Mrazuvzdorná japonská kamélia – pestovanie v byte i v záhrade, prezimovanie, choroby

Kamélie sú stálozelené kry pochádzajúce z Ázie, ktoré si našli priaznivcov aj v našich končinách. Známe sú nielen ako okrasné kvitnúce kry, ale ku kaméliám sa radí aj čajovník – ker, vďaka ktorému si môžeme dennodenne dopriať obľúbený povzbudzujúci nápoj. Kamélie sa vyskytujú v rôznych farebných kombináciách, tvaroch kvetov aj období kvitnutia.

Ako pestovať kamélie?

Aj vám učarovali ich pôvabné kvety? Poradíme vám, ako kamélie pestovať, akú pôdu a hnojivu potrebujú i to, či a ako sa dajú rozmnožovať.

Hnojivo a substráty vhodné na pestovanie kamélií

Charakteristika kamélií

Kamélie síce pochádzajú z Ázie, no ani v Európe nie sú žiadnou novinkou – pestujú sa tu už niekoľko stáročí. Elegantné kvety kamélií boli symbolom elegancie a noblesy, ktorý si bohatšie vrstvy radi pripínali na kabáty, čím podčiarkli svoj status. Kamélie rastú ako kry či menšie stromy, pričom dorastajú do výšky 2 – 3,5 m. Na svoj rast potrebujú dostatok priestoru aj preto, že sú náchylné na plesne a hubové ochorenia, preto musí byť zabezpečená cirkulácia vzduchu. V správnych podmienkach vám totiž budú kamélie prinášať radosť desiatky rokov.

Kamélie kvitnú od novembra do apríla, kedy sa pýšia veľkými, elegantnými kvetmi ružovej, žltej či bielej farby. Farebné variácie sa líšia podľa druhu kamélie, pričom dnes už jestvuje aj veľké množstvo hybridných odrôd, niektoré aj s dvojfarebnými kvetmi. Kamélie celkom dobre odolávajú nízkym teplotám a niektoré druhy sú dokonca vyšľachtené ako mrazuvzdorné. Tieto rastliny nemajú rady presádzanie, preto sa mu vyhnite. Kamélie možno pestovať na záhrade, ale aj v byte. Dôležité je poskytnúť im všetky dôležité podmienky, ako kyslú a priepustnú pôdu, polotieň či pravidelnú zálievku a vhodné hnojenie.

Druhy kamélií

Jestvuje množstvo rôznych druhov kamélií, ktoré šľachtením neustále pribúdajú. Líšia sa rozmermi, spôsobom využitia, odolnosťou (napr. mrazuvzdorné kamélie) či farebnosťou a tvarom kvetov. Najbežnejšie farebné variácie u kamélií sú ružová, krémová, biela, červená, fialová a žltá. Najznámejšie druhy kamélií sú:

  • Kamélia japonská (Camellia japonica) – V našich končinách je to najznámejší druh kamélie. Typická je svojimi ružovými kvetmi, ktoré sa môžu objaviť aj v červenej či bielej variácii. Rastlina je stálozelená a kvitne skoro na jar.
  • Kamélia sasanková (C. sasaqua) – Na rozdiel od kamélie japonskej má tento druh menšie kvety, ktoré však rastú hustejšie. Aj táto kamélia má pôvod v Japonsku, kde rastie voľne ako ker a dorastá do výšky až 5 m.
  • Čajovník čínsky (C. sinensis) – K tejto ázijskej rastline sa viaže legenda o tom, ako si v jej blízkosti raz čínsky cisár zohrieval vodu, do ktorej spadlo niekoľko lístkov čajovníka. Cisár nápoj vypil a objavil čaj, ako ho poznáme dnes. Čajovník je stálozelený ker dorastajúci do výšky 5 – 15 m s bielymi kvetmi a povzbudzujúcimi účinkami.
  • Kamélia olejná (C. oleifera) – Tento ker dorastajúci d výšky 5 – 7 m pochádza z Ázie a je známy svojimi stálozelenými listmi a bielo kvitnúcimi kvetmi. Ako už názov napovedá, z rastliny sa vyrába olej lisovaním listov. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam sa používa v liečiteľstve, kozmetike aj v ázijskej kuchyni.

Ako pestovať kamélie

Kamélie nie sú na pestovanie príliš náročné, no je dôležité poskytnúť im kvalitné podmienky pre život. Väčšina druhov pochádza z Ázie a sú zvyknuté rásť pri okrajoch lesov, kde im iné stromy vytvárajú polotieň, ale aj ochranu pred silným vetrom. Pri vysádzaní myslite na to, že aj z malej rastlinky vyrastie krík, ktorý potrebuje dostatok priestoru. Kamélie možno vysadiť samostatne, ako menšie zoskupenia, ale aj ako živé ploty.

