10 vecí, ktoré ovplyvňujú cenu vášho bytu

Cena nehnuteľností je veľmi premenlivý element. Ak by ste si prezreli aktuálne ponuky bytov, zistili by ste, že cena dvoch bytov rovnakej rozlohy sa môže od seba diametrálne líšiť.

Čo vplýva na cenu nehnuteľnosti?

Spôsobené je to tým, že na cenu a hodnotu nehnuteľnosti vplýva viacero faktorov, ktoré si dnes v článku rozoberieme a posvietime si aj na to, do akej miery hýbu finálnou cenou.

1. Najdôležitejšia je poloha

Poloha bytu sa dá rozdeliť do viacerých kategórií. O tom, že každá z nich má najvyšší vplyv na celkovú cenu je nesporné. Predsa len, pri kúpe nového bytu chceme, aby bola v dostupnej vzdialenosti dobrá občianska vybavenosť. 

V prípade polohy nemáme na mysli len to, kde sa dá najbližšie nakúpiť. Taktiež sa bavíme o úrovni infraštruktúry alebo pracovných možnostiach. Z tohto hľadiska sú oveľa príťažlivejšie mestá na západe, hlavne v blízkosti Bratislavy. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je cena tamojších bytov vyššia ako napríklad na juhu či severe. Poloha môže tvoriť pokojne až 25-percentnú časť ceny.

2. Čím väčší, tým drahší

Logické a jasné. Ak chcete bývať vo väčšom byte, musíte si priplatiť. Rozdiel je samozrejme i v tom, či pozeráte byt s rozlohou 60 m2 alebo 100 m2. Aj tento faktor sa výrazne podieľa na tvorbe ceny - až 25%. Svoju rolu stále zohráva poloha, keďže z dvoch rovnako veľkých bytov bude drahší ten, ktorý je bližšie situovaný k centru mesta.

3. Vlastníctvo bytu

Byt v osobnom vlastníctve či družstevný? Aj táto pomerne nenápadná vec má veľký dopad na cenu. Hoci sa na prvý pohľad zdá voľba družstevného bytu ako lepšia voľba, no aj tu zohrávajú rolu nejaké premenné. Napríklad, ak je nutné splácať byt družstvu za úver.

Kúpa a cena bytu v novostavbe

Dôležité je i celkové fungovanie združenia vlastníkov bytov. Aká je výška úspor, opravného fondu alebo aký vysoký úver je nutné splácať za rekonštrukcie v ostatnom čase. Na tvorbe ceny sa tento faktor podieľa vo výške 12 až 14%.

4. Poloha v bytovke/paneláku

Nenechajte sa nalákať na podozrivo nižšiu cenu - platí pre všetky body rovnako. Ľahko sa môže stať, že nájdete byt za veľmi prijateľnú cenu, no keď si o ňom zisťujete viac, prídete na to, že v rámci bytového domu nemá príliš atraktívnu polohu.

Najmenej lákavé umiestnenie je priamo na prízemí či na najvyššom poschodí pod strechou. Na prízemí je vyššie riziko krádeže a ak je byt na frekventovanej ulici, prekážať vám môže tiež väčší hluk. Vo vrchných poschodiach je citeľne väčšie teplo, hroziť môže aj vytopenie. Takto položené byty sú často lacnejšie, popasovať sa budete musieť so spomenutými problémami. Vplyv na cenu je 8-10%.

5. Stav bytu

Kupujete novo postavený byt, kompletne či čiastočne zrekonštruovaný alebo v pôvodnom stave? To všetko vplýva na cenu a ak byt nie je v pôvodnom stave, cena pôjde hore. Majitelia bytov totiž chcú, aby sa im investícia v podobe rekonštrukcie pochopiteľne vrátila pri jeho predaji.

Byt počas prerábky

Kupujúci dostane byt vo výbornom stave, ak však vzhľad interiéru nespĺňa jeho preferencie, rekonštrukcia bude kontraproduktívna. Byt v pôvodnom stave bude vyžadovať investíciu do jeho prestavby. Na druhej strane, cena je nižšia a môžete si ho v prípade potreby prestavať podľa predstáv. Vplyv na cenu je 5-7%.

6. Vybavenie bytu a iné priestory

Aj pri tomto bode je to pomerne jednoduché. Vypočítať pre a proti si môžete jednoduchým "sedliackym rozumom". Ak sa byt predáva s vybavením - spotrebičmi a nábytkom, jeho cena musí ísť hore. Byt môže mať aj iné priestory, ktoré sa niekedy nepočítajú do výmery - balkón, terasa, pivnica a iné. Je pochopiteľné, že veľkosť a počet takýchto priestorov taktiež zvýši cenu. Podiel na cene je približne 5%.

7. Parkovacie miesto

Mať parkovacie miesto v blízkosti bytu a obzvlášť neplatené parkovisko je nesmiernou výhodou. Predovšetkým vo väčších mestách a rušných lokalitách. Je teda samozrejmé, že dostupnosť parkovacích plôch bude mierne zvyšovať cenovú hladinu bytu. V tomto prípade je podiel približne 5%.

8. Rozdelenie miestností

Rozdelenie miestností, respektíve dispozícia bytu, úzko súvisí s jeho stavom a vybavením. Aj tento faktor môže s cenou pohnúť. V preklade hovoríme o tom, ako sú usporiadené miestností v byte. Ako sú na seba napojené, či sú priechodné alebo nie. Práve byty s prechodnými izbami majú cenu nižšiu. Podiel na celkovej cene je 3-4%.

Kúpa nového bytu pre mladomanželov

9. Občianska vybavenosť

Naozaj je dôležité, či sa byt nachádza v centre alebo na periférii. Do ceny sa následne započítava i to, či sú v blízkosti obchody, školy, škôlky, lekár, pošta alebo dostupnosť MHD. Čím lepšie miesto z hľadiska dostupnosti, tým vyššia cena. Celkový podiel je približne 3%.

10. Orientácia bytu

Orientácia bytu podľa svetových strán je subjektívnou záležitosťou. Z hľadiska vykurovania je dobré, ak je byt situovaný do dvoch opačných strán, čiže sever-juh alebo východ-západ. Nejde však o kľúčový faktor a preto tvorí cenu len z 2-3%.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 03.09.2018
Hodnotenie článku:
(94%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Plomba na liste vlastníctva vyznačená na základe V a Z: Viete, čo to znamená? Plomba na liste vlastníctva vyznačená na základe V a Z: Viete, čo to znamená?

Pri transakciách s nehnuteľnosťami ste sa možno stretli s pojmom „plomba na liste vlastníctva“. Na prvé počutie to znie ako odstrašujúca právnická formula, no vo väčšine prípadov sa niet...

Home staging - ako nafotiť byt a dom, aby vyzeral čo najlepšie Home staging - ako nafotiť byt a dom, aby vyzeral čo najlepšie

Plánujete predať váš dom či byt? V tom prípade by ste si určite mali dať záležať na tom, aby ste v rámci jeho ponuky dodali kvalitné fotky, ktoré opticky zväčšia a skrášlia interiér....

Znalecký posudok bytu a domu. Aká je cena a kde ho vybaviť Znalecký posudok bytu a domu. Aká je cena a kde ho vybaviť

Aká je reálna a objektívna trhová cena nehnuteľnosti? Tú dokáže najpresnejšie určiť súdny znalec vypracovaním tzv. znaleckého posudku. Kedy ho potrebujeme a koľko stojí?


Pridať komentár