Ako vybrať vybavenie na lukostreľbu?

Čo si predstavíte pod pojmom šport? Väčšina z nás si predstaví buď cvičenie vo fitku, kde sa poriadne zapotíte, prípadne nejaký beh, možno bicyklovanie. Niektorí si zas predstavia kolektívne športy ako futbal, basketbal či tenis. A čo taká lukostreľba? Veď aj tá je predsa šport. Možno by ste neverili, no poriadne sa pri tom zapotíte a svalovicu na rukách môžete mať aj týždeň. Čiže ak nepreferujete skupinové športy a neláka vás ani potenie sa vo fitnes centre, tak môže byť pre vás lukostreľba skvelou voľbou. Príjemne si pri nej vyčistíte hlavu a môžete si vybrať, či chcete strieľať len doma, alebo vás láka naučiť sa správnu techniku na hodinách s trénerom.

Správne vybavenie na lukostreľbu

Čo by mal váš „starter pack“ na lukostreľbu obsahovať? Je jasné, že potrebujete luk a šípy. No aj v tomto prípade máte z čoho vyberať. V dnešnom článku si povieme niečo z teórie, čiže aké sú druhy lukov a čo by vám mohlo vyhovovať najviac. No a potom si rozdelíme vybavenie aj podľa vekovej kategórie. Tiež vám povieme niečo o základoch lukostreľby, ak by ste sa jej chceli venovať čisto len doma a skôr len ako nejaký relax.

Obľúbené luky na lukostreľbu


Podľa čoho vybavenie vyberať

Keď sa rozhodnete zaobstarať si vybavenie na lukostreľbu, mali by ste poznať parametre a detaily, podľa ktorých sa jednotlivé modely odlišujú a ich zvyčajné hodnoty. Medzi najdôležitejšie faktory, ktoré by mal poznať každý začiatočník, patria dĺžka a sila náťahu. Predtým ako si luk vyberiete, je dôležité spraviť si test zraku, čiže to, či sa vám lepšie mieri s pravým alebo ľavým okom. Zájdite osobne do jednej z predajní, kde luky predávajú, aj keď si ho potom kúpite cez internet. Tam si vyskúšajte s lukom mieriť. Rovnako vyskúšajte úchop, s ktorou rukou sa vám luk dobre drží a s ktorou naťahujete tetivu. Podľa tohto testu si vyberiete luk LH alebo RH. LH je Left handed, čiže lukostrelec drží luk v pravej ruke a tetivu ťahá ľavou rukou. Right handed je naopak lukostrelec, ktorý drží luk v ľavej ruke a tetivu ťahá pravou rukou.

Ďalej je dôležitá dĺžka luku. V tomto prípade najviac pohoria neskúsení lukostrelci, pretože si často vyberajú luky s nesprávnymi hodnotami. Aby ste si mohli vybrať správne rozmery luku, potrebujete poznať dĺžku vášho náťahu. Opäť, môžete si to vyskúšať v predajni lukov, no dá sa to spraviť aj s tým „imaginárnym“. Stačí, keď vystriete pred seba päsť, v ktorej si predstavíte luk. Druhou rukou pomyselne natiahnite tetivu až k lícnej kosti. Dĺžka náťahu je vzdialenosť od päste k lícnej kosti. Ak ste nižšieho vzrastu (do 165 cm), tak si vyberte luk do dĺžky 64“, ak ste vyšší, tak vám budú pasovať luky nad 66“.

Dĺžka náťahu a dĺžka luku

Posledným z parametrov, podľa ktorých luk vybrať, je sila náťahu. Tá je ovplyvnená silou v rukách danej osoby. Ak s lukostreľbou len začínate alebo viete, že veľa sily v rukách nemáte, tak sa odporúčajú luky so silou 26 lbs. Ak ste začiatočník, no v rukách nejakú tú silu máte, vyberať si môžete z kategórie lukov so silou do 34 lbs. Väčšinou do tej prvej kategórie spadajú ženy a do druhej muži. Najlepšie je luk si vyskúšať, pretože ak by bol pre vás príliš silný, tak nebudete vládať a pri viacerých opakovaniach už nebude vaša streľba taká presná.