Kamélia zasadená v kvetináči

Stanovište

Pri výbere stanovištia berte do úvahy, že kaméliám vyhovuje čiastočný tieň a dostatok svetla, nie priame slnečné žiarenie, inak hrozí úpal. Hodia sa do záhonov, k iným rastlinám a k stromom, no nesaďte ich k budovám a múrom, ktoré im budú väčšinu dňa tieniť. Kamélie môže poškodiť silný vietor a výkyvy počasia, preto je vhodné umiestniť ich do závetria. Rovnako ak umiestnite kaméliu v interiéri, vyhnite sa chodbám s prievanom, tmavým miestam alebo oknám, na ktoré dopadá priame svetlo.

Pôda

Pôvodným domovom kamélii je Japonsko a ďalšie ázijské krajiny, v ktorých kamélie voľne rastú na miestach s dobre priepustnou pôdou a zimami s nízkym objemom zrážok, vďaka čomu im korene nevyhnijú. Podobné podmienky potrebujú aj pri pestovaní v našich končinách. Pôda by mala byť dobre priepustná, aby nezachytávala pôdu. Vhodné sú hlinito-piesočnaté pôdy, no pomôcť môže aj zmiešanie pôdy s kompostom alebo priepustným materiálom, napr. perlitom. Pri sadení v kvetináči môžete pôdu zmiešať aj s rašelinou, drobnými kúskami borovicovej kôry a podobnými materiálmi.

Kamélie potrebujú kyslú pôdu s pH v rozmedzí od 5 do 6,5, na čo myslite aj pri výbere hnojiva a pri presádzaní. Ak neviete, či je pôda vo vašej záhrade kyslá, môžete si nechať urobiť rozbor pôdy. Zaujímavosťou je, že ak máte doma mäkkú vodu, väčšinou ide aj o kyslú pôdu; ak je voda tvrdá, pôda býva mierne zásaditá. Ak sa rozhodnete pre pestovanie v nádobách, je vhodné raz za 2 – 3 roky vybrať časť zeminy a doplniť čerstvú pôdu zmiešanú s kompostom alebo vhodný substrát. Zo substrátov sú vhodné substráty pre kamélie, rododendrony, azalky, ihličnany alebo ďalšie substráty s kyslou pôdou.

Zálievka

Kamélie naznášajú premočené pôdy a sú známe ako rastliny dobre odolné voči suchu. To však platí hlavne pre dospelé rastliny, ktoré si už svoju odolnosť vybudovali. Ak máte mladé rastliny alebo rastliny napadnuté ochorením či škodcami, nespoliehajte sa na ich odolnosť a doprajte im vždy pravidelnú zálievku. To neznamená zalievať rastlinu troškou vody každý deň. Rastlina potrebuje výdatnú zálievku, ktorá siahne až ku koreňom, inak sa malé množstvo vody z povrchu rýchlo vyparí a rastlina ostane bez zálievky. V dobre priepustnej pôde si rastlina vezme toľko vody, koľko potrebuje, a zvyšok stečie do nižších vrstiev.

Ak na zálievku používate vodu z vodovodu, nechajte ju najprv odstáť, keďže býva mierne zásaditá. Frekvenciu zalievania je potrebné prispôsobiť individuálnym podmienkam. Viac zalievajte čerstvo presadené kamélie, mladé kamélie a počas horúceho počasia. V lete však zalievajte radšej skoro ráno ako počas horúceho poludnia. Menej zalievajte kamélie v zime, ale aj v období od septembra do apríla. Potrebu vody si môžete overiť prstom, ktorý stačí zasunúť hlbšie do pôdy a zistiť, či je pôda ešte vlhká. Okolo kamélie môžete rozložiť aj mulč, ktorý spomalí odparovanie vody z pôdy, čo je užitočné najmä počas leta.

Hnojenie

Pri hnojení kamélií platí, že menej je viac. Použitím veľkého množstva alebo nesprávneho druhu hnojiva môžete rastlinám skôr uškodiť. Hnojiť môžete rastlinu pri jej rastovej ráze – od apríla až do septembra. Hnojivo môžete použiť pri vysádzaní, na jar pred kvitnutím alebo koncom leta. Nevhodné je hnojiť kamélie na jeseň, pred zimovaním a v zime, pretože by ste zbytočne podporili rast rastliny, pričom novovzniknuté výhonky by akurát zmrzli. Najvhodnejším hnojivom je určite organické hnojivo ako kompost či hnoj. Kompost je dobre používať pred vysadením novej rastliny, teda pri presádzaní. Kompost sa zmiešava s pôdou v pomere 1 : 1, vďaka čomu získa rastlina množstvo živín pre rast.

