Vodný vysávač je pre alergikov najlepší. Aké výhody má vodný filter?

Vysávanie s vreckovými vysávačmi často predstavuje pre alergikov hotovú nočnú moru. Bezvreckové vysávače pre alergikov predstavujú lepšiu možnosť, no vyprázdňovanie nádoby môže byť taktiež problematické. V tomto prípade predstavujú ďalšiu možnosť vodné vysávače s vodným filtrom. Sú pre alergikov naozaj najlepšie? Aké sú ich výhody, ale aj nevýhody?

Vysávač s vodným filtrom pre alergikov

Sú vnímané, ako najlepšie vysávače pre alergikov. Podstata pramení z toho, že vodný vysávač využíva na elimináciu prachu a nečistôt vodu. To, prečo a ako si vodný vysávač vybrať vám zodpovie náš sprievodca.

Obľúbené vodné vysávače


Vodný vysávač – ako funguje?

Už je z názvu je viac než príznačné, tak pri filtrovaní nečistôt zohráva najdôležitejšiu rolu voda, ktorá je primárnym filtračným prostriedkom. Samozrejme, v týchto vysávačoch sú zabudované aj dodatočné filtre (ideálne HEPA), ktoré sa starajú o separovanie mikročastíc. Práve kombinácia vodného filtra a HEPA filtrácie predstavuje pre alergikov a astamtikov najlepšie možné riešenie. Hlavnú úlohu hrá teda voda, ktorá je naliata do zbernej nádobky vo vysávači. Tam sa počas vysávania nazbiera špina a po dokončení ju jednoducho vylejete.

A ako vám taký vysávač s vodným filtrom pomôže ušetriť peniaze? Veľmi jednoducho. Bavíme sa totižto o bezvreckových vysávačoch, takže všetky výdavky na špeciálne vrecúška odpadajú. Určite dobre poznáte, aké nepraktické vrecká dokážu byť, hlavne ak ide o ľudí citlivých na prach, alergikov či astmatikov.

Vysávač s vodným filtrom pre alergikov

Výhody a nevýhody vodného vysávača

Zhodnoťme si teda, čo vám možná kúpa vysávaču s vodným filtrom prinesie. Tieto vysávače sú vhodné pre alergikov, pri vysávaní nevíria prach a v kombinácii s HEPA filtrom zanechávajú čistý a svieži vzduch. Treba však vybarať taký vodný vysávač, ktorý je okrem vodného filtra vybavený aj ďalšími stupňami filtrácie. Mnohé vysávače s vodným filtrom umožňujú mokré vysávanie, pokojne teda môžete vysávať vyliate nápoje a lepšie modely disponujú aj funkciou tepovania. Navyše nemusíte kupovať žiadne náhradné vrecká.

Nepatrnou nevýhodou je vyššia hmotnosť vodných vysávačov, pretože je ku konštrukcii potrebné pripočítať aj naliatu vodu. Hoci sa kombinácia HEPA + voda javí ako ideálna, má svoje nedostatky. Nádobku s vodou a nečistotami je potrebné vyprázdňovať a umyť vždy po každom vysávaní. Filtre je potrebné nechať vyschnúť. Inak hrozí zatuchnutie celého filtračného systému, čo môže mať na svedomí nepríjemný zápach.

Zvýšenú pozornosť je nutné venovať aj filtrom. Vlhkosť totiž môže spôsobiť, že sa nečistoty nalepia na filtre, čo bude mať za následok zníženie sacieho výkonu alebo tvorbu zápachu. Filtre teda pravidelne čistite a nechávajte preschnúť. Oproti klasickým či tyčovým vysávačom sú vodné vysávače hlučnejšie, pretože majú vyšší príkon (okolo 1 200 až 1 800 W), čo predznamenáva i vyššiu hladinu hluku.

Náš tip na vodný vysávač

Ako vybrať vodný vysávač?

Okrem kvalitnej filtrácie netreba zabúdať ani na ďalšie dôležité faktory. Nasledujúce parametre slúžia ako pomocník pri výbere prakticky všetkých druhov vysávačov. V podstate sa výraznejšie nelíšia od návodu pri výbere klasického vysávača.

