1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

10 vecí, ktoré ovplyvňujú cenu vášho bytu

Cena nehnuteľností je veľmi premenlivý element. Ak by ste si prezreli aktuálne ponuky bytov, zistili by ste, že cena dvoch bytov rovnakej rozlohy sa môže od seba diametrálne líšiť.

Čo vplýva na cenu nehnuteľnosti?

Spôsobené je to tým, že na cenu a hodnotu nehnuteľnosti vplýva viacero faktorov, ktoré si dnes v článku rozoberieme a posvietime si aj na to, do akej miery hýbu finálnou cenou.

1. Najdôležitejšia je poloha

Poloha bytu sa dá rozdeliť do viacerých kategórií. O tom, že každá z nich má najvyšší vplyv na celkovú cenu je nesporné. Predsa len, pri kúpe nového bytu chceme, aby bola v dostupnej vzdialenosti dobrá občianska vybavenosť. 

V prípade polohy nemáme na mysli len to, kde sa dá najbližšie nakúpiť. Taktiež sa bavíme o úrovni infraštruktúry alebo pracovných možnostiach. Z tohto hľadiska sú oveľa príťažlivejšie mestá na západe, hlavne v blízkosti Bratislavy. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je cena tamojších bytov vyššia ako napríklad na juhu či severe. Poloha môže tvoriť pokojne až 25-percentnú časť ceny.

2. Čím väčší, tým drahší

Logické a jasné. Ak chcete bývať vo väčšom byte, musíte si priplatiť. Rozdiel je samozrejme i v tom, či pozeráte byt s rozlohou 60 m2 alebo 100 m2. Aj tento faktor sa výrazne podieľa na tvorbe ceny - až 25%. Svoju rolu stále zohráva poloha, keďže z dvoch rovnako veľkých bytov bude drahší ten, ktorý je bližšie situovaný k centru mesta.

3. Vlastníctvo bytu

Byt v osobnom vlastníctve či družstevný? Aj táto pomerne nenápadná vec má veľký dopad na cenu. Hoci sa na prvý pohľad zdá voľba družstevného bytu ako lepšia voľba, no aj tu zohrávajú rolu nejaké premenné. Napríklad, ak je nutné splácať byt družstvu za úver.

Kúpa a cena bytu v novostavbe

Dôležité je i celkové fungovanie združenia vlastníkov bytov. Aká je výška úspor, opravného fondu alebo aký vysoký úver je nutné splácať za rekonštrukcie v ostatnom čase. Na tvorbe ceny sa tento faktor podieľa vo výške 12 až 14%.

4. Poloha v bytovke/paneláku

Nenechajte sa nalákať na podozrivo nižšiu cenu - platí pre všetky body rovnako. Ľahko sa môže stať, že nájdete byt za veľmi prijateľnú cenu, no keď si o ňom zisťujete viac, prídete na to, že v rámci bytového domu nemá príliš atraktívnu polohu.

Najmenej lákavé umiestnenie je priamo na prízemí či na najvyššom poschodí pod strechou. Na prízemí je vyššie riziko krádeže a ak je byt na frekventovanej ulici, prekážať vám môže tiež väčší hluk. Vo vrchných poschodiach je citeľne väčšie teplo, hroziť môže aj vytopenie. Takto položené byty sú často lacnejšie, popasovať sa budete musieť so spomenutými problémami. Vplyv na cenu je 8-10%.

5. Stav bytu

Kupujete novo postavený byt, kompletne či čiastočne zrekonštruovaný alebo v pôvodnom stave? To všetko vplýva na cenu a ak byt nie je v pôvodnom stave, cena pôjde hore. Majitelia bytov totiž chcú, aby sa im investícia v podobe rekonštrukcie pochopiteľne vrátila pri jeho predaji.

Byt počas prerábky

Kupujúci dostane byt vo výbornom stave, ak však vzhľad interiéru nespĺňa jeho preferencie, rekonštrukcia bude kontraproduktívna. Byt v pôvodnom stave bude vyžadovať investíciu do jeho prestavby. Na druhej strane, cena je nižšia a môžete si ho v prípade potreby prestavať podľa predstáv. Vplyv na cenu je 5-7%.

6. Vybavenie bytu a iné priestory

Aj pri tomto bode je to pomerne jednoduché. Vypočítať pre a proti si môžete jednoduchým "sedliackym rozumom". Ak sa byt predáva s vybavením - spotrebičmi a nábytkom, jeho cena musí ísť hore. Byt môže mať aj iné priestory, ktoré sa niekedy nepočítajú do výmery - balkón, terasa, pivnica a iné. Je pochopiteľné, že veľkosť a počet takýchto priestorov taktiež zvýši cenu. Podiel na cene je približne 5%.

7. Parkovacie miesto

Mať parkovacie miesto v blízkosti bytu a obzvlášť neplatené parkovisko je nesmiernou výhodou. Predovšetkým vo väčších mestách a rušných lokalitách. Je teda samozrejmé, že dostupnosť parkovacích plôch bude mierne zvyšovať cenovú hladinu bytu. V tomto prípade je podiel približne 5%.

8. Rozdelenie miestností

Rozdelenie miestností, respektíve dispozícia bytu, úzko súvisí s jeho stavom a vybavením. Aj tento faktor môže s cenou pohnúť. V preklade hovoríme o tom, ako sú usporiadené miestností v byte. Ako sú na seba napojené, či sú priechodné alebo nie. Práve byty s prechodnými izbami majú cenu nižšiu. Podiel na celkovej cene je 3-4%.

Kúpa nového bytu pre mladomanželov

9. Občianska vybavenosť

Naozaj je dôležité, či sa byt nachádza v centre alebo na periférii. Do ceny sa následne započítava i to, či sú v blízkosti obchody, školy, škôlky, lekár, pošta alebo dostupnosť MHD. Čím lepšie miesto z hľadiska dostupnosti, tým vyššia cena. Celkový podiel je približne 3%.

10. Orientácia bytu

Orientácia bytu podľa svetových strán je subjektívnou záležitosťou. Z hľadiska vykurovania je dobré, ak je byt situovaný do dvoch opačných strán, čiže sever-juh alebo východ-západ. Nejde však o kľúčový faktor a preto tvorí cenu len z 2-3%.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.Publikované dňa: 03.09.2018
Hodnotenie článku:
(94%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bývanie v neskolaudovanej stavbe – hrozí pokuta? Bývanie v neskolaudovanej stavbe – hrozí pokuta?

Čo hrozí v prípade bývania v neskolaudovanej stavbe? Prečo ju mnohí odkladajú na neurčito napriek možným sankciám? Aké výhody kolaudácia prináša? Všetko podstatné nájdete v článku.

Odmietala som platiť províziu, tak som si byt predala sama Odmietala som platiť províziu, tak som si byt predala sama

Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie

Či už budete za bývanie platiť vlastnými zdrojmi, alebo kombináciou hypotekárneho úveru a vlastných zdrojov, mali by ste myslieť dopredu a byť opatrní. Kúpnu cenu totiž môžete uhradiť...