Kvitnúca kamélia s ružovými kvetmi

Okrem kompostu možno používať aj chemické hnojivo, napr. hnojivo pre rododendrony alebo hnojivo pre azalky. Pri výbere hnojiva si všímajte prvé dve čísla, ktoré indikujú dusík a fosfor. Prvé číslo, dusík, by nemalo predstavovať viac než 10 % hnojiva, a druhé, fosfor, by nemalo prekročiť 20 %. Keďže kamélie nepotrebujú príliš veľa hnojiva, resp. by malo byť použité rovnomerne, možno siahnuť aj po hnojive s pomalým uvoľňovaním. Deň pred hnojení rastlinu dobre polejte a rovnako nezabúdajte na zálievku po hnojení, inak môže hnojivo rastlinu spáliť.

Rozmnožovanie

Kamélie je možné rozmnožiť z odrezkov. Na rozdiel od sadenia zo semien budú takto vysadené rastliny kvitnúť skôr a budú taktiež vernou kópiou kamélie, v ktorej máte odrezky (čo pri zbieraní semien nie je zárukou). Kaméliu môžete rozmnožiť skoro v lete, po odkvitnutí kvetov, pričom na odrezky vyberáme zdravé vetvičky. Vetva by mala mať aspoň 5 listových uzlov. Na zrezanie vetvy použite ostrý nôž alebo záhradnícke nožnice, pričom rez by mal byť šikmý. Odrezky očistite od listov, nechajte len 2 – 3 vrchné listy a spodok stonky namočte do stimulátora rastu.

Odrezky zapichnite do mierne vlhkej pôdy v nádobe. Je dobré použiť vysokú nádobu a odrezky prikryť fóliou, čím sa vytvorí teplo a vlhko, ako v skleníku. Nádobu uložte na teplé a svetlé miesto (nie na priame slnečné žiarenie), pôdu udržiavajte mierne vlhkú, no fóliu z času na čas odkryte, aby sa v nádobe nevytvorila pleseň. Asi po 3 mesiacoch budú korene dostatočne silné na to, aby ste kaméliu mohli presadiť do osobitného kvetináča.

Pestovanie zo semien

Kamélie nemusíte rozmnožovať len odrezkami, môžete si pomôcť aj semienkami, ktoré nazbierate z odkvitnutých kvetov. Ak sa rozhodnete pre túto metódu, nechajte semienka v kvetoch dostatočne dlho vyzrieť – struky sa otvoria samy a semienka budú mať sýtu hnedú farbu. Keďže semienka treba zbierať v lete (v závislosti od druhu kamélie, môže ísť aj o skorú jeseň), je to vhodný čas aj na sadenie nových rastlín. Nazbierané semienka môžete jednoducho vytriediť – položte ich na 45 minút do nádoby s vodou. Tie, ktoré vyplávajú na povrch, nie sú vhodné na sadenie.

Sadiť môžete priamo v záhrade, v pôde vyhĺbte jamky s miernym odstupom, vložte doň semienka a prikryte tenkou vrstvou pôdy. Semienka polejte a pôdu udržiavajte stále mierne vlhkú. Ak chcete zabrániť rýchlemu vyparovaniu vody, povrch pôdy môžete pokryť tenkou vrstvou mulču. Semienkam trvá 4 – 6 týždňov, kým vyklíčia. Semienka môžete nechať vyklíčiť aj v nádobe, ktorú je potrebné uložiť na teplé a slnečné miesto. Keď rastlinky vyklíčia, môžete ich presadiť na nové miesto. Sadenie kamélií zo semien si však vyžaduje veľa trpezlivosti, a to nielen pri klíčení semien. Takéto rastliny začnú kvitnúť omnoho neskôr ako kamélie z odrezkov – trvá im to aj 6 rokov.

Prerezávanie

Pravidelné prerezávanie kamélií dopomôže zlepšiť celkové zdravie rastliny, pomôže predchádzať výskytu chorôb a škodcov, no táto aktivita je dôležitá aj z estetických dôvodov. Dôležité je vystihnúť správny čas na zastrihávanie kamélií. Vhodným mesiacom je jún, keď väčšina kamélií odkvitá. Ak máte odrodu, ktorá kvitne skôr alebo neskôr, prispôsobte tomu zastrihávanie, ktoré by ste mali vykonávať až po odkvitnutí. Ker možno prerezať aj v iných mesiacoch, kamélii to neuškodí, avšak môže to mať vplyv na množstvo pukov a kvitnutie.

