Slackline – čo to je? Cena výbavy je nízka. Vhodné aj pre deti

Určite ste už videli aspoň na fotkách či na videu „akrobatov“, ktorí chodili po lane natiahnutom vo výške. Tejto zábave, alebo ak chcete športu, sa hovorí slackline. Má niekoľko disciplín a môže ho skúsiť každý, kto si chce zlepšiť koordináciu a posilniť malé svalové skupiny, ktoré telu pomáhajú udržiavať rovnováhu.

Slackline - chodenie po popruhu

V článku vám poradíme, aké vybavenie na slackline by ste si mali vybrať.

Obľúbené produkty


Čo je slackline a aké sú jeho disciplíny

Pôvod tejto zábavy môžeme hľadať u lezcov v USA, ktorí si krátili čas chodením po reťaziach na parkoviskách.

Základom slackline je špeciálny popruh, pevne natiahnutý medzi dvoma bodmi. Na rozdiel od bežného lezenia po povraze však nie je popruh úplne napnutý – intenzita napnutia závisí od jeho dĺžky. Po slackline popruhu sa nemusí len chodiť, súčasťou sú aj rôzne akrobatické triky.

Popruh pre sklackline je natiahnutý nízko nad zemou – typicky do 1 m, aby bola táto činnosť bezpečná a minimalizovalo sa riziko zranenia (neplatí pre disciplínu highline).

Chodenie po popruhu - slackline

Kategórie slackline

  • Lowline – Používa sa krátky popruh do 15 m dĺžky. Vďaka malej dĺžke popruh príliš nepruží a je vhodný aj pre začiatočníkov. Môžete na ňom vykonávať rôzne triky ako sedy, skoky či dokonca saltá.
  • Longline – Vykonáva sa na dlhých popruhoch, na ktorých použitie by ste mali mať už určité skúsenosti s udržiavaním rovnováhy a tiež vyššiu obratnosť.
  • Waterline – Pri tomto type sú popruhy natiahnuté nízko nad vodou (najčastejšie bazén). Voda do veľkej miery stlmí váš prípadný pád, takže môžete bez obáv skúšať najrôznejšie saltá a iné akrobatické kúsky, prípadne skoky do vody.
  • Highline – Popruhy pri highline sú natiahnuté vysoko nad zemou, takže do hry vstupuje aj istá dávka nervozity a stresu. Highline je vhodná iba pre najskúsenejších lezcov.

Popruhy na slackline

Bežne sa vyrábajú v dĺžkach 15, 20, 25 a 30 m. Dĺžka napnutia však môže byť aj kratšia – minimum pre každý popruh je 1 m. Dlhší popruh pruží viac a bude sa vám na ňom balansovať ťažšie, je preto vhodný pre skúsenejších ľudí.

Na druhej strane, môže byť pre vás výhodné kúpiť o niečo dlhší popruh a upnúť ho na kratšiu dĺžku. So zlepšujúcimi sa schopnosťami ho potom môžete postupne predlžovať.

Dôležitým prvkom je aj farba popruhu – je vhodné zvoliť výrazný farebný odtieň, aby bol popruh dostatočne viditeľný pre okoloidúcich.

Cvičenie na slackline v parku

Šírky popruhov na slackline

  • 1,9 – 2 cm – Používa sa na dlhé až veľmi dlhé popruhy.
  • 1,9 – 2,5 cm – Vhodné na chôdzu po lane.
  • 2,5 cm – Môže sa použiť na dlhé i kratšie popruhy.
  • 2,5 – 5 cm – Hodí sa na krátke popruhy pre vykonávanie trikov.
  • 3,5 cm – Univerzálna šírka na popruhy pre chôdzu i triky.
  • 5 cm – Ideálna šírka na triky.

Kotvenie popruhu

Veľkou výhodou slackline je, že väčšinu disciplín môžete vyskúšať kdekoľvek, kde máte dva pevné oporné body, na ktoré môžete popruhy upevniť. Týmito bodmi môžu byť pokojne aj stromy, detské preliezačky či rôzne hrazdy na vonkajšom street workoutovom cvičisku.

Na upevnenie a napnutie kratšieho popruhu vám postačia jednoduché karabíny. Dlhé popruhy sa napínajú s pomocou priemyselných račňových napínačov a tie najdlhšie potrebujú zložitejší systém kladiek či navijákov.

Pre kotvenie okolo stromov alebo stĺpov sú vhodné kotviace slučky, pre kotvenie okolo betónových blokov, skál alebo uzlom za škárou sa hodí systém SpanSet.

