Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov

Hlučnosť je pri výbere spotrebiča často prehliadaným parametrom, ktorého význam si uvedomujeme až pri dlhodobom používaní. Napríklad pri krátkom vysávaní či používaní kuchynských robotov hluk nevadí, no zapnutá klimatizácia, chladnička či práčka v noci vie narušiť spánok nejednému človeku.

Kuchynské spotrebiče

V článku sa preto pozrieme, ako vyberať spotrebiče podľa úrovne hluku, aké hlasitosti sú pri dlhodobom používaní zdraviu neškodné a ako hlučnosť zariadení znížiť jednoduchými trikmi.

Hlasitosť a decibely

Hlasitosť zvukov sa udáva v decibeloch (dB). Decibely sú logaritmickou jednotkou a počítanie s nimi je zložitejšie, postačí však, ak si zapamätáte, že nárast hlasitosti o 10 dB znamená, že budete počuť subjektívne dvojnásobnú hlasitosť.

Ľudské ucho nayvše nevníma rovnako hlasitosť nízkych, stredných a vysokých tónov. Preto sa môže stať, že napr. hlboký zvuk digestora s hlasitosťou 60 dB sa vám bude zdať tichší, ako tyčový mixér s hlasitosťou 56 dB.

  • Poznámka: Niektoré texty uvádzajú, že pre dvojnásobnú hlasitosť stačí nárast o 3 dB, to však nie je pravda, keďže v tomto prípade ide o dvojnásobný akustický výkon a nie o subjektívne vnímanú hlasitosť.

Približné hodnoty hluku v dB podľa druhu spotrebiča

Uvedená tabuľka sa týka moderných spotrebičov a hodnoty v nej uvedené sú iba orientačné.

Hlučnosť v dB Spotrebič Ekvivalentná činnosť
39 – 50  chladnička, umývačka riadu tichá ulica, bežné zvukové pozadie
51 práčka počas prania tichý rozhovor, slabý dážď
55  televízor, tyčový mixér
hlasitý rozhovor

60 digestor
60 – 80 vysávač


spoločenská udalosť, potlesk v sále,
silná reprodukovaná hudba

70 – 75 práčka pri odstreďovaní, rýchlovarná kanvica
90 vlak prechádzajúci okolo
110 diskotéka
130 prah bolesti

Ako vidíte z tabuľky a tiež poznáte z praxe, medzi najhlučnejšie domáce spotrebiče patria vysávače, práčky počas odstreďovania či rýchlovarné kanvice.

Príčiny zvýšenej hlučnosti spotrebičov

Zdrojov hluku je niekoľko. Prvým sú rotačné časti, t. j. najmä elektromotory, prevodové mechanizmy a ložiská. Najnovším trendom sú bezuhlíkové motory, ktoré sú tichšie, no zároveň si vyžadujú zložitejšiu elektronickú reguláciu. Nájdete ich teda najmä v stacionárnych spotrebičoch ako práčky či umývačky riadu.

Domáce spotrebiče

Ďalším zdrojom je prúdenie vzduchu, ktorého hluk sa pridáva k hluku z rotačných častí napr. pri vysávačoch, digestoroch, ale tiež klimatizáciách či ventilátoroch. Tieto zdroje hluku sa snažia výrobcovia obmedziť vylepšením geometrie lopatiek turbín či ventilátorov v uvedených spotrebičoch.

Tretím významným zdrojom hluku sú piestové kompresory, ktoré sú súčasťou chladničiek, mrazničiek, klimatizácií, tepelných čerpadiel a drahších modelov sušičiek bielizne s integrovaným tepelným čerpadlom. Tieto sa výrobcovia snažia stíšiť použitím tzv. invertorových kompresorov, ktoré majú plynule regulovateľné otáčky podľa aktuálnej potreby. Novinkou je tiež technológia tzv. lineárnych kompresorov bez rotačných častí, ktoré sú taktiež tichšie a vo svojich spotrebičoch sa na ne spolieha napr. výrobca LG.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vysávače

Energetický štítok napovie

Určite ste si všimli, že každý nový spotrebič je opatrený tzv. energetickým štítkom. Okrem energetickej účinnosti však na tieto štítky začali výrobcovia pridávať ďalšie informácie, okrem iného aj úroveň produkovaného hluku v dB.

Výrobcovia sa pri meraní hluku riadia príslušnými európskymi technickými normami (EN), resp. slovenskými STN, ktoré sú však taktiež postupne preberané z európskych. Napriek tomu sa tieto laboratórne hodnoty môžu pri domácom používaní subjektívne líšiť. Vplyv na to majú už spomenuté vlastnosti ľudského ucha a aj okolité prostredie.

