Najlepší cyklo batoh? Recenzie a test chvália Cube, Scott, Kellys a Deuter

Cyklobatohy budú vďaka svojej konštrukcii a užitočným vlastnostiam vašimi dobrými spoločníkmi nielen pri bicyklovaní, ale tiež pri iných športových činnostiach ako napr. pri korčuľovaní či pešej turistike.

Cyklistické vybavenie - bicykel, helma, batoh

V článku vám poradíme, aký batoh na bicykel si vybrať a čo si pri výbere všímať.

Obľúbené cyklistické batohy

Konštrukcia a objem cyklobatohov

Od bežných batohov sa líšia predovšetkým svojou konštrukciou. Cyklobatohy sú v zadnej časti prehnuté smerom od chrbta a opatrené výstužou. S vaším chrbtom prichádza do kontaktu iba špeciálna sieťka, ktorá zabezpečí prúdenie vzduchu medzi chrbtom a batohom – vďaka tomu sa menej spotíte. Navyše, prehnutý tvar kopíruje prehnutie chrbta pri jazde na bicykli, takže vás cyklobatoh nebude tlačiť tak, ako by vás tlačil iný bežný batoh.

Cyklobatohy sa vyrábajú v mnohých veľkostiach. Veľkosti sa vyjadrujú objemom v litroch, príslušný objem by ste mali voliť podľa využitia batoha – či ho chcete iba ako núdzový odkladací priestor na každodenné športovanie alebo na dlhšie cyklotúry a výlety.

Batohy s objemom do 3 l poskytujú zväčša len priestor na hydrovak, prípadne fľašu a jednu-dve priehradky na kľúče, peňaženku a drobné predmety. Vyskytujú sa aj vo forme ľadviniek. Ich výhodou je, že vám nebudú prekážať v pohybe tak, ako väčšie batohy.

Do batohov s objemom do 7 l vopcháte okrem nápojov aj nepremokavú vetrovku či tenkú mikinu.

Výlet na bicykli s batohom na chrbte

Batohy do 12 l vám už poskytnú dostatok úložného miesta na celodenné výlety. Okrem vaku na vodu v nich nájdete aj vrecká na oblečenie, na jedlo a na náhradné diely či skladacie náradie.

Batohy do 20 l už pojmú viacero kusov oblečenia, jedlo a nápoje, takže vám vystačia aj na viacdenné výlety.

Napite sa kedykoľvek bez zastavenia

Veľkou výhodou cyklobatohov sú tzv. hydrovaky, resp. vaky na vodu (v angličtine sa nazývajú aj camelback). Sú to špeciálne zásobníky z potravinársky nezávadného pružného materiálu, ktoré môžete naplniť vodou, iontovým nápojom prípadne inou obľúbenou tekutinou. Z hydrovaku vedie cez otvor v batohu von hadička so špeciálnym náustkom. Ten obsahuje ventil, ktorý prepustí tekutinu len po stlačení zubami alebo perami – nemusíte sa tak báť, že by vám obsah hydrovaku vytiekol.

Cyklistický batoh s pitným vakom vám umožní napiť sa kedykoľvek počas bickylovania, resp. turistiky bez zastavenia a zdĺhavého vyberania vecí z batohu a ich následného ukladania späť.

Hydrovak môže byť v batohu zabudovaný alebo si ho môžete dokúpiť zvlášť – batoh by však mal byť vybavený otvorom na hadičku na pitie, inak ju budete musieť vyviesť von cez hlavný otvor uzatváraný zipsom.

Veľkou výhodou zabudovaných hydrovakov však je, že ich tvar a objem sú prispôsobené konkrétnemu modelu batoha tak, aby v ňom zaberali čo najmenej miesta. Cyklobatoh s rezervoárom na vodu je taktiež spravidla opatrený úchytmi na hadičku na ramenných popruhoch, vďaka ktorým budete mať nápoj vždy po ruke, no hadička vám nebude pri pohybe prekážať.

