aj v malej miestnosti s pomocou niekoľkých prvkov.

Popularita barových pultov zostáva

V prípade, že nemáte dostatok priestoru pre kuchynský ostrov, vystačíte si so stále populárnym barovým pultom. Ten je možné umiestniť aj do menších priestorov a súčasne z neho vytvoriť dominantu kuchyne. Poslúži taktiež k prípadnému spojeniu obývačky a kuchynskej časti bytu.

Drevo, kameň a prírodné dekory

Akú farbu do kuchyne?“ je častá otázka. Prírodné dekory stále získavajú na popularite a sterilná biela pracovná doska je pomaly nahrádzaná imitáciou kameňa, často v kombinácii s farebným prevedením drezu či batérií. Designéri taktiež doporučujú kuchynské skrinky v imitácii dreva, prípadne žiadaného, ale drahšieho masívu.

Bielu farbu postupne nahrádza antracitová, šedá a hnedá. V týchto farbách môžete nakúpiť skrinky či pracovné dosky, ale taktiež vymaľovať kuchynské steny či vyberať dekoračné prvky a drobné spotrebiče.

Zdroj obrázku: Gorenje.sk
Zdroj obrázku: Gorenje.sk

Veľmi zaujímavý je taktiež pohľadový betón na stenách, prípadne dekor betónu na pracovnej doske kuchynskej linky. Rovnako tak sa vracia mramor a jeho imitácie.

Tip: Pokiaľ doma nepečiete, môžete namiesto sporáka zvoliť varnú dosku. Pôsobí elegantnejšie a nenápadnejšie než sporák a vďaka veľkému výberu na trhu si ľahko nájdete takú, ktorá bude s vašou pracovnou doskou ladiť najlepšie. Veľké množstvo rôznych variantov varných dosiek ponúka napr. Gorenje. Nájdete u nich rôzne prevedenia indukčných, plynových, elektrických aj kombinovaných varných dosiek.

Vysoký lesk nahrádzajú matné povrchy

Lesklé a nie veľmi praktické povrchy pomaly ustupujú do pozadia a sú nahrádzané matnými povrchmi. To určite ocenia predovšetkým tí, ktorí museli skrinky vo vysokom lesku pravidelne leštiť. Trendom sa teda stáva predovšetkým praktickosť kuchyne.

Zdroj obrázku: Gorenje.sk
Zdroj obrázku: Gorenje.sk

Moderné sú bezúchytkové systémy

Moderné skrinky bez úchytiek stále zostávajú v hre. Kuchynské linky tak stále pôsobia elegantným a čistým dojmom. S potrebou využitia celkového možného priestoru sa taktiež vyplatí premýšľať nad policovým systémom až ku stropu, prípadne rohovými riešeniami, ktoré dovolia využiť celkový priestor v kuchyni.

Vstavané spotrebiče majú v kuchyni svoje miesto

Vstavané spotrebiče v kuchyniach definitívne víťazia. Kuchyne vďaka nim pôsobia viac zladeným dojmom a niektoré spotrebiče, napríklad umývačku alebo chladničku, umožňujú úplne schovať. Taktiež ich výber je stále širší a cenovo sa postupne dostávajú na podobnú úroveň s voľne stojacimi variantmi.

Stále platí, že vstavané spotrebiče sú spravidla menšie než voľne stojace. Našťastie je na trhu mnoho designových kombinovaných sporákov, prípadne indukčných sporákov, ale taktiež napríklad voľne stojacich umývačiek riadu. Predovšetkým umývačky patria medzi vybavenie kuchyne, ktoré do celkového vzhľadu veľmi ľahko zapadne.

Tip: Pokiaľ vám umývačka riadu pripadá ako zbytočný prepych, skúste si spočítať, koľko času denne strávite pri dreze. Možno zistíte, že tak strácate aj hodiny. Pokiaľ však o umývačke dlhšiu dobu uvažujete, slušný výber vstavaných umývačiek ponúka napr. značka MORA. Ich prednosťou je okrem veľkého množstva funkcií aj vysoká úspora energií.

Pokiaľ hľadáte neobvyklý design a pestrosť, môžete vsadiť aj na originálne spotrebiče napr. s retro vzhľadom. Treba si však dať pozor na to, aby výsledok nebol chaotický.

Tip: Nie vždy je však možné využiť vstavaný spotrebič. Typicky veľké rodiny môžu potrebovať napr. väčší priestor pre skladovanie potravín. V takomto prípade dobre poslúžia tzv. americké chladničky. Ich prednosťou je okrem veľkého vnútorného objemu aj moderný design, ktorým sa naopak môžete chcieť pochváliť.

Moderné osvetlenie kuchyne

Osvetlenie v kuchyni sa taktiež vyvíja a klasické žiarovky sú už nahradené ich LED variantmi. Praktické pásky dostanete prakticky všade a perfektne poslúžia k nasvieteniu pracovnej dosky.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 15.05.2020
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výrobky z bambusu do domácnosti – výhody a nevýhody bambusových eko produktovVýrobky z bambusu do domácnosti – výhody a nevýhody bambusových eko produktov

Čo to je vlastne bambus, čo všetko sa z neho vyrába, aké sú jeho výhody a nevýhody a prečo si zvoliť namiesto bavlny a dreva bambus?

Oplatí sa kupovať nábytok z bazáru? Na čo si dať pozor pri kúpe nábytku z bazáruOplatí sa kupovať nábytok z bazáru? Na čo si dať pozor pri kúpe nábytku z bazáru

Nákup nábytku z bazára je nepochybne veľmi výhodným riešením. Mnohokrát môžete naraziť na vskutku originálne či historické kúsky alebo naopak, na takmer úplne nový nábytok za polovičnú...

Ako zariadiť spálňu v paneláku? Ani menší priestor nie je žiadny problémAko zariadiť spálňu v paneláku? Ani menší priestor nie je žiadny problém

Vedeli ste, že? Najväčšiu položku pri zariaďovaní bytu predstavuje kuchyňa. Po nej nasleduje obývacia izba a na chvoste s najnižšími nákladmi je práve spálňa. Poradíme vám ako ju zariadiť.