Ideálna výška stropu? Moderné znížené vs. vysoké stropy v obývačke, kuchyni, spálni

Ľudia si obľúbili ako znížené, tak aj vysoké stropy, pretože každý jeden druh má svoje špecifiká, spĺňa inú funkciu a priestor vyzerá v oboch prípadoch úplne inak. Premýšľate nad úpravou priestoru alebo sa chystáte na stavbu domu, no neviete, akú výšku stropov zvoliť? Tento článok by vám mohol pomôcť.

Vysoké stropy v obývačke

Pozrieme sa na výhody a nevýhody jednotlivých typov stropov, odporučíme vám materiály, ktoré je na úpravy vhodné použiť a povieme si aj o aktuálnych trendoch.

Nízke stropy – výhody, nevýhody

V našej kultúre bolo zvykom stavať si domy s nižšími stropmi. Najpodstatnejším dôvodom je, že nižšie stropy ušetrili peniaze. Čím menšia miestnosť je, tým rýchlejšie sa vykúri. No a to využívali aj naši predkovia. Nižšie stropy udržia lepšie teplo a dokáže sa naakumulovať. Aké sú výhody nižších stropov?

 • Šetrenie financií (či už za kúrenie alebo za materiál pri stavbe),
 • rýchlejšie vykúrenie miestnosti,
 • útulnejší pocit,
 • lepšia akustika v priestore.

Nižšie stropy majú aj svoje nevýhody. Miestnosť môže pôsobiť preplnene a stiesnene. Aj priestranné miestnosti, ktoré pred zariadením pôsobia naozaj veľkým dojmom, sa môžu zlým výberom nábytku v kombinácií s nízkymi stropmi premeniť na maličké miestnosti, v ktorých je ľuďom nepríjemne. Medzi hlavné nevýhody nižších stropov patria:

 • pocit malého priestoru aj pri väčších miestnostiach,
 • nesprávna kombinácia nízkeho stropu s nábytkom a malými oknami,
 • dojem preplnenosti.

Ako opticky zväčšiť miestnosť

Pokiaľ už máte v miestnosti nižšie stropy, mali by ste sa s nimi naučiť pracovať. Dôležité je zariadiť miestnosť tak, aby pôsobila väčšie a nebola zbytočne preplnená nepotrebnými vecami a dekoráciami. Základom sú pri nízkych stropoch vysoké predmety, resp. všetok nábytok a dekorácie by mali byť uložené vertikálne.

Toto vytvorí v miestnosti optický klam, že sú stropy oveľa vyššie. K takýmto prvkom môžeme zaradiť vysoké lampy, zrkadlá, vertikálne obrazy alebo vysoké skrine. Pár takýchto prvkov vie byť veľmi užitočných, no netreba to s nimi preháňať.

Znížený strop v spálni

Čo sa týka dizajnu celej miestnosti, opticky ho zväčšuje minimalistický štýl a svetlé farby. Na zmenšovanie priestoru je typický starší nábytok, ktorý je masívny, tmavý a zaberá v miestnosti väčšinu priestoru. Nižší nábytok spôsobí, že budú steny pôsobiť vyššie. To sa dá využiť pri sedačke alebo konferenčnom stolíku.

Farba stien by mala byť taktiež svetlá, prípadne zdobená tapetami, kde bude vzor vertikálne. Ak potrebujete opatrne manipulovať s miestom, tak je dobré investovať aj do kvalitného a hlavne dobre rozmiestneného osvetlenia. Pri oknách sa vyhnite farebným záclonám a siahať by ste nemali ani po závesoch.

Vysoké stropy – výhody, nevýhody

Priestrannosť, vzdušnosť a optické zväčšenie priestoru – tak by sa dali v skratke popísať výhody vysokých stropov, ktoré aj v menších miestnostiach dokážu urobiť zázraky. Ak sú vysoké stropy v kombináci s veľkými francúzskymi oknami, priestor je presvetlený. Ak staviate rodinný dom, určite vám odporúčame vyššie stropy, prípadne galériu, ktorá celý priestor premení na vzdušnú a presvetlenú miestnosť. Výhodami vysokých stropov sú:

 • optické zväčšenie priestoru,
 • vzdušnosť, priestrannosť a vo väčšine prípadov aj oveľa viac svetla,
 • pôsobia luxusne,
 • aj napriek vzdušnému priestoru pôsobia stále útulne,
 • môžete si kúpiť väčší luster,
 • vždy ich viete znížiť.