Konáriky odstrihávajte ostrými záhradnými nožnicami a začnite konárikmi v korune kru. Tie sa prestrihávajú preto, aby sa zlepšila cirkulácia vzduchu, a tým aj minimalizoval výskyt chorôb a škodcov. Pravidelným prestrihávaním však koruna zhustne a nadobudne pekný, plný tvar. Venujte obzvlášť pozornosť miestam, ktoré sú nevyplnené a potrebujú nové výhonky. Všetky odstrihnuté časti pozbierajte, aby neostali vo vnútri koruny.

Zazimovanie kamélie

Zastrihnúť je vhodné aj vonkajšiu časť koruny, vďaka čomu docielite požadovaný tvar. Platí, že ak chcete zväčšiť objem koruny, zastrihávajte len 2 – 3 cm. Ak chcete udržať momentálnu veľkosť a tvar, musíte zastrihnúť viac, 5 – 8 cm z dĺžky vetvičiek. Po skončení zastrihávania zhrabte všetky opadané vetvičky a odstráňte ich (napr. v komposte). Inak by sa v nich hromadila vlhkosť, čo by viedlo k plesniam a chorobám. Na tie si dávajte pozor aj pri samotnom strihaní a prezerajte jednotlivé vetvičky – ak sa niektoré zdajú napadnuté chorobou alebo uschnuté, odstráňte ich. V takom prípade nezabudnite záhradnícke nožnice dezinfikovať.

Prezimovanie

Kamélie sú pomerne odolné rastliny, ktoré v zime odolajú aj nízkym teplotám. V jeseni, pred zimovaním, by sa už kamélia nemala hnojiť a podporovať jej rast, pretože novovyrastené výhonky v teplotách pod nulou zmrznú a odumrú. Korene rastliny je vhodné ochrániť nahrnutím mulču, ktorý zníži riziko poškodenia koreňov. Je bežné, že listy kamélií v zime zblednú, zhnednú alebo stratia farbu a púčiky zmrznú a opadajú, avšak to patrí k prirodzenému cyklu rastliny. Na jar treba rast nových listov a púčikov kamélie podporiť hnojivom. Ak však očakávate dlhodobo nízke teploty pod nulou a nápory vetra, na ktoré sú kamélie citlivé, možno ich obaliť netkanou textíliou. To platí najmä v prípade skoro kvitnúcich kamélií, ktoré by stratu púčikov na jar už nemuseli dohnať.

V prípade kamélií rastúcich v nádobách a kvetináčoch je vhodné preniesť ich do interiéru, avšak do nevykurovanej miestnosti (10 – 15 °C). Ak by boli umiestnené v príliš teplom prostredí, ich listy by postupne opadali. Mali by byť umiestnené vo svetlom a suchom prostredí s dobrou cirkuláciou vzduchu. Vo vlhkej pivnici by mohli vzniknúť plesne a hubové ochorenia. V zime ich polievajte už menej, skôr počas teplejších, slnečných dní. Ak máte nádoby väčšie a chcete kamélie prezimovať vonku, nádoby obaľte izolačným materiálom, napr. aj bublinkovou fóliou. Substrát prikryte kompostom, mulčom alebo listami. Keďže je kamélia umiestnená v kvetináči, nezabudnite na polievanie aj v zime, aj keď je potrebné ho výrazne obmedziť. Nikdy nepolievajte v tie dni, keď mrzne.

Choroby, škodce a bežné problémy

Ak chcete vedieť, ako zachrániť kaméliu, ktorá usychá, opadali jej puky alebo zhnedli listy, je potrebné poznať bežné ochorenia, problémy a škodcov napádajúcich kamélie a vedieť, ako ich identifikovať a eliminovať. Mnohým problémom sa dá predchádzať zabezpečením vhodných podmienok pre rast, iným sa je ťažšie vyhnúť, no možno včas zakročiť a znížiť následky.

