Ako pestovať čučoriedku

Čučoriedka je plod plný vitamínov, obsahujúci nezvyčajne veľké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú nášmu telu bojovať proti vírusom a baktériám.

Ker čučoriedky s plodmi.

Dospelý ker dosahuje výšku 1,5 – 2 metra a správnym pestovaním môžeme získať úrodu až 5 kg. Existuje mnoho odrôd, ktoré sa líšia najmä veľkosťou bobúľ a chuťou.

Kvalitné substráty a hnojivá na čučoriedky


Odrody čučoriedok

 • Chandler - medzi čučoriedky s najväčšími plodmi jednoznačne patrí táto odroda. Bola vyšľachtená v USA a dorastá do výšky až 1,7 metra.
 • Aurora - dozrieva najneskôr zo všetkých odrôd čučoriedok, bobule sú stredné až veľké a veľmi dobre prispôsobené na transport.
 • Bluecrop - ide o neskorú odrodu. Bobule sú však veľké, svetlomodré s mäkkou dužinou.
 • Duke - patrí medzi skoré odrody, plody sú svetlozelené až modré. Obavy o to, že by plody boli nedozreté však vôbec nemusíte mať, možno vás prekvapia svojou vynikajúcou chuťou.
 • Draper - veľmi úrodná a licenčne chránená čučoriedka. Plody sú veľmi veľké, sladko-kyslej chuti.
 • Liberty - je neskorá, licenčne chránená odroda. Bobule sú stredne veľké, sladkokyslej chuti.

Ako upraviť pôdu pre čučoriedky

Ideálnym typom pôdy pre čučoriedky je čistá rašelina, ktorá má vhodnú hodnotu pH. Teoreticky ju môžete zmiešať aj so zeminou zo záhrady, no ak chcete čučoriedkam zabezpečiť čo najlepší štart do života, je lepšie použiť čistú rašelinu.

Na dno jamy, ktorú vykopete, je dobré umiestniť aj drenážnu vrstvu zo štrku alebo menších kamienkov. Tým v prvom rade zabezpečíte dostatočné odtekanie vody, pretože v umelo zasypaných jamách má pôda tendenciu rýchlejšie „sadať“. Drenážna vrstva však sčasti zabráni aj zmiešavaniu „normálnej“ zeminy s rašelinou, vďaka čomu neovplyvní jej pH.

TIP: Čučoriedkam sa bude výborne dariť medzi ihličnatými stromami a kosodrevinou. Tam, kde prosperujú azalky, rododendróny, kľukvy, vresy alebo hortenzie, budú prosperovať aj čučoriedky.

Čučoriedky ocenia dostatočne prevzdušnenú pôdu, naopak, ak je príliš „hutná“ môže sa im spomaliť rast, a nemusia rodiť. Klasicky sa na prevzdušnenie zeminy používajú materiály ako liapor alebo keramzit, v prípade čučoriedok je však ideálne suché borovicové ihličie alebo kôra (poprípade akékoľvek ihličie a kôra z ihličnatých stromov). Ihličie okrem prevzdušnenia pôdu aj priebežne prekysľuje. Konzistencia pôdy sa dá upraviť tiež pridaním piesku, ktorý neobsahuje vápnik.

TIP: Čučoriedky milujú vodu, preto je dobré, ak ich budete mulčovať. Najlepším materiálom je spomínané ihličie alebo kôra.

Pestovanie čučoriedky

Optimálne miesto pre pestovanie čučoriedky je presvetlená oblasť, avšak znesie i polotieň. Je dobré vyhnúť sa oblastiam so slabým prúdením vzduchu. Môžeme ju pestovať vo veľkých nádobách s priemerom minimálne 40 centimetrov.

Pestovanie čučoriedky v záhrade

Najdôležitejšie je zabezpečiť čučoriedke vhodný substrát. Vyhovujú jej ľahké piesočné pôdy s veľkým obsahom humusu a s ph 3,5 – 4,5. Obyčajná pôda v našich záhradkách teda určite nepripadá do úvahy.

