Štýlové zrkadlá do obývačky opticky zväčšia priestor

Pôvod zrkadiel ako takých má históriu v dávnych časoch. Od pradávna sledovali ľudia svoj odraz vo vode. Už podľa gréckej mytológie sa krásny chlapec Narcis zamiloval do svojho odrazu na hladine rieky. Moderné zrkadlo tak ako ho poznáme v súčasnosti bolo vytvorené v roku 1835 chemikom Justusom von Liebigom. Odvtedy sa zrkadlo masovo využíva a predáva za prijateľnú cenu. Takisto sa so zrkadlami rozpútala bohatá predstavivosť dizajnérov, a tí ich milujú ako praktický tak aj dizajnový doplnok.

Masívne zrkadlo do obývačky

Zrkadlá v priestore majú niekoľko výhod. Treba ich však rozumne umiestniť tak, aby pomohli a nepokazili celkový dizajn interiéru alebo exteriéru. Pri kreatívnom využití zrkadla alebo zrkadlovej steny môžete vzbudiť záujem a vniesť svetlo do slabo osvetlených priestorov. Zrkadlá všeobecne v dizajne interiérov spĺňajú tri základné požiadavky a funkcie: zväčšujú priestor, presvetľujú priestor a sú dekoratívnym prvkom. Ako možno využiť zrkadlá? 

Zrkadlá ako dekoratívne okná

Zrkadlá môžu plniť rovnakú funkciu ako okná. Pridávajú svetlo a hĺbku do interiéru. Využívajte ich ako dekoratívne okná, ktoré môžu byť nainštalované na hocijakom mieste, na ktorom by mohlo byť okno. Zrkadlá odrážajú a zdôrazňujú odtiene a vytvárajú tak dôrazný efekt.

Vytvorenie dramatického efektu

Veľké zrkadlá, ktoré sa umiestňujú už od podlahy dokážu dodať priestoru dramatický efekt. Tento sa nedá zabezpečiť inak ako vhodne umiestneným zrkadlom. 

Veľké zrkadlo z masívneho dreva

Zrkadlá na zväčšenie priestoru

Veľa návrhárov používa zrkadlá do malých miestností. Treba sa však predtým uistiť, že odrážaný priestor v zrkadle je ozaj pekný a zrkadlo splní účel. Zrkadlo sa v tomto prípade takisto stáva zdrojom dodatočného osvetlenia a rozjasnenia.

Moderné zrkadlá do obývačky

Môžu mať nielen rôzny tvar, ale aj rôzne dekorácie. V tomto prípade sa fantázii hranice ozaj nekladú.

Dekoratívne zrkadlo v tvare Slnka

Môžu mať rám z akéhokoľvek materiálu a byť dozdobené rôznymi dekoráciami - či už drevenými, kovovými, mozaikovými alebo rôzne 3D varianty. Môžu byť veľké alebo ak máte dostatočný priestor tak aj malé.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zrkadlá

Zrkadlá ako umelecké predmety

Zrkadlá sa takisto využívajú aj ako umelecké predmety a ozdoba interiérov. Či už kúpite dizajnové zrkadlo alebo umiestnite na jednu stenu viac zrkadiel a nadizajnujete ich sami, môžu byť dekoráciou na stene.

Dizajnové zrkadlá na stenu

Nevešajte ale na veľkú stenu veľké množstvo malých zrkadiel. 

Stena zo zrkadiel

Zrkadlová stena nemusí bezpodmienečne prechádzať súvislo zhora nadol na to, aby splnila svoj účel. Použitím iných materiálov môžete nadobudnúť ešte viac dramatický vzhľad. Toto je najčastejší typ luxusného moderného zrkadla napríklad do obývačky, jedálne alebo predsiene. Zrkadlová stena na obrázku je toho skvelou ukážkou. 

Zrkadlová stena v obývačke

Iným spôsobom celej zrkadlovej steny môže byť je rozdelenie drevenými doskami. Takto umiestnené zrkadlo a stena vytvárajú takisto opticky väčší priestor. 

Moderná zrkadlová stena v obývačke

Umiestnenie zrkadla za posteľ alebo kozub takisto zväčšuje a presvetľuje priestor. 

Okrem uvedeného sa ďalej zrkadlá využívajú aj  na zakrytie povrchových vád na stene. V neposlednom rade spĺňajú asi tú najdôležitejšiu funkciu a to tú funkčnú: V zrkadle sa kontrolujeme, upravujeme a skrášľujeme. 

Zrkadlá do interiéru sú najčastejšie. Nie je ale nič nezvyčajné nájsť zrkadlo aj v zimnej záhrade alebo vonku.