Typy lukov

Luky sa delia hlavne podľa toho, na čo ich chcete použiť. Tiež sú tu klasickejšie varianty lukov alebo profesionálne luky s presnejším zamierením. Na väčšinu z týchto lukov si viete dokúpiť ďalšie príslušenstvo, napríklad strelecké oko alebo ramená. Typy lukov sú nasledovné:

1. Kladkový luk

Určený je už skôr pre skúsenejších lukostrelcov, no tiež sa na ňom viete naučiť strieľať, ak sa tomu potom chcete venovať profesionálne. Má excentrickú kladku a jeho náťah je najťažší v prvej fáze. V konečnej fáze sa vďaka kladke správa ako slabší luk. Vďaka tomu viete s ním lepšie namieriť a tiež ho v danej polohe dlhšie udržať.

2. Longbow

Jeden z najpopulárnejších modelov lukov. Tento dlhý tvar luku sa odzrkadlí v pokojnejšom výstrele. Na trhu viete nájsť viacero prevedení s príslušenstvom navyše aj bez. Čo sa týka materiálu, tak sa najčastejšie vyrábajú z dreva a laminátu, niekedy aj z karbónu. Zaujímavosťou je, že u nás aj v Česku sú značky, ktoré tieto luky vyrábajú ručne a v naozaj vysokej kvalite.

Streľba z longbow luku

3. Tradičný a moderný recuve

Moderný recuve je jeden z tých lukov, na ktorý môžete primontovať ďalšie rôzne doplnky. Luk býva vybavený streleckým okom a je veľmi obľúbený aj vďaka manipulácii s ramenami, ktoré sa dajú demontovať. Táto vlastnosť sa dá oceniť pri prenášaní luku alebo ak chcete regulovať silu luku. Tento typ lukov nájdete aj v tradičnom prevedení, čiže jednodielne a vyrobené z dreva spolu s laminátom. Oba z týchto modelov sú ideálne pre začiatočníkov.

4. Jazdecký luk

Ide o krátky model luku, ktorý sa v minulosti používal pri strieľaní a lovení z koňa. Aj kvôli tomu je kratší, aby strieľanie s ním bolo pohodlnejšie. Tento typ má viacero podkategórií; luky turecké, mongolské či indické. Jazdecké luky v poslednej dobe oslavujú svoj návrat a stávajú sa čoraz väčšej obľúbenosti.

5. Detské luky

Luk a šípy pre deti nemusia byť len hračkou, ale serióznym športovým náčiním. Ak chcete, aby vaše dieťa začalo chodiť na lukostreľbu, mali by ste mu vybrať kvalitný luk so správnymi parametrami. Detské luky, rovnako ako aj tie pre dospelých viete vyberať z viacerých kategórií. Čo sa týka šípov, tak sú rovnako ostré ako všetky, preto by ste ich nemali nechať deťom na hranie.

Čo ešte okrem luku potrebujete?

Základom k luku sú aj šípy, ktorých nikdy nie je dosť. Sem-tam niektorý odletí k susedom, niektoré sa polámu, iné zas stratíte pri streľbe v lese. Keď už sa teda ku kúpe lukov dostanete, zaobstarajte si ich čo najviac. Aj u šípov sú rôzne parametre, podľa ktorých sa rozlišujú, no k väčšine lukov sú aj špeciálne určené šípy. Podľa toho si ich dokážete aj dokupovať. Ďalej potrebujete terč. Vybrať si môžete zo slamených alebo penových. O tom, ako si vyrobiť terč doma, budeme písať ďalej. Na trhu sú aj špeciálne terčové vaky z pevnej tkaniny a výstuže.

Luk a šípy

Aby bolo prenášanie luku o čosi jednoduchšie, tak sa vám zíde špeciálne uspôsobená taška. Jednou z častí luku, ktorá sa najviac namáha a môže sa rýchlo poškodiť, je tetiva. Aby ste sa vyhli tomu, že sa vám roztrhne a vy nebudete mať náhradnú, je dobré dokúpiť si náhradné tetivy do zásoby. Pokojne postačí jedna – dve.

Ktoré terče si môžete vyrobiť doma?