Sací výkon a príkon vysávača

To, aký sací výkon je vhodný je ovplyvnené tým, čo plánujete vysávať. Ak vysávate hladké povrchy (podlahu), tak si vystačíte s nižším výkonom. Suché vysávanie podláh zvláda každý vodný vysávač bez väčších problémov. Všeobecne je príkon vodných vysávačov väčí, než je tomu v prípade klasických vreckových či bezvrecokvých vysávačov. Pohybuje sa nad úrovnou 1 000 W a môže dosahovať hodnoty až 1 800 W.

Faktom však je, že samotný sací výkon je zhruba 25 až 35 % celkového príkonu. Pri vysávaní vysávač sacím tlakom vytvára podtlak. Ak máte záujem o mokré vysávanie či dokonca tepovanie, vyšší príkon je lepšou možnosťou, aby pri mokrom vysávaní dokázal vysávač odstrániť aj vlasy, srsť či iné nečistoty. V tomto prípade možno pokojne povedať, že ide o najlepší vysávač na koberce.

Objem nádoby na vodu

Tak ako i pri bezvreckových vysávačoch sa zameriavame na objem zbernej nádoby, tu nás taktiež bude zaujímať objem nádoby na vodu. Je vhodné zvoliť taký objem nádoby, ktorý vám bude na jedno upratovanie stačiť. Je potrebné rátať s tým, že nádobu vodného vysávača musíte po každom vysávaní vylievať a čistiť. Lepšie je, ak to nemusíte robiť viackrát počas doby upratovania.

V priemere sa objem nádoby pohybuje okolo 1,5 až 3 litrov. Takéto objemy vám budú stačiť na plochy do 100 m2. Ak plánujete vysávať väčšie plochy, siahnite po nádobe s objemom 4 až 6 litrov.

Vodný vysávač a nádoba na vodu

HEPA filter

Ak ste sa teda už rozhodli pre kúpu vysávača s vodným filtrom, respektíve vysávača vhodného pre alergikov, tak sa veľmi pravdepodobne stretnete s pojmom HEPA filter. HEPA je skratka pre High Efficiency Particulate Air, čiže vysokoúčinný filter pre malé vzduchové častice.

V čom spočíva jeho výhoda? U klasických vysávačov s bežnými filtrami je do miestnosti odvádzaný odpadový vzduch, ktorý je často znečistený a dráždivý nie len pre alergikov. HEPA filter tento problém eliminuje a vďaka nemu a vodnému filtru je v miestnosti po vysávaní vždy príjemný a zdravotne neškodný vzduch.

Akčný rádius vysávača

Ak sa bavíme o pohodlnosti pri vysávaní, tak zohľadniť treba aj dĺžku kábla. Ideálne je, ak dokážete efektívne povysávať izbu bez zmeny zásuvky. Akčný rádius je celkový dúsah vysávača v súčte dĺžky kábla, ale takisto treba pripočítať aj dĺžku sacej hadice a trubice. Sumár sumárum, parameter na úrovni 8 alebo 9 metrov by mal byť štandardom.

Hlučnosť vodného vysávača

Aj keď vysávače nie sú používané na dennej báze, tak príliš hlučný chod by mohol byť nepríjemný. Preto, ak si na tom potrpíte, tak hľadajte decibelové hodnoty 60 až 70 dB. Vyššia hlučnosť je u týchto vysávačov pomerne bežná vzhľadom na vyšší príkon.

Hmotnosť vysávača

Ak si chcete vysávanie čo najviac uľahčiť, tak určite oceníte vysávač s nižšou hmotnosťou, s ktorým svižne obeháte vašu domácnosť. Pri vodných vysávačoch natrafíte na menšie modely, ale aj veľké vodné vysávače (s funkciou tepovania) s väčším objemom nádob. Manipuláciu však výrazne uľahčujú transportné kolieska.

Vysávač s vodným filtrom

Antibakteriálny vysávač s certifikátom

Ak hovoríme o vysávačoch pre alergikov, tak nesmieme opomenúť špeciálne antibakteriálne vysávače. Ich hlavným účelom je efektívne eliminovať aj tie najmenšie prachové častice. Slúži teda na odstraňovanie baktérií, roztočov a ďalších alergénov. Funguje na bezchemickej báze a zmierňuje riziko vzniku alergií.