Pestovanie čučoriedok v kvetináčoch a s fóliou

Čučoriedky v kvetináčoch sa väčšinou pestujú tak, že sú spolu s nimi zakopané v zemi. Tým sa zabráni miešaniu kyslej a nekyslej pôdy. Podobne účinné je aj použitie fólie, ktorou tieto dva substráty účinne oddelíte. Nie je to vyslovene nutné, no pri takomto spôsobe je úspešnosť pestovania vyššia. Oddeľovanie kvetináčmi alebo fóliou je vyslovene vhodné na miestach, kde je pôda silne zásaditá, a obsahuje veľa vápnika.

TIP: Kvetináče sú vhodné iba pri čučoriedkach vysadených na rovineFólia je dobrým riešením v strmom svahu.

Ak sa rozhodnete čučoriedky zasadiť do kvetináčov, na ich dne vytvorte aspoň 10 cm drenážnu vrstvu zo štrku alebo iného pevného materiálu. Niektorí záhradkári používajú drť z kôry. Toto riešenie je však iba dočasné, kôra sa časom rozloží. Drenážnu vrstvu je potrebné vytvoriť aj pri použití fólie.

Pestovanie čučoriedok na balkóne či terase

Čučoriedky sa dajú pestovať aj v kvetináčoch, ktoré nie sú „zapustené“ do zeme (napr. i na balkóne). Pripravte sa však na viac práce. Plytký koreňový systém rastlín nemusí pri priamom vystavení mrazu prežiť. Kvetináče s čučoriedkami taktiež nie je možné preložiť do pivnice alebo chodby. Keďže pochádzajú z vysokohorského prostredia, sú zvyknuté na to, že je v zime zima. Preto musíte kvetináče obaliť teplým materiálom, ktorý ochráni korene rastlín, no zároveň nespôsobí, že neprežijú zimu kvôli teplu. Nezabudnite ani na dostatočne hrubú vrstvu mulču okolo kmienka (10 – 15 cm). Odolnosť proti mrazu a znášanie tepla počas zimy závisí aj od konkrétnej odrody čučoriedok.

Pestovanie čučoriedky v kvetináči

TIP: Pri tomto spôsobe pestovania použite čo najväčší kvetináč alebo vedro. Ideálny priemer aj hĺbka nádoby je 1 m. Platí to pri kvetináčoch na balkóne aj tých v zemi.

Vysádzanie a zálievka

Miesto, ktoré sme si určili na vysádzanie vyplníme v pomere 1 : 1 záhradnou zeminou a kyslou rašelinou. Korene čučoriedok vyžadujú veľa vzduchu, preto ju nesadíme príliš hlboko. Po výsadbe pôdu výdatne zalejeme.

Zálievka by mala byť pravidelná a rovnomerná, pokiaľ pestujeme čučoriedku v kochlíku, môžeme ju zalievať každý deň. Pozor si treba dať na to, aby zemina nebola premočená. Najväčšie nároky na vodu majú v období rastu plodov a diferenciácie kvetných pukov.

Výsadbu čučoriedky zvládnete aj vďaka nasledujúcemu videonávodu:

Ako a kedy vysádzať čučoriedky

Aj keď koreňový systém týchto rastlín nie je extrémne mohutný, takže ich nie je potrebné pri sadení ukladať príliš hlboko do zeme, je dobré, ak vykopete o čosi hlbšiu jamu. Jej ideálna hĺbka aj šírka pre jednu rastlinu je cca 50 cm. Musíte počítať s tým, že čučoriedka porastie, a jej korene sa budú dostávať ďalej do hĺbky aj do šírky. Jedného dňa sa preto prevŕta do „normálnej“ zeminy, ktorá jej nemusí vyhovovať natoľko, aby ďalej rodila.