Ak nechodíte na špeciálne hodiny lukostreľby a ani nechodievate na strelnice, tak si viete vybrať z viacerých variantov. Ako prvé sú lacné papierové terče, ktoré si môžete buď kúpiť, prípadne sa dajú aj vytlačiť doma na tlačiarni. Potom ich stačí pripevniť na polystyrénovú kocku alebo drevenú dosku. Umiestnite ich do dostatočnej vzdialenosti a tak, aby sa nimi bol len voľný priestor. Ďalšou z možností je slamený terč, ktorý si viete kúpiť, no opäť si ho môžete vyrobiť aj doma. Návody na výrobu nájdete na viacerých internetových stránkach.

Správne držanie luku

Na to, aby ste strieľali presne a správne, je potrebné poznať teóriu ohľadom postoja pri strieľaní z luku a, samozrejme, chce to tréning. Ak už máte všetko vybavenie, ktoré je na lukostreľbu potrebné a váš terč je pripravený na správnom mieste, môžete prejsť k tejto časti. Základom je pevný postoj. Telo držte vo vzpriamenom postoji a uistite sa, že sa nenakláňate dopredu ani dozadu. Ramená udržiavajte v jednej rovine so zvyškom tela a podľa toho, ktorou stranou strieľate, tak sa k nej natočte bokom. Tetivu uchopte silnejšou rukou a dvomi, prípadne tromi prstami. Šíp uchopte medzi ukazovákom a prostredníkom, netlačte naň, no len jemne si ho pridržiavajte.

Postoj pri lukostreľbe

Ruku napnite vo výške ramena až k brade, prípadne k lícnej kosti. Lakeť nevytláčajte príliš a opäť by mal byť v jednej rovine. Aby ste mali lepšiu stabilitu pri mierení, tak si šíp oprite o chrbát ruky, ktorou držíte luk. Ako ešte viac zvýšite presnosť streľby? Využite silu kotviacich bodov. Keď natiahnete luk, pritiahnite ruku k tvári vždy na rovnaké miesto. To je kotviaci bod a každý strelec si bude musieť nájsť ten vlastný. Pri výstrele by ste sa mali snažiť zamieriť na čo najmenší bod na terči. Pred výstrelom sa poriadne nadýchnite a počas výstrelu zadržte dych.

Lukostreľba a deti

Chceli by ste, aby sa vaše deti začali venovať nejakému športu? Prečo nezvoliť lukostreľbu? Dokáže byť pre deti veľmi prospešná. Hlavne pre tie, ktoré majú problém sústrediť sa a nedokážu pri ničom vydržať. Lukostreľba je prospešná na správnu koncentráciu a prirodzené upokojenie sa. Streľba na cieľ dokáže v deťoch prebudiť sebavedomie a pocit úspechu. Čo sa týka zdravotného hľadiska, tak tento šport pomáha na správne držanie tela, posilnenie chrbtových svalov a svalov na rukách.

Kedy je dobré s lukostreľbou začať? V prvom rade treba zvážiť individuálne dispozície dieťaťa. To, čo môže platiť pre nejaké 7-ročné dieťa nemusí platiť pre iné, 11-ročné. Ak by sme sa rozprávali o takých tých prvých aktivitách a krúžkoch v živote dieťaťa, tak sa s lukostreľbou môže začať už v 4. roku života. Výbava pre detského lukostrelca by mala byť dostatočne odolná, čiže voľte materiály, akými sú ratan, prípadne umelá hmota vystužená karbónom. V začiatkoch netreba do luku investovať nejaké veľké peniaze, dobré je počkať si, kým to dieťa začne baviť a bude chcieť tento šport vykonávať aj naďalej.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

04/08/2021 08:43
Adrika

Deťom sme kúpili luk Poe Lang CRUSADER a veľmi sa z neho tešia. Na kúpu nás presvedčila nízka cena, avšak dobrá kvalita. V balení boli aj dva šípy, ktoré majú celkom fajn dolet a sú vyrobené z dreva, takže treba dávať pozor, aby sa nezlomili. Táto sada je vhodná pre deti alebo pre dospelých na rekreačné účely. Luk je ľahký, preto s manipuláciou nemá problém ani menšie dieťa a dostrel je fakt super. Na zábavu je to super vec. Odporúčam. :-)

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie

Rozmýšľate nad obývačkou s kuchyňou? Ide o výbornú voľbu do domu, bungalovu, bytu aj do podkrovia. Ak nemáte žiadne nápady, nechajte sa inšpirovať tými našimi.Publikované dňa: 17.08.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...