Aj napriek týmto skvelým vlastnostiam treba stále rátať s nevýhodami, ktoré sa s vysokými stropmi spájajú. Sú to v prvom rade náklady na vykurovanie a materiál použitý pri stavbe. Je rozdiel vykurovať maličkú miestnosť s nízkymi stropmi a miestnosť s vysokými stropmi, ktorá je vzdušná a priestranná. Ďalšie nevýhody sú v podstate len detaily, vysoké stropy nemajú toľko nevýhod ako tie nízke.

Vhodné materiály na zníženie stropu

Zníženie stropov nemusí byť len ekonomické, ale aj dizajnové riešenie a v prípade znížených stropov sa s dizajnom miestnosti viete veľmi dobre pohrať. Ak sa nechcete púšťať do prerábky priestoru, strop stačí znížiť len opticky. Ako prvé je potrebné použiť správnu farbu – farba stropu by mala byť tmavšia ako farba stien. To vyvolá dojem, že sa strop približuje viac k podlahe miestnosti. Poďme však už ku konkrétnym materiálom, ktoré na zníženie stropu môžete použiť:

 • Sadrokartón – je to asi najbežnejší materiál, ktorý sa na tieto účely používa. Viete s ním upraviť povrch stien, oddeliť priestor alebo práve znížiť stropy. Strop pritom nemusíte znížiť v celej miestnosti. Ide o obľúbený materiál hlavne pre tvarovateľnosť, ľahkosť a hygienické vlastnosti. Cena za montáž sadrokartónového stropu je cca od 10 eur za m2 (v závislosti od vybranej firmy a miesta práce) + cena za materiál.
 • Technická textília – vyrába sa z polyesterových vlákien, na ktoré sa nanáša vrstva PVC. Je to ľahký, tvarovateľný materiál, takže narábanie s ním nie je zložité. Uchycuje sa pomocou lán alebo pružiniek do celej konštrukcie. Pri väčších plochách sa zvyknú používať aj oceľové rámy.
 • Drevo – prírodný materiál, ktorý vám vydrží zo všetkých možností najdlhšie. Nie sú potrebné zvláštne povrchové úpravy alebo farba. Tmavá farba dreva opticky zníži strop. Montuje sa naň v podobe panelov, kaziet, lamiel na závesnú konštrukciu. V tomto prípade ide o najdrahšie riešenie (cena za materiál aj prácu).

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

28/01/2022 13:21
Jana Terová

Máte skúsenosti so zatemňovacími závesmi? Videla som na webe Akosit.sk návod na ušitie

24/06/2022 15:35
Lola

tie stoličky s vankušmi su strašne. radšej by som tam dala klasicke jedalenske stoličky, ale kvalitne kancelarske stoličky

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 24.01.2022
Hodnotenie článku:
(85.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Urobte si Vianoce ako z rozprávky – inšpirácie na rozprávkovú vianočnú výzdobuUrobte si Vianoce ako z rozprávky – inšpirácie na rozprávkovú vianočnú výzdobu

Nechajte sa teda inšpirovať našimi tipmi, ako si vytvoriť vianočnú výzdobu ako z rozprávky.

Ako vyrobiť najlepší adventný kalendár nielen pre deti z toaletných roliek, z papiera, látkyAko vyrobiť najlepší adventný kalendár nielen pre deti z toaletných roliek, z papiera, látky

Ste zvedaví, ako si vyrobiť vlastný adventný kalendár? Ukážeme vám, ako vyrobiť čarovný adventný kalendár svojpomocne a za minimálne náklady.

Aké svetlo do kúpeľne? Stropná lampa, bodové alebo nástenné svetlo zaujmúAké svetlo do kúpeľne? Stropná lampa, bodové alebo nástenné svetlo zaujmú

Pri výbere osvetlenia do kúpeľne treba zvážiť nielen ochranu pred vodnou parou a kvapkajúcou vodou. Na čo všetko by ste mali myslieť pri výbere kúpeľného osvetlenia a aké máte možnosti?