Zrkadlá vo vstupnej hale

Zrkadlá môžu byť použité v každej miestnosti. Najčastejšie sa používajú v kúpeľni alebo obývačke, ale niektorí dizajnéri uprednostňujú ich umiestnenie aj do vstupnej chodby alebo haly. Vstupné priestory alebo priestory, kde je menej denného svetla sú ideálnym miestom na ich inštaláciu. Keď tento priestor dotvoríme ešte sviečkami a iným originálnym osvetlením, tak môžeme vytvoriť ozaj jedinečnú atmosféru. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zrkadlá do predsiene

Zrkadlo v detskej izbe

Do detskej izby sa určite nehodia zrkadlá aké sa umiestňujú napríklad do obývačky alebo spálne. Zrkadlo v detskej izbe má viacero funkcií. Pre deti nájdete zrkadlá rôznych tvarov a veľkosti. Veľké zrkadlo môže dieťaťu zvýšiť sebavedomie. Dajte si ale pozor, aby zrkadlo v detskej izbe bolo také, že sa v ňom dieťa uvidí. Príliš vysoko umiestnené zrkadlo môže v dieťati navodiť stres a pocit, že nevyrastie.

Zrkadlo do detskej izby

Ak umiestňujete zrkadlo k detskej postieľke, tak dbajte na to, aby sa bábätko videlo. Do detskej izby sú veľmi obľúbené nalepovacie zrkadlá na stenu, ktoré môžu mať rôzne tvary ako zvieratká a podobne. 

Zrkadlo v spálni

Je takmer nevyhnutnosťou. Stále sú moderné šatníkové skrine so zrkadlom. Zrkadlo môžete umiestniť aj zvnútra dverí, ak máte otváraciu skriňu a nie rolldorovú skriňu. Pri umiestňovaní zrkadla sa uistite, že sa  v ňom vidíte alebo že sa do neho môžete pozrieť z dostatočnej diaľky.  

Zrkadlo v kúpeľni

Toto zrkadlo je jedným z najdôležitejších vo vašom byte obzvlášť vtedy, ak nie je príliš veľký a nikde inde zrkadlo už nemáte. Pri výbere zrkadla do kúpeľne nezáleží tak veľmi na štýle a veľkosti, ale najmä na materiály, z akého je vyrobené. V kúpeľni sú vlhké a mokré podmienky, a preto dekoratívne rámy z dreva a kovu nie sú vodné. Ideálne sú zrkadlá bez rámu a najlepšie s označením odolnosti voči vlhkosti. Do kúpeľne sa najčastejšie umiestňuje nástenné zrkadlo. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie zrkadlá do kúpeľne

Zrkadlá sú skvelým dizajnovým kúskom

Napriek tomu, že sa umiestňujú najmä do kúpeľne a spálne, tak veľa domácnosti ich má aj vo vstupnej miestnosti. V chodbe plnia zrkadlá funkciu svetelnosti, pretože tieto priestory sú väčšinou tmavé. Dnes už nie je nič nezvyčajné umiestniť zrkadlo do obývačky. Pri tomto umiestnení je vhodné umiestniť zrkadlo oproti oknu pretože sa priestor opticky zväčšuje. Do obývačky sú vhodné luxusné zrkadlá ako aj rôzne starožitné, prípadne vintage zrkadlá.

Dizajnové vintage zrkadlo do obývačky

 V niektorých častiach bytu alebo domu sú priam nevyhnutnosťou, v niektorých nám dotvárajú dizajn tak, aby sme sa cítili čo najlepšie. V niektorých miestnostiach sú zavesené na stene ako dekorácia miesto obrazu. Dôležité je uvedomiť si akú funkciu má zrkadlo spĺňať. A potom je už na vás aké si vyberiete a dotvoríte ním celkovú harmóniu svojho obydlia.

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 08.02.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(94%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zladiť farby v obývačke? Čo k čomu ide? Kombinácie farieb na stenyAko zladiť farby v obývačke? Čo k čomu ide? Kombinácie farieb na steny

Obývačka by mala pôsobiť príjemným a útulným dojmom. A presne tomu môžete napomôcť správe zvolenými farbami na steny.  Poradíme vám zopár jednoduchých rád, aká kombinácia farieb do...

Tapety do kúpeľne? Vodoodolné a samolepiace tapety na obkladačky aj umakartTapety do kúpeľne? Vodoodolné a samolepiace tapety na obkladačky aj umakart

Máte voči tapetám do kúpeľne predsudky? Dnešné samolepiace a vodoodolné tapety sú veľmi vhodnou náhradou za obkladačky. V byte vás takýto dizajnový prvok poteší, ak chcete vytapetovať...

Vianočné ponožky ako darček? Pánske, dámske i detské so sobíkmi sú hitom Vianočné ponožky ako darček? Pánske, dámske i detské so sobíkmi sú hitom

Vianočný darček plný nadhľadu a zábavy? Darujte svojim blízkym, kamarátm či kolegom v práci vianočné ponožky s motívom Vianoc. V našom článku nájdete tipy na krásne ponožky pre každého.