  • Hnednutie listov – Hnednutie listov kamélii je najčastejšie spôsobené plesňami na jar, keď je prostredie vlhké. Hnednú nielen listy, ale aj puky a kvety, ktoré po napadnutí rýchlo odumrú. Keďže ide o hubové ochorenie, je potrebné zbaviť sa nakazených častí, zlikvidovať ich, a na zvyšok rastliny použiť fungicídny prostriedok. Ak ste na odstraňovanie napadnutých častí použili nožnice alebo iné náradie, nezabudnite ho vydezinfikovať, aby sa nákaza neprenášala ďalej.
  • Hubové ochorenia – Kamélie trápia aj rôzne hubové ochorenia, ktoré vznikajú najmä vo vlhkom prostredí s nedostatočnou cirkuláciou vzduchu. V prípade výskytu hubových ochorení je potrebné zlikvidovať napadnuté časti rastliny (nie v komposte) a zvyšok rastliny ošetriť fungicídnym postrekom. Ten možno použiť aj preventívne, ak sa hubové ochorenia opakovane vracajú.  
  • Červce – Na kaméliách sa môžu vyskytnúť aj červce, nepríjemné škodce vytvárajúce biely, pavučinkový povlak. Rastlina začne meniť farbu a list schnúť, keďže červce vyciciavajú z listov šťavu. Na červce možno použiť chemické prípravky, ale listy kamélií možno tiež umývať mydlovou vodou.

Choroby kamélie

  • Vošky – Bežne sa vyskytujúcim škodcom sú vošky, drobné, zelené živočíchy vyciciavajúce šťavu z listov rastliny, čím ju poškodzujú a časti rastlín vysychajú. Vošiek sa dá zbaviť pomerne jednoducho, prípravkami proti voškám, domácimi prípravkami z aromatických bylín aj umývaním listov s mydlovou vodou.
  • Oedema – Oedema nie je choroba, ale stav, pri ktorom listy a niekedy aj stonky kamélií pokryjú malé výrastky, ktoré sa postupne šíria, začnú sa sfarbovať dohrdzava a meniť textúru listov. Tento stav je spôsobený nadmerným prijímaním vody cez korene, keď rastlina vodu akumuluje v listoch, čo má za následok tento stav. Počas vlhkého počasia a sparných dní preto obmedzte polievanie a pomôžte zlepšiť cirkuláciu vzduchu.
  • Opadávanie púčikov a kvetov – Mnohých začínajúcich pestovateľov odradí, ak kaméliám z ničoho nič opadajú púčiky. Za tento jav môžu najčastejšie výkyvy počasia, náhle zmeny teplôt a vlhkosti vzduchu. Pomôcť môže výber takých odrôd, ktoré kvitnú koncom jari, keď sú teploty stabilnejšie. Ďalšou príčinou môže byť nadmerné hnojenie (hlavne nadbytok dusíka), ale aj opak – nedostatok potrebných živín v pôde. Zistiť to môžete rozborom pôdy a používaním vhodného hnojiva v správny čas.

Cena

Ceny kamélií sa môžu líšiť v závislosti od druhu aj rozmerov rastliny. Na Slovensku sa najčastejšie predáva kamélia japonská, pričom možno naraziť na jej rôzne odrody. Čím vzácnejšia odroda, tým viac môže kamélia stáť. Rastlina v kvetináči vás môže vyjsť na 15 – 20 eur za kus, lacnejšie sú však semená, ktoré zakúpite za 4 – 6 eur. Pri kúpe semien vyberajte kvalitného dodávateľa, najlepšie priamo pestovateľa alebo nakupujte v špecializovanej predajni. Inak sa môže stať, že vám lacné a nekvalitné semienka nevyklíčia.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...Publikované dňa: 30.04.2021
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čemerica v kvetináči i v záhrade – pestovanie zo semena, vhodná pôda, starostlivosťČemerica v kvetináči i v záhrade – pestovanie zo semena, vhodná pôda, starostlivosť

Čemerice sú na starostlivosť nenáročné, no predtým, než sa do pestovania pustíte, si prečítajte, kam ich sadiť, akú zálievku potrebujú a aj to, ako ich rozmnožovať.

Ktoré bylinky sa neznášajú? Aké bylinky sadiť vedľa seba v kvetináčiKtoré bylinky sa neznášajú? Aké bylinky sadiť vedľa seba v kvetináči

Niet nad čerstvé a voňavé byliny rastúce v záhrade či v kvetináči na kuchynskom parapete. Ktoré bylinky je vhodné spolu pestovať a ktoré bylinky sa navzájom neznášajú?

Vhodné rýchlorastúce popínavé/ťahavé rastliny na pergolu – ruže, vinič, plamienok, hortenziaVhodné rýchlorastúce popínavé/ťahavé rastliny na pergolu – ruže, vinič, plamienok, hortenzia

Na to, aby pergola plnila svoju okrasnú funkciu, treba nájsť tú správnu kombináciu popínavých rastlín. Aké rastliny sa s obľubou sadia k pergole?