Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov

Hlučnosť je pri výbere spotrebiča často prehliadaným parametrom, ktorého význam si uvedomujeme až pri dlhodobom používaní. Napríklad pri krátkom vysávaní či používaní kuchynských robotov hluk nevadí, no zapnutá klimatizácia, chladnička či práčka v noci vie narušiť spánok nejednému človeku.

Kuchynské spotrebiče

V článku sa preto pozrieme, ako vyberať spotrebiče podľa úrovne hluku, aké hlasitosti sú pri dlhodobom používaní zdraviu neškodné a ako hlučnosť zariadení znížiť jednoduchými trikmi.

Hlasitosť a decibely

Hlasitosť zvukov sa udáva v decibeloch (dB). Decibely sú logaritmickou jednotkou a počítanie s nimi je zložitejšie, postačí však, ak si zapamätáte, že nárast hlasitosti o 10 dB znamená, že budete počuť subjektívne dvojnásobnú hlasitosť.

Ľudské ucho nayvše nevníma rovnako hlasitosť nízkych, stredných a vysokých tónov. Preto sa môže stať, že napr. hlboký zvuk digestora s hlasitosťou 60 dB sa vám bude zdať tichší, ako tyčový mixér s hlasitosťou 56 dB.

  • Poznámka: Niektoré texty uvádzajú, že pre dvojnásobnú hlasitosť stačí nárast o 3 dB, to však nie je pravda, keďže v tomto prípade ide o dvojnásobný akustický výkon a nie o subjektívne vnímanú hlasitosť.

Približné hodnoty hluku v dB podľa druhu spotrebiča

Uvedená tabuľka sa týka moderných spotrebičov a hodnoty v nej uvedené sú iba orientačné.

Hlučnosť v dB Spotrebič Ekvivalentná činnosť
39 – 50  chladnička, umývačka riadu tichá ulica, bežné zvukové pozadie
51 práčka počas prania tichý rozhovor, slabý dážď
55  televízor, tyčový mixér
hlasitý rozhovor

60 digestor
60 – 80 vysávač


spoločenská udalosť, potlesk v sále,
silná reprodukovaná hudba

70 – 75 práčka pri odstreďovaní, rýchlovarná kanvica
90 vlak prechádzajúci okolo
110 diskotéka
130 prah bolesti

Ako vidíte z tabuľky a tiež poznáte z praxe, medzi najhlučnejšie domáce spotrebiče patria vysávače, práčky počas odstreďovania či rýchlovarné kanvice.

Príčiny zvýšenej hlučnosti spotrebičov

Zdrojov hluku je niekoľko. Prvým sú rotačné časti, t. j. najmä elektromotory, prevodové mechanizmy a ložiská. Najnovším trendom sú bezuhlíkové motory, ktoré sú tichšie, no zároveň si vyžadujú zložitejšiu elektronickú reguláciu. Nájdete ich teda najmä v stacionárnych spotrebičoch ako práčky či umývačky riadu.

Domáce spotrebiče

Ďalším zdrojom je prúdenie vzduchu, ktorého hluk sa pridáva k hluku z rotačných častí napr. pri vysávačoch, digestoroch, ale tiež klimatizáciách či ventilátoroch. Tieto zdroje hluku sa snažia výrobcovia obmedziť vylepšením geometrie lopatiek turbín či ventilátorov v uvedených spotrebičoch.

Tretím významným zdrojom hluku sú piestové kompresory, ktoré sú súčasťou chladničiek, mrazničiek, klimatizácií, tepelných čerpadiel a drahších modelov sušičiek bielizne s integrovaným tepelným čerpadlom. Tieto sa výrobcovia snažia stíšiť použitím tzv. invertorových kompresorov, ktoré majú plynule regulovateľné otáčky podľa aktuálnej potreby. Novinkou je tiež technológia tzv. lineárnych kompresorov bez rotačných častí, ktoré sú taktiež tichšie a vo svojich spotrebičoch sa na ne spolieha napr. výrobca LG.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vysávače

Energetický štítok napovie

Určite ste si všimli, že každý nový spotrebič je opatrený tzv. energetickým štítkom. Okrem energetickej účinnosti však na tieto štítky začali výrobcovia pridávať ďalšie informácie, okrem iného aj úroveň produkovaného hluku v dB.