Cyklista s batohom

Samozrejmosťou je, že zabudovaný hydrovak môžete z batohu vybrať, aby ste ho mohli vyčistiť. Práve z tohto dôvodu by mal byť opatrený čo najväčším napúšťacím otvorom.

Pitný režim môžete na bicykli vyriešiť aj klasickou fľašou v držiaku na ráme bicykla. Na slnku sa však nápoje v nej rýchlo ohrejú, čo je najmä v lete dosť nepríjemné.

Popruhy sú dôležitým prvkom komfortu

Mali by byť čo najširšie – tenké ramenné popruhy totiž vyvíjajú na ramená väčší tlak a pri dlhých výletoch vás môžu tlačiť alebo rezať. Lepšie batohy majú na popruhoch hrubé a príjemne mäkké polstrovanie, vďaka čomu sú vhodné i na celodenné nosenie.

Dobrý batoh by mal mať popruhy nastaviteľné, aby sa s ním cítil športovec s akoukoľvek telesnou výškou. Modely s väčším objemom bývajú vybavené aj hrudným a bedrovým pásom, ktoré sa obopnú okolo týchto častí tela a zaistia tak potrebnú stabilitu aj plnému a ťažkému batohu. Bedrový a hrudný pás môžu byť taktiež polstrované pre komfortnejšie nosenie.

Cyklo batoh so širokými popruhmi

Ďalšie funkcie a výbava cyklobatohov

  • Úchyty na príslušenstvo – Dobrý batoh ich má čo najviac. Využijete ich napríklad na prichytenie prilby pri pohybe mimo bicykla, prípadne na prichytenie reflexných pások alebo svetiel. Môžu byť vo forme textilného či plastového pútka alebo suchého zipsu.
  • Reflexné prvky – Vďaka batohu s týmito prvkami nebudete musieť nosiť prídavné reflexné pásky na ruke či na nohe a zabezpečíte si dobrú viditeľnosť zo strany ostatných účastníkov cestnej premávky. Nespoliehajte sa však iba na pasívne reflexné prvky, najvyššiu bezpečnosť vám zaistí aktívne osvetlenie bicykla vzadu i vpredu.
  • Ochranná pláštenka – Je nepremokavá a slúži na ochranu batoha pred dažďom. Býva ukrytá v špeciálnom vrecku v spodnej časti cyklobatoha. K batohom bez pláštenky ju môžete dokúpiť zvlášť.
  • Vrecko na okuliare – Špeciálny úložný priestor s jemným polstrovaním, ktorý ochráni vaše dioptrické či slnečné okuliare pred poškodením.
  • Vrecká na náradie a súčiastky – Mnoho malých vreciek vám pomôže ukryť skladacie náradie, náhradné duše, lepiace sady či najrôznejšie náhradné súčiatky na bicykel a iné drobné predmety.

Akú značku si vybrať

V ponuke e-shopov nájdete nepreberné množstvo značiek, medzi populárne však patria cyklobatohy Cube, pričom dobrú kvalitu prevedenia ponúka aj cyklobatoh Deuter či cyklobatoh Kellys.

Obľúbené cyklistické batohy

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 16.06.2019
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Akú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo YasakaAkú raketu na stolný tenis? Butterfly, Stiga alebo Yasaka

Chcete so stolným tenisom začať, prípadne ste už aktívny hráč? Pomôžeme vám s výberom pingpongovej rakety. Čo je pri výbere rakety dôležité? V čom sa jednotlivé druhy rakiet odlišujú?

Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3Najlepšie vibromasážne stroje na chudnutie? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkom pri rysovaní svalstva je tzv. vibromasážny stroj, s ktorým dosiahnete vďaka reflexívnemu sťahovaniu svalov lepšie výsledky. Prečítajte si o ňom všetko podstatné.

Akú cykloelektroniku si zadovážiť? Športtester, tachometer aj navigáciuAkú cykloelektroniku si zadovážiť? Športtester, tachometer aj navigáciu

Ak ste pocítili niekedy túžbu merať svoje výkony pri bicyklovaní, určite vám ako prvé napadlo siahnuť po klasickom tachometri. Pozrite sa, ako vybrať tachometer na bicykel a aké iné...