Dostatočne hlbokou a širokou jamou, ktorú vyplníte vhodnou zeminou, síce rastline nezabezpečíte doživotný prístup k vhodnej pôde, ak ju však budete z vrchnej časti postupne dopĺňať a mulčovať ihličím, čučoriedka získa čas, kým sa zemina v jej bezprostrednej blízkosti začne prekysľovať sama.

TIP: Pri výsadbe väčšieho počtu rastlín nekopte samostatné jamy, ale jednu dlhšiu ryhu. Ušetríte si množstvo práce aj materiálu.

Čučoriedky by ste mali vysádzať skoro na jar alebo na jeseň, podobne ako iné ovocné stromy a kríky. Úprimne, ak v lete narazíte na rastlinky v akcii, ktoré navyše nebudú vyzerať najlepšie, pokojne to risknite. Zasaďte ich čo najskôr, doprajte im trochu hnojiva a poriadnu dávku vody. S najväčšou pravdepodobnosťou sa spamätajú a o rok sa môžete tešiť na plnú úrodu.

TIP: Odrody menšieho vzrastu vysádzajte v rozostupoch okolo 0,8 m. Statnejšie rastliny potrebujú o čosi väčšie medzery, cca 1,2 m. Ak budete čučoriedky sadiť vo viacerých radoch vedľa seba, ponechajte medzi nimi 2 – 2,5 m.

Ako a čím hnojiť čučoriedky

Čučoriedky nie sú na živiny extrémne náročné, jediné, čo vyslovene k životu potrebujú, je kyslá pôdaObčasné prihnojenie im však neuškodí. Rastlinám pestovaným vo voľnej pôde doprajte dávku takzvaného kyslého hnojiva skoro na jar, najneskôr do konca júna. Ďalšie hnojenie je potrebné len vtedy, ak by ste si však všimli, že rastliny nie sú v najlepšej kondícii Pri mladých rastlinkách je ideálna ročná dávka kyslého hnojiva cca 30 g, pri starších a statnejších jedincoch, asi 100 – 150 g.

Ako hnojiť čučoriedky?

Čučoriedky pestované v kvetináčoch môžu potrebovať o čosi viac umelo pridaných živín. Vo všeobecnosti sa radí ich hnojiť od začiatku jari až do konca leta. O čosi lepšie ako dodržiavanie všeobecných návodov je priebežné sledovanie stavu rastlín. Pokiaľ budú v plnej sile, zakvitnú aj zarodia, nemusíte ich zbytočne dopovať hnojivom.

Na rozdiel od väčšiny rastlín, čučoriedky nie sú náročné na „klasický“ dusík, ale na takzvaný amónny dusík, ktorý prirodzene prekysľuje pôdu. Takýmto hnojivom je napríklad síran amónny, dusičnan amónny, bavlnená múčka alebo močovina. Alternatívou sú všetky hnojivá, ktoré sa používajú pri azalkách a rododendrónoch. Hnojivá s obsahom fosforu a dusíka používajte na jeseň.

POZOR! Pri hnojení priemyselnými hnojivami nikdy nepoužívajte také, ktoré obsahujú vápnik. Čučoriedky sú na neho vyslovene „alergické“, pretože znižuje pH pôdy.

Prezimovanie čučoriedok

V našich podmienkach sú čučoriedky dokonale prispôsobené na obdobia mrazu. Napriek tomu, že sú odolné voči zime, koreňový obal by sme mali chrániť a nevystavovať mrazu. Pokiaľ pestujeme čučoriedku na záhradke, jednoducho jej korienky prikryjeme rašelinou. Čučoriedky v nádobách na pestovanie odložíme na bezpečné miesto, nechceme ich predsa vystaviť snehu či prudkým dažďom.