Cena vodného vysávača a príslušenstvo

Cenová hranica vodných vysávačov začína niekde na hranici 200 eur. Ide v podstate o spodnú cenovú hranicu, od ktorej sa vodné vysávače predávajú. Výnimočne natrafíte aj na lacnejšie modely, no kvalita filtrácie či spracovania sú často podpriemerné. Najkvalitnejšie vodné vysávače nájdete v cenovom rozmedzí od 200 do 500 eur. Drahšie modely sú už skôr priemyslené vodné vysávače. cenu ovplyvňuje aj množstvo príslušenstva v podobe nadstavcov.

Najpopulárnejšie sú v tomto segmente vodné vysávače Kärcher, Bosch, Polti a vodné vysávače Thomas.

Najčastejšie otázky – FAQ

Mali by ste záujem o vodný vysávač? Máte vyhliadnutý konkrétny model a potrebujete poradiť? Napíšte nám vaše otázky pod článok do komentárov. Radi vám poradíme, čo najlepšie.

Je potrebné vodný vysávač čistiť?

Áno, údržba vodného vysávača si vyžaduje pravidelnosť. Po každom vysávaní je nutné vyprázdniť nádobu s nečistotami a vodou. Filtre je potrebné nechať vyschnúť. Ak realizujete mokré vysávanie, je vhodné skontrolovať i čistotu sacej hadice a trubice.

Je vysývač s vodným filtrom vhodný pre alergikov?

Áno, vodné vysávače sú všeobecne považované za najlepšiu možnosť pre alergikov a astmatikov. Okrem vodného filtra však nesmie chýbať ani iná účinná filtrácia, HEPA filter či penový filter, ktorá vytvára ďalší stupeň zachytávania nečistôt.

Ide o najlepší vysávač na koberce?

Používatelia tieto vysávače obľubujú aj vzhľadom na ich vysoký sací výkon, nakoľko ich príkon je vyšší ako u klasických či tyčových vysávačov. Veľmi dobre si poradia s kobercami s krátkym i dlhým vlastom. Nápomocné vie byť aj vhodné príslušenstvo.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

16/08/2021 10:40
Tamara

Pre mňa je výborným pomocníkom do domácnosti vysávač a tepovač v jednom THOMAS Multiclean X10, ktorý som kúpila hlavne z toho dôvodu, že mám doma alergika. Oceňujem komfortné ovládanie aj vodný filter AQUA+. Sací výkon je veľmi dobrý a hlučnosť sa popritom drží na spodných hodnotách. Hoci niekomu sa môže zdať, že vysávač nie je najlacnejší, pracuje naozaj efektívne a jednotlivé diely do seba presne zapadajú. Prístroj je skladný a dobre si počína nielen pri vysávaní, ale aj pri tepovaní alebo pri umývaní parkiet. Dĺžka prívodového kábla je až 8 metrov, preto ma neobmedzuje. Na základe vlastných skúseností ho môžem odporučiť.

16/08/2021 11:59
Monika a Marek

Doma máme viacúčelový vysávač Thomas Twin Aquawash, ktorý sme kupovali ešte niekedy minulý rok. Zatiaľ funguje ako má, hoci spočiatku sme sa obávali jeho spracovania, pretože je plastový. Predsa len, ide o materiál, ktorý má o čosi kratšiu životnosť. Plastové sú dokonca aj spojky či úchyty, čo nás pri nemeckom výrobcovi prekvapilo. Každopádne, zatiaľ slúži dobre. Celkovo sme s vysávačom spokojní, pretože má dostatočný sací výkon a v podstate nám vadia len drobnosti. Napríklad držadlo je umiestnené neergonomicky, a preto je prenášanie na iné miesto o čosi nepohodlnejšie. Vo vnútri vysávača sú prateľné filtre, ktoré dosť dlho schnú. Ale ako sme uviedli, v konečnom dôsledku sme spokojní. Vysávač ponúka suché aj mokré vysávanie, je vhodný pre alergikov a objem prachovej nádoby je dostatočne veľký - 2,4 litra. Vo vnútri sa skrýva HEPA filter a zadné kolieska sú mäkké, čiže aj po podlahe alebo parketách sa pohybuje veľmi dobre. V balení bola hubica na tvrdé podlahy, hubica na čalúnenie, štrbinová hubica, hubica na vodu a podlahová / kobercová hubica. Dosah vysávač je až do 9 metrov.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 23.11.2018
Posledná aktualizácia: 31.03.2023
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.