Pri napínaní je dôležité, aby sa popruhy neodierali – na tento účel slúžia špeciálne ochranné návleky (napr. Treeguard, Tree wear alebo Slack guard), v núdzi vám vystačí aj kúsok koberca či kartónu. Pre disciplínu highline sú nevyhnutnosťou aj istiace laná.

Upevňovanie slacklinu o strom

Ak nemáte v okolí žiadny masívny strom alebo pevný kotviaci bod, môžete na kotvenie využiť špeciálne zápustné skrutky do zeme, prípadne kotviacu sadu Slackframe, ktorá obsahuje dve zápustné skrutky a dva špeciáne rámy s nastaviteľnou výškou popruhu. Tento systém však môžete použiť iba v mäkkej zemi, teda na trávniku alebo v hline.

Riešením pre slackline na akomkoľvek povrchu, či už vonku alebo vnútri, je tzv. Slack rack, čo je oceľový rám so slackline popruhom. Ten jednoducho rozložíte a položíte na zem, pričom získate slackline popruh 30 cm nad zemou s dĺžkou 2 m, resp, po pridaní predlžovacieho dielu až 3 m. Jeho nevýhodou je však cena, ktorá atakuje hranicu 400 eur.

Bezpečnosť na slackline

Pri každom športe hrozí zranenie a pády pri slackline nie sú výnimkou. V prvom rade by ste mali vždy čítať užívateľský návod pribalený k slackline popruhom, resp. sade.

Pri kotvení sa uistite, že oporné body sú skutočne pevné. Bežná nosnosť slackline popruhov je síce 200 kg, avšak pri balansovaní a rôznych trikoch je na oporné body kladený veľmi silný nápor. Voľte teda skôr hrubšie stromy, prípadne pevné konštrukčné celky, ktoré na vás nemôžu spadnúť – napr. hrazdy, detské preliezačky a pod. – určite nie lampy pouličného osvetlenia či dopravné značky.

Slackline by ste mali natiahnuť nad mäkký povrch ako napr. trávnik, hlina či piesok. Na chodníku, ceste či parkovisku s asfaltom alebo zámkovou dlažbou sú pády tvrdšie a riziko zranenia sa výrazne zvyšuje.

Trénovanie slackline pri jazere nad mäkkým povrchom

Slackline (okrem highline a waterline) nikdy nekotvite vyššie ako 1 m, ak budú popruh využívať deti, berte pri kotviacej výške do úvahy ich výšku a vek. Taktiež nepúšťajte na popruhy nad vodou deti, ktoré nevedia dobre plávať, pri páde do vody by mohli spanikáriť.

Nezabúdajte tiež, že highline popruhy sú vhodné iba pre tých najskúsenejších a vyžadujú si veľkú dávku obratnosti, no tiež pokoja a rozvahy.

Značky a ceny

Na Slovensku sú dostupné slackline popruhy a sady značiek InSPORTline, Gibbon, Singing rock či Equilibrium. Aj kvôli bezpečnosti a spoľahlivosti by ste mali siahnuť práve po týchto osvedčených značkách a nie nejakých no-name čínskych napodobeninách.

Čo sa týka cien, najlacnejšie sady na slackline s 15 m popruhmi kúpite za cenu tesne pod 40 eur, 25 m sady zoženiete za cenu cca 60 eur a viac. Samozrejme, ceny závisia aj od šírky a druhu popruhov.

Obľúbené produkty


Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 04.04.2019
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Návod, ako uskladniť elektrobicykel na zimu – čistenie, uloženie, starostlivosťNávod, ako uskladniť elektrobicykel na zimu – čistenie, uloženie, starostlivosť

Ako správne zazimovať svoj elektronický bicykel mimo sezónu? A je vhodné ho používať aj počas zimy? Na obe otázky nájdete odpoveď v článku.

Najlepšie masážne pištole nie sú lacné – výhody, účinky, použitieNajlepšie masážne pištole nie sú lacné – výhody, účinky, použitie

Masážna pištoľ vibráciami masíruje precvičené partie a predchádza tak stuhnutiu a bolesti. Nejde o úplne lacnú záležitosť, preto je pri výbere dobré dbať na dôležité parametre.

Ako vybrať sedlo (sedadlo) na bicykel. Mäkké gélové alebo tvrdé kožené?Ako vybrať sedlo (sedadlo) na bicykel. Mäkké gélové alebo tvrdé kožené?

Ponúkame vám návod, ako na výber nového sedadla a na čo je potrebné sa pri kúpe zamerať.