Strihanie – rez a cena čučoriedok

Prvé tri roky pestovania zastrihávame slabé výhonky, aby sme vytvorili silný základ kra. Čučoriedku je nutné strihať každý rok, pretože jej drevo má tendenciu rýchlo starnúť. Ide o najlepší spôsob podpory zdravotného stavu a rodivosti kra. 

Striháme počas vegetačného obdobia, tesne pred začiatkom jari - koniec februára až začiatok marca. Z koreňovej bázy vyrastajú dlhé výhonky s listovými púčikmi, ktoré je nutné skrátiť na priemer kra. Odstránime aj všetky polámané, zjavne choré alebo mrazom poškodené výhonky. Pri jednom reze čučoriedky by ste však nemali odstrániť viac než jeho tretinu. 

Listové púčiky na čučoriedke

Listové púčiky na čučoriedke

Na kríku nájdete aj väčšie plodonosné púčiky, z ktorých bude pochádzať úroda. Tie v žiadnom prípade nestrihajte. Pripravili by ste sa totiž o všetku úrodu.

Plodonosné púčiky na čučoriedke

Plodonosné púčiky na čučoriedke

Na každom kríku by ste mali mať rôzne staré drevo - jednoročné (ktoré bude plodiť budúci rok), dvojročné a max. trojročné drevo (najhrubšie výhonky). Štvorročné drevo a vyrodené konáriky je nutné odstrániť - spoznáte ich podľa toho, že na nich nenájdete absolútne žiadne púčiky. Ide o holé výhonky, ktoré rodili minulý rok.

V obchode za 125g týchto modrých bobúľ zaplatíte okolo 2€. Za sadenicu čučoriedky kanadskej, tiež nazývanej i chocholičnatej zaplatíte okolo 4€. Jedna z najdrahších sadeníc je čučoriedka Smokey vrublovaná a to 10,99 €.

Starostlivosť o čučoriedky počas rastu

Základom starostlivosti o čučoriedky je dostatok vlahy a správne pH pôdy. Keďže majú plytký koreňový systém, je určite vhodné tiež spomínané mulčovanie. Dôležité je aj pravidelné okopávanie, resp. kyprenie pôdy v blízkosti ich koreňov (ak mulčujete, kypriť nemusíte). Pri tejto činnosti buďte opatrní a nepoužívajte žiadne dlhé kovové nástroje, ktorými by ste poškodili korene čučoriedok. Najlepšie je iba ručné vytrhanie buriny a jemné skyprenie pôdy prstami.

Tip na zvýšenie úrody

Čučoriedky patria k samoopelivým rastlinám, preto nie je nevyhnutné pestovať pár. Z pohľadu zvýšenia úrody je však vždy lepšie vedľa seba zasadiť aspoň 3 rastliny, ideálne rozdielnych odrôd. Nejde len o to, že na 3 kríkoch vyrastie logicky viac plodov ako na jednom. Tým, že budú postupne aj naraz kvitnúť viaceré rastliny vedľa seba, dôjde k ich lepšiemu opeleniu, čím sa zvýši úroda na každej z nich.

TIP: Ak máte na záhrade málo miesta, do jednej dostatočne veľkej jamy môžete zasadiť 2 – 3 rastliny pokope.

Choroby čučoriedok

Čučoriedka patrí medzi jednu z mála rastlín, ktorú nenapádajú bežné škodce. Vyhýbajú sa jej aj hubovité ochorenia, výnimku tvorí známa pleseň sivá. Nutnosť aplikovania chemických postrekov je vzácna, ak však pozorujete výskyt plesne, potom dlho neváhajte.

Čučoriedky sú skutočne odolné a vďaka dlhej životnosti zasadeného kru si ich môžete vychutnávať až 25 rokov. Niektoré odrody sa však dožívajú aj úctyhodných 50 rokov.