Zvýšený hluk vplýva na zdravie

Nadmerný hluk má negatívne účinky na fyzické i psychické zdravie človeka. Pri krátkodobom vystavení zvuku s hlasitosťou 130 dB vám hrozí poškodenie sluchu. Dlhodobé vystavenie hlukom s hlasitosťou 70 dB a viac môže zapríčiniť únavu, stratu pozornosti a celkové zníženie výkonnosti, ale dokonca i vysoký krvný tlak, zvýšenie rizika infarktu, zníženie imunity organizmu, chronickú únavu a nespavosť.

Merač decibelov

Maximálne prípustné hodnoty hluku ustanovuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva č. 549/2007 Z.z., v ktorej nájdete údaje ako povolená hladina hluku v byte či povolený hluk v obytnej zóne. Kontroly a usmernenia v tejto oblasti vykonáva Úrad verejného zdravotníctva SR. Ustanovená norma hluku v byte je podľa uvedenej vyhlášky max. 40 dB cez deň a 30 dB v noci. Nemusíte sa však obávať, že by vás sused „udal“ kvôli používaniu hlučnejšieho spotrebiča v rozumnej miere. Betónové či tehlové steny totiž zadržia značnú časť hluku a odrazia ho späť do miestnosti. V uvedenej vyhláške nájdete aj údaj, koľko decibelov je povolených v blízkosti ciest, železníc a pod.

Tipy, ako znížiť hlučnosť spotrebičov

Všeobecné tipy: Dávajte si pozor na materiály v okolí spotrebičov. Holé ploché steny z betónu či tehál síce zabránia zvuku, aby prenikol von z miestnosti, zároveň ho však odrazia a tým aj zosilnia. Dobrým pohlcovačom zvuku je drevo, členitý povrch tvorený obývacou stenou či iným nábytkom a tiež závesy, záclony, koberce a iné textílie. V tomto ohľade majú jednoznačne navrch vstavané spotrebiče umiestnené v drevených skrinkách kuchynskej linky, ktorých prevádzka je vždy tichšia, než tých voľne stojacich.

Vysávače: Uistite sa, že vysávač nemá plné vrecko, prípadne zanesené filtre. Zvýšenú hlučnosť môže mať na svedomí aj preťažený motor, čo môže mať príčinu napr. v upchatej hadici, trubici či výstupe vzduchu. Ak patríte k šikovnejším domácim majstrom a máte starší vysávač, môžete sa ho tiež pokúsiť rozobrať a vymeniť ložiská za nové. Predtým si však overte, či sú náhradné ložišká dostupné.

Digestor: Hlučnosť môže spôsobovať nedokonalé pripojenie odťahového potrubia vzduchu do stúpačkovej šachty, prípadne prekážky v ňom (ak vzduch naráža na ostré hrany, vznikajú turbulencie).

Ostatné spotrebiče: Pri stacionárnych spotrebičoch ako chladničky, mrazničky, sušičky, práčky či umývačky riadu sa presvedčte, že stoja pevne na zemi všetkými štyrmi nohami – väčšinou bývajú nastaviteľné, ak nie sú, podložte ich vhodným predmetom. Pri menších spotrebičoch môžu byť príčinou opotrebované uhlíky na elektromotore, ložiská či prevody. Mnohé z týchto súčastí sú však dostupné ako náhradné diely. Ak teda nechcete hneď kupovať nový spotrebič, môžete pohľadať vhodný servis elektrospotrebičov, kde vám tieto diely predajú, prípadne aj vymenia.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

28/03/2019 13:49
Anička

všetky ,,hlučne,, spotrebiče som vyberala podla hlučnosti a spotreby energie. Preto som uprednostnila značku spotrebičov Orava. je najlepšia z najlepších

04/06/2019 11:55
Ivana

a tiež aj podla spotreby energii. To je podla mna tiež velmi doležite

30/07/2019 12:59
Mia

hluk som nikd yneriešila. Pravda ale je, že vysavač, mixer, pračka nejaky ten hluk vydavaju, ale bez toho to bohužial nejde

19/08/2019 13:22
Lenka

nad hlucnostou ako parametrom pri vybere spotrebicov som naozaj nikdy neuvazovala, ale dakujem za tip! pri zariadovani novej kuchyne si budem vediet vyhodnotit hladinu hlucnosti, lebo samotne cislo mi nic nehovori = dakujem za tabulku :)

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 10.02.2019
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší pulzný oxymeter – test, recenzie, cenaAko vybrať najlepší pulzný oxymeter – test, recenzie, cena

Oxymeter je určený na meranie okysličenia krvi. Ako sa dá využiť, kto by si ho mal zadovážiť a na čo si treba dať pri jeho výbere pozor?

Ako vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cenaAko vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cena

Ochladzovač vzduchu nie je len obyčajný ventilátor, no zároveň nedokáže chladiť ako klimatizácia. Tak či onak dokáže byť veľmi nápomocný počas horúcich letných dní.

Najlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či JamestownNajlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či Jamestown

Aj vás čaká tento rok kúpa nového grilu na drevené uhlie? Predstavíme si, načo sa pri jeho výbere zamerať.