Výrobcovia sa pri meraní hluku riadia príslušnými európskymi technickými normami (EN), resp. slovenskými STN, ktoré sú však taktiež postupne preberané z európskych. Napriek tomu sa tieto laboratórne hodnoty môžu pri domácom používaní subjektívne líšiť. Vplyv na to majú už spomenuté vlastnosti ľudského ucha a aj okolité prostredie.

Zvýšený hluk vplýva na zdravie

Nadmerný hluk má negatívne účinky na fyzické i psychické zdravie človeka. Pri krátkodobom vystavení zvuku s hlasitosťou 130 dB vám hrozí poškodenie sluchu. Dlhodobé vystavenie hlukom s hlasitosťou 70 dB a viac môže zapríčiniť únavu, stratu pozornosti a celkové zníženie výkonnosti, ale dokonca i vysoký krvný tlak, zvýšenie rizika infarktu, zníženie imunity organizmu, chronickú únavu a nespavosť.

Merač decibelov

Maximálne prípustné hodnoty hluku ustanovuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 549/2007 Z.z., v ktorej nájdete údaje ako povolená hladina hluku v byte či povolený hluk v obytnej zóne. Kontroly a usmernenia v tejto oblasti vykonáva Úrad verejného zdravotníctva SR. Ustanovená norma hluku v byte je podľa uvedenej vyhlášky max. 40 dB cez deň a 30 dB v noci. Nemusíte sa však obávať, že by vás sused „udal“ kvôli používaniu hlučnejšieho spotrebiča v rozumnej miere. Betónové či tehlové steny totiž zadržia značnú časť hluku a odrazia ho späť do miestnosti. V uvedenej vyhláške nájdete aj údaj, koľko decibelov je povolených v blízkosti ciest, železníc a pod.

Tipy, ako znížiť hlučnosť spotrebičov

Všeobecné tipy: Dávajte si pozor na materiály v okolí spotrebičov. Holé ploché steny z betónu či tehál síce zabránia zvuku, aby prenikol von z miestnosti, zároveň ho však odrazia a tým aj zosilnia. Dobrým pohlcovačom zvuku je drevo, členitý povrch tvorený obývacou stenou či iným nábytkom a tiež závesy, záclony, koberce a iné textílie. V tomto ohľade majú jednoznačne navrch vstavané spotrebiče umiestnené v drevených skrinkách kuchynskej linky, ktorých prevádzka je vždy tichšia, než tých voľne stojacich.

Vysávače: Uistite sa, že vysávač nemá plné vrecko, prípadne zanesené filtre. Zvýšenú hlučnosť môže mať na svedomí aj preťažený motor, čo môže mať príčinu napr. v upchatej hadici, trubici či výstupe vzduchu. Ak patríte k šikovnejším domácim majstrom a máte starší vysávač, môžete sa ho tiež pokúsiť rozobrať a vymeniť ložiská za nové. Predtým si však overte, či sú náhradné ložišká dostupné.

Digestor: Hlučnosť môže spôsobovať nedokonalé pripojenie odťahového potrubia vzduchu do stúpačkovej šachty, prípadne prekážky v ňom (ak vzduch naráža na ostré hrany, vznikajú turbulencie).

Ostatné spotrebiče: Pri stacionárnych spotrebičoch ako chladničky, mrazničky, sušičky, práčky či umývačky riadu sa presvedčte, že stoja pevne na zemi všetkými štyrmi nohami – väčšinou bývajú nastaviteľné, ak nie sú, podložte ich vhodným predmetom. Pri menších spotrebičoch môžu byť príčinou opotrebované uhlíky na elektromotore, ložiská či prevody. Mnohé z týchto súčastí sú však dostupné ako náhradné diely. Ak teda nechcete hneď kupovať nový spotrebič, môžete pohľadať vhodný servis elektrospotrebičov, kde vám tieto diely predajú, prípadne aj vymenia.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 10.02.2019
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne

Nie každý má k dispozícii záhradku – niektorí majitelia si pobyt v nej nahrádzajú grilovaním na balkóne. Za akých podmienok je takéto grilovanie dovolené? A aký gril je vhodný?

Ako vybrať najlepší mixér na smoothie? Ako vybrať najlepší mixér na smoothie?

Vyberte si toho najlepšieho pomocníka na prípravu smoothies nápojov a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň. Na čo sa pri výbere smoothie mixéra zamerať?

Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar? Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar?

Výhodou kapsulových kávovarov je predovšetkým   jednoduchosť ich obsluhy a rýchlosť prípravy kávy. Poradíme vám, ako si vybrať najlepší kapsulový kávovar do domácnosti.