Časté zdravotné problémy čučoriedok spôsobené nesprávnou starostlivosťou

 • Hnednutie listov na čučoriedkach sa objavuje pomerne často. Problémom môže byť nesprávne pH pôdy (nedostatočne kyslé), hnojenie hnojivami s obsahom vápnika a nedostatočná zálievka. Ak všetky tieto príčiny vylúčite, skúste čučoriedky prihnojiť hnojivom s obsahom amónneho dusíka. Priamo na listy aplikujte listové hnojivo s vyšším obsahom železa (pozor, ani listové hnojivo nesmie obsahovať vápnik).
 • Hnedé škvrny na listoch môžu byť teoreticky spôsobené aj kombináciou slnka a dažďa (mokré listy sú náchylné na spálenie). Ak ste čučoriedky posadili na priame slnko a škvrny na listoch spozorujete deň po silnejšom daždi, ide takmer s istotou o tento problém (Odolnosť rastlín voči slnečnému úpalu sa môže líšiť v závislosti od odrody).
 • Ak listy na čučoriedkach zožltnú, rastliny sa vám snažia povedať, že im je teplo. K takýmto prejavom dochádza hlavne v horúcom počasí. Riešenie je jednoduché, zvýšte zálievku. Čučoriedky polievajte pokojne i dvakrát denne – ráno a večer.

Hubové a bakteriálne ochorenia čučoriedok

 • Bakteriálny šarlach čučoriedky (Pseudomonas syringae pv. Syringae): Ochorenie spôsobuje škody najmä na mladých rastlinách (ich odumretie). Objavuje sa skoro na jar, po zídení snehu. Najohrozenejšie sú ročné výhonky. Patogén rastlinu napáda prevažne cez otvorené rany (po reze alebo od škodcov). Ako prevencia slúži pravidelné odstraňovanie poškodených či chorých vetvičiek a správne hnojenie – nehnojiť dusíkom od začiatku júla.
 • Bakteriálna nádorovitosť (Agrobacterium tumefaciens): Ochorenie napáda vetvy aj korene čučoriedok. Pri napadnutí nadzemnej časti rastliny môžete pozorovať dočervena sfarbené vrcholové listy. Baktériu si väčšinou na záhradu „zavlečiete“ spolu so zeminou. Preto kupujte len kvalitnú rašelinu z overených zdrojov.

Choroby čučoriedok

 • Antraknóza čučoriedok (Colletotrichum acutatum, Colletotrichum gloeosporoides): Ide o asi najvážnejšiu chorobu čučoriedok, ktorá napáda samotné plody. Patogén prezimuje vo vetvách a v teplejšom počasí, hlavne pri polievaní celej rastliny alebo častých dažďoch, sa dostane do kvetov. Plody sú po dozretí oranžovej farby a dužina je nejedlá. Antraknózu si môžete domov „priniesť“ spolu so sadenicami čučoriedok, ale i s inými rastlinami. Ako prevencia slúži pravidelný a správny rez, ktorý zabezpečí dostatočnú cirkuláciu vzduchu v okolí rastlín. Pri polievaní vodu lejte priamo ku koreňom, nie na celú rastlinu.
 • Alternáriová hniloba ovocia a škvrnitosť listov (Alternaria alternata, Alternaria tenuissima): Nákaza sa objavuje hlavne počas chladnejších a daždivých liet (podobne ako pleseň zemiaková na paradajkách). Hniloba napáda plody, ktoré však môžete zachrániť včasným zberom a ich rýchlym schladením. V rámci prevencie by ste nemali kríky sadiť príliš blízko vedľa seba.

Škodce čučoriedok

Okrem vtákov si na čučoriedkach radi pochutnajú aj hlodavce. Tie sa však nezameriavajú na plody, ale na korene. Jediný spôsob, ako dostatočne ochrániť rastliny, je husté pletivo zapustené v zemi (okolo koreňov), ktoré upevníte o kmienok čučoriedky. K takýmto riešeniam je potrebné pristúpiť vtedy, keď sú hlodavce na vašej záhrade extrémne premnožené. Veľmi účinným „prostriedkom“ je aj mačka.

Z hmyzích škodcov môžu čučoriedky napadnúť:

 • Byľomor brusnicový (Dasineura oxycoccana Johnson)
 • Mora šedá (Orthosie opima)
 • Mora ovocná (Orthosie gothica Linnaeus)
 • Obaľovač hlohový (Archips crataegena)

Ako ochrániť čučoriedky pred vtákmi

Vtáky a akékoľvek ovocie, to je veľmi zlá kombinácia. Ak chcete čučoriedky, ale i iné ovocné kríky, ochrániť pred pažravými operencami, môžete skúsiť trik našich starých mám, a to ich obalenie do starej záclony alebo iného vzdušného materiálu. Nevýhodou tohto riešenia je hlavne estetická stránka, navyše, rastliny môžu podľahnúť hubovým chorobám, pretože okolo nich nebude dostatočne prúdiť vzduch. Na to sú, mimochodom, čučoriedky obzvlášť citlivé.

Lepším, aj keď o čosi prácnejším riešením, je ochrana vytvorená z pletiva. Z drevených hranolčekov a hustého králičieho pletiva vytvoríte jednotlivé klietky, ktoré poukladáte priamo nad ovocné kríky. Áno, aj tento zásah je viditeľný, no zároveň vhodnejší a istejší.

Kvalitné substráty a hnojivá na čučoriedky

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

23/06/2017 18:25
Peter

dobry den mojej cucoriedke zacali hnednut listy. neviete kde moze byt problem? dakujem za odpoved, Peter

11/06/2020 21:58
Mária

Dobrý deň,chcem sa opýtať,čo urobiť ,zasadila som čučoriedky pred 2r volne do zeme,nepozrela som si ako.ich sadiť...a teraz riešim či ich presadiť či nechať tak.poradte prosím.hnojim a hlinu pridávam.dakujem

12/06/2020 15:27
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
ak nie je s nimi problém, presádzať ich nemusíte.

30/08/2020 01:29
Lucia

Dobrý deň, mám 1 týždeň zasadené 2 odrody kanadských čučoriedok duke v kvetináči a všimla som si, že mám na listoch také hnedé bodky ba dokonca na 1 liste, na okraji mam takú hnedú časť, ktorá je ako keby vysušená. Mohol by mi prosím niekto poradiť prečo sa dejú tie bodky + ta hnedá časť listu. Čučoriedku mám na balkóne kde je slnko len ráno a potom už počas dňa je v takom polotieni. Kvetináč je 40l, cucoriedka zasadena v subtráte pre čučoriedky (raselina....) a polievam s odstatou vodou minimalne 1deň. Ďakujem za každú radu:)

03/09/2020 09:05
zolo

Mám zasadene kan. čučor. dva roky a chcel by som ich presadiť do zdvihnutého záhonu.Dá sa to spraviť a ako.Poradte mi ako to urobiť ,aby som nepoškodil koreňový systém.Ďakujem

22/11/2020 15:33
Martin

Dobrý deň,
chcem pestovať čučoriedky v nádobách na terase a viete mi poradiť, akým teplým materiálom obaliť kvetináč, ktorý ochráni korene rastlín, no zároveň nespôsobí, že neprežijú zimu kvôli teplu? Ďakujem a rád si nechám poradiť.

06/07/2021 16:10
Dušan Slančík

Dobrý deň,
potrebujem poradiť:
Pestujem čučoriedky v nádobách , teraz sme namnožili nové a vznikol problém.
Rastliny vysychajú.
Začína to končekmi, špičkami listov, až nakoniec odumrie celý krík. Na rastline okrem vysychanie nie sú žiadne znaky choroby.
Máme 15 kríkov a tento problém sa nám vyskytol na troch kríkoch.

ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice – obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 13